Greenville SC
June 8-14, 2009
Return to Main Index Page Wednesday
Today's bulletin in PDF format
MABC Home Page
Go to Tuesday Results Go to Thursday Results

First Shift Side Series
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.55
1
1

Clifford Beck, Greer SC; Richard Smith, Spartanburg SC 64.58%
3.41
2


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Dave McClintock, Bluffton SC 62.51%
2.96
3
2

Albert Wieners, Savannah GA; David Legrow, Eagleville PA 60.42%
1.92
4


Robert Gray - DaMaris Rorie, Columbia SC 59.88%
3.34
5
3
1
Gloria Pollard - Raymond Pollard, Matthews NC 58.63%
1.31
6


Dennis Wick, Greencastle PA; Kevin O'Brien, Arlington VA 58.17%
2.51
4
2
Maryan St.Onge - Peggy Lovelace, Augusta GA 56.97%
1.88
5
3
Katherine Trubey, Spruce Pine NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 56.85%
0.82
6/7

Graham Stewart - Joanne Stewart, Nebo NC 56.25%
0.82
6/7

Susan Duke, Vilas NC; Suzanne Cox, Abingdon VA 56.25%
1.41

4
Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA 50.83%
1.40

5
Betty Lee Shaw - Stanley Hack, Greenville SC 50.49%
1.24

6
Cordelia Tyler - Marian Fort, Charlotte NC 50.30%

Wed Morn 300/200/100 Prs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.35
1/2
1/2
1
William Peters, Warner Robins GA; Fred Avery, Centerville GA 59.52%
2.35
1/2
1/2

Dianne Hale, Nebo NC; Allison White, Bakersville NC 59.52%
1.51
3
3

Cynthia Cone, Bogart GA; Allen Shifley, Asheville NC 59.23%
0.99
4/5


Sandra Folken, Sapphire NC; Judith Morin, Hendersonville NC 53.57%
0.99
4/5
4

Susan Marett, St Simons Is GA; Jane Ghegan, Atlanta GA 53.57%
1.16

2
Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 51.79%

Mary Wilson Side Game
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.10
1


Zygmunt Przedpelski, Salem SC; Donald Clayton, Seneca SC 65.06%
3.64
2
1
1
Katherine Trubey, Spruce Pine NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 61.86%
2.73
3
2

Rosemary Bruggen - Helen Remsberg, Loudon TN 59.94%
1.73
4


Betty Wilton - Charles Thornton, Knoxville TN 57.85%
1.30
5


Carol McConnell - John McConnell, Cedar Hill TX 57.37%
2.24
6
3

Cathy Youmans - Dorothy Costa, Knoxville TN 56.57%
1.57
4

Gwen Kyle - Gayle Cornwell, Knoxville TN 56.09%
1.15
5

Clifford Beck, Greer SC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC 55.61%
1.82
6
2
Lessie Hatton - Sandra Brown, Winston Salem NC 54.01%
1.37

3
George Davey, Columbia SC; Samuel Robison, Blythewood SC 52.88%
1.03

4
Minerva Phillips - Beth Tyler, Atlanta GA 51.12%

Wed Aft 50/100/300 Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1

Christine Hicks, Hendersonville NC; Nick Weedman, Flat Rock NC 59.82%
2.12
2


Floyd Blum - Shirley Blum, Cocoa FL 58.33%
1.59
3


Liz Frey - Stephen Frey, Spartanburg SC 56.55%
1.19
4


Dianne Hale, Nebo NC; Allison White, Bakersville NC 55.95%
1.43
5
2
1
Ruta Allen - Floride Willard, Spartanburg SC 55.06%
0.67
6


Elaine Sheldon - Ruth Ann Middleton, Marietta GA 54.46%
1.07
3
2
Lucius Uldrick - Julia Uldrick, Seneca SC 53.27%
0.80
4

Mike Scahill, Simpsonville SC; Art Schwartz, Taylors SC 50.30%

Wed-Thu Morning Swiss
38 Tables

MPs A B C Names Score
16.80
1


Jim Krekorian, New York NY; Nanette Noland, Baton Rouge LA; Jacob Morgan, Madison WI; Garey Hayden, Tucson AZ 113.00
11.03
2/3


John Cotty, McCormick SC; Liz Swanson, Athens GA; Harold Rhyne Jr, Charleston SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 106.00
11.81
2/3
1

Gayle Cornwell - Cathy Youmans - Gwen Kyle - Dorothy Costa, Knoxville TN 106.00
7.09
4


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Richard Brown, Easley SC 102.00
8.86
5
2

Anita Pettus, Winchester KY; Claudia Haller - Diane Dennis - Judy Huffman, Lexington KY 98.00
6.92
6/7
3/4
1
Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA; Patricia Lacroix, Pineville NC; Heidi Meade, Charlotte NC 97.00
5.81
6/7
3/4

Janice Bruce, Bristol TN; Kitty Smith - Frances Stras - Virginia Wooten, Kingsport TN 97.00
3.73
8


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Don Kern, Bay Minette AL; Joyce Nichols, Charleston SC 95.00
5.19
9/10
5/6
2
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC 94.00
3.66
9/10
5/6

Mary May - Tom Wight - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 94.00
2.80
11


Rosalie Radcliffe - Wilbur Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA; Donald Fairbairn, Pendleton SC 91.00
3.89
7
3
Russell Whipps, Evans GA; James Fordham, Fairburn GA; Georgia Brauer, Cumming GA; Jean Greenberg, Duluth GA 88.00
2.62
8

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 86.00
2.36
9

Ann Stevens - Margaret Grayson, Roanoke VA; Hugh Campbell - Allen Campbell, Blacksburg VA 84.00
2.62

4/5
Catherine Ryan - Amy Cooper, Bluffton SC; Roberta Flack - Nancy Shinrock, Okatie SC 80.00
2.62

4/5
John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC; Eileen Griffin, Hilton Head SC; Ann Grindstaff, Hilton Head Isl SC 80.00

Wednesday Open Pairs
17.0 Tables / Based on 78 Tables

MPs A B Names Score
27.09
1

Michael Jinks, Greenville SC; Jaime Villanueva, Greer SC 63.21%
20.32
2

David Standig, Yardley PA; Kurt Gandenberger, Pendleton SC 61.90%
15.24
3

Chuck Krueger, Kings Mountain NC; J Masson, Mooresville NC 58.21%
11.43
4

Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 57.85%
9.03
5

Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC; Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC 56.24%
7.74
6

Johanna Blackwell - Brenda Fleming, Greenville SC 56.21%
6.77
7

Charles Stenger - Mary Guandolo, Rockville MD 55.93%
6.02
8

Vicki Buchanan, Nashville TN; Lucy Milton, Brentwood TN 55.27%
18.44
9
1
Dave Chipman, Lawrence KS; Jack Carter, Cumming GA 54.90%
4.93
10

Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Dave McClintock, Bluffton SC 52.68%
4.52
11

Marsha Platnick, Bluefield WV; Thomas Bandy, Kingsport TN 51.60%
4.17
12

Sandra Schenk, Jacksonville FL; Evelyn Ogden, Macon GA 51.44%
13.83
2
Jim Bean, Chapel Hill NC; Ann Pozdol, Pinehurst NC 50.74%
10.37
3
Elsie Benn - Susan Middlebrooks, Macon GA 50.44%
7.78
4
Jimmie Cannon, Spartanburg SC; Silvia Crouse, Hendersonville NC 48.32%
6.15
5
Kathleen Glunz - Trudy Lasoff, Greenville SC 46.79%

Mary Wilson Side Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.64
1
1

Edward Stone, Marietta GA; Peggy Barger, Hickory NC 62.00%
2.73
2


Dennis Wick, Greencastle PA; Kevin O'Brien, Arlington VA 61.48%
2.24
3


John McConnell - Carol McConnell, Cedar Hill TX 59.77%
1.54
4


Sage Bassett - Lenore Bassett, Daleville VA 59.25%
1.15
5


Judy Fendrick, Marietta GA; Morris Williams, Dunwoody GA 58.55%
2.16
6
2

Shirley Brown, Easley SC; Barbara Somervill, Simpsonville SC 58.16%
2.12
3
1
Stephen Lurie - Richard Henderson, Gainesville GA 54.32%
1.22
4

Gerald Cartright, Graniteville SC; David Legrow, Eagleville PA 53.78%
1.59
5
2
Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 53.77%
1.19

3
Maggie Cramer - Alice Schultz, Virginia Beach VA 46.12%

Wed Eve 100/200/300 Prs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.26
1
1
1
Janie Bush - Claudia O'Steen, Athens GA 62.50%
1.50
2/3
2

Jeffrey Herman, Bonaire GA; Dorothy Breakstone, Savannah GA 60.00%
1.49
2/3


John Santillo, Princeton Jct NJ; Ellen Santillo, West Windsor NJ 60.00%
1.16
4
3
2
Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 55.50%
0.84
4

Sharon Herron, Kitty Hawk NC; Joyce Stone, Southern Shrs NC 50.50%

Wed Eve 300/750 Gold Prs
60.0 Tables / Based on 61 Tables

MPs 7 3 Names Score
17.56
1
1
M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC 62.88%
13.17
2
2
Gerald Guyer - Joy Guyer, Bluffton SC 62.12%
9.88
3

Jan Lee - Linda Cloaninger, Macon GA 61.93%
7.41
4
3
John Tremblay - Nikki Marmo, Asheville NC 61.36%
5.85
5
4
Gerald Biales - Sheila Biales, Cumming GA 60.98%
5.02
6
5
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 60.70%
4.39
7
6
Gretchen Smith - Ed Euler, Asheville NC 58.14%
3.90
8

Ann Knight - Evelyn Culver, Kingsport TN 58.05%
3.51
9

Carol Simpson, Etowah NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC 57.48%
3.19
10
7
Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 57.39%
2.93
11

Margery Maxwell - Bertram Maxwell III, Macon GA 57.29%
2.70
12

Lois Holbrook, Austell GA; Mary Jo Allman, Mt Pleasant FL 57.05%
2.51
13
8
Zan Edmunds - Jay Shahani, Columbia SC 56.44%
2.55
14/15
9
Vivian Reedy, Burnsville NC; Denny Campbell, Coral Gables FL 56.16%
2.27
14/15

Lifford Ware - Tom Grady, Greenville SC 56.16%
2.07
16

Mary Elder, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 55.97%
2.14
10
Mary Ann Case, Cramerton NC; Marsha Jones, Gastonia NC 55.79%

Wed Eve Swiss
39 Tables

MPs A B C Names Score
7.43
1


Tammy Pepper, Raleigh NC; Beatrice Kemp, Dacula GA; John Hassett, Kennesaw GA; Fred King, Falls Church VA 67.00
5.57
2
1

Gayle Cornwell - Gwen Kyle - Cathy Youmans - Dorothy Costa, Knoxville TN 64.00
4.18
3


Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN; Michael Waters, Knoxville TN 63.00
3.13
4


Jim Stogner - Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 53.00
3.98
5
2

Betty Abbott - C Watkins, Westminster SC; Betty Sosebee, Walhalla SC; Helen Coupal, Seneca SC 52.00
2.99
6/7
3

Lesley Fells, Callawassie Isl SC; Betty Cole, Bluffton SC; Faye Swofford - Robert Swofford, Okatie SC 49.00
1.54
6/7


George Barger, Hickory NC; Betty Cox, Randolph NJ; Aileen Osofsky, New York NY; Eldon Clayman, Valdese NC 49.00
1.96
4/5

Jerry James - Robert Yon - Leland Halleck, Anderson SC; Nancy Jerolamon, Clemson SC 48.00
1.96
4/5

Frances Barry - Jo Murray, Raleigh NC; Joan Edge, Fuquay Varina NC; Mary Ellen Pasquale, Chapel Hill NC 48.00
2.88
6/7
1
Jeanne Weyers, Cincinnati OH; Phyllis Downey, Morrow OH; Robin Carver - Tonette De Angelis, West Chester OH 47.00
1.11
6/7

Ann Stevens - Margaret Grayson, Roanoke VA; Hugh Campbell - Allen Campbell, Blacksburg VA 47.00
2.16

2
Ann White - Gary White - Marilyn Siwik, Waxhaw NC; Rita Hornburg, Charlotte NC 44.00
1.62

3
Marcia Miller - Elizabeth Walker - Elaine Sheldon - Ruth Ann Middleton, Marietta GA 41.00
1.22

4
Vicki Dailey, Travelers Rst SC; Susan Slattery, Alexandria VA; Wanda McCord - Evins McCord Jr, Travelers Rest SC 34.00

Spinners KO Bracket 1
14 Tables

MPs Rank Names
41.93
1
Jim Krekorian, New York NY; Jacob Morgan, Madison WI; Nanette Noland, Baton Rouge LA; Garey Hayden, Tucson AZ
29.35
2
Gregory Roberts, Aiken SC; F Garson II, Alpharetta GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; Rich Regan, Lyman SC
16.77
3/4
Zachary Brescoll, Versailles KY; Owen Lien, Hickory NC; Andrew Garnett - Jon Rice - Bruce Reeve - Chris Moll, Raleigh NC
16.77
3/4
Jerry Helms, Charlotte NC; Robert Bitterman, Oviedo FL; Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC

Spinners KO Bracket 2
10 Tables

MPs Rank Names
19.12
1
David Rogers, Southern Pines NC; Lynn Dillard, Vass NC; Janie Moser - Nancy Shannon, Pinehurst NC
13.38
2
George Russell, Moore SC; James Cobb, Inman SC; Carl Coghill Jr, Campobello SC; Richard Smith, Spartanburg SC
7.65
3/4
Janice Bruce, Bristol TN; Virginia Wooten - Kitty Smith - Frances Stras, Kingsport TN
7.65
3/4
J Willard Williams - John (Jack) Buchanan, Richmond VA; Susan Clayman, Valdese NC; Barbara Vatter, Morganton NC

Spinners KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
16.95
1
E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA; Ann Ridaught - Mitzi Duncan - Thelma Smith, Tallahassee FL
11.87
2
Rosalie Radcliffe - Wilbur Radcliffe, Orlando FL; Gil Mahla, Hartwell GA; Donald Fairbairn, Pendleton SC
6.78
3/4
John Margeson - Robert Hockenberger - Polly Arnold - Brenda McLean, Raleigh NC
6.78
3/4
Jo Ann Hazel, Tampa FL; Raelene Kirkbride, Rock Hill SC; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL; Kay Butters, Brunswick GA

Spinners KO Bracket 4
14 Tables

MPs Rank Names
13.97
1
Phyllis Bishop - Linda Woodham, Loveland OH; Susan Hermans, West Chester OH; Jackie Mullins, Mason OH
9.78
2
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL; Vivian McIntire - Betty McMillin, Kingsport TN
5.59
3/4
Arthur Dalton - Nancy Driscoll, Moneta VA; Henry Wise - Elizabeth Wise, Roanoke VA
5.59
3/4
Ronald St Louis - Marilyn St Louis, Ocala FL; Peggy Moore - Ginger Bone, Tallahassee FL

Spinners KO Bracket 5
15 Tables

MPs Rank Names
12.57
1
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
8.80
2
Jacqueline Spivak - Betty Curran - Mary Murray - Maureen Gordon, Savannah GA
5.03
3/4
Dorcas Downs, Thomasville NC; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA
5.03
3/4
Richard Weinberg - Doris Weinberg, Pinehurst NC; Donna Simmons, Southern Pines NC; James Prim III, South Pines NC

Spinners KO Bracket 6
14 Tables

MPs Rank Names
9.86
1
James Toy - Harold Albrecht, Fuquay Varina NC; Larry Calhoun, Raleigh NC; Randy Poindexter, Apex NC
6.90
2
William Mauldin, Winston Salem NC; Joyce Munden, Winston-Salem NC; Kaye Langston - Jeanne Peacock, Goldsboro NC
3.94
3/4
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC; Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC
3.94
3/4
Roger Newberry - Jack Andrews - David West, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC

Return to Main Index Page MABC Home Page
Go to Tuesday Results Go to Thursday Results