Greenville SC
June 8-14, 2009
Return to Main Index Page Tuesday MABC Home Page
Go to Monday Results Go to Wednesday Results

Tuesday First Shift Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.19
1


Anna Maria Le Boutillier - Rosalyn Silverstein, Anderson SC 65.35%
2.39
2


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Dave McClintock, Bluffton SC 63.43%
1.79
3


Zygmunt Przedpelski, Salem SC; William Kelly, Anderson SC 59.40%
2.73
4
1

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 58.67%
1.37
5


Linda Vaiden, Evans GA; Diana Cato, North Augusta SC 56.80%
2.05
6
2

Clifford Beck, Greer SC; Joseph Mydosh, Easley SC 56.21%
2.28
3
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 55.55%
1.71
4
2
Peggy Lovelace - Maryan St.Onge, Augusta GA 51.19%
1.28
5
3
Samuel Robison, Blythewood SC; George Davey, Columbia SC 50.93%
0.96

4
Jeanie Herman, Martines GA; Sophia Strelec, Augusta GA 47.70%

Tuesday Early Bird Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1


Linda Clark, Hilton Head SC; Aagot Manning, Sarasota FL 59.17%
1.80
2


Charles Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA 58.33%
2.00
3
1
1
Phyllis Burnette - Barbara Shell, Greenville SC 56.25%
1.01
4


Candace Diaz-Llaneza - Madeline Morgan, Mooresville NC 54.58%
1.50
5
2
2
Gretchen Easton - Marshall Daniel, Charlotte NC 51.25%
1.13
3

Kate Dargan - Lacy Chapman, Spartanburg SC 49.58%
0.84
4

Cecil Nichols, Balsam NC; Susan Brown, Flat Rock NC 48.33%

Mary Wilson Side Series
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1/2
1

Delores Cartright - Gerald Cartright, Graniteville SC 66.19%
3.19
1/2


Leonard Smith, Taylors SC; James Stiepan, Greenville SC 66.19%
2.05
3


Zygmunt Przedpelski, Salem SC; William Kelly, Anderson SC 64.10%
2.51
4
2

Richard Smith, Spartanburg SC; Mary Jo Bush, Atlanta GA 59.46%
1.15
5


Betty Hoopes, Augusta GA; Wayne Stroup, Pendleton SC 57.85%
1.88
6
3

Clifford Beck, Greer SC; Joseph Mydosh, Easley SC 57.37%
2.58
4
1
Amy Cooper - Catherine Ryan, Bluffton SC 57.05%
1.94
5
2
Katherine Trubey, Spruce Pine NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 55.45%
0.79
6

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 54.49%
1.45

3
Betty Lee Shaw - Stanley Hack, Greenville SC 54.01%
1.09

4
Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC 50.32%
0.82

5
Nancy Wampler - Nancy Metcalf, Abingdon VA 49.84%

Tues Aft 100/200/300 Prs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.39
1
1
1
Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 60.42%
2.23
2/3
2

Ralph Bradley II - Pamela Bradley, Wilmington NC 59.09%
2.23
2/3


Eric Koopmann, Flat Rock NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 59.09%
1.70
4
3

Sharon Herron, Kitty Hawk NC; Joyce Stone, Southern Shrs NC 58.14%
1.25
5/6
4/5
2/3
Virginia Durst - Dorothy Ginn, Greenville SC 57.01%
1.25
5/6
4/5
2/3
M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC 57.01%
0.85
6

Dianne Hale, Nebo NC; Allison White, Bakersville NC 56.06%
0.80

4
Marjorie Van Horn, Greensboro NC; Maxine Bradley, Greenboro NC 55.11%

Tue Aft 5/20/50 Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.68
1
1
1
Barbara Darwin - Karyl Woldum, Greenville SC 58.13%
1.26
2


Marshall Daniel - Gretchen Easton, Charlotte NC 53.21%
0.95
3


Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC 53.13%
0.71
4


Ruth Gault, Duluth GA; Ursula Dean-Mitchell, Tucker GA 51.63%
0.91
2
2
Frances Nicholson, Harbor Island SC; George Glendenin, Piedmont SC 50.52%
0.68
3

Jean Hayes, Sparanburg SC; Martha Blackman, Spartanburg SC 49.14%

Loom Fixers Tue Compact 1
11 Tables

MPs Rank Names
12.59
1
Jerry Umberger, Wytheville VA; John Mahoney - Steve Quisenberry - William Burgess, Kingsport TN
8.81
2
Paul Cuffe, Fripp Island SC; Herman Schmit, St Helena Isl SC; Barbara Taychert, Norfolk VA; Alice Rouse, Virginia Beach VA
5.67
3
Stephen Lurie - Richard Henderson - George Delp, Gainesville GA; Tom Carter, Cornelia GA
4.41
4
Robert Coleman - J Trapp, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Carl Becker, Charleston SC

Loom Fixers Tue Compact 2
14 Tables

MPs Rank Names
7.02
1
Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Cathy Steinacker - A. Elaine Wade, Columbia SC
4.91
2
Abdul Ghaffar, Columbia SC; Debbie Wagner, Athens GA; John Baker - Barbara Forrest, Salem SC
3.16
3
Barbara Fattig - Barbara Ward, Hendersonville NC; Carol Simpson, Etowah NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC
2.46
4
Karen Hinson, Hanahan SC; Susan Koval, Charleston SC; Donald Rizer - George Moore, Walterboro SC

Loom Fixers Tue Compact 3
14 Tables

MPs Rank Names
5.74
1
Joan Funkhouser - Robin Turner - Anne Maynard - Mary Wallace, Knoxville TN
4.02
2
Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL; Pat Buchanan, Highlands NC; Jane Tracy, Atlanta GA
2.58
3
Mary Ellen Pasquale, Chapel Hill NC; Frances Barry, Raleigh NC; Phyllis Ingram, Wagener SC; Gayle McKeithan, Aiken SC
2.01
4
Mary Murray - Betty Curran - Maureen Gordon - Jacqueline Spivak, Savannah GA

Loom Fixers Tue Compact 4
13 Tables

MPs Rank Names
4.29
1
Charles Williamson - Patricia Abernethy - Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC
3.00
2
Virginia Kern, Young Harris GA; Susan Wall, Hiawassee GA; James Kirby, Westminster SC; Robert Snelsire, Clemson SC
1.93
3
Ann Griffin - Sarah Barnes - Deas Linville - Sue Blair, Wilson NC
1.50
4
Joan Panella, New Market TN; Sandy Webster - Carol Walden, Morristown TN; Robert Way, Cosby TN

Tuesday Strat Open Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
9.45
1


Brenda Klinker, Salem SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 62.42%
7.09
2


Carl Coghill Jr, Campobello SC; James Jasen, Moore SC 59.38%
5.32
3


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Dave McClintock, Bluffton SC 58.81%
3.99
4


Elaine Cagle, Georgetown SC; Merle Holmes, Conway SC 58.49%
4.42
5


Larry Paul, Myrtle Beach SC; Betty Burt, N Myrtle Beach SC 56.17%
2.70
6


James Hierl, Asheville NC; Barbara Rimiller, Hendersonville NC 55.13%
5.90
1

Donald Clayton, Seneca SC; Wayne Goddard, Clemson SC 54.49%
4.43
2

Ruth Moleski, Pittsboro NC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC 52.32%
3.32
3

David Legrow, Eagleville PA; Albert Wieners, Savannah GA 51.92%
2.49
4

Vivian McIntire - Betty McMillin, Kingsport TN 50.00%
4.20
5
1
Anne Thompson, Charlotte NC; John Sharpe, Ft Mill SC 49.44%
3.15
6
2
Peggy Tienken, Atlanta GA; John Robert Hudson, Peachtree City GA 49.36%
2.36

3
Paula Brewer, Charlotte NC; Carmina Diaz, Fort Mill SC 48.08%
1.77

4
Nancy Shinrock - Roberta Flack, Okatie SC 47.52%
1.40

5
Linda Clark, Hilton Head SC; Aagot Manning, Sarasota FL 46.71%

Tuesday Evening Side
24.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.31
1


Leonard Smith, Taylors SC; James Stiepan, Greenville SC 66.67%
3.98
2


Betty Cox, Randolph NJ; George Barger, Hickory NC 65.05%
2.99
3


John Mahoney, Kingsport TN; Jerry Umberger, Wytheville VA 61.57%
4.70
4
1
1
James Elder - Patricia Elder, Waynesville NC 60.19%
3.53
5
2
2
Patricia Teplitz, Decatur GA; Sheila Silverman, Atlanta GA 58.33%
2.64
6
3
3
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 57.81%
1.98
4

Richard Smith, Spartanburg SC; Andrew Foth, Greenville SC 57.18%
1.54
5
4
Bob Marett - Susan Marett, St Simons Is GA 56.77%
1.12
6

Joan Boos, Augusta GA; Jeanne Baggs, Martinez GA 56.48%
1.15

5
Peggy Lovelace - Maryan St.Onge, Augusta GA 55.79%
1.04

6
Anita Reilly - Carol Smith, Kingsport TN 53.01%

Tuesday Eve B-A-M Teams
32 Tables

MPs A B C Names Score
7.01
1


Jim Krekorian, New York NY; Nanette Noland, Baton Rouge LA; Jacob Morgan, Madison WI; Garey Hayden, Tucson AZ 18.50
5.26
2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Don Kern, Bay Minette AL; Joyce Nichols, Charleston SC 17.00
3.94
3


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Jerry Helms, Charlotte NC; Robert Bitterman, Oviedo FL 16.50
4.84
4/5
1

Ann Stevens - Margaret Grayson, Roanoke VA; Allen Campbell - Hugh Campbell, Blacksburg VA 15.50
2.59
4/5


Leonard Ellis, Franklin NC; Jerry Barker, Newport News VA; Jim Allen, Gastonia NC; Alice Rouse, Virginia Beach VA 15.50
1.46
6/7


Liz Swanson, Athens GA; John Cotty, McCormick SC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 15.00
1.46
6/7


Barbara Heller, Decatur GA; Fred King, Falls Church VA; Joe Rickman, Maryville TN; Michael Waters, Knoxville TN 15.00
3.67
2
1
Henry Wise - Elizabeth Wise, Roanoke VA; Arthur Dalton - Nancy Driscoll, Moneta VA 13.00
2.72
3

Gayle Cornwell - Gwen Kyle - Cathy Youmans - Dorothy Costa, Knoxville TN 12.50
2.41
4/6
2/3
Dorcas Downs, Thomasville NC; Joyce Munden, Winston-Salem NC; Daniel Rosenblatt - William Mauldin, Winston Salem NC 11.50
1.57
4/6

Katherine Bondurant, Newton NC; Linda Schroeder, Hickory NC; Martha Morgan - Edith Bridger, Greenville SC 11.50
2.41
4/6
2/3
Ann Griffin - Deas Linville - Sarah Barnes - Sue Blair, Wilson NC 11.50
1.19

4/6
Lessie Hatton - Sandra Brown, Winston Salem NC; Joyce Engstrom, Clemmons NC; Kay Grant, Advance NC 11.00
1.19

4/6
Sue Ann Harris - Carolyn Saxon, Winston Salem NC; Virginia Cash - Melba Jolly, Richmond VA 11.00
1.19

4/6
Dot Sykes, Cornelius NC; Carole Salerno - Ann McLain, Mooresville NC; Julia Moore, Huntersville NC 11.00

Tues Eve 0-300 BAM Teams
17 Tables

MPs Rank Names Score
4.20
1
Cathy Mitchell - James Carson Jr, Charlotte NC; Pete Kaeding - Susan Kaeding, McCormick SC 17.50
2.76
2/3
Eric Koopmann, Flat Rock NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 15.00
2.76
2/3
Dorothy Breakstone, Savannah GA; Jeffrey Herman, Bonaire GA; Mary Ann Tantillo - Frank Tantillo, Perry GA 15.00
1.77
4
Sharon Herron, Kitty Hawk NC; Joyce Stone, Southern Shrs NC; Allen Shifley, Asheville NC; Cynthia Cone, Bogart GA 14.50
1.33
5
Charles Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA; M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC 14.00

Tues Eve Bracketed Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.82
1


Cathy Mitchell - James Carson Jr, Charlotte NC 64.02%
2.87
2
1
1
Nikki Marmo - John Tremblay, Asheville NC 63.45%
2.15
3
2

Sharon Herron, Kitty Hawk NC; Joyce Stone, Southern Shrs NC 61.74%
1.63
4/5
3
2
Pete Kaeding - Susan Kaeding, McCormick SC 61.36%
1.63
4/5


Madeline Morgan - Candace Diaz-Llaneza, Mooresville NC 61.36%
1.18
6
4
3
M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC 60.98%
0.88
5

Dorothy Breakstone, Savannah GA; Jeffrey Herman, Bonaire GA 58.90%
0.80
6
4
Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 57.20%

Weavers Open KO Brk 1
14 Tables

MPs Rank Names
37.88
1
Brian Mason - Gerri Anne Mason, Crossville TN; Jess Stuart - Lois Stuart, West Chester PA
26.52
2
J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA; Judith Bloomer - George Bloomer, Pittsboro NC; Ann Lindley - Alfred Duncker, Alexandria VA
15.15
3/4
Evelyn Brandon, Myrtle Beach SC; Giles Belski, N Myrtle Bch SC; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL
15.15
3/4
Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA; Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA

Weavers Open KO Brk 2
14 Tables

MPs Rank Names
21.57
1
Robert Klein - James Hooven, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA; Linda Smith, Anderson SC
15.10
2
Judy Hurder, Salisbury NC; Patricia Wright, Charlotte NC; Jerry Pontius, Woodstock GA; Carl Wilson, Mooresville NC
8.63
3/4
Kevin O'Brien, Arlington VA; Dennis Wick, Greencastle PA; Ridley Ruth - Douglas Smith, Kingsport TN
8.63
3/4
M Johnston - Kay Gross - Louise Carter - Joyce Rampey, Spartanburg SC

Weavers Open KO Brk 3
16 Tables

MPs Rank Names
17.11
1
Kathy Brown, Georgetown SC; Norris Peterson - Karen Galleher, Pawleys Island SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC
11.98
2
Wes Bailey Jr - Lynda Hempel - Daniel Schmidt - Barbara Little, Anderson SC
6.84
3/4
Frances Barry - Jo Murray, Raleigh NC; Mary Ellen Pasquale, Chapel Hill NC; Joan Edge, Fuquay Varina NC
6.84
3/4
Stephen Lurie - Richard Henderson - George Delp, Gainesville GA; Tom Carter, Cornelia GA

Weavers Open KO Brk 4
16 Tables

MPs Rank Names
14.74
1
Jack Williams - Daniel Dworkin - Earl Virts - George Cashau, Columbus NC
10.32
2
Abdul Ghaffar, Columbia SC; Debbie Wagner, Athens GA; John Baker - Barbara Forrest, Salem SC
5.90
3/4
Diane Dennis - Claudia Haller - Judy Huffman, Lexington KY; Anita Pettus, Winchester KY
5.90
3/4
Carolyn Carpenter - Shirley Mueller - Barbara Tommasini - Ronald Tommasini, Louisville KY

Weavers Open KO Brk 5
16 Tables

MPs Rank Names
12.88
1
Garet Romeo, Hendersonville NC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Leslie Tucker, Landrum SC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC
9.02
2
Marian Mottley, Mount Pleasant SC; Karen Hinson, Hanahan SC; Susan Koval - Harriet Goldberg - Dianne Mandel, Charleston SC; Joan Fix, Seabrook Island SC
5.15
3/4
Jerry James - Robert Yon - Leland Halleck, Anderson SC; Nancy Jerolamon, Clemson SC
5.15
3/4
Katharine Emerson, Smyrna GA; Shirley Carroll - Nancy Fleming, Marietta GA; Vi Grisham, Acworth GA

Weavers Open KO Brk 6
16 Tables

MPs Rank Names
11.42
1
Jo Wright, Winston Salem NC; Mary Brown, Advance NC; Caroline McGuinn, High Point NC; Emily Lambeth, Thomasville NC
7.99
2
Lisa Hamilton, Arden NC; Barbara Stirling - Margaret Kort, Asheville NC; Jackie Carroll, Mills River NC
4.57
3/4
Vicki Dailey, Travelers Rst SC; Susan Slattery, Alexandria VA; Wanda McCord - Evins McCord Jr, Travelers Rest SC
4.57
3/4
Sandy Harris, Hendersonvl NC; Patricia Mills - Judith Morin, Hendersonville NC; Sandra Folken, Sapphire NC

Weavers Open KO Brk 7
16 Tables

MPs Rank Names
7.72
1
Jan Weaver - Donna McEniry - Pauline Cavanaugh, Highlands NC; Sally Copeland, Cashiers NC
5.40
2
Anna Johnson - Ann Kiesau - Sandra Parker - Mimi McKinney, Spartanburg SC
3.09
3/4
Ann White - Gary White - Marilyn Siwik, Waxhaw NC; Rita Hornburg, Charlotte NC
3.09
3/4
Grant Shorts, Meadville PA; Thomas Collins, New Harbor ME; Cecil Nichols, Balsam NC; Susan Brown, Flat Rock NC

Return to Main Index Page MABC Home Page
Go to Monday Results Go to Wednesday Results