Jekyll Island GA
October 11-17, 2004
Thursday Top of page

Thurs Early Bird Pairs
24 Pairs

MPs A B C Names Score
3.34
1
1
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Morris Williams, Dunwoody GA 66.67%
2.51
2
2
1
Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 61.61%
2.05
3
3
2
Harold Collings - Juanita Collings, St Helena Isl SC 61.01%
1.44
4
4
  Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Thomas Roush, Savannah GA 54.76%
1.06
5
    Marvin Shatz, Hilton Head SC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 53.87%
1.03
6
    Amal Dasgupta, Wilmington DE; Wayne Clay Whalen, Lexington KY 53.57%
1.28  
5
3
Robert Amaden - Jo Ann Hazel, Tampa FL 52.08%
0.96  
6
4
Barbara Kiebler, Hilton Head Is SC; John Kiebler, Hilton Head SC 51.79%

Thurs 0-300 Sunrise Pairs
15 Pairs

MPs A B C Names Score
2.54
1
    Lynne Simpson - Sally Jones, Savannah GA 65.83%
1.91
2
    Joan Mazura - Mary Fritz, Savannah GA 63.83%
1.90
3
1
  Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Virginia Wigginton, Hilton Head SC 61.30%
1.43
4
2
  James Wigginton - Paul Gibson, Hilton Head Isl SC 52.33%
0.80
5
    Jacqueline Nelson, Daphne AL; Phoebe Jackson, Fairhope AL 51.42%
1.37  
3
1
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Debbie Wagner, Athen GA 50.92%
0.80  
4
  Jan Lee - Martha Walker, Macon GA 50.30%
1.03    
2
Henry Wise - Elizabeth Wise, Roanoke VA 50.00%

Thur Aft 100/200/300 Sws
6 Teams

MPs A B C Names Score
2.26
1
    Anne Anderson, Spartanburg SC; Elizabeth Cook, Greenville SC; Peggy Willett - Charles Willett, Virginia Beach VA 56.00
1.86
2
1
1
Tanya Goff - Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Mary Thompson - Virginia Wigginton, Hilton Head SC 50.00

Thur Aft 100/200/300 Prs
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.54
1
    Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Mary Chapman, Knoxville TN 64.17%
1.91
2
    Joan Mazura - Mary Fritz, Savannah GA 61.67%
2.13
3
1
1
Fred Hein, Brunswick GA; Alice Fillingame, Midway GA 60.83%
1.07
4
    Lynne Simpson - Sally Jones, Savannah GA 55.00%
1.60
5
2
2
Marion Collins - Turner Collins, St Simons Isl GA 53.33%
1.20  
3
  Debbie Wagner, Athen GA; Anita Farmer, Athens GA 52.50%
0.90  
4
  Mary Jo Merrick - Carol Moncrieff, St Simons Is GA 49.58%

Thu Aft Retreat Side Game
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.73
1
    Ann Reese, Kennesaw GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 60.71%
2.58
2
1
1
John Champion Jr - Jane Champion, Tallahassee FL 55.36%
1.94
3
2
2
Molly Cook, St Simons Is GA; Gwen Hooker, Saint Marys GA 54.76%
1.45
4
3
  William Reiss - Catherine Reiss, St Simons Is GA 54.17%
0.86
5
    Patricia Tucker - Arthur Cannon Jr, Atlanta GA 52.98%
1.28  
4
3
Ronald Mentzer - Margaret Mentzer, Summerfield FL 52.38%
0.82  
5
  Bernard Casselman - Betty Casselman, Sun City Center FL 52.08%
0.96    
4
Harold Collings - Juanita Collings, St Helena Isl SC 50.00%

Thursday Open Pairs
46 Pairs

MPs A B C Names Score
11.55
1
    Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN 63.19%
8.66
2
    Sara Leckie - Patricia Dreinhoefer, Knoxville TN 62.04%
7.97
3
1
  Len Elikan, Ponte Vedra FL; James Gervais, Jacksonville FL 59.72%
4.87
4
    Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 59.03%
5.98
5
2
1
Madeline Dinoffer - Harold Dinoffer, Savannah GA 58.33%
3.09
6
    Billie Hedberg, Montgomery AL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 57.06%
4.48  
3
  Sallye Koehl, Palmetto GA; Berta Ingram, Peachtree City GA 56.25%
3.55  
4/5
  John Cagney - Edith Cagney, Frankfort IL 56.13%
3.32  
4/5
  June Hearrell, Madison CT; Roberta Smith, Naples FL 56.13%
3.39  
6
  Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; F. Marion Fletcher, Statesboro GA 55.67%
3.71    
2
Donald Cobb, Arden NC; Samuel Fritschner, Hendersonville NC 50.58%
2.78    
3
Carl Nelson Jr - Katharine Clark, Dublin GA 49.42%
2.24    
4
Beverly Pawson - Arnold Liebman, Johns Island SC 48.26%
1.57    
5
Anne Tomlinson, Atlanta GA; Ruby Brownlee, Decatur GA 48.03%
1.17    
6
Harold Haase - Nancy Haase, Hilton Head SC 47.34%

Thurs Evening B-A-M
17 Teams

MPs A B C Names Score
4.50
1
1
1
Claudia Hammock, Tucker GA; Frances Cooper, Norcross GA; Jill Kleinman - Evelyn Ellis, Atlanta GA 16.50
3.38
2
    Marijan Word - Bob Ayers, Covington GA; Delysia Ashwood, Atlanta GA; Elsie Hathorn, Conyers GA 15.00
2.22
3/5
2/4
  John Garner, Fernandina Bch FL; Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL; Bonnie Clutterbuck - Steve Bonner, Jacksonville FL 13.50
2.22
3/5
2/4
2
Rosemary Holton - Donna Brower - Emwynn Smith, St Simons Is GA; Susan Abel, Sea Island GA 13.50
2.22
3/5
2/4
  Jimmy Turner Jr - Barbara Turner - Susan Middlebrooks - Tom Wight, Macon GA 13.50
1.07  
5/6
  Abraham Brown - Jean Brown, Marco Island FL; C Hudson - J Hudson, Chattanooga TN 13.00
1.07  
5/6
  Cynthia Murphy - Gail Weaver, University Park FL; Karen Kribs, Aspen CO; Brian Howard, Bradenton FL 13.00

Thu Eve Retreat Side Game
15 Pairs

MPs A B C Names Score
2.73
1
    Samuel Marks - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 64.28%
2.05
2
    Gary Hatten, Kettering OH; Barbara Nixon, Dayton OH 60.67%
1.54
3
    Michel Bertrand - L Athurion, Dorval QC 58.88%
1.18
4
    Theresa Matuch - George Matuch, Creamery PA 57.89%
2.28
5
1
1
Jo Maddox, Wetumpka AL; Elaine Clark, Montgomery AL 54.17%
1.71  
2
  Randolph Worsham - Helen Worsham, Dallas TX 50.08%
1.28  
3
  David Cooper, Ossining NY; Hilary Edmondson, Fort Lee NJ 49.54%
1.59  
4
2
Elizabeth Sattes - F Lyle Sattes, Charleston WV 49.45%
1.19    
3
Clement Greene Jr, Valdosta GA; Vernice Green, Tifton GA 47.11%

Thu Eve 100/200/300 Pairs
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.40
1
    Ann Duane - Nancy Kritz, North Augusta SC 57.50%
1.80
2
    Lynne Simpson - Sally Jones, Savannah GA 56.25%
2.13
3
1
  James Lord Jr - Jule Greene, Dublin GA 55.00%
1.79
4
2
1
Cecilia Regan - Martha Loeffel, Ocala FL 53.75%
1.34
5
3
2
Fred Hein, Brunswick GA; Alice Fillingame, Midway GA 50.83%
1.01  
4
3
Jane Lodico - Louis Lodico, Elmira NY 50.42%
0.67    
4/5
James Wigginton - Paul Gibson, Hilton Head Isl SC 50.00%
0.67    
4/5
Barbara Dawson, Hoover AL; Hazel Haas, Birmingham AL 50.00%

Thu Eve 200/300 Swiss Tms
6 Teams

MPs A B Names Score
2.26
1
  Margo Morrison - Nancy Smith, Marietta GA; Henry Wise - Elizabeth Wise, Roanoke VA 61.00
1.70
2
  Anne Anderson, Spartanburg SC; Elizabeth Cook, Greenville SC; Peggy Willett - Charles Willett, Virginia Beach VA 45.00
1.86  
1
Janette McGaughey - Carolyn Henderson - Bettye Sims, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 39.00

Thurs Swiss Teams
53 Teams

MPs A B C Names Score
22.05
1
    LaVerne Dugan, Palm Harbor FL; Sandra Peterson, Clearwater FL; Gretchen Funk - Marianne Timmons, Safety Harbor FL 123.00
16.54
2
    Marvin Shatz, Hilton Head SC; Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Liz Swanson, Athens GA; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 116.00
12.40
3
    Marcia Greenstein, N Miami Beach FL; Russell Arnold, Miami FL; Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC 109.00
9.30
4
    Dorothy Corbett, Greenville NC; James Murphy, Chesapeake VA; Jo Keithley - Hudson Keithley, Bonita Springs FL 106.00
6.98
5
    Michael White, Atlanta GA; Woodruff Griffin, Charlotte NC; Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL 103.00
5.23
6
    Jack Jaffe, Boca Raton FL; Merlene Krall - Shirlee Marko, Albuquerque NM; Geoffrey Greene, Knoxville TN 101.00
3.92
7
    George Colter - Helen Colter, Fredericton NB; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Robert Hollow, Madoc ON 100.00
2.70
8/9
    Vernon Reed - Barbara Reed - Robin Bell - Sally Hawie, St Simons Is GA; Bernie Chazen, Tamarac FL 97.00
12.99
8/9
1
  Eugene Wurdinger - Geraldine Wurdinger, East Syracuse NY; Tom Carter, Cornelia GA; Margaret Altman, St Simons Is GA 97.00
9.74  
2
  Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Tracy Brines, Suffolk VA; Joyce Neville, White Marsh VA 96.00
7.31  
3
  Frances Beard - Beverly Pope - Peggy Ford - Caroline Caldwell, Atlanta GA 92.00
5.48  
4
  James Hooven - Carol Robey - Alice Flynn - Robert Flynn, Roanoke VA 91.00
5.19  
5
1
Martin Demko - Vanessa O'Callaghan, Cary NC; Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 90.00
2.37  
6/8
  Steve Quisenberry, Kingsport TN; Thomas Gaudin, Atlanta GA; Jeanette Johnson, Hilton Head SC; Diana Cato, Augusta GA 88.00
2.37  
6/8
  Sally Sabo, Santa Fe NM; Rick Purdy, Medford OR; Louis Gangarosa, Augusta GA; Morris Williams, Dunwoody GA 88.00
2.37  
6/8
  William Atteberry, Clearwater FL; William Murphy Jr, St Petersburgh FL; Betty Gibson, Goose Creek SC; Muriel Metts, Sullivans Is SC 88.00
3.89    
2
John Kubicka, Southern Pines NC; Anne Brechtelsbauer - Doris Weinberg - Richard Weinberg, Pinehurst NC 82.00
2.92    
3
Dale D'Agata - Donna Grillo, Gainesville GA; Margaret Roberts, Jekyll Island GA; Charlotte Williams, St Simons Is GA 80.00
2.19    
4
David Land - Linda Hall - David Hall - Shirley Land, The Villages FL 78.00

Return to Main  Index Page MABC Home Page
Go to Wednesday Results Go to Friday Results