A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 15-18, 2011

Aiken SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 167.5
Total number of players attending - 208
Total number of players winning masterpoints - 170
Total number of masterpoints won - 611.78
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Open Pairs
23.5 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Chuck Kennedy - Patrick Lauterbach, Columbia SC70.33%
5.25
2


James Gentry Jr, North Augusta SC; Thomas Gaudin, Chamblee GA62.94%
3.94
3
1

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC62.80%
2.96
4
2

Lucien Williams, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA60.11%
2.22
5
3

Rose Coldiron - Regina Brooks, Aiken SC59.72%
2.36
6
4
1
Leck Mason - Francis Robinson, Columbia SC58.33%
1.77
5
2
Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC57.39%
1.34
6

Brent Holcomb, Columbia SC; Gregory Garrison, Irmo SC55.32%
1.33

3
Tom Evans - Judith Evans, Aiken SC54.62%
1.00

4
Olene Olsen - Faye Waldrop, Aiken SC51.48%
0.75

5
Dorothy Beil, Bluffton SC; Tom Supensky, Aiken SC51.31%
0.82

6
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC50.93%

Fri Aft 199er Pairs
8.0 Tables

MPsDENamesScore
1.71
1

Hazel Murphy - Sandy Rowder, Aiken SC60.00%
1.28
2
1
Pete Kaeding - Susan Kaeding, McCormick SC58.75%
0.96
3
2
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC56.25%
0.72
4
3
Nelson Spitnale - Gil Greytak, Aiken SC55.83%
0.54
5

John Pickett - Selwyn Skinner, Aiken SC53.75%
0.54
4
Mary Woodall, Columbia SC; James Bass, West Columbia SC52.50%

Fri Eve Open Pairs
18.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer, Columbia SC64.41%
4.00
2


D Hall, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC61.21%
3.00
3


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC61.07%
2.25
4


Rajan Iyer, Aiken SC; Thomas Gaudin, Chamblee GA59.94%
1.69
5


Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Sheila Goad, Hilton Head SC58.99%
1.26
6


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC55.94%
2.95
1

Lucien Williams, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA55.73%
2.21
2

Jay Jacobs - Dorothy Johnson, Aiken SC54.97%
1.66
3

Gil Mullins - Charles Herbst, Aiken SC54.31%
1.24
4

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC53.46%
0.99
5

Ronald Jaeger - Marilou Jaeger, Aiken SC52.88%
1.77
6
1
Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA51.44%
1.33

2
Andy Fralix, North Augusta SC; Dorin Musat, N Las Vegas NV49.99%
1.00

3
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC47.93%
0.75

4
Tom Supensky - Ernest Levinson, Aiken SC47.69%

Fri Eve 199er Pairs
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.33
1
D Sinha - T R Reddy, Augusta GA63.89%
1.00
2
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC54.17%
0.66
3/4
Michael Stockdell - Jerry Love, Columbia SC51.39%
0.66
3/4
John Pickett - Selwyn Skinner, Aiken SC51.39%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat AM Open Pairs
20.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


D Hall, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC65.49%
4.63
2


James Gentry Jr, North Augusta SC; Jaime Villanueva, Greer SC61.88%
3.47
3


Betty Hoopes, Augusta GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA61.63%
2.60
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.03%
3.23
5
1

Sandra Morina-Davis - Rose Coldiron, Aiken SC58.86%
1.67
6


Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Joan Simon, Dataw Island SC58.10%
2.42
2

Brent Holcomb - Scott Dunn, Columbia SC56.71%
1.88
3
1
David Karraker - Lynn K. B. Pope, Aiken SC54.17%
1.36
4

Lucien Williams, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA53.26%
1.02
5

Nelson Waks, Germantown MD; Ellen Harrison, Augusta GA52.31%
1.41
6
2
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC51.54%
1.06

3
Dorothy Beil, Bluffton SC; Andy Fralix, North Augusta SC50.88%
0.79

4
Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA50.00%

Sat AM 199er Pairs
6.0 Tables

MPsDENamesScore
1.52
1

D Sinha - T R Reddy, Augusta GA62.00%
1.14
2
1
Sandra Smith - William Kozel, Evans GA56.50%
0.75
3/4
2/3
Marcia Gable - Rosemary Lindler, Aiken SC55.00%
0.75
3/4
2/3
Diane Davies - Lynn Smith, Aiken SC55.00%

Sat Aft Open Pairs
21.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC62.27%
4.05
2/3


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC60.72%
4.05
2/3


Enrico Beretta, Martin GA; James Fordham, Fairburn GA60.72%
2.60
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.65%
1.95
5


Harold Moore, Hopkins SC; John Cotty, McCormick SC59.26%
1.46
6


James Gentry Jr, North Augusta SC; Jaime Villanueva, Greer SC59.19%
3.23
1

Abdul Ghaffar - Sigmund Friedman, Columbia SC58.03%
2.42
2

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC55.33%
1.82
3

Sheila Goad, Hilton Head SC; Joan Simon, Dataw Island SC54.40%
1.36
4

Erna Anderson - Regina Brooks, Aiken SC54.17%
2.00
5
1
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA53.94%
0.77
6

Ronald Jaeger - Marilou Jaeger, Aiken SC53.47%
1.50

2
Madhusudan Suchak - Jane Simpson, Aiken SC52.31%
1.13

3
Patricia Patrick, Thomson GA; Dorothy McLeod, Augusta GA48.28%
0.84

4
John Cornell - C Stephen Banwarth, Aiken SC47.99%
0.63

5
Susan McFadden - Thomas Gabriel, Columbia SC47.76%

Sat Aft 199er Pairs
5.0 Tables

MPsDENamesScore
1.43
1
1
David Westbrook - Maria Lind, Aiken SC60.00%
1.07
2

Patricia Dixon, Martinez GA; Susan Manni, Evans GA56.00%
0.83
3
2
Kay Lawton, Aiken SC; Phyllis Ingram, Wagener SC54.50%
0.60
4

D Sinha - T R Reddy, Augusta GA52.50%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Swiss By Average
30 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Andrew Hurd, Charleston SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Ellen Allen, Summerville SC95.00
7.50
2
1

Gil Mullins - Charles Herbst - Ernest Levinson - Tom Supensky, Aiken SC88.00
4.93
3/4


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; D Hall - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC85.00
4.93
3/4


Betty Hoopes - Lucien Williams, Augusta GA; Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC85.00
5.22
5
2

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC78.00
3.92
6
3

Joan Simon, Dataw Island SC; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Lorraine Holub, Hilton Head Is SC; Sheila Goad, Hilton Head SC76.00
2.50
7


A Kirkland - George Nichols Jr, Columbia SC; Jaime Villanueva, Greer SC; James Gentry Jr, North Augusta SC74.00
3.71
8/9
4/5
1/2
C Stephen Banwarth - John Cornell - Rose Coldiron - Sandra Morina-Davis, Aiken SC72.00
3.71
8/9
4/5
1/2
Leck Mason - Marianne Murphy - Francis Robinson, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC72.00
1.99
6

Ann Owens - J Trapp - Robert Coleman, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA68.00
1.65
7/8

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar - Catherine Chiles - Sylvia White, Columbia SC63.00
2.39
7/8
3
Jane Simpson - Madhusudan Suchak - Kay Lawton, Aiken SC; Phyllis Ingram, Wagener SC63.00
1.79

4
Regina Brooks - Phyllis Pellarin - Maria Brevick - Hazel Murphy, Aiken SC61.00
1.41

5
William Caput M.D., Martinez GA; Lynthia Strong - Bill Wagner - Margie Ruben, Augusta GA60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page