District Six Year-to-Date Ace of Clubs   Masterpoint Leaders
October 2003

 
Includes all tournaments through end of previous month
Some club results may yet to be posted
Rookie of the Year
1 Natalie Hofmaster, St Michaels MD 32
2 Ron Gold, Frederick MD 19
3 J Richard Klaas, Richmond VA 18
4 David Pittman, Chesterfield VA 17
5 Suzanne Snodgrass, Richmond VA 17
6 Gerald Grabush, Baltimore MD 15
7 Milton Sommers, Baltimore MD 15
8 Mary Anne Dellinger, Richmond VA 14
9 William Trainer, Nellysford VA 14
10 Idanna Aaron, Bristol VA 14
11 Susan Slattery, Alexandria VA 14
12 Paul Stygar, McLean VA 13
13 Betty Timberlake, Parkville MD 13
14 Ronald Nemura, Roanoke VA 13
15 Richard Fawcett, Timonium MD 13
16 Alfredo Neuman, Manarin Sabot VA 12
17 John Mason Jr., Alexandria VA 12
18 Louis Einwick, Richmond VA 12
19 Kenneth King, Midlothian VA 11
20 Linda Morris, Richmond VA 11
21 Ron Flicker, Forest VA 11
22 Elizabeth Hernandez, Virginia Bch VA 11
23 Jason Holderness, Charlottesville VA 10
24 C Damon Clauss, Bel Air MD 10
25 Becky Spangler, Richmond VA 10
26 Robert Burgess, Grafton VA 10
27 Chung Fa Hua, Burke VA 9
28 Michael Shu, Alexandria VA 9
29 Robert Purvis, Williamsburg VA 9
30 Patty Abell, Centreville VA 9
Junior Master of the Year
1 Karen Ballance, Easton MD 26
2 Sue Lawrence, Poquoson VA 24
3 John Wisk, Midlothian VA 22
4 Michael Gill, Reisterstown MD 22
5 Donor Lion, McLean VA 21
6 Hugh Rankin, Richmond VA 18
7 Isabel Rankin, Richmond VA 18
8 Barbara Caine, Salisbury MD 17
9 Cindy Revercomb, Richmond VA 17
10 Dace Zembachs, Glen Allen VA 17
11 Leigh Anne Zwick, Chester VA 16
12 Arlen Carter, Newport News VA 14
13 Jean Agenbroad, Garrett Park MD 14
14 Jean Verdow, Vienna VA 14
15 Edward Molnar, Fairfax VA 14
16 Jon Chasson, Dulles VA 14
17 Barbara Rogers, Baltimore MD 13
18 Kaye Hart, Washington DC 13
19 Pamela Whitman, Abingdon VA 13
20 Christiane Gauvin-Wiles, Winchester VA 13
21 Rossalyn Hampton, Newport News VA 13
22 John Venable, Lynchburg VA 13
23 Bonnie Fabian, Goode VA 13
24 Frank Wade, Port Tobacco MD 12
25 Christa Noll, Fredricksburg VA 12
26 Lily Andre, Rockville MD 12
27 Mary Aurillo, Manassas VA 12
28 Marlene Teitel, Baltimore MD 12
29 Sharon Caplan, Baltimore MD 11
30 Inga Schmid, Williamsburg VA 11
Club Master of the Year
1 Kenneth Perschau, Frederick MD 43
2 Stephen Mac Arthur, Rockville MD 41
3 Ann Lebherz, Frederick MD 41
4 Herbert Fallin Jr., Alexandria VA 40
5 Kenneth Zimmerman, Frederick MD 38
6 Marcia Boynton, Alexandria VA 33
7 Anthony Graziano, Richmond VA 33
8 Judith Clark, Virginia Beach VA 28
9 Tsung Lee, Silver Spring MD 27
10 Jerry Krim, Arlington VA 26
11 Debra Hoffman, Goochland VA 26
12 Helene Cooper, Gainesville VA 26
13 Richard Kekic, Colonial Beach VA 24
14 Gerald Dellinger, Richmond VA 24
15 Martin Wein, Richmond VA 24
16 Nada Hundley, Clarksville VA 23
17 Ellen Hartenberg, Richmond VA 23
18 Linda Holt, Clarksville VA 23
19 Kathrine Loh, Vienna VA 22
20 Michael Hartenberg, Richmond VA 22
21 Robert Robinson, Richmond VA 22
22 Dawn Travis, Easton MD 22
23 William Bugg Jr., Midlothian VA 22
24 Dede Flieder, Annapolis MD 22
25 Nica Fairbanks, Richmond VA 22
26 W. F. Hampshire II, Poquoson VA 21
27 Deborah Blake, Ocean Pines MD 21
28 Govind Narauan, Richmond VA 21
29 Dave Naftaly, Columbia MD 21
30 Ricki Baker, Baltimore MD 20
Sectional Master of the Year
1 Werner Furth, Abingdon MD 48
2 Joan Hebert, Timonium MD 47
3 David Schultz, Washington DC 40
4 Nancy Noonan, Richmond VA 39
5 Anna Bob Sampselle Jr., Newport News VA 34
6 David Bartoldus, Mechanicsville VA 33
7 Martha Mangano, Ashburn VA 31
8 Mindy Aiken, Baltimore MD 30
9 Thavendran Arulnandhy, Washington DC 29
10 Alice Brown, Midlothian VA 29
11 Richard Hesse, Great Falls VA 29
12 Michelene Swartz, Williamsburg VA 28
13 Suzanne Steiner, Millersville MD 27
14 Terry Beresford, Alexandria VA 27
15 Harold Barton, Camp Springs MD 26
16 Herbert Behre III, Chevy Chase MD 25
17 Alfred Lieberman, Bethesda MD 24
18 Helen Dodge, Alexandria VA 24
19 Richard Steiner, Millersville MD 24
20 James Beam, Princeton WV 23
21 Phyllis Talley, Mc Lean VA 23
22 Erlien Brown, Bluefield VA 23
23 Gerry Higgins, Burke VA 23
24 Ruth Sherman, Phoenix MD 22
25 Ruby Coppinger, Bluefield VA 22
26 Merry Coplin, Baltimore MD 22
27 Marvin Burstein, Mc Lean VA 21
28 Pat Perry, Carrollton VA 21
29 Robert Munger, Frederick MD 21
30 Alex Goldenberg, Silver Spring MD 21
Regional Master of the Year
1 Joseph Klein, Jr., Pikesville MD 66
2 Mac Cromwell, Baltimore MD 60
3 John Laurim, Hyattsville MD 51
4 George Davis, Chesapeake VA 42
5 Alexander Gottesman, Potomac MD 42
6 Ruth Nichols, Salisbury MD 41
7 Georgie Feldman, Cambridge MD 40
8 Samuel Decroes, Williamsburg VA 39
9 Henry Wintheim, Baltimore MD 38
10 Wendell Graham, Newport News VA 38
11 Ernest Klimonda, Fairfax VA 37
12 Wendy Richardson, Cambridge MD 37
13 Elizabeth Snyder, Frederick MD 37
14 Helene Sigleo, Alexandria VA 36
15 Jack Boggess, Winchester VA 35
16 David Watson, Winchester VA 34
17 Jay Kelkar, Oak Hill VA 33
18 Janet McCloskey, Cockeysville MD 33
19 Ralph Maier, Frederick MD 32
20 Betty Siefring, Hyattsville MD 32
21 C. Gammon, Danville VA 32
22 Ellen Davis, Danville VA 32
23 Robert Von Moss, Gaithersburg MD 32
24 Elizabeth Hollyday, Baltimore MD 31
25 Barbara Griffith, Lorton VA 31
26 Gerald Frankl, Silver Spring MD 31
27 Carol Guy, Virginia Beach VA 30
28 Juanita Strawn, Hampton VA 29
29 Peggy Magurn, Alexandria VA 29
30 Deitrich Ford, Upper Marlboro MD 29
NABC Master of the Year
1 John Lowe III, Washington DC 65
2 Jeffrey Lukas, Havre de Grace MD 54
3 Willa Garner, Mount Airy MD 53
4 Ellis Shapiro, W Delray Bch FL 51
5 Charles Carrington, Silver Spring MD 44
6 Salam Saidi, Falls Church VA 43
7 Arthur Podolsky, Silver Spring MD 43
8 Joan Miller, Pikesville MD 42
9 Arthur Florack, Fredericksbrg VA 38
10 Pat Beebe, Annandale VA 38
11 Maurice Greenman, Bethesda MD 37
12 Fannie Johnson, Frederick MD 36
13 Neal Walters, Fredericksburg VA 36
14 Pete Ekstrand, Crozet VA 35
15 Randy Zeibert, Potomac MD 35
16 Don Magann, Forest VA 35
17 Leslie Goldman, Pikesville MD 34
18 Nancy Jose, Bethesda MD 33
19 Mary Murphy, Annandale VA 33
20 Marshall Kramer, Rockville MD 31
21 Ralph Gordy, Key Largo FL 31
22 Betty Quaster, Towson MD 30
23 Lois Berryman, Newport News VA 30
24 J. Blackwelder, Fredericksburg VA 30
25 Leila Mazaroff, Baltimore MD 30
26 Meryl Dean, Virginia Beach VA 29
27 Mrs. F. M. Stoneburner, Danville VA 29
28 Margie Coggins, Danville VA 29
29 Michelle Cantave, Silver Spring MD 29
30 Patsy Coats, Yorktown VA 29
Life Master of the Year
1 Kitty Walters, Hampton VA 50
2 Michael Deverin, Bowie MD 46
3 Kenneth Duarte, Baltimore MD 41
4 Jerome Ryan, Virginia Beach VA 41
5 Annette Berry, Ocean Pines MD 38
6 Martha Haselbush, Falmouth VA 38
7 Alan Grayston, Newport News VA 38
8 Gary Wold, Frederick MD 37
9 James Petrica, Towson MD 36
10 Marshall Schmier, Crofton MD 36
11 Paul Sensmeier, Yorktown VA 35
12 Edward Rodrigues, Annandale VA 35
13 Aurora McDonough, Frederick MD 34
14 Martha Lackey, Mc Lean VA 33
15 Ursula Ramey, Annapolis MD 32
16 Carla Dahle, Ellicott City MD 31
17 Hannah Moore, Arlington VA 31
18 David Grupenhoff, Glen Arm MD 30
19 Anne White, Cambridge MD 30
20 William McQuay, Parkville MD 30
21 Richard Pawlowski, Columbia MD 29
22 Carolyn Farley, Lebanon VA 29
23 Betty Burnes, Hampton VA 29
24 Connie Hillman, Salisbury MD 29
25 Betty Blagg, Westminster MD 29
26 Samuel Cohen, Berlin MD 28
27 Bettie Nichols, Salisbury MD 28
28 Rita Wolak, Newport News VA 28
29 A. J. Patel, Mc Lean VA 28
30 Shirley Lafferty, Arlington VA 28
Bronze Life Master of the Year
1 Leslie Powell, New York NY 130
2 Suellen Poland, Pikesville MD 109
3 Lois Taylor, Frederick MD 101
4 Richard Taylor, Frederick MD 86
5 Terry Dutton, Nanticoke MD 78
6 Harriet Reuss, Virginia Beach VA 76
7 J. T. Luck, Damascus VA 70
8 Ellen Mendelson, Pikesville MD 68
9 Samuel Keiter, Adamstown MD 66
10 Ruth Pear, Baltimore MD 65
11 Thierry Poirey, Washington DC 62
12 Jenny Rose, Alexandria VA 60
13 Roland Gray, Catonsville MD 59
14 Neil Moran, Midlothian VA 59
15 Sharon Hurd, Severn MD 57
16 Lawrence Rogers, Pikesville MD 57
17 Virginia Wiese, Salisbury MD 55
18 Ann Rae Gershman, Richmond VA 55
19 Louis Mead, Odenton MD 54
20 Marjorie Gazzola, Arlington VA 53
21 Gwen Schlemmer, Odenton MD 52
22 Betty Crane, Ocean City MD 52
23 Alice Simpson, Va Beach VA 52
24 Gordon Ginsburg, Alexandria VA 52
25 Nancy Kramer, Clarksville MD 51
26 Marion Rowe, Timonium MD 51
27 Victor Stewart, Columbia MD 51
28 Rhoda Cohen, Pikesville MD 50
29 Carol Krause, Newport News VA 50
30 Patricia Jost, Prnc Fredrick MD 49
Silver Life Master of the Year
1 Louis Stuckey, Timonium MD 109
2 Allen Lord, Laurel MD 97
3 Juline Glaz, Germantown MD 95
4 Dara Khambata, Washington DC 88
5 LeRoy Donaldson, Pikesville MD 86
6 Frank Collins, Lutherville MD 85
7 Linda Gaylor, Williamsburg VA 85
8 Muriel Wasserman, Baltimore MD 84
9 Peter Hughes, Alexandria VA 83
10 Leslie Davidson, Salisbury MD 81
11 Jan White, Towson MD 78
12 Barbara Ward, Adamstown MD 78
13 Emma Eaton, Thurmont MD 75
14 Ellie Ostrinsky, Silver Spring MD 74
15 Ruth-Anne Mazer, Towson MD 74
16 James Eaton Jr., Thurmont MD 73
17 Marilyn Carlson, Fairfax VA 67
18 Eva Thompson, Aberdeen MD 66
19 Jim Occhipinti, Clarksburg MD 66
20 Warren Stone, Ocean City MD 66
21 Katharine Feiock, Baltimore MD 66
22 S James Wiese, Salisbury MD 64
23 Robert Hartmann, Washington DC 64
24 June Biller, Parkville MD 64
25 John Carlson, Fairfax VA 64
26 Alfred Duncker, Alexandria VA 62
27 Aida Perez, Falls Church VA 61
28 Alex Perez, Falls Church VA 61
29 Michael Polunin, Alexandria VA 60
30 Shirley Wood, Owings Mills MD 60
Gold Life Master of the Year
1 Donald Geerhart, Springfield VA 159
2 Morton Levin, Baltimore MD 151
3 Thomas Appel, Randallstown MD 139
4 Kenneth Davis, Alexandria VA 132
5 Jennifer Koonce, Odenton MD 127
6 Ernest Boatman, Baltimore MD 126
7 Dolores Daringer, Cambridge MD 116
8 Ronald Daringer, Cambridge MD 110
9 Rhona Tabor, Baltimore MD 103
10 Yuko Richter, Hampton VA 91
11 Jean Levin, Springfield VA 89
12 Abraham Linder, Richmond VA 88
13 Eileen Theimer, Olney MD 87
14 Lois Miliman, Owings Mills MD 82
15 Jerry Keller, Laurel MD 82
16 Betty Gessner, Virginia Beach VA 73
17 Frances Mucci, Jessup MD 72
18 John Barnicle, Baltimore MD 70
19 Edward Gofreed, Arlington VA 69
20 Eugene Hoover, Fairfax VA 66
21 Florence Roberts, Severna Park MD 63
22 Richmond Hamilton, Richmond VA 61
23 Charleen Brand, Silver Spring MD 60
24 Margaret Peirce, Adamstown MD 60
25 Alice Miller, Silver Spring MD 59
26 Dalia Kende, Potomac MD 59
27 Lloyd Van Vliet, Manakin Sabot VA 58
28 Julian Boyce, Silver Spring MD 56
29 Enid Asherman, Falls Church VA 56
30 Patricia Parker, Baltimore MD 56
Diamond Life Master of the Year
1 Rossi Lindstrom, Silver Spring MD 103
2 Zeke Letellier, Crofton MD 91
3 Eugene Kales, Arlington VA 79
4 Andrew Gabrilovitch, Falls Church VA 63
5 Sylvia Levy, Silver Spring MD 60
6 Charles Stenger, Bethesda MD 58
7 George Hershman, Baltimore MD 58
8 Jack Diskin, Hampton VA 48
9 Stephen Swearingen, Arlington VA 45
10 Darwin Afdahl, Virginia Beach VA 42
11 Charles Boteler Jr., Rockville MD 40
12 Arnie Frankel, Laurel MD 39
13 Jack Armstrong, Falls Church VA 38
14 Mark Shaw, Columbia MD 35
15 Glenn Lublin, Silver Spring MD 32
16 Warren Kaufman, Bowie MD 30
17 Barbara Shaw, Laurel MD 30
18 Harry Gellis, Midlothian VA 28
19 Jim O'Neil, Rockville MD 28
20 Robert Bell, Washington DC 28
21 Mary O'Neil, Rockville MD 27
22 Margaret Williams, Forest Hill MD 27
23 Leon Hammerman, Alexandria VA 25
24 Jeff Roman, Alexandria VA 24
25 David Sachs, Owings Mills MD 24
26 James Murphy, Chesapeake VA 21
27 Ed Lewis, Falls Church VA 21
28 Janet Gookin, Annandale VA 20
29 Herb Peters III, Bristol VA 19
30 Frank King Jr., Washington DC 19
Grand Life Master of the Year
1 Steve Robinson, Arlington VA 47
2 Sue Sachs, Owings Mills MD 24
3 William Cole, Silver Spring MD 8
4 Ron Sukoneck, Annandale VA 1
Masterpoint Leaders Index Page MABC Home Page
Upcoming Regionals Upcoming Sectionals