District Seven Masterpoint Change of Rank
Effective November 30, 2009
Junior Master Club Master Sectional Master Regional Master National Master
Life Master Bronze Life Master Silver Life Master Gold Life Master Diamond Life Master
Emerald Life Master Platinum Life Master Grand Life Master

Name

City

ST

Junior Master

Unit

Karin Baldzer Smyrna GA Junior Master 114
Al Ballard Chattanooga TN Junior Master 206
Dolores Berlin Atlanta GA Junior Master 114
Harriet Boger Atlanta GA Junior Master 114
Hilda Bradshaw Greenville NC Junior Master 119
Christine Brooks Marietta GA Junior Master 114
Carolyn Burgan Vass NC Junior Master 119
Elmer Joseph Burgan Vass NC Junior Master 119
Pat Burnett Greenville NC Junior Master 119
Meg Byars Augusta GA Junior Master 202
Norman Caine Raleigh NC Junior Master 119
Dian Castle Bluffton SC Junior Master 160
Neil Christman Duluth GA Junior Master 114
Jay Cooper Chapel Hill NC Junior Master 191
Marlys Coryell Asheville NC Junior Master 171
Lynda Cupell Atlanta GA Junior Master 114
Jacquelyn Curry Douglasville GA Junior Master 114
Barbara Darwin Greenville SC Junior Master 160
Frank Davis Savannah GA Junior Master 202
Holly Davis Pawleys Island SC Junior Master 160
Charles Elliott Cary NC Junior Master 119
David Evans Greensboro NC Junior Master 169
Yvonne Evans Greensboro NC Junior Master 169
Judith Freeman Atlanta GA Junior Master 114
Betsy Gefaell Charlotte NC Junior Master 153
S Giunta Fort Mill SC Junior Master 160
Blondelle Grant Pawleys Island SC Junior Master 160
W. Clay Hamner Chapel Hill NC Junior Master 191
Anne Honeycutt Charlotte NC Junior Master 153
Mary Hunt Goldsboro NC Junior Master 119
Carmen Irvine Roswell GA Junior Master 114
Katy Johnson Duluth GA Junior Master 114
Marilyn Kelly Greensboro GA Junior Master 114
Wendy Kraitzick Atlanta GA Junior Master 114
Anna Lysko Shelby NC Junior Master 153
Carol Mahoney Southport NC Junior Master 118
Sharon Malone Arden NC Junior Master 171
Patricia Miller Bluffton SC Junior Master 160
Stuart Mossman Hampstead NC Junior Master 118
Linda Mullis Charlotte NC Junior Master 171
Virginia Musci Bluffton SC Junior Master 160
Arthur Nelson Marietta GA Junior Master 114
Frances Nicholson Harbor Island SC Junior Master 160
Kay O Connor Atlanta GA Junior Master 114
Laura O'Calloghan Atlanta GA Junior Master 114
Peter Papenhanver Raleigh NC Junior Master 119
Serena Parcells Bogart GA Junior Master 114
Jim Peppers Hickory NC Junior Master 244
Lynn Petermann Valdosta GA Junior Master 114
Judith Peterson Asheville NC Junior Master 171
Charlotte Phillips Atlanta GA Junior Master 114
Susan Platte Charlotte NC Junior Master 153
Barbara Porter Goldsboro NC Junior Master 119
Patricia Prioleau Charleston SC Junior Master 160
Linda Rakowski Loganville GA Junior Master 114
Deloris Rehrer Hendersonville NC Junior Master 171
Timothy Schmidt Atlanta GA Junior Master 114
Judith Sellers Gaston SC Junior Master 160
Mary Shearin Greenville NC Junior Master 119
Kay Shirley Alpharetta GA Junior Master 114
Gloria Slaughter Duluth GA Junior Master 114
Lurline Stedman Pawleys Island SC Junior Master 160
Peggy Straut Bluffton SC Junior Master 160
David Streifford Chapel Hill NC Junior Master 191
James Thomas Burlington NC Junior Master 169
Jack Turner Yanceyville NC Junior Master 169
William Turner Decatur GA Junior Master 114
Jane Von Rutenberg Savannah GA Junior Master 202
Lynn Vorys Fletcher NC Junior Master 171
Jean Watkins Atlanta GA Junior Master 114
Harold Whitney Villa Rica GA Junior Master 114
John Wierdsma Okatie SC Junior Master 160
John Williamson Davidson NC Junior Master 153
June Willingham Monroe GA Junior Master 114
Eliza Wolff Chapel Hill NC Junior Master 191
Nancy Worrell Charlotte NC Junior Master 153
Elizabeth Younce Greensboro NC Junior Master 169
Return to top

Name

City

ST

Club Master

Unit

Judy Annan Mt Pleasant SC Club Master 160
Laura Barkley Atlanta GA Club Master 114
Ellen Barton Newport NC Club Master 119
Judy Bass Leland NC Club Master 118
Ann Benson Dunwoody GA Club Master 114
Carolyn Blaine Atlanta GA Club Master 114
Howard Bowers Clinton TN Club Master 165
Joan Bruns Charlotte NC Club Master 153
Marjorie Buchta New London NC Club Master 153
Patricia Callahan Alpharetta GA Club Master 114
Clare Charzewski Cramerton NC Club Master 153
Ford Danielsen Raleigh NC Club Master 119
Louise DeSantis Acworth GA Club Master 114
Barbara Earnhardt Decatur GA Club Master 114
Janet Fantz Cary NC Club Master 119
Paul Fantz Cary NC Club Master 119
Blake Field Leesville SC Club Master 160
Julie Field Leesville SC Club Master 160
Susan Garretson Burnsville NC Club Master 244
Bill Goldman Oak Ridge TN Club Master 165
Harold Goodman Atlanta GA Club Master 114
Michael Goodman Columbus GA Club Master 114
Ann Hageseth Greensboro NC Club Master 169
Marnie Haza Savannah GA Club Master 202
George-Anne Hinrichs Denver NC Club Master 153
Peggy Hollandsworth Beaufort NC Club Master 119
Claude Hollis St Simons Islnd GA Club Master 251
Eleanor Holtz Bogart GA Club Master 114
Victoria Jackson Landrum SC Club Master 171
Lynn Kleifgen Atlanta GA Club Master 114
Jody Latham Sullivans Islan SC Club Master 160
Kay Lawton Aiken SC Club Master 160
Lucinda Levy Okatie SC Club Master 160
Brenda Lewis Greenville NC Club Master 119
Betty Long Hiawassee GA Club Master 114
Barbara Lowman Lenoir NC Club Master 244
Shirley McCall Charlotte NC Club Master 153
Michael McLemore Athens GA Club Master 114
Jane Mendelsohn Charleston SC Club Master 160
Jane Mullins Athens GA Club Master 114
Jane Muranyi Hendersonville NC Club Master 171
Leslie Muranyi Hendersonville NC Club Master 171
Donald Nickel Raleigh NC Club Master 119
Jere Osmer Hendersonville NC Club Master 171
Emory Palmer Newnan GA Club Master 114
Ingrid Parish Pittsboro NC Club Master 191
Bob Parr Flat Rock NC Club Master 171
Charles Prout Hilton Head SC Club Master 160
Nancy Reilly Pinehurst NC Club Master 119
Penny Rice Barnhill Tarboro NC Club Master 119
Carolyn Rollins Greenville NC Club Master 119
Claire Rousakis Augusta GA Club Master 202
Arthur Schools Jr Emerald Isle NC Club Master 119
Cris Shanks Watkinsville GA Club Master 114
Ann Sisk Atlanta GA Club Master 114
Clare Toy Fuquay Varina NC Club Master 119
Vey Turner Landrum SC Club Master 160
Marilyn Vanderlugt Cary NC Club Master 119
Ann Walker Raleigh NC Club Master 119
Carol Wehner Ocean Isle Beac NC Club Master 118
Barbara Wilkinson Athens GA Club Master 114
Mary Williford Hollywood SC Club Master 160
Brian Youd Charlotte NC Club Master 153
Nadia Zarour Atlanta GA Club Master 114
Return to top

Name

City

ST

Sectional Master

Unit

Ellenor Barker Fayetteville NC Sectional Master 119
Keith Beeson Raleigh NC Sectional Master 119
Peggy Bologna Kingsport TN Sectional Master 165
Karen Boyer Fairfield Glade TN Sectional Master 165
John Byrne Atlanta GA Sectional Master 114
Jack Canfield Bluffton SC Sectional Master 160
Jane Carter Providence NC Sectional Master 169
Rae Chatson Greenville SC Sectional Master 160
Peggy Council Raleigh NC Sectional Master 119
Paul Dahar Crossville TN Sectional Master 165
Vicki Darrah Clayton GA Sectional Master 114
Carolyn Donovan Savannah GA Sectional Master 202
Stephanie Dozier Hickory NC Sectional Master 244
Malcolm Fages Mt Pleasant SC Sectional Master 160
Douglas Gerritsen Beaufort NC Sectional Master 119
Lisa Gray Cary NC Sectional Master 119
Sally Hayes Knoxville TN Sectional Master 165
Donna Helms Timberlake NC Sectional Master 191
Earl Helms Timberlake NC Sectional Master 191
Janet Hesmer Wilson NC Sectional Master 119
Hamdi Karluk Bethune SC Sectional Master 160
Bonnie Kelly Greer SC Sectional Master 160
Charles Lawrence III Greenville SC Sectional Master 160
Erma Lenz Hilton Head SC Sectional Master 160
Albie McNeil Roswell GA Sectional Master 114
Thomas Melton Poswell GA Sectional Master 114
Rebecca Nirenblatt Charleston SC Sectional Master 160
Elizabeth O Hara Georgetown SC Sectional Master 160
Olene Olsen Aiken SC Sectional Master 160
Peggy Palmer Charlotte NC Sectional Master 153
Earl Phillips Gastonia NC Sectional Master 153
Louise Rezac Saluda NC Sectional Master 171
James Rhew Raleigh NC Sectional Master 119
Chris Ritsch Mount Pleasant SC Sectional Master 160
Rebecca Santago Clemmons NC Sectional Master 169
Harriet Shaffer Atlanta GA Sectional Master 114
Gary Shive Concord NC Sectional Master 153
Becky Smith Greenboro NC Sectional Master 169
Douglas Smith Kingsport TN Sectional Master 165
Beth Spalding Nix Atlanta GA Sectional Master 114
Barbara Townson Raleigh NC Sectional Master 119
James Townson Raleigh NC Sectional Master 119
Mimi Waite St Simmon Isl GA Sectional Master 251
Barbara Warfel Loudon TN Sectional Master 165
Elaine Wilson Raleigh NC Sectional Master 119
Jay Wilson Wilmington NC Sectional Master 118
Phyllis Winstead Sims NC Sectional Master 119
Katherine Yost Hiawassee GA Sectional Master 114
Return to top

Name

City

ST

Regional Master

Unit

Perry Baskin Valdosta GA Regional Master 114
Jaclyn Berlinsky Charleston SC Regional Master 160
Susan Bowers Kiawah Island SC Regional Master 160
Linda Burns Cleveland TN Regional Master 206
Ruth Carson Asheville NC Regional Master 171
Elliot Cramer Chapel Hill NC Regional Master 191
Patricia Dixon Martinez GA Regional Master 202
Neena Fackrell Greensboro NC Regional Master 169
Bernita Harkins Raleigh NC Regional Master 119
Mary Heavey Hendersonvlle NC Regional Master 171
Sally Jones Kiawah Island SC Regional Master 160
Janice Kahn Charleston SC Regional Master 160
Nancy Malte Blairsville GA Regional Master 114
Joan Maxwell Davidson NC Regional Master 153
Maxine McLean Hilton Head SC Regional Master 160
Deborah Monroe Greensoro NC Regional Master 169
Paula Musler Charlotte NC Regional Master 153
Cetin Ozkaya Chattanooga TN Regional Master 206
Nevin Ozkaya Chattanooga TN Regional Master 206
Gabriella Pellinger Savannah GA Regional Master 202
Carolyn Schwenzfeier Charleston SC Regional Master 160
Carole Stickline Eatonton GA Regional Master 114
William Taylor Mooresville NC Regional Master 244
Carolyn Titus Mt Pleasant SC Regional Master 160
Judie Ware N Myrtle Beach SC Regional Master 160
Gary White Waxhaw NC Regional Master 153
Bette Zell Hilton Head SC Regional Master 160
Return to top

Name

City

ST

National Master

Unit

Milton Almond Blowing Rock NC NABC Master 244
C Stephen Banwarth Aiken SC NABC Master 160
Diane Bardack Atlanta GA NABC Master 114
Nancy Boyd Washington NC NABC Master 119
Jamie Cockfield Macon GA NABC Master 114
Jane Covington Asheville NC NABC Master 171
Sandra Curry Wilmington NC NABC Master 118
Patricia Deckert Savannah GA NABC Master 202
Judith Denny Raleigh NC NABC Master 119
Ann Duane North Augusta SC NABC Master 160
Zan Edmunds Columbia SC NABC Master 160
Ruth Engle Athens GA NABC Master 114
Sheldon Glassman New Bern NC NABC Master 119
Tiffany Greene Marietta GA NABC Master 114
Joy Guyer Bluffton SC NABC Master 160
Ellen Harrison Augusta GA NABC Master 202
Roger Heimke Greensboro NC NABC Master 169
Nancy Kritz North Augusta SC NABC Master 202
Dianne Mandel Charleston SC NABC Master 160
J Dolores Neal Fayetteville NC NABC Master 119
Suzanne Pecheles Greenville NC NABC Master 119
Wayne Pegram China Grove NC NABC Master 169
Sara Widmer Charlotte NC NABC Master 153
Elaine Wynn Knoxville TN NABC Master 165
Return to top

Name

City

ST

Life Master

Unit

Lawrence Baum Sumter SC Life Master 160
Betty Bowling Shelby NC Life Master 171
Margot Broms Charlotte NC Life Master 153
Allen Davidson Warner Robins GA Life Master 114
Ray Dearborn Hendersonville NC Life Master 171
Katherine Downen Charleston SC Life Master 160
Sarah Dyer Huntersville NC Life Master 153
John Friedl Signal Mtn TN Life Master 206
Kay Grant Advance NC Life Master 169
Kenneth Hahn Hendersonvl NC Life Master 171
Sara Hamrick Shelby NC Life Master 171
Frank Hund Durham NC Life Master 191
David Karraker Aiken SC Life Master 160
Peter Klacsmann Augusta GA Life Master 202
Theodore Kolczak Roswell GA Life Master 114
Francis Kovach West Columbia SC Life Master 160
Geoff Maloney Marietta GA Life Master 114
Kathleen Maloney Marietta GA Life Master 114
J Gray McAllister III Raleigh NC Life Master 119
Jo Melton Rome GA Life Master 114
Carole Salerno Mooresville NC Life Master 153
Anand Sathe Evans GA Life Master 202
Carolyn Saxon Winston Salem NC Life Master 169
Richard Smith Spartanburg SC Life Master 160
Diane Stafford Oliver Springs TN Life Master 165
Susan Sutton Huntersville NC Life Master 153
Kenneth Trobaugh St Simons Is GA Life Master 251
A. Elaine Wade Columbia SC Life Master 160
Jeanne Whitford Savannah GA Life Master 202
John Wilkinson Columbia SC Life Master 160
Faith Willis Brunswick GA Life Master 251
Peggy Young Charlotte NC Life Master 153
Return to top

Name

City

ST

Bronze Life Master

Unit

William Charlwood Columbia SC Bronze Life Master 160
Nirmala Chintapalli Apex NC Bronze Life Master 119
Allen Davidson Warner Robins GA Bronze Life Master 114
Kathryn Greenhoot Charlotte NC Bronze Life Master 153
Kenneth Hahn Hendersonvl NC Bronze Life Master 171
Peggy Hahn Charleston SC Bronze Life Master 160
Sara Hamrick Shelby NC Bronze Life Master 171
James Jasen Moore SC Bronze Life Master 160
Jo Melton Rome GA Bronze Life Master 114
Faye Norris Greenville NC Bronze Life Master 119
Sigrid Olin Chapel Hill NC Bronze Life Master 191
Stephen Preston N Topsail Beac NC Bronze Life Master 118
Carolyn Saxon Winston Salem NC Bronze Life Master 169
Diane Stafford Oliver Springs TN Bronze Life Master 165
John Wilkinson Columbia SC Bronze Life Master 160
Return to top

Name

City

ST

Silver Life Master

Unit

Steve Barsby Cary NC Silver Life Master 191
Prasad Chintapalli Apex NC Silver Life Master 119
L Davis Hendersonville NC Silver Life Master 171
Robert Edwards Cary NC Silver Life Master 119
James Huff, Jr Raleigh NC Silver Life Master 119
Diana Hughes Atlanta GA Silver Life Master 114
Barbara Little Anderson SC Silver Life Master 160
John Singleton Atlanta GA Silver Life Master 114
Jan Smithson Hickory NC Silver Life Master 244
Return to top

Name

City

ST

Gold Life Master

Unit

Johanna Blackwell Greenville SC Gold Life Master 160
Evelyn Brandon Myrtle Beach SC Gold Life Master 160
Gideon Kochmann Mount Pleasant SC Gold Life Master 160
Laurence Rivkin Dunwoody GA Gold Life Master 114
David Rogers Southern Pines NC Gold Life Master 119
J Wolfe Marietta GA Gold Life Master 114
Return to top

Name

City

ST

Diamond Life Master

Unit

Return to top

Name

City

ST

Emerald Life Master

Unit

Return to top

Name

City

ST

Platinum Life Master

Unit

Return to top

Name

City

ST

Grand Life Master

Unit

Return to top
Masterpoint Leaders Index Page | MABC Home Page | District Six Home Page
Upcoming Regionals | Upcoming Sectionals