District Six Year-to-Date Ace of Clubs
Masterpoint Leaders

April 6, 2005
Rookie Junior Master Club Master Sectional Master
Regional Master National Master Life Master Bronze Life Master
Silver Life Master Gold Life Master Diamond Life Master Emerald Life Master
Platinum Life Master Grand Life Master
 
Includes all tournaments through end of previous month
Some club results may be yet to be posted
  Rookie of the Year  
1 Jeanne Land, Easton MD 10
2 Jackie Newman, Berlin MD 6
3 Jim Sears, Arlington VA 6
4 Shawn Stringer, Silver Spring MD 5
5 Mary Heinsohn, Elkton MD 5
6 Patricia Stephens, Balto MD 5
7 Anthony Cincotta, Falls Church VA 4
8 Charles Davis, Fairfax Station VA 4
9 Rebekah Viola, Washington DC 4
10 Murat Berk, Potomac MD 4
11 Jack Heslip, Williamsburg VA 4
12 Kay Miller, Washington DC 4
13 Robert Mills, Gaithersburg MD 3
14 Richard Majewski, Beltsville MD 3
15 Judith Owen, Winchester VA 3
16 Elaine Perrin, Richmond VA 3
17 Richard Tokarz, Yorktown VA 3
18 Sheila Iodice, Arnold MD 3
19 Lillian Spencer, Norfolk VA 3
20 Charles Shank, McLean VA 3
21 Leslie Jessell, Kensington MD 3
22 Lawrence Hollman, N Bethesda MD 3
23 Janice Leonard, Ashburn VA 3
24 Adam Jessell, Kensington MD 3
25 Ruth Hageman, Vienna VA 3
26 Barbara Hoss, Winchester VA 3
27 Ronald Bush, La Plata MD 3
28 Thad Uehling, Lothian MD 3
29 Janie Schwarz, Glen Allen VA 3
30 Barry Fratkin, Richmond VA 2
  Junior Master of the Year  
1 Leslie Lege, Thurmont MD 14
2 Miriam Nocar, Severna Park MD 9
3 Bonnie San Martino, Richmond VA 7
4 Larry Gebbie, Vienna VA 7
5 Jim Rankin, Crozet VA 7
6 Vance Elkins, Williamsburg VA 6
7 Marcia Hickey, Richmond VA 6
8 Michael Hickey, Richmond VA 5
9 Lavern Powell, Ocean Pines MD 5
10 Willem Vet, Richmond VA 5
11 Natalia Vet, Richmond VA 5
12 Louise Ragland, Newpoirt News VA 5
13 Diane Wolf, Owings Mills MD 5
14 Anneliese Welz, Salisbury MD 4
15 Lee Gandy, Lusby MD 4
16 Sandy Haberlin, Fairfax VA 4
17 John Haberlin, Fairfax VA 4
18 John Ryan, Silver Spring MD 4
19 Robert Schwab, Buffalo Jct VA 4
20 Rolf Dahl, Richmond VA 4
21 Deborah Wilson, Richmond VA 4
22 Evelyn Erwin, Salisbury MD 4
23 Barbara West, Salisbury MD 4
24 Geoff Turley, Kensington MD 4
25 David Desjardins, Fort Washington MD 4
26 Jeff Wilson, Richmond VA 4
27 Rosemary Hanger, West Minster MD 4
28 Marilyn Rubinstein, Bethesda MD 4
29 David Arbuthnot, Lusby MD 3
30 Ethel Craig, Virginia Beach VA 3
  Club Master of the Year  
1 Nancy Detweiler, Springfield VA 16
2 Nancy Henderson, Newport News VA 12
3 Jean Louis, Ocean Pines MD 11
4 Shary Schlain, Virginia Beach VA 9
5 Kaoru Kobayashi, Virginia Beach VA 8
6 Margaret Whalen, Rockville MD 8
7 Jim Kelly, Salisbury MD 8
8 Marcia Boynton, Alexandria VA 8
9 Raktim Chakraborty, Norfolk VA 8
10 Francis Griffith Jr., Prnce Frederick MD 8
11 Barbara Caine, Salisbury MD 8
12 Marshall Fite, Lorton VA 8
13 Phyllis Marshall, Abingdon VA 7
14 Audrey Zeibert, Potomac MD 7
15 Susan Dunbar, Powhatan VA 7
16 Kaye Thompson, Salisbury MD 7
17 Ednamae Trevey, Fairfax VA 7
18 John Bower, Berlin MD 7
19 Martha Bley, Fort Washington MD 7
20 Herbert Bull, Salisbury MD 7
21 Dorothy Downes, Abingdon VA 7
22 Ross Bley, Fort Washington MD 7
23 Robert Kramer, Virginia Beach VA 6
24 Albert Casabona, Lansdowne VA 6
25 Eunice Griffin, Newport News VA 6
26 Thomas Fletcher, Nellusford VA 6
27 Shirley Higgins, Richmond VA 6
28 Bessie Lyon, Newport News VA 6
29 Deborah Branch, Falls Church VA 6
30 Mary Ann Kral, Reston VA 6
31 Sidney Rosenbaum, Bedford VA 6
  Sectional Master of the Year  
1 Sharon Caplan, Baltimore MD 16
2 Alfred Lieberman, Bethesda MD 15
3 R. D. Osburn Jr., Frederick MD 15
4 Deborah Kiser, Frederick MD 13
5 Leila Lieberman, Bethesda MD 13
6 Louis Einwick, Richmond VA 12
7 John Miles, Falls Church VA 12
8 Kimberly Davis, Millwood VA 12
9 Robert Edwards, Glen Burnie MD 12
10 Inger Edwards, Virginia Beach VA 11
11 Lucille Allor, Upper Marlboro MD 11
12 Kenneth Perschau, Frederick MD 11
13 Brett Crouse, Glen Allen VA 11
14 Elizabeth Parker, Arlington VA 11
15 Sue Frisch, Salisbury MD 11
16 Daniel Premo, Chestertown MD 11
17 Patricia Drummond, Davidsonville MD 11
18 Mary Aurillo, Manassas VA 11
19 Kathleen Gibbons, Ocean Pines MD 10
20 Maribel Newby, Arlington VA 10
21 Sandra Hurst, Virginia Beach VA 10
22 Pamela Whitman, Abingdon VA 10
23 Mary Newton, Charlottesville VA 10
24 Patricia Richeson, Williamsburg VA 10
25 Alex Goldenberg, Silver Spring MD 9
26 P. James Doyle, Salisbury MD 9
27 Marvin Burstein, Mc Lean VA 9
28 Winnie Yonkers, Silver Spring MD 9
29 Nancy O'Brien, Virginia Beach VA 9
30 Jacquelyn Landon, Ocean Pines MD 9
  Regional Master of the Year  
1 Diane Lucci, Chester MD 19
2 Joseph Klein, Jr., Pikesville MD 16
3 Mart Tuisk, Baltimore MD 15
4 Ron Gold, Frederick MD 14
5 Candy Greenway, Frederick MD 13
6 Sue Lawrence, Poquoson VA 13
7 Pamela Stark, Fairfax VA 12
8 Monroe Hudson, Chestertown MD 12
9 Kenneth Zimmerman, Frederick MD 12
10 Marie Sullivan, Walkersville MD 12
11 Raymond Hays, Silver Spring MD 12
12 Tsung Lee, Silver Spring MD 12
13 Jack Boggess, Winchester VA 12
14 Anna Bob Sampselle Jr., Newport News VA 12
15 Ruth Johnston, Glen Allen VA 11
16 Mark Gospodnetic, Richmond VA 11
17 Joy Bonney, Virginia Beach VA 11
18 Ralph Maier, Frederick MD 11
19 Gerard Mulvenna, Rockville MD 11
20 Ernest Klimonda, Fairfax VA 11
21 Dawn Travis, Easton MD 11
22 Dorothy Green, Berlin MD 11
23 Deborah Blake, Ocean Pines MD 10
24 Debra Hoffman, Goochland VA 10
25 Edwin Brawn, McLean VA 10
26 Merry Coplin, Baltimore MD 10
27 Margaret Wilson, Hampton VA 10
28 Karen Ballance, Easton MD 10
29 Mary Rowe, Alexandria VA 10
30 Elizabeth Snyder, Bridgewater VA 9
31 Karen Copp, Frederick MD 9
  NABC Master of the Year  
1 Ann Lebherz, Frederick MD 29
2 Wendy Richardson, Cambridge MD 16
3 Ruth Nichols, Salisbury MD 16
4 Anita Gutschick, Arnold MD 15
5 Robert Munger, Frederick MD 15
6 Joseph Seubert, Mineral VA 14
7 Felicia Daly, Berlin MD 14
8 Patricia Luke, Newport News VA 14
9 Robert Dickinson, Frederick MD 14
10 Gerry Higgins, Burke VA 13
11 Diana Hunter, Salisbury MD 13
12 Carl Gutschick, Arnold MD 13
13 Fannie Johnson, Frederick MD 12
14 Georgie Feldman, Cambridge MD 12
15 Fern Gundaker, Williamsburg VA 12
16 Lenore Lamanna, Lansdowne VA 11
17 Barbara Macknick, Alexandria VA 11
18 Anthony Graziano, Richmond VA 11
19 Robert Von Moss, Gaithersburg MD 11
20 Helene Pittler, Lutherville MD 11
21 Gloria Halstead, Alexandria VA 10
22 Randy Zeibert, Potomac MD 10
23 Martha Mangano, Ashburn VA 10
24 Suzanne Moore, Waterford VA 10
25 Caroline Maddux, Baltimore MD 10
26 Frank Shull III, Bethesda MD 10
27 James Beam, Princeton WV 10
28 Michael Kelley, Nellysford VA 10
29 Nancy Noonan, Richmond VA 10
30 Carol Hayward, Midlothian VA 9
  Life Master of the Year  
1 Salam Saidi, Falls Church VA 23
2 Willa Garner, Mount Airy MD 23
3 Rama Kapur, Bethesda MD 17
4 Gerald Scott, Selbyville DE 17
5 Wendell Graham, Newport News VA 16
6 Alice Brown, Midlothian VA 15
7 Mac Cromwell, Baltimore MD 15
8 Richard Hesse, Great Falls VA 15
9 Neal McKinney, Vienna VA 15
10 Alfred O'Malley, Reston VA 15
11 Rebecca Duty, Richmond VA 14
12 Judith Haney, King George VA 14
13 Richard Pawlowski, Columbia MD 13
14 Leo Cardillo, Fairfax VA 12
15 David Schultz, Washington DC 12
16 Maxine Shegog, Yorktown VA 12
17 Kenneth Duarte, Baltimore MD 12
18 Dale Boyer, Carrollton VA 12
19 Marie-Beth Hall, Fairfax VA 12
20 Meryl Dean, Virginia Beach VA 11
21 Harold Minus,Sr., Silver Spring MD 11
22 Ann Dunn, Newport News VA 10
23 Pete Ekstrand, Crozet VA 10
24 Jerry Krim, Arlington VA 10
25 Marshall Kramer, Rockville MD 10
26 Frank Rodman Jr., Berlin MD 10
27 Robert Nock, Ocean City MD 9
28 Elizabeth Nock, Ocean City MD 9
29 Bernard Sachs, Pikesville MD 9
30 Samuel Decroes, Williamsburg VA 9
  Bronze Life Master of the Year  
1 Mrs. M. R. Dennis, Virginia Beach VA 28
2 Kitty Walters, Hampton VA 24
3 Virginia Wiese, Salisbury MD 23
4 Wallace Ashby, Port Republic MD 22
5 Doris Knief, Mc Lean VA 22
6 Louis Mead, Odenton MD 21
7 Edward Rodrigues, Annandale VA 21
8 Arthur Podolsky, Silver Spring MD 21
9 Gwen Schlemmer, Odenton MD 21
10 Sarah Nissenson, Virginia Beach VA 20
11 C. S. Herrick III, Frederick MD 20
12 Samuel Keiter, Adamstown MD 19
13 Richard Kvalnes, Cambridge MD 19
14 Patricia Jost, Prnc Fredrick MD 19
15 Jim Vroom, Virginia Beach VA 18
16 Patricia Kanz, Ocean Pines MD 17
17 Marvin Nissenson, Virginia Beach VA 17
18 Ruth Kvalnes, Cambridge MD 17
19 Lowell Phillips, North Potomac MD 17
20 Arthur Florack, Fredericksbrg VA 17
21 Lois Lapidus, Miami FL 16
22 Betsy Wilshire, Va Beach VA 15
23 Douglas Thompson, Hampton VA 15
24 Carlene Garrigus, Alexandria VA 15
25 Agnes Patterson, Virginia Beach VA 14
26 Doris Konecke, Kensington MD 14
27 W. C. Tooley, Princeton WV 14
28 June Myers, Virginia Beach VA 14
29 Annette Berry, Ocean Pines MD 14
30 Marilyn Daignault, Lake Ridge VA 14
  Silver Life Master of the Year  
1 Lois Taylor, Frederick MD 40
2 Terry Dutton, Nanticoke MD 39
3 Mel Schloss, Silver Spring MD 35
4 Robert Gore, Ocean Pines MD 32
5 S James Wiese, Salisbury MD 29
6 Richard Taylor, Frederick MD 29
7 Frank Collins, Lutherville MD 29
8 Irving Weinstein, Newport News VA 28
9 Leslie Davidson, Salisbury MD 27
10 Kris Miller, Reston VA 27
11 Harriet Reuss, Virginia Beach VA 27
12 Robert Hartmann, Washington DC 27
13 Susie Vroom, Virginia Beach VA 26
14 Juline Glaz, Germantown MD 25
15 Joan Shields, Fairfax VA 23
16 Linda Gaylor, Williamsburg VA 23
17 Tracy Brines, Suffolk VA 23
18 Marjorie Gazzola, Arlington VA 22
19 James Eaton Jr., Thurmont MD 21
20 Helen Cheng, Annandale VA 21
21 Jesse Cheng, Annandale VA 21
22 Mickey Hughes, Falls Church VA 21
23 Jean McKenney, Salisbury MD 21
24 Alice Simpson, Va Beach VA 20
25 Mary Greene, Va Beach VA 20
26 Purnell Wolf, Salisbury MD 20
27 David Burnes, Hampton VA 19
28 Edith Jochen, Owings Mills MD 19
29 Emma Eaton, Thurmont MD 19
30 Bernard Oetjen, Mc Lean VA 18
  Gold Life Master of the Year  
1 Donald Geerhart, Springfield VA 46
2 Ernest Boatman, Baltimore MD 35
3 Yuko Richter, Hampton VA 32
4 Eileen Theimer, Olney MD 30
5 Margaret Peirce, Adamstown MD 27
6 Sumner Steinfeldt, Washington DC 24
7 Enid Asherman, Alexandria VA 23
8 Robert Hendricks, Virginia Beach VA 23
9 Frances Mucci, Jessup MD 23
10 Lois Miliman, Owings Mills MD 22
11 Betty Gessner, Virginia Beach VA 22
12 Edward Gofreed, Arlington VA 22
13 Jean Levin, Springfield VA 21
14 Rhona Tabor, Baltimore MD 21
15 Alfred Duncker, Alexandria VA 20
16 Richmond Hamilton, Richmond VA 19
17 Ellie Ostrinsky, Silver Spring MD 19
18 Abraham Linder, Richmond VA 19
19 Ronald Daringer, Cambridge MD 19
20 Wyatt Mapp Jr., Newport News VA 19
21 Virginia Cordle, Williamsburg VA 19
22 Jennifer Christman, Virginia Beach VA 18
23 Dolores Daringer, Cambridge MD 18
24 Vonnie Lavender, Burke VA 18
25 Florence Roberts, Severna Park MD 17
26 Hal Holtzclaw, Alexandria VA 17
27 Kim Smith, Bethesda MD 17
28 Lynn Jones, Timonium MD 16
29 Leo LaSota, College Park MD 16
30 Mike Fine, Richmond VA 16
  Diamond Life Master of the Year  
1 Kenneth Davis, Alexandria VA 60
2 Jennifer Koonce, Odenton MD 48
3 Zeke Letellier, Crofton MD 47
4 Andrew Gabrilovitch, Falls Church VA 22
5 Dalia Kende, Potomac MD 18
6 Charles Boteler Jr., Rockville MD 15
7 Jack Armstrong, Falls Church VA 14
8 Marshall Kuschner, Reston VA 13
9 Barbara Shaw, Laurel MD 12
10 Arnie Frankel, Laurel MD 12
11 Jim O'Neil, Fredericksburg VA 11
12 Mary O'Neil, Fredericksburg VA 11
13 Jack Diskin, Hampton VA 11
14 Herb Peters III, Bristol VA 10
15 Dale Dermer, Richmond VA 10
16 Sylvia Levy, Silver Spring MD 10
17 George Hershman, Baltimore MD 10
18 Janet Gookin, Annandale VA 9
19 Lowell Sawyer, Occoquan VA 9
20 Linda Smoak, Roanoke VA 8
21 Robert Bell, Washington DC 6
22 Andrew Gofreed, La Plata MD 5
23 Leon Hammerman, Alexandria VA 5
24 Warren Kaufman, Bowie MD 5
25 Kay Afdahl, Virginia Beach VA 4
26 David Hoffner, Rockville MD 4
27 Raphael Kahn, Washington DC 3
28 Harry Gellis, Midlothian VA 3
29 Sarah Anne Cressy, Falls Church VA 3
30 Steven Parker, Olney MD 2
  Emerald Master of the Year  
1 Jeff Roman, Alexandria VA 17
2 Rossi Lindstrom, Silver Spring MD 11
3 Alice Wilhide, Arnold MD 10
4 Darwin Afdahl, Virginia Beach VA 6
5 Don Probst, Vienna VA 2
  Platinum Life Master of the Year  
1 Robert Gookin, Falls Church VA 24
2 Eugene Kales, Arlington VA 21
3 Ed Lewis, Falls Church VA 18
4 Charles Stenger, Rockville MD 14
5 Stephen Swearingen, Arlington VA 14
6 Frank King Jr., Washington DC 6
7 Earl Glickstein, Gaithersburg MD 5
8 Glenn Lublin, Silver Spring MD 5
9 James Murphy, Chesapeake VA 3
  Grand Life Master of the Year  
1 William Cole, Silver Spring MD 7
2 Steve Robinson, Arlington VA 7
3 Mark Shaw, Laurel MD 5
4 Mike Cappelletti Sr., Alexandria VA 2
 
Masterpoint Leaders Index Page | MABC Home Page | District Six Home Page
Upcoming Regionals | Upcoming Sectionals