Augusta Halloween Regional
Oct. 26 Nov. 1, 2009
Return to Main Index Page Thursday
Morning Hand Records
Afternoon Hand Records
Evening Hand Records
Daily Bulletin
MABC Home Page
Go to Wednesday Results Go to Friday Results

Igor Side Game
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1


Eldon Clayman, Valdese NC; Sharron Hinckley, East Winthrop ME 66.69%
3.41
2


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC 66.67%
2.56
3


Gene Miley - Christine Miley, Hinsdale IL 61.24%
3.79
4
1
1
Lynn K. B. Pope - Sandra Morina-Davis, Aiken SC 60.65%
1.44
5


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC 60.57%
2.84
6
2

Robin Bell - Sally Hawie, St Simons Is GA 58.11%
2.27
3
2
Maryellen Liptak - Gail Whigham, Greenville SC 54.86%
1.60
4

J Trapp - Mary Langham, Augusta GA 54.63%
1.20
5

Janice Glisson - Rita Weis, Augusta GA 54.17%
1.68
6

Philip Wisdom, Jefferson Cy MO; Camilla Humphrey, Augusta GA 53.63%
1.70

3
Paulette Cohen, Augusta GA; Pansy Agerton, Appling GA 52.98%
1.28

4
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 49.54%
1.15

5
Cynthia Cone, Douglasville GA; Russell Whipps, Evans GA 49.52%
0.92

6
Marvin Weitzenhoffer - Sheila Jacobs, Las Vegas NV 48.22%

Thu Aft NLM Swiss Teams
7 Tables

MPs A B Names Score
2.40
1
1
Gerald Guyer - Joy Guyer - Jack Canfield - Meg Canfield, Bluffton SC 56.00
1.80
2

Irene Schoetker, Hiawassee GA; Fran Egan - James Malte - Nancy Malte, Blairsville GA 35.00
1.18
3/4

Betty King - Doris Williams, Daytona Bch Shr FL; Kathryn Spears, Augusta GA; Janet Phillips, South Daytona FL 28.00
1.18
3/4

Jane Simpson - Kay Lawton - Betty Coward, Aiken SC; Hemrick Salley Jr, Salley SC 28.00

Thu Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.68
1
1

Dell Leist - Lloyd Leist, Greensboro NC 62.20%
2.01
2
2

Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 58.04%
1.79
3
3
1
Bill Wagner - Lucien Williams, Augusta GA 56.25%
1.13
4


Bonnie Fabian - Linda Cole, Aiken SC 55.65%
1.34
5
4
2
Edwina Walker - Gabriella Pellinger, Savannah GA 55.36%
1.01
5
3
Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 51.79%
0.76

4
Johnny Burns - Linda Burns, Cleveland TN 47.32%

Frankenstein Side Game
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1


Betty Burt, N Myrtle Beach SC; Giles Belski, N Myrtle Bch SC 62.50%
2.39
2


Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA 60.71%
2.73
3
1

Clarke Smart, Pawleys Island SC; Mary Boyd, Charleston WV 58.93%
1.37
4


Sharron Hinckley, East Winthrop ME; Peggy Barger, Hickory NC 57.44%
1.80
5/6
2/3

Barbara Westholm - Larry Westholm, Pensacola FL 55.65%
1.80
5/6
2/3

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 55.65%
2.28
4
1
Susan Koval - Dee Pridgen, Charleston SC 53.57%
1.71
5
2
Lee Monks, Fort Mill SC; John Ede, Fort Mills SC 52.38%
1.28

3
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 52.08%
0.96

4
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 51.49%

Thurs 299er Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.54
1
1
1
Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 67.85%
1.91
2
2

Jane Simpson - Kay Lawton, Aiken SC 61.11%
1.43
3
3
2
Donna Paige - Carole Stickline, Eatonton GA 59.12%
1.07
4


Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA 58.33%
0.77
5/6


John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 55.56%
0.97
5/6
4
3
Doranne Coad, Richmond Hill GA; Lynn Holland, Austin TX 55.56%

Igor Side Series
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1
1

Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 60.96%
2.39
2


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC 59.13%
2.05
3
2

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 57.55%
1.54
4
3

Betty Ann Beck - Donald Wood, Pinehurst NC 56.52%
1.01
5


Elizabeth Marion, High Point NC; Rachel Herman, Thomasville NC 56.11%
0.98
6


Losia McCann, Marietta GA; Sarah Price, Montgomery AL 56.05%
1.15
4

Jim Wall, Perry GA; Elizabeth Wilcox, Macon GA 54.61%
2.28
5
1
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA 53.80%
1.71

2
Kay Haun - Roslind Quigley, Goose Creek SC 53.48%
1.28

3
Mary Cohron, Springville AL; Dean Welborn, Moody AL 51.54%
0.96

4
Pamela Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA 46.30%

Thurs Open Pairs
20.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
10.15
1


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Unionville ON 62.30%
7.61
2


Allan Siebert, Little Rock AR; Richard Taube, Marietta GA 61.39%
5.71
3


Giles Belski, N Myrtle Bch SC; Betty Burt, N Myrtle Beach SC 57.25%
6.79
4
1
1
Jane Covington - Ruth Carson, Asheville NC 56.20%
3.38
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 55.61%
5.09
6
2

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA 54.35%
3.82
3
2
Sheila Katz - Jane Melby, Atlanta GA 54.00%
2.86
4

Christel Kronenberg, Hilton Head SC; Janice Boone, Bluffton SC 53.81%
2.47
5

Nancy Benedict - Gerald Benedict, Centennial CO 53.79%
2.65
6
3
Bruce King - Jane King, Athens GA 52.73%
1.98

4
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 51.16%
2.48

5
Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC 50.30%

Thu Eve 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.68
1


John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 66.90%
2.40
2
1

William Peters, Warner Robins GA; Fred Avery, Centerville GA 62.24%
1.80
3
2

Carolyn Swartout, Blythewood SC; Melinda Young, Lexington SC 59.71%
1.67
4
3
1
Johnny Burns - Linda Burns, Cleveland TN 57.65%
1.01
5
4

Janice Kahn - Jaclyn Berlinsky, Charleston SC 57.02%
0.76
5

Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 51.01%
1.25

2
Mary Lou Nolan, Highlands NC; D Sinha, Augusta GA 46.47%
0.94

3
Jeanne Willis, Demorest GA; Robin Harben, Gainesville GA 45.46%

Thu Eve NLM Swiss
6 Tables

MPs A B Names Score
2.26
1

Blair Basham, Augusta GA; Nancy Kritz, North Augusta SC; Dell Leist - Lloyd Leist, Greensboro NC 51.00
1.86
2
1
Gerald Guyer - Joy Guyer - Jack Canfield - Meg Canfield, Bluffton SC 44.00

Thursday A/X Swiss
24 Tables / Based on 73 Tables

MPs A X Names Score
26.49
1

Jacek Pszczola - Josef Blass - Jerzy Zaremba, Chapel Hill NC; Marcin Lesniewski, Zakopane Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk Poland; Krzysztof Buras, Warszawa Poland 130.00
19.87
2

Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH 106.00
14.90
3

Richard Maybin, Hendersonville NC; John Potter, Panama City FL; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 104.00
11.18
4

Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 100.00
8.83
5

Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC; George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 96.00
16.01
6/8
1/2
Bruce Bedient - Sue Bedient - Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC 93.00
6.69
6/8

Brenda Keller - Bruce Ferguson, Palm Springs CA; Margaret Hart, Baton Rouge LA; Garey Hayden, Tucson AZ 93.00
16.01
6/8
1/2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA 93.00
9.01
3/4
Bill Page, Jacksonville Bh FL; Thomas Roush, Savannah GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA; Nancy Mitchell, Fleming Island FL 80.00
9.01
3/4
Bobby Belt, Cumming GA; Steven Gajdalo, Hilton Head SC; David Rogers, Southern Pines NC; Janie Moser, Pinehurst NC 80.00
6.10
5
Susan Clayman, Valdese NC; George Barger, Hickory NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 78.00

Thursday B/C/D Swiss
49 Tables

MPs B C D Names Score
17.42
1


Karen Ricker - Donna Brinkley, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC; Lowry Miller, Bluffton SC 116.00
11.44
2/3


Fran Skinner - Bill Skinner, Nashville TN; Sherrill Bartholomew - Ernest Bartholomew, Fredericksburg VA 109.00
11.44
2/3
1

Ann White - Gary White, Waxhaw NC; Cathy Mitchell - Brian Youd, Charlotte NC 109.00
7.35
4


Mark Shelton - Keith Clanin - Kitty Smith - Jerry Wright - William Fritsch Jr, Kingsport TN 104.00
5.40
5/6


Rick Giles - Mary Giles, Florence SC; A. Elaine Wade - Cathy Steinacker, Columbia SC 102.00
8.43
5/6
2

Lynn Fort, III - Margot Broms - Marian Fort, Charlotte NC; Susan Sutton, Huntersville NC 102.00
4.36
7


Mary Scholl - Martha Marshall - Elise Menaker - Susan Young, Charlotte NC 101.00
3.87
8


John Memory - Barbara Ward - Barbara Fattig, Hendersonville NC; Sue Harrington, Columbia SC 99.00
6.32
9
3

Peggy Hahn, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC; Donald Rizer - George Moore, Walterboro SC 98.00
4.74
10
4

Cathy Simms - John Simms - Edward Stone, Marietta GA; James Fordham, Fairburn GA 92.00
2.79
11/12


Carol Simpson, Etowah NC; Edwina Burger, Flat Rock NC; Marily Young, Columbus NC; Carole Stuenkel, Landrum SC 91.00
2.79
11/12


Donna Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Bernie Holm - Margo Morrison, Marietta GA 91.00
4.78
13/14
5/6
1/2
Diane Bardack - Mavis Wener - Carol Lazerson - Linda Davidson, Atlanta GA 90.00
4.78
13/14
5/6
1/2
Marie Dent - Renate Jacobs - Patricia Deckert, Savannah GA; Betty Butler, Macon GA 90.00
2.81
7

Emma Craig, Niceville FL; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Frances Campbell - Dorothy Rumreich, Fort Mill SC 89.00
3.07
8
3
Richard Bird - Janie Bird, Raleigh NC; Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 88.00
2.25
9

John Knight - Mary Knight, Montreat NC; David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 86.00
2.30

4
Lee Monks, Fort Mill SC; Gloria Pollard, Matthews NC; Carol Armstrong, Mount Holly NC; John Ede, Fort Mills SC 82.00
1.82

5
Larry Boll, Wichita KS; Lorine Lorino, Cleveland TN; John Ford, Franklin TN; Charles Swanson, Milledgeville GA 80.00

Thursday Eve Side Swiss
10 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; Phyllis Fireman - Paul Fireman, Chestnut Hill MA 66.00
2.27
2


Lynne Rosenbaum, Glencoe IL; Jacob Morgan, Madison WI; John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY 54.00
1.70
3


David Klein, Wilmington NC; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC; Robert Heller, Decatur GA 53.00
1.28
4


Audrey Danocup, Beloit WI; Laurie Hamachek, Huntley IL; Gene Miley - Christine Miley, Hinsdale IL 44.00
2.12
1

Jesse Roach - Harriet Hussey - Annie Hawkins, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC 39.00

Skeleton Thu-Fri Comp KO1
9 Tables

MPs Rank Names
13.03
1
Lynne Rosenbaum, Glencoe IL; Jacob Morgan, Madison WI; John Russell, North Barringto IL; Valentin Kovachev, Stony Brook NY
9.12
2
Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA; George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC
5.86
3
Karen Galleher, Pawleys Island SC; Kathy Brown, Georgetown SC; Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC
4.56
4
Steve Quisenberry - William Burgess, Kingsport TN; Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Sally Chapleau, Tampa FL

Skeleton Thu-Fri Comp KO2
16 Tables

MPs Rank Names
7.17
1
Philip Wisdom, Jefferson Cy MO; Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA; Donna Wisdom, Jefferson City MO
5.02
2
Janice Boone, Bluffton SC; Christel Kronenberg - Diana Mullaly, Hilton Head SC; James Fordham, Fairburn GA
3.23
3
Charles Fritts - Lois Fritts - Mary Fritz - Ann McGraw, Savannah GA
2.51
4
Kay Grant, Advance NC; Carolyn Saxon, Winston Salem NC; Marie Gaddis - Pam Flanagan, Jackson MS

Skeleton Thu-Fri Comp KO3
16 Tables

MPs Rank Names
5.42
1
J Gray McAllister III - Susan McAllister, Raleigh NC; Marvin Weitzenhoffer - Sheila Jacobs, Las Vegas NV
3.79
2
Irene Schoetker, Hiawassee GA; Fran Egan - James Malte - Nancy Malte, Blairsville GA
2.44
3
Wayne Pegram, China Grove NC; Milton Almond, Blowing Rock NC; Evelyn Duffy, Charlotte NC; Susan Acklam, Indian Trail NC
1.90
4
Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Henri Asta - Karyl Asta, Marietta GA

Return to Main Index Page MABC Home Page
Go to Wednesday Results Go to Friday Results