District Seven Year-to-Date Mini-McKenney
Masterpoint Leaders

April 6, 2004

 
Includes all tournaments through end of previous month
Some club results may be yet to be posted
  Rookie of the Year  
1 Lois Sacher, Roswell GA 25
2 Dana Dudley, Fripp Island SC 14
3 Fred Fuerst, Fripp Island SC 14
4 Florrie Forehand, Dunwoody GA 11
5 Dale Rice, Roswell GA 11
6 Michael Merritts, North Myrtle Be SC 10
7 Clifford Kent Jr., Maryville TN 9
8 Reba Cunningham, Winchester TN 9
9 Frances Kiefer, Hixson TN 8
10 Eleanor Frisch, Summerville SC 8
11 Sandra Rosenberg, Hilton Head Isl SC 8
12 Thea Heimlich, Hilton Head Isl SC 8
13 Marilyn Free, Cleveland TN 7
14 Antony Brilakis, Emerald Isle NC 6
15 Rushikesh Desai, Duluth GA 6
16 Peter Gerrard, Huntersville NC 6
17 Andy McKinnon, Lawrenceville GA 6
18 Esther Sink, Kill Devil Hls NC 6
19 Margaret Lindquist, Chapel Hill NC 6
20 Janet McGlohon, Greenville NC 6
21 Mary Helton, Alcoa TN 6
22 Beth Morin, Washington NC 5
23 Stuart Terry, Isle of Palms SC 5
24 Alys Kendall, Lenoir City TN 5
25 Ann Sjoerdsma, Kitty Hawk NC 5
26 Edward Stone, Marietta GA 5
27 Dudley Lewis, Hendersonville NC 5
28 Shirley Wallington, St Helena Islnd SC 5
29 David Brown, Chattanooga TN 5
30 Ruth Roskoz, Chapel Hill NC 4
  Junior Master of the Year  
1 Stanley Xenakis, Hilton Head Is SC 21
2 Kitty Cawthon, Atlanta GA 21
3 Betty Cooley, Bluffton SC 17
4 Theodore Cooley, Bluffton SC 17
5 Tanya Goff, Hilton Head Isl SC 15
6 Elizabeth Dudley, Fripp Island SC 15
7 Robert Vobejda, Marietta GA 13
8 Mary Thompson, Hilton Head SC 13
9 Jo Ann Merritts, North Myrtle Be SC 13
10 Ted Johnson, Hilton Head SC 12
11 V Lynn Bond, Salem SC 12
12 Bunny Hickey, Salem SC 12
13 Ellis Abrams, Kitty Hawk NC 12
14 Linda Cotter, Summerville SC 12
15 Tootsie Adderholdt, Morehead City NC 12
16 Jay Spancake, Saint Marys GA 11
17 Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC 11
18 Charles Floyd, Lenoir City TN 11
19 Lynn Smith, Cashiers NC 11
20 Richard Sellers, Hilton Head SC 10
21 Sikina Ehmer, Atlanta GA 10
22 Reuven Anafshalom, Pittsboro NC 10
23 Jan Lee, Macon GA 9
24 Golda Page, Fayetteville NC 9
25 Charles Sipe Sr., Newton NC 9
26 Leonard Ellis, Franklin NC 9
27 Paul Kobrin, Chapel Hill NC 9
28 David Cook, Pinehurst NC 9
29 Linda Rubin, Charleston SC 9
30 Alice Crawford, Goldsboro NC 9
  Club Master of the Year  
1 Diane Lehder, Kiawah Island SC 33
2 Jessica Callaham, Alpharetta GA 26
3 Robert Plautz, Morganton NC 26
4 Marilyn Johnston, Hilton Head SC 25
5 Edward Davison, Pinehurst NC 23
6 James Chianelli, Lexington SC 20
7 Mark Hall Jr., N Augusta SC 20
8 Margery Maxwell, Macon GA 20
9 James Clark, Hendersonville NC 19
10 James Wigginton, Hilton Head Isl SC 18
11 John Walsh, Mount Pleasant SC 17
12 Bonnie Minton, Macon GA 17
13 Mariana Tarpley, Hendersonville NC 17
14 Janice Davis, Beaufort NC 17
15 Stan Beran, Greer SC 16
16 Mary Fritz, Savannah GA 16
17 Jane Slonaker, Hendersonville NC 16
18 Martha Luttrell, Knoxville TN 15
19 Barbara Fuerst, Fripp Island SC 15
20 Teresa Hawley, Kitty Hawk NC 15
21 Alex Brough, St Marys GA 15
22 Kenneth Hahn, Brevard NC 15
23 Michael Cooper, Okatie SC 15
24 Nancy Young, Durham NC 14
25 Donna Walther, Durham NC 14
26 Diane Bardack, Atlanta GA 14
27 Daniel McNeese, Johns Island SC 14
28 Charles Zywocinski, Southern Pines NC 14
29 Charles Pardee Jr., Okatie SC 14
30 John Schultz, Winston Salem NC 14
  Sectional Master of the Year  
1 Jack Webb, Charleston SC 66
2 Lawrence Chambers, Chapel Hill NC 57
3 Robert Libbey, Saluda NC 51
4 Elizabeth Libbey, Saluda NC 51
5 Sally Spencer, Savannah GA 40
6 Dan Spencer, Savannah GA 39
7 Richard Hughes, Johns Island SC 38
8 Sylvia White, Columbia SC 38
9 Roger Anderson, Dacula GA 37
10 Banner Hughes, Seabrook Island SC 37
11 Will Lehder, Kiawah Island SC 36
12 Sally Hughes, Marietta GA 34
13 Elizabeth Latham, Thomasville NC 34
14 William Latham, Thomasville NC 34
15 Donald Clayton, Seneca SC 31
16 Linda Cloaninger, Macon GA 31
17 Vivian McIntire, Kingsport TN 31
18 Sally Seebeck, Roswell GA 31
19 Karen Smuckler, Maryville TN 30
20 Alan Smuckler M.D., Maryville TN 30
21 Geri Moore, Jackson SC 30
22 Brenda Phillips, Jonesborough TN 27
23 Richard Nichols, Gainesville GA 27
24 Ann Hall, Hickory NC 26
25 Christopher Carolan, Greenville NC 24
26 Ayako Barbee, Hartwell GA 23
27 A. Elaine Wade, Columbia SC 22
28 Merilyn Wilson, Dawsonville GA 22
29 Rita Peeples, Greer SC 22
30 Jack Faries, Surfside Beach SC 21
  Regional Master of the Year  
1 Jeff Hepner, Johns Island SC 131
2 Steve Callaham, Alpharetta GA 73
3 Diana Hughes, Atlanta GA 56
4 Charlotte Weathers, Roanoke Rapid NC 54
5 George Moss, Hilton Head SC 53
6 Roger Farmer, Wilmington NC 50
7 Walter Lang, Pinehurst NC 50
8 Susan Lien, Augusta GA 49
9 Linda Farmer, Wilmington NC 49
10 Werner Weingartner, Hilton Head SC 46
11 Robert Sikes, Bluffton SC 46
12 Susan Nuernberger, Charleston SC 44
13 Lew Rose, Goldsboro NC 44
14 Bernetha Henry, Hopkins SC 43
15 Gayle Broudy, Isle of Palms SC 42
16 Jill Kleinman, Atlanta GA 42
17 Rosalind Howell, Atlanta GA 40
18 Bennie Brown, Hartwell GA 40
19 Peggy Thompson, Hampstead NC 40
20 Samuel Thompson, Hampstead NC 39
21 Sandy Anderson, Dacula GA 38
22 Anne Michaux, Goldsboro NC 38
23 Faye Swofford, Okatie SC 37
24 Robert Swofford, Okatie SC 37
25 Bob Luxton, Alpharetta GA 36
26 Bonnie Luxton, Alpharetta GA 36
27 Carol Troxel, Roswell GA 35
28 Frances McMillan, Wilmington NC 34
29 Pat Schmieding, Greenville SC 33
30 Robert Mills, Huntersville NC 33
  NABC Master of the Year  
1 Martin Demko, Cary NC 111
2 Jim Cahalan, Isle of Palms SC 83
3 Murray Miller, Beech Mountain NC 81
4 Vanessa O'Callaghan, Cary NC 72
5 Steven Gajdalo, Hilton Head SC 67
6 Inge Mihm, Raleigh NC 61
7 Frances Barry, Raleigh NC 59
8 Charles Skinn, Knoxville TN 58
9 Mary Townhill, Lexington SC 54
10 William Owens, Roswell GA 50
11 Donald Gardner, Winston Salem NC 49
12 Susan Carlson, Raleigh NC 48
13 Lynn K. B. Pope, Aiken SC 47
14 Theresa Matuch, Creamery PA 47
15 Donna Parrott, Knoxville TN 44
16 Betty Rowley, Norcross GA 43
17 Sarah Kinsey, Morehead City NC 42
18 Jane Stockard, Dahlonega GA 40
19 Charles Warder, Greenville SC 40
20 Owen Lien, Hickory NC 39
21 Linda Euler, Salisbury NC 39
22 Lenora Oceguera, Marietta GA 39
23 Irwin Lecker, Wilmington NC 39
24 John Hassett, Kennesaw GA 38
25 Linda King, Fairfield Glade TN 37
26 Leroy Blair, Johnson City TN 36
27 Donnie Isaac, Buford GA 36
28 Sebie Buchanan, Macon GA 35
29 Jack Carr, Knoxville TN 35
30 Betty Sue Farmer, Chattanooga TN 34
  Life Master of the Year  
1 Fred Ferguson, Hilton Head SC 84
2 Jerry McKay, Kinston NC 81
3 Beverly McKay, Kinston NC 81
4 Frances Stras, Kingsport TN 69
5 Sedley Roach, Aiken SC 68
6 Diana Cato, Augusta GA 68
7 Lou Dorsey, Kingsport TN 63
8 Walter Stein, Raleigh NC 62
9 Christine Foy, Aiken SC 61
10 Christel Kronenberg, Hilton Head SC 54
11 Kathie Walsh, Hilton Head SC 53
12 Paula Duncan, Okatie SC 49
13 James Heard, Lincolnton GA 49
14 Kay Heard, Lincolnton GA 49
15 John Kiebler, Hilton Head SC 48
16 Barbara Kiebler, Hilton Head Is SC 48
17 Brad Vander Zanden, Knoxville TN 46
18 Karen Ricker, Hilton Head SC 46
19 Eileen Tonroe, Savannah GA 43
20 Peter Seery, Hilton Head Isl SC 43
21 Jeanne Lecker, Wilmington NC 42
22 Karen Keehbler, Chapel Hill NC 41
23 Mary Bray, Atlanta GA 41
24 Peggy Stoltz, Castle Hayne NC 41
25 Dorothy Boice, Atlanta GA 40
26 Richard Euler, Salisbury NC 40
27 Eva Ratonyi, Atlanta GA 40
28 Libby Seery, Hilton Head Isl SC 39
29 Doris Ring, Little River SC 38
30 Bob Kemp, Hixson TN 38
  Bronze Life Master of the Year  
1 Steve Quisenberry, Kingsport TN 156
2 Fred Chisholm, Charleston SC 113
3 Louis Gangarosa, Augusta GA 110
4 Gideon Kochmann, Johns Island SC 108
5 David Shepler, Knoxville TN 105
6 Patricia Hays, N Charleston SC 104
7 David Smith, Wilmington NC 91
8 Joel Haywood, Macon GA 82
9 Cindy Shepler, Knoxville TN 77
10 James Williams, Wilmington NC 76
11 David Zeckets, Atlanta GA 74
12 Amaidas Makken, Madison GA 74
13 Joyce Swenson, Oak Ridge NC 72
14 Pam Van Patton, Smyrna GA 70
15 Annette Wallace, Longs SC 68
16 Anita Knaysi, Clemson SC 68
17 Gladys Hardcastle, Atlanta GA 65
18 James Hawkes, Charleston SC 65
19 Gil Mahla, Hartwell GA 64
20 Martin Nathan, Atlanta GA 61
21 Susanne Kleeman, New Bern NC 61
22 Amelia Nelson, Orangeburg SC 60
23 Hsun-Kang Su, Cary NC 60
24 Michael Hovastak, Smyrna GA 60
25 Janet La Belle, Hilton Head Isl SC 59
26 Erlinda Wehrman, Chapel Hill NC 59
27 Arlene Neufeld, Savannah GA 58
28 Rich Regan, Inman SC 58
29 Brenda Klinker, Salem SC 56
30 Carolyn Eckert, Alpharetta GA 55
  Silver Life Master of the Year  
1 James Fowlkes, Garner NC 174
2 Patricia Fowlkes, Garner NC 174
3 James Gentry Jr., Augusta GA 163
4 William Burgess, Kingsport TN 142
5 Tina Radding, Charleston SC 137
6 John Mahoney, Kingsport TN 117
7 Sarah Jones-Chambers, Chapel Hill NC 113
8 Phil Hook, Atlanta GA 110
9 John Markey II, Raleigh NC 105
10 Morris Williams, Dunwoody GA 102
11 Perry Alterman, Atlanta GA 100
12 Lillian Keisler, Okatie SC 94
13 Julie Murphy, Hendersonville NC 94
14 John Lowell, Dunwoody GA 91
15 Delysia Ashwood, Atlanta GA 90
16 Gretchen Smith, Davidson NC 89
17 David Smith, Davidson NC 88
18 Michelle Alterman, Atlanta GA 87
19 Jane Bachman, Dunwoody GA 86
20 Jo Anne Newby, Knoxville TN 86
21 Dottie Kennedy, Durham NC 86
22 Walt Murphy, Hendersonville NC 84
23 Walter Reeves Jr., Atlanta GA 84
24 Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC 84
25 Robert Pardue, Knoxville TN 84
26 Maureen McGuire, Atlanta GA 83
27 Lawrence Harding, Hampstead NC 81
28 Richard Butrovich, Wilmington NC 81
29 Kevin Wilson, Knoxville TN 80
30 Swapan Sen, Pfafftown NC 71
  Gold Life Master of the Year  
1 John Hurd, Charleston SC 177
2 Robert Bitterman, Charlotte NC 171
3 John Morris, Atlanta GA 167
4 Alec Price, Red Springs NC 150
5 Kevin Bathurst, Columbia SC 149
6 Samuel Marks, Atlanta GA 139
7 Hugh Hughes, Greenville SC 105
8 Patricia Jankovic, Alcoa TN 101
9 Len Case, Charlotte NC 93
10 Larry Rich, Cumming GA 90
11 Michael Waters, Knoxville TN 89
12 Ronald Perry, Hilton Head SC 88
13 James Blackwell, Prosperity SC 86
14 Jeff Ziemer, Greenville SC 84
15 Elsie Hathorn, Conyers GA 84
16 Nancy Hetsko, Cumming GA 82
17 Betty Burt, N Myrtle Bch SC 82
18 Giles Belski, N Myrtle Bch SC 82
19 Stan Given, Little River SC 77
20 William Kulbersh, Atlanta GA 74
21 Marvin Shatz, Hilton Head SC 74
22 Jim Stogner, Atlanta GA 67
23 Joe Walden, Monroe NC 66
24 Milton Gottlieb, Asheville NC 66
25 Joseph Sherwood, Woodstock GA 64
26 Janet Sherwood, Woodstock GA 64
27 Beatrice Kemp, Dacula GA 64
28 Larry Hayslip, Pooler GA 63
29 Susan Clayman, Valdese NC 63
30 Joan Braender, Newnan GA 63
  Diamond Life Master of the Year  
1 Michael Kovacich, Stone Mountain GA 322
2 Bruce Reeve, Raleigh NC 250
3 Wayne Hollingsworth, Irmo SC 239
4 Robert White, Raleigh NC 234
5 Richard Guarneri, Charleston SC 229
6 Richard Brown, Easley SC 204
7 Susanne McLaughlin, Charleston SC 189
8 Mark McLaughlin, Charleston SC 187
9 George Bloomer Jr., Pittsboro NC 184
10 Emory Whitaker, Macon GA 171
11 Tom Rutledge, Charleston SC 157
12 Kay Joyce, Raleigh NC 145
13 John Herrmann, Chattanooga TN 143
14 Robert Heller, Decatur GA 141
15 Bill Wisdom, Salisbury NC 126
16 Greg Gault, Raleigh NC 122
17 Randy Joyce, Raleigh NC 115
18 Hugh Brown Jr., Mc Cormick SC 115
19 Linda Smith, Hixson TN 113
20 Annalee Gault, Raleigh NC 112
21 Patricia Tucker, Atlanta GA 106
22 Larry Allen, Summerville SC 106
23 David Klein, Wilmington NC 104
24 Barbara Heller, Decatur GA 103
25 Sue Cooper, Winston Salem NC 103
26 Jerry Helms, Charlotte NC 101
27 Ellen Allen, Summerville SC 101
28 Dan Fowler, Salisbury NC 98
29 Liz Swanson, Athens GA 80
30 Kevin Collins, Dunwoody GA 78
  Grand Life Master of the Year  
1 Randy Pettit, Marietta GA 240
2 Mike Cappelletti, Hixson TN 191
3 David Adams, Kennesaw GA 132
4 Richard Freeman, Atlanta GA 125
5 Nick Nickell, New York NY 125
6 Ron Smith, Hixson TN 113
 
Masterpoint Leaders Index Page | MABC Home Page | District Seven Home Page
Upcoming Regionals | Upcoming Sectionals