A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
October 1-3

Aiken SC Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 182.5
Total number of players attending - 208
Total number of players winning masterpoints - 170
Total number of masterpoints won - 668.94
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
64 Pairs

MPs A B C Names Score
7.67
1
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 65.54%
5.75
2
1
  Gerald Cartright - Delores Cartright, Augusta GA 64.10%
4.31
3
    Harold Moore, Hopkins SC; James Gentry Jr, Augusta GA 63.94%
3.24
4
    Genet Horning, Columbia SC; Marjorie Edens, Lexington SC 62.50%
2.43
5
    Marijan Word - Bob Ayers, Covington GA 61.86%
3.52
6
2
  Christine Foy - Annie Hawkins, Aiken SC 61.06%
2.64  
3
  Rosemary Phillips - Trudie Hubbard, Aiken SC 60.42%
2.60  
4
1
Robert Davis - Maria Davis, Lexington SC 60.10%
1.48  
5
  Eleanor Dickson - Paul Dickson Jr, Aiken SC 58.81%
1.95  
6
2
William Shriver - Rhone Lahr, Mc Cormick SC 58.33%
1.46    
3
Patricia Biebel - Julia Griswold, Aiken SC 55.77%
1.10    
4
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 54.33%
0.92    
5
A. Elaine Wade - Sylvia White, Columbia SC 53.21%
0.64    
6
Daniel Quigley - William Caput M D, Martinez GA 50.80%

Fri Aft 199er Pairs
8 Pairs

MPs A B Names Score
1.33
1
1
Marla Luehder, Greensboro GA; Donna Paige, Eatonton GA 61.11%
1.00
2
2
Thomas Dean - William Chapman Jr, Aiken SC 54.17%
0.75
3
  Faye Waldrop - Maria Neal, Aiken SC 52.08%

Fri Eve Open Pairs
50 Pairs

MPs A B C Names Score
5.83
1
    Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 61.57%
4.37
2
    D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 60.42%
3.28
3
    Harold Moore, Hopkins SC; John Mathis, North Augusta SC 59.26%
3.61
4
1
  Sedley Roach - Jesse Roach, Aiken SC 58.56%
1.84
5
    Genet Horning, Columbia SC; Marjorie Edens, Lexington SC 57.18%
2.71
6
2
1
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 56.48%
2.03  
3
2
Robert Davis - Maria Davis, Lexington SC 55.79%
1.33  
4/5
  Rosemary Phillips - Trudie Hubbard, Aiken SC 53.70%
1.33  
4/5
  Christine Foy - Annie Hawkins, Aiken SC 53.70%
0.96  
6
  Sara Wampole - Regina Brooks, Aiken SC 52.55%
1.10    
3
Florence Phillips - Charlie Phillips, Greensboro NC 50.69%
0.72    
4/5
Judith Evans - Tom Evans, Aiken SC 50.23%
0.72    
4/5
M Haynes - Suzanne Haynes, Martinez GA 50.23%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
36 Pairs

MPs A B C Names Score
4.67
1
    Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 69.05%
3.50
2
    Richard Guarneri, Charleston SC; Richard Brown, Easley SC 66.37%
2.63
3
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.50%
1.97
4
    Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 61.90%
1.48
5
    Ann Hedden, Watkinsville GA; Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC 61.61%
3.08
6
1
  Mary Jo Langford - Dorothy Johnson, Aiken SC 59.82%
2.31  
2
  Sedley Roach - Christine Foy, Aiken SC 56.85%
1.73  
3
  James Current - Dot Current, Anderson SC 54.17%
1.30  
4
  Charles Herbst - Gil Mullins, Aiken SC 53.27%
0.97  
5
  Brenda Gantt, Greenville SC; Clifford Beck, Greer SC 52.98%
0.80  
6
  La Vee Bailey, Smithfield NC; Gloria Sholin, Aiken SC 52.68%
1.84    
1
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 50.00%
1.38    
2
Bobbie Reid, Millen GA; Pansy Agerton, Waynesboro GA 49.40%
1.04    
3
M Haynes - Suzanne Haynes, Martinez GA 47.62%
0.78    
4
Sandra Gies - Mary Townhill, Lexington SC 47.02%
0.70    
5
Everett Schultz Jr, Augusta GA; Mark Hall Jr, N Augusta SC 46.43%

Sat Aft Open Pairs
64 Pairs

MPs A B C Names Score
7.00
1
    Jeanette Warner, Aiken SC; Linda Vaiden, Augusta GA 68.52%
5.25
2
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.73%
3.45
3/4
    Damaris Rorie - John Memory, Columbia SC 62.50%
3.45
3/4
    Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 62.50%
2.21
5
    Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC 61.66%
4.55
6
1
  James Hawkes, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 61.57%
3.41  
2
  Janice White, Augusta GA; Imogene Kennedy, N Augusta SC 60.42%
2.56  
3
  A Strickland, Marietta GA; Bruce Miller, Athens GA 58.45%
1.92  
4
  Nancy Payne - Beatrice Lamb, Augusta GA 57.87%
1.44  
5
  La Vee Bailey, Smithfield NC; Gloria Sholin, Aiken SC 57.55%
1.21  
6
  Eleanor Dickson - Paul Dickson Jr, Aiken SC 57.29%
2.71    
1
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 56.48%
2.03    
2
Sandra Gies - Mary Townhill, Lexington SC 53.04%
1.52    
3
Geri Moore, Jackson SC; Edith Novotny, Martinez GA 53.01%
1.14    
4
Bernetha Henry, Hopkins SC; Sylvia White, Columbia SC 52.81%
0.86    
5
Ann Franklin, Waynesboro GA; Betty Isenberg, Augusta GA 52.78%
0.81    
6
Daniel Quigley - William Caput M D, Martinez GA 50.23%

Sat Eve Open Pairs
31 Pairs

MPs A B C Names Score
4.33
1
    Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 73.62%
3.25
2
    Richard Guarneri, Charleston SC; Richard Brown, Easley SC 63.54%
2.81
3
1
  Nancy Payne - Beatrice Lamb, Augusta GA 62.18%
2.11
4
2
  Christine Foy - Magdalene Daly, Aiken SC 58.46%
1.37
5
    Louis Gangarosa - James Gentry Jr, Augusta GA 57.79%
1.03
6
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.79%
1.58  
3
  James Heard, Lincolnton GA; Dan Plato, Atlanta GA 55.08%
1.19  
4
  Sigmund Friedman - Abdul Ghaffar, Columbia SC 54.66%
0.89  
5
  Jesse Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 54.13%
0.67  
6
  Carol Callahan - Diana Cato, Augusta GA 53.76%
1.52    
1
Judith Evans - Tom Evans, Aiken SC 47.65%
1.14    
2
Bernetha Henry, Hopkins SC; Sylvia White, Columbia SC 46.11%
0.86    
3
Dinesh Doshi, Evans GA; Arthur Miller, Augusta GA 44.95%

Sunday Top of page

Sun Swiss Teams
28 Teams

MPs A B C Names Score
9.50
1
    Happoldt Neuffer - Lucas Lebioda, Columbia SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 103.00
7.13
2
    Richard Guarneri - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Richard Brown, Easley SC 101.00
5.34
3
    Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC; Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 90.00
5.42
4
1
  Sedley Roach - Annie Hawkins - Paul Dickson Jr - Phyllis Pellarin, Aiken SC 88.00
4.07
5/6
2
  Gil Mullins - Charles Herbst - Mary Jo Langford - Dorothy Johnson, Aiken SC 85.00
2.63
5/6
    Carl Becker - James Hawkes - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 85.00
3.05  
3
  Louis Gangarosa - Frank Pride, Augusta GA; James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 81.00
2.29  
4
  Brenda Gantt, Greenville SC; Clifford Beck, Greer SC; Dorothy Defiori - Frances Lawton, Columbia SC 75.00
1.72  
5
  Jacqueline Strong, Cassatt SC; Barbara James - J Saunders, Camden SC; Herman Scheiblich, Elgin SC 74.00
2.60    
1
Bobbie Reid, Millen GA; Pansy Agerton - Ann Franklin, Waynesboro GA; Betty Isenberg, Augusta GA 65.00
1.95    
2
Patricia Patrick, Thomson GA; Ellen Harrison - Maryann Moore - Dorothy McLeod, Augusta GA 54.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page