A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 28-30, 2012

Aiken SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 181.0
Total number of players attending - 217
Total number of players winning masterpoints - 185
Total number of masterpoints won - 719.28
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Fri AM Open Pairs
19.5 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
8.87
1
1

C Stephen Banwarth - Dorothy Johnson, Aiken SC65.76%
6.65
2
2

Hamdi Karluk - Jacqueline Strong, Bethune SC63.79%
4.99
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.96%
3.74
4


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Greg Roberts, Aiken SC62.86%
2.81
5


Dinesh Doshi, Evans GA; Peter Klacsmann, Augusta GA60.65%
2.10
6


Aileen Robinson, North Augusta SC; Robert Coleman, Augusta GA59.03%
2.80
3
1
Selwyn Skinner - Madhusudan Suchak, Aiken SC56.58%
2.08
4

Jay Shahani - Zan Edmunds, Columbia SC56.30%
2.10
5
2
Peggy Lovelace - Maryan St.Onge, Augusta GA55.68%
1.77
6
3
Andy Fralix, North Augusta SC; Lynn K. B. Pope, Aiken SC55.32%
1.67

4
Jeanie Herman, Martines GA; Linda Lorick, Augusta GA55.09%
0.89

5/6
Jane Simpson - Dorin Musat, Aiken SC50.23%
0.84

5/6
Jay Rogaski, Aiken SC; Nancy Taylor, Bluffton SC50.23%

Fri AM 199er Pairs
8.0 Tables

MPsDENamesScore
2.40
1
1
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC70.83%
1.80
2

Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC56.25%
1.35
3

Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC55.00%
1.18
4/5
2/3
Raymond Nix, Myrtle Beach SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC54.17%
1.18
4/5
2/3
Rosemary Lindler - Marcia Gable, Aiken SC54.17%
0.76
4
Janet Roberts - Maxine Riley, Augusta GA53.33%

Fri Aft Open Pairs
22.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1
1

Gil Mullins - Charles Herbst, Aiken SC64.35%
4.88
2


Lynn Mullins, Aiken SC; Jack Self, Columbia SC63.19%
3.66
3


Greg Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC62.73%
2.85
4
2
1
John Cornell - C Stephen Banwarth, Aiken SC62.27%
2.06
5


Aileen Robinson, North Augusta SC; Robert Coleman, Augusta GA62.04%
1.75
6


Dinesh Doshi, Evans GA; Peter Klacsmann, Augusta GA60.88%
2.14
3

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC55.32%
1.60
4

Beatrice McGhee - Anne Butts, Aiken SC54.86%
1.20
5

Mary Nell Perry - Jean Franke, Augusta GA54.40%
1.50
6
2
Teri Kuhs - Belford Cross, Columbia SC53.94%
1.13

3
Dorin Musat - Jane Simpson, Aiken SC53.70%
0.84

4
David Karraker - Lynn K. B. Pope, Aiken SC50.46%
0.63

5
Lauren Alexander, Leesville SC; Mary Ann Cross, Columbia SC50.23%

Fri Aft 199er Pairs
7.0 Tables

MPsDENamesScore
1.62
1
1
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC57.92%
1.22
2
2
David Westbrook - Maria Lind, Aiken SC57.08%
0.91
3

Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC55.83%
0.68
4

Patricia Biebel - June Charles, Aiken SC54.17%
0.57
5

Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC52.50%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat. Morning Open Pairs
24.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
10.03
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC66.44%
7.52
2
1

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC60.19%
5.64
3


Greg Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC58.56%
4.23
4


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC58.33%
2.78
5/6


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC58.10%
3.84
5/6
2

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC58.10%
2.88
3

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC56.94%
3.13
4
1
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC56.71%
1.62
5

Mary Jo Langford - Dorothy Johnson, Aiken SC55.09%
1.67
6

Abdul Ghaffar, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC53.70%
2.35

2
Elizabeth Campione - Beronica Whisnant, Columbia SC53.47%
1.76

3
Jay Jacobs, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC52.31%
1.32

4
Andy Fralix, North Augusta SC; Lynn K. B. Pope, Aiken SC50.00%
0.99

5
John Cornell - C Stephen Banwarth, Aiken SC48.84%

Sat. Morning 299er Pairs
9.0 Tables

MPsDENamesScore
2.53
1
1
David Westbrook - Maria Lind, Aiken SC58.93%
1.90
2

Marcia Fletcher - Jerry Love, Columbia SC56.25%
1.42
3
2
Bill O'Neill - Eric Randall, McCormick SC55.66%
1.07
4

Karen Hogan, Cayce SC; Mary Ivey, Columbia SC55.06%
1.01
5
3
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC54.47%
0.88
4
Sandra Perkins - Mary Allor, Aiken SC52.91%

Sat. Aft. Open Pairs
24.0 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC74.31%
5.25
2
1
1
Jay Jacobs, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC65.05%
3.94
3


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC62.96%
2.95
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.04%
1.94
5/6


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC60.65%
1.94
5/6


Bruce Kenner - George Nichols Jr, Columbia SC60.65%
2.85
2
2
F Jean Wagner - Dorothy Veasey, Aiken SC56.02%
2.14
3

Gil Mullins - Charles Herbst, Aiken SC53.24%
1.60
4

Aileen Robinson, North Augusta SC; Carol Callahan, Augusta GA52.55%
1.05
5/6

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC52.31%
1.13
5/6
3
Selwyn Skinner - Madhusudan Suchak, Aiken SC52.31%
0.89

4
Andy Fralix, North Augusta SC; Lynn K. B. Pope, Aiken SC48.38%
0.63

5
Sue Harrington, Columbia SC; Daniel Casey, Lexington SC47.92%

Sat. Aft. 199er Pairs
8.0 Tables

MPsDENamesScore
1.71
1
1
Janet Roberts - Rebecca Wright, Augusta GA62.89%
1.28
2
2
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC59.01%
0.96
3
3
Eric Randall - Bill O'Neill, McCormick SC56.29%
0.63
4/5

Karen Hogan, Cayce SC; Mary Ivey, Columbia SC55.32%
0.63
4/5
4
Rosemary Lindler - Marcia Gable, Aiken SC55.32%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Open Swiss By Average
30 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1
1

Francine Moring - Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC104.00
7.50
2


Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC; George Nichols Jr, Columbia SC98.00
5.63
3
2

J Trapp - Ann Owens - Robert Coleman, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA91.00
4.22
4


O. Gordon Lien III, Augusta GA; John Baker, North Augusta SC; Rajan Iyer, Aiken SC; Varghese George, Martinez GA90.00
3.33
5


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC89.00
2.86
6


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC88.00
2.50
7


Tom Rutledge, Charleston SC; Greg Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Ellen Allen, Summerville SC84.00
4.03
8
3

Lynthia Strong - Peter Klacsmann, Augusta GA; Dinesh Doshi - Anand Sathe, Evans GA80.00
2.31
9/13
4/7

Mary Jo Langford - Dorin Musat - Jay Jacobs - Dorothy Johnson, Aiken SC76.00
3.00
9/13
4/7
1/3
Mary Guenther, Evans GA; Mildred Peskin - Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA76.00
3.00
9/13
4/7
1/3
Lawrence Baum, Sumter SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC; Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC76.00
3.00
9/13
4/7
1/3
Christine Foy, Evans GA; Rosemary Lindler - Jane Simpson - Madhusudan Suchak, Aiken SC76.00
1.69
9/13


James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA; John Cotty, McCormick SC; Enrico Beretta, Martin GA76.00
1.64

4
Carolyn Cromer - Bruce Kenner - Sallie Blackwell - Brent Holcomb, Columbia SC; Gregory Garrison, Irmo SC72.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page