A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 24-26, 2010

Aiken SC Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 202.5
Total number of players attending - 240
Total number of players winning masterpoints - 210
Total number of masterpoints won - 744.54
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri At Open Pairs
25.0 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
7.83
1
1

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC62.47%
5.87
2


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC62.07%
4.40
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.96%
3.30
4


Happoldt Neuffer - Arnold Levinson, Columbia SC61.57%
2.48
5


Harold Moore, Hopkins SC; William Charlwood, Columbia SC61.11%
1.86
6


Rajan Iyer, Aiken SC; Varghese George, Martinez GA59.04%
3.17
2
1
Marilyn Sudlow - Lynn K. B. Pope, Aiken SC57.94%
2.37
3

Ronald Jaeger - Marilou Jaeger, Aiken SC57.69%
2.03
4
2
Ernest Levinson - Jesse Roach, Aiken SC56.08%
1.52
5
3
Elizabeth Perry, Aiken SC; Ivan Feit, Owings Mills MD55.32%
1.14
6
4
Zan Edmunds - Francis Robinson, Columbia SC55.11%
0.86

5
Myrtle Anderson - Dorothy Veasey, Aiken SC52.40%
1.34

6
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC51.62%

Fri Aft
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.09
1


June Charles - Patricia Biebel, Aiken SC67.86%
1.62
2
1
1
Rebecca Wright, Augusta GA; Wendy Leverett, Lincolnton GA61.01%
1.22
3
2

Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC60.71%
0.91
4
3

Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC55.06%
0.66
5


Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC54.76%
0.53
6


Marsha Feldman - Joseph Hicks, Hendersonville NC53.57%
0.60
4/5

Sandra Smith - William Kozel, Evans GA52.38%
0.60
4/5

Mary Allor - Sandra Perkins, Aiken SC52.38%
0.79

2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC49.70%
0.59

3
David Westbrook - Maria Westbrook, Aiken SC47.92%

Fri Eve Open Pairs
16.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
4.82
1/2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.90%
4.82
1/2
1
1
Elizabeth Perry, Aiken SC; Ivan Feit, Owings Mills MD60.90%
3.09
3
2

Rose Coldiron - F Jean Wagner, Aiken SC58.97%
2.32
4
3

John Baker, North Augusta SC; Linda Bush, Evans GA57.69%
1.74
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC57.21%
1.41
6
4
2
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC56.41%
0.98
5

Mary Frances Story, Shelby NC; S Elizabeth Young, Bessemer City NC54.81%
1.04
6

Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Martha Heslep, Mt Pleasant SC54.17%
1.06

3
Geri Welch - Beatrice McGhee, Aiken SC53.37%
0.79

4
C Stephen Banwarth - Sandra Morina-Davis, Aiken SC51.28%

Fri Eve 199er Pairs
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.62
1


Jane Simpson - Kay Lawton, Aiken SC67.92%
1.22
2


Marsha Feldman - Joseph Hicks, Hendersonville NC60.00%
0.91
3


Earl Phillips - Mark Hanna, Gastonia NC57.92%
0.68
4


D Sinha - T R Reddy, Augusta GA56.25%
1.19
5
1
1
Sandra Perkins - Marcia Gable, Aiken SC53.75%
0.89
2

Rose Marie Weiss - Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC52.92%
0.74
3
2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC52.08%

Saturday Top of page

Sat Morn Open Pairs
26.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC64.41%
5.63
2


Blair Basham - Robert Coleman, Augusta GA64.39%
4.22
3


Enrico Beretta, Martin GA; James Fordham, Fairburn GA62.83%
3.16
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.82%
4.22
5
1

Mary Jo Langford - Dorothy Johnson, Aiken SC61.98%
1.78
6


Kenneth Fasching, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC59.23%
3.17
2
1
Francis Robinson - Leck Mason, Columbia SC56.97%
2.37
3

Rose Coldiron - Geri Welch, Aiken SC55.97%
1.94
4
2
Lynn K. B. Pope - David Karraker, Aiken SC55.92%
1.46
5
3
Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC54.96%
1.09
6
4
Wendy Leverett, Lincolnton GA; John Baker, North Augusta SC54.64%
1.34

5
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC54.53%
1.04

6
Linda Cole - Bonnie Fabian, Aiken SC53.18%

Sat Morn 199er Pairs
9.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.81
1
1

Rose Marie Weiss - Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC58.93%
1.19
2/3


James Knudsen - Marguerite Ade, Aiken SC58.04%
1.19
2/3


Andy Fralix, North Augusta SC; Rosemary Lindler, Aiken SC58.04%
0.76
4


Mark Hanna - Earl Phillips, Gastonia NC55.36%
1.21
5
2
1
David Westbrook - Maria Westbrook, Aiken SC54.76%
0.91
3
2
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC54.17%
0.68
4
3
Sheryl Rhoden - Scott Dunn, Columbia SC53.57%
0.51

4
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC49.70%

Sat Aft Open Pairs
26.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC65.58%
5.75
2


Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC63.26%
4.31
3
1
1
Mary Guenther, Evans GA; Ruth Grandin, Augusta GA61.74%
3.24
4


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC61.29%
2.43
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.33%
3.06
6
2

Harriet Blasetti - John Wilkinson, Columbia SC59.38%
2.30
3
2
C Stephen Banwarth - John Cornell, Aiken SC59.27%
1.72
4
3
Anil Jain - Anand Sathe, Evans GA58.67%
1.40
5

Rose Coldiron - Geri Welch, Aiken SC57.17%
0.99
6

Barbara James, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC56.45%
1.04

4
Malcolm Fages, Mt Pleasant SC; Harriet Goldberg, Charleston SC55.73%
0.89

5
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC54.64%
0.59

6
Lura Howard, Augusta GA; Pansy Agerton, Appling GA52.19%

Sat Aft 199er Pairs
9.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.81
1


Mark Hanna - Earl Phillips, Gastonia NC72.32%
1.36
2
1
1
Shirley Fages - Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC58.63%
1.02
3
2
2
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC58.04%
0.77
4
3

Wendy Leverett, Lincolnton GA; Blair Basham, Augusta GA55.95%
0.63
5
4

Maxine Nobbman - Rose Marie Weiss, Myrtle Beach SC54.17%
0.61

3
Barbara Orr, Cayce SC; Marcia Fletcher, Columbia SC52.68%

Sunday Top of page

Swiss By Average
36 Tables

MPsABCNamesScore
11.50
1
1

Mary Townhill, Lexington SC; Sandra Gies, Bluffton SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Gwendolyn Beckman, Columbia SC108.00
8.63
2


Ellen Allen, Summerville SC; Tom Rutledge, Charleston SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC107.00
6.48
3
2

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Phillip Mixson, Batesburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC94.00
4.34
4/5


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC89.00
4.34
4/5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC89.00
3.29
6


Enrico Beretta, Martin GA; James Fordham, Fairburn GA; Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC88.00
4.86
7
3

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC; Annie Hawkins, Aiken SC87.00
3.00
8/10
4/6

Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC; Peter Klacsmann, Augusta GA; Anil Jain, Evans GA86.00
3.00
8/10
4/6

Lynthia Strong - J Trapp - Robert Coleman, Augusta GA; Aileen Robinson, North Augusta SC86.00
3.00
8/10
4/6

Thomas Gaudin, Chamblee GA; James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC; Linda Bush, Evans GA86.00
5.65
7
1
Ann Owens - Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA78.00
4.24
8
2
Lynn K. B. Pope - David Karraker - Diane Davies - Myrtle Anderson, Aiken SC76.00
3.18
9
3
Thomas Gabriel - Teri Kuhs, Columbia SC; Melinda Young, Lexington SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC75.00
2.13

4/5
Bonnie Fabian - Linda Cole - Marcia Gable - Audrey Jereb, Aiken SC71.00
2.13

4/5
Tom Evans - Judith Evans - Dorothy Johnson - Mary Jo Langford, Aiken SC71.00
1.61

6
Zan Edmunds - Bibs Hurt - Roberta Case - Francis Robinson, Columbia SC70.00
1.41

7
Barbara James, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC; Jimmie Anderson, Sumter SC; Donna Reilly, Florence SC69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page