Augusta Halloween Regional
Oct. 26 Nov. 1, 2009
Return to Main Index Page Saturday
Daily Bulletin
MABC Home Page
Go to Friday Results Go to Sunday Results

Sat Morning 299er
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.26
1
1
1
D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 65.83%
1.70
2


Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 61.25%
1.50
3
2

Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 59.17%
1.16
4
3
2
Preston Olivent - Carolyn Olivent, Milledgeville GA 52.08%
0.84
4

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 51.67%

Frankenstein Side Game
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


George Matuch - Theresa Matuch, St Simons Is GA 65.96%
2.27
2


Lawrence Harding, Hampstead NC; David Rogers, Southern Pines NC 60.02%
1.70
3


Kevin Wilson, Knoxville TN; Owen Lien, Hickory NC 59.74%
1.28
4


Dave McClintock, Bluffton SC; Marvin Shatz, Hilton Head SC 57.01%
2.43
5
1

Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL 53.55%
1.82
6
2

Betty Ann Beck - Donald Wood, Pinehurst NC 53.26%
1.97
3
1
Frank Hughes - Jane Hunt, Lookout Mtn TN 51.82%
1.48
4
2
Eric Koopmann, Flat Rock NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 50.50%

Saturday Morning Swiss
26 Tables

MPs A B C Names Score
5.46
1


Margaret Hart, Baton Rouge LA; Garey Hayden, Tucson AZ; Brenda Keller - Bruce Ferguson, Palm Springs CA 62.00
4.10
2


John Jernigan, Conyers GA; Jule Greene - Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA 54.00
3.07
3


Urte Baaij - Hendricus Baaij - Ralph Edgar - Thomas Roush, Savannah GA 52.00
3.79
4/5
1

Vanessa O'Callaghan, Cary NC; Henry Meguid - James Cunningham, Durham NC; Margaret Lindquist, Chapel Hill NC 51.00
2.02
4/5


Elvera Levine - Jane Felton - Sara Widmer - Pat Fox, Charlotte NC 51.00
1.14
6/7


Jerome Kramer, North Miami FL; Darryle Forrest, Miami FL; Jeanie Estes, Beaufort SC; Gordon Ginsburg, Alexandria VA 50.00
1.14
6/7


William Burgess - Steve Quisenberry, Kingsport TN; Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Sally Chapleau, Tampa FL 50.00
2.84
2

Barbara Gomez, Cumming GA; Margaret Manning, Marietta GA; Emma Craig, Niceville FL; Brian Youd, Charlotte NC 45.00
3.19
3
1
Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey - Ann Dunwody - Jan Lee, Macon GA 43.00
2.39
4
2
Peggy Young - James Carson Jr, Charlotte NC; Jane Covington - Ruth Carson, Asheville NC 42.00
1.79
5
3
Tom Taylor - Raymond Benton Jr, Mt Pleasant SC; John Garcia - Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC 40.00
1.35

4
Ann White - Gary White, Waxhaw NC; Cathy Mitchell - Margot Broms, Charlotte NC 38.00

Saturday Aft Side Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1
1

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC 70.24%
2.16
2


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 63.69%
1.94
3
2

Nelson Waks, Germantown MD; Everett Dyer, Huntersville NC 58.63%
1.45
4
3

Betty Snellings, Augusta GA; Kirkley Snellings, Savannah GA 55.65%
1.24
5


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC 54.46%
1.49
4

Alex Perez - Aida Perez, Falls Church VA 53.27%
1.04
5

Jeanie Estes, Beaufort SC; Gordon Ginsburg, Alexandria VA 52.08%

Sat Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 58.33%
1.80
2
2

Dot Spencer, Evans GA; Frances Mercer, Augusta GA 57.92%
1.47
3
3
1
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC 57.08%
1.01
4
4

Ruth Bruner, Gainesville GA; Connie Hazard, Florence SC 56.67%
0.76
5
5

Andy Fralix - Rosemary Lindler, Aiken SC 52.50%
1.10

2
Preston Olivent - Carolyn Olivent, Milledgeville GA 50.83%
0.83

3
Jeanne Willis, Demorest GA; Robin Harben, Gainesville GA 49.58%

Saturday Eve Side Swiss
25 Tables

MPs A B C Names Score
5.31
1


Margaret Hart, Baton Rouge LA; Garey Hayden, Tucson AZ; Brenda Keller - Bruce Ferguson, Palm Springs CA 65.00
3.98
2
1

Donna Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Margo Morrison - Bernie Holm, Marietta GA 59.00
2.99
3


Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL 57.00
1.96
4/5


Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA; Alan Sontag, Gaithersburg MD; Shannon Cappelletti - Michael Seamon, Hollywood FL 54.00
2.73
4/5
2

Peter Manzon - Doris Compton, Waltham MA; Rick Holcomb, Malden MA; Rita Callahan, Bristol RI 54.00
1.26
6


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Liz Swanson, Athens GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 48.00
2.05
3

Jesse Roach - Christine Foy - Annie Hawkins - Sedley Roach, Aiken SC 43.00
1.54
4

Betsy Stanton, Hartsville SC; Connie Hazard, Florence SC; Katie Langston, Lugoff SC; Barbara Vatter, Morganton NC 42.00
1.15
5

James Fordham, Fairburn GA; Riley Brown Jr - Jamie Cockfield, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 40.00
2.28

1
Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Dorothy Rumreich - Frances Campbell, Fort Mill SC; Rachel Markovitcs, N Miami FL 38.00
1.71

2
Eric Koopmann, Flat Rock NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Allen Delzell - Linda Delzell, Brevard NC 29.00

Vampire Compact KO 1
13 Tables

MPs Rank Names
23.25
1
Lynne Rosenbaum, Glencoe IL; Jacob Morgan, Madison WI; John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY
16.28
2
Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA
10.46
3
Warren Roberts III - James Gumbert, Flat Rock NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC
8.14
4
Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA; George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC

Vampire Compact KO 2
11 Tables

MPs Rank Names
9.55
1
Herman Scheiblich, Elgin SC; John Wilkinson - Harriet Blasetti, Columbia SC; Linda York, Lugoff SC
6.69
2
Lee Edwards, Dacula GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; Evelyn Ogden - Elizabeth Wilcox, Macon GA
4.30
3
Burt O'Dell - Linda Glynn, Jacksonville FL; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL
3.34
4
Bobby Belt, Cumming GA; Steven Gajdalo, Hilton Head SC; Clarke Smart, Pawleys Island SC; Mary Boyd, Charleston WV

Vampire Compact KO 3
16 Tables

MPs Rank Names
7.14
1
David Horton - Peggy Horton, Davidson NC; Sarah Dyer - Susan Sutton, Huntersville NC
5.00
2
Adam Kaplan, New Port Richey FL; Sean Gannon, Atlanta GA; Ricoh Das - Arjun Dhir, Alpharetta GA
3.21
3
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Mike Ray - Karen Ray, Canton GA
2.50
4
John Simms - Cathy Simms - Edward Stone, Marietta GA; John Jernigan, Conyers GA

Saturday A/X Pairs
10.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A X Names Score
17.85
1

W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC 59.27%
13.39
2
1
Boyce Robbins, Piedmont SC; Richard Maybin, Hendersonville NC 57.00%
10.04
3

Despina Georgas - Brent Gibbs, Toronto ON 55.44%
7.53
4

Yvonne Hernandez - Lu Kohutiak, Unionville ON 54.18%
5.95
5

Robert Lavin, East Longmeadow MA; Patricia Wright, Charlotte NC 54.15%
5.81
2
Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 50.99%

Sat Eve Gold Point Pairs
34.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs 7 3 Names Score
10.63
1
1
Deryck Wynter, Charlotte NC; William Bendert, Mooresville NC 64.58%
7.97
2
2
Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 59.52%
5.98
3
3
Gerald Guyer - Joy Guyer, Bluffton SC 58.93%
4.48
4

Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC 56.10%
3.54
5

Blair Basham, Augusta GA; Nancy Kritz, North Augusta SC 55.51%
3.04
6

Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 55.36%
2.66
7

Kimie Woodward, Martinez GA; Paulette Cohen, Augusta GA 55.00%
2.36
8

Deborah Pirkle, Clearwater FL; Ann Genter, Oldsmar FL 54.46%
2.13
9

Patricia Deckert - Renate Jacobs, Savannah GA 54.32%
2.50
4
Ann White - Gary White, Waxhaw NC 52.51%
1.98
5
Marie Dent, Savannah GA; Betty Butler, Macon GA 52.39%
1.69
6
Wayne Pegram, China Grove NC; Milton Almond, Blowing Rock NC 52.30%

Saturday Eve Side Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.13
1/2


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC 57.50%
2.13
1/2


Sage Bassett - Lenore Bassett, Daleville VA 57.50%
2.12
3
1

D Sinha, Augusta GA; Anil Jain, Evans GA 57.00%
1.59
4
2

John Knight - Mary Knight, Montreat NC 56.50%
1.19
3

Betty Ann Beck - Donald Wood, Pinehurst NC 56.00%

Return to Main Index Page MABC Home Page
Go to Friday Results Go to Sunday Results