A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
February 9-11, 2007

Anderson SC, Electric City Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 190.5
Total number of players attending - 185
Total number of players winning masterpoints - 165
Total number of masterpoints won - 712.46
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1
1

Ruth Moleski, Anderson SC; Dolores Vernon, Travelers Rest SC 64.81%
3.50
2


James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC 63.43%
2.63
3
2

Claes Lindh, Kalmar 39233 Sweden; Lindsay Robinson, Brevard NC 58.10%
1.97
4


Michael Jinks - Helen Jinks, Greenville SC 57.87%
1.48
5


Jaime Villanueva, Greer SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC 57.18%
1.34
6
3

Donald Clayton, Seneca SC; Anita Knaysi, Clemson SC 56.71%
1.01
4

Lorraine Holub, Blacksburg VA; Robert Klein, Roanoke VA 55.79%
0.89
5

Anna Maria Le Boutillier - John Cullen, Anderson SC 53.70%
1.53

1
Clifford Beck, Greer SC; Betsy Weaver, Easley SC 48.38%
1.15

2
Charlotte Lindsey, Taylors SC; Robert Harrell, Anderson SC 41.44%

FRI AFT 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1


Robert Snelsire, Clemson SC; Glenda Dunham, Tate GA 62.00%
1.19
2
1
1
Sharon Renfro, Sanford NC; Judith Reppar, Anderson SC 59.00%
0.89
3
2

M Maureen Clark, St Catharines ON; Allen Wirch, Fort Erie ON 56.50%
0.74
4
3
2
Dougalyn Guthrie - Louise Anderson, Pendleton SC 55.50%

FRI EVE OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs A B Names Score
3.50
1

Len Case, Charlotte NC; Larry Rich, Cumming GA 60.42%
2.63
2

Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC 59.58%
1.97
3
1
Jaime Villanueva, Greer SC; Anna Maria Le Boutillier, Anderson SC 58.33%
1.48
4

Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC 57.50%
1.11
5

Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 56.25%
1.37
2
Lindsay Robinson, Brevard NC; John Cullen, Anderson SC 53.75%

FRI EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Katie Lee Ashmore - Evelyn Robinson, Greenville SC 60.42%
1.06
2
Gene Spence - Betty Lee Shaw, Greenville SC 59.72%
0.79
3
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 55.56%

Fri/Sat Knockouts - 1
6 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
9.50
1
George Boltz - Carolyn Boltz, Greer SC; Linda Lewis - Michael Lewis, Anderson SC
7.13
2
Daniel Schmidt - Barbara Little, Anderson SC; Mary Helen Codelli - John Baker, Salem SC

Fri/Sat Knockouts - 2
6 Tables

MPs Rank Names
4.60
1
Helen Coupal, Seneca SC; Barbara Baker - Bunny Hickey - Pat Hartman, Salem SC
3.45
2
David Stone - James Harris - Sylvia Freeman - Merlan Freeman, Seneca SC

Saturday Top of page

SAT MORN 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1
1
1
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 64.58%
1.37
2
2

Paula Brewer - Carmina Diaz, Charlotte NC 60.12%
1.02
3
3
2
Judith Reppar, Anderson SC; Sharon Renfro, Sanford NC 59.23%
0.77
4
4
3
Marge Stacy - Carol Singer, Salem SC 52.38%
0.58
5


Shed Jolly, Norcross GA; Paul Corden, Spartanburg SC 51.49%

SAT MORN OPEN PAIRS
8.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B Names Score
4.50
1

Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC 62.20%
3.38
2
1
Dot Current - James Current, Anderson SC 60.05%
2.53
3

Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Roslyn Cantor, East Flat Rock NC 55.03%
1.90
4
2
Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA 54.76%
1.42
5

Bruce Miller, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 53.17%
1.19
3
John Cullen - Anna Maria Le Boutillier, Anderson SC 51.79%
0.89
4
Judith Shirley - Jeanette Reed, Anderson SC 51.19%

COMPACT KNOCKOUTS
6 Tables

MPs Rank Names
4.00
1
Helen Jinks - Michael Jinks - Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA
3.00
2
Shirley Dean - Elnor Harrell, Anderson SC; Nancy Shackett, Seneca SC; Ayako Barbee, Hartwell GA

Sat Knockouts - 1
5 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
8.50
1
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC
6.38
2
Wayne Goddard - Anita Knaysi, Clemson SC; Jaime Villanueva, Greer SC; Donald Clayton, Seneca SC

Sat Knockouts - 2
4 Tables

MPs Rank Names
4.27
1
Wes Bailey Jr, Anderson SC; Ann Pozdol, Pinehurst NC; Betty Abbott, Westminster SC; Carolyn Karpick, Seneca SC

SAT AFT OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1
1

Paul Wharram, Marietta GA; Patrick Byars, Sandy Springs GA 61.22%
4.50
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 60.74%
3.38
3


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 59.94%
2.53
4
2

Ruth Moleski, Anderson SC; Lindsay Robinson, Brevard NC 58.17%
1.90
5


Bruce Miller, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 56.57%
1.88
6
3
1
Fred Tanzer, Millersville PA; Dan Griggs, Snellville GA 56.41%
1.19
4

Gordon Masters, Hendersonville NC; Jimmie Cannon, Spartanburg SC 55.13%
0.89
5

Brenda Gantt, Greenville SC; Pat McNeely, Columbia SC 54.17%
1.41
6
2
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 53.37%
1.06

3
Barbara Little - Daniel Schmidt, Anderson SC 53.04%
0.79

4
Andre Asbury, Atlanta GA; Patrick Corn, Athens GA 52.24%

SAT AFT 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1
1

David Stone - James Harris, Seneca SC 63.39%
1.52
2


Katie Lee Ashmore - Evelyn Robinson, Greenville SC 58.04%
1.22
3
2

Joe Ivester - Nancy Ivester, Anderson SC 56.55%
1.36
4
3
1
Dougalyn Guthrie - Louise Anderson, Pendleton SC 55.95%
0.56
5/6


Nita Broschat, Roswell GA; Barbara Gomez, Cumming GA 55.06%
0.56
5/6


George Boltz - Carolyn Boltz, Greer SC 55.06%
0.68
4

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 54.17%
1.02
5
2
Thomas Wehrman, Seneca SC; Hilda Wehrman, Peachtree City GA 53.27%
0.77

3
Shed Jolly, Norcross GA; Paul Corden, Spartanburg SC 52.98%
0.57

4
Carmina Diaz - Paula Brewer, Charlotte NC 50.00%

SAT EVE OPEN PAIRS
10.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 62.27%
3.00
2
1
1
Daniel Schmidt - Barbara Little, Anderson SC 57.64%
2.25
3


Claes Lindh, Kalmar 39233 Sweden; James Gentry Jr, North Augusta SC 56.02%
1.69
4


Michael White, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 55.56%
1.27
5


Bruce Miller, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 54.17%
0.95
6


Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC 53.94%
1.69
2
2
Andre Asbury, Atlanta GA; Patrick Corn, Athens GA 52.78%
1.27
3

William Norteman Jr, Woodruff SC; Sam Pate, Taylors SC 51.85%
0.95
4

Edith Bridger - Keith Bridger, Greenville SC 51.39%

SAT EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs D E Names Score
1.41
1
1
Carmina Diaz - Paula Brewer, Charlotte NC 61.11%
1.06
2

Nita Broschat, Roswell GA; Barbara Gomez, Cumming GA 56.25%
0.83
3
2
Louise Murdock, Anderson SC; Larry Miller, Central SC 50.69%

Sunday Top of page

STRAT SWISS BY AVERAGING
21 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
9.25
1


Kish Devaraj, Atlanta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA; Len Case, Charlotte NC 100.00
6.94
2


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 90.00
5.69
3
1

George Russell, Moore SC; Joyce Rampey - Kay Gross - Margaret Becker, Spartanburg SC 83.00
3.90
4


Helen Jinks - Michael Jinks - Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 77.00
4.27
5
2
1
Andre Asbury, Atlanta GA; Megan McLemore - Patrick Corn, Athens GA; David Coberly, Spartanburg SC 75.00
3.20
6
3

Bill Gutermuth Jr, Taylors SC; Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC; Anna Maria Le Boutillier, Anderson SC 70.00
2.40
4

James Gentry Jr, North Augusta SC; Chaford Brown - Jeff Kittredge, Greenville SC; Glenda Dunham, Tate GA 65.00
1.80
5

Gil Mahla, Hartwell GA; Linda Smith, Anderson SC; Robert Klein, Roanoke VA; Lorraine Holub, Blacksburg VA 64.00
2.78

2
David Stone - James Harris - Sylvia Freeman - Merlan Freeman, Seneca SC 55.00
1.83

3/4
C Watkins - Betty Watkins, Westminster SC; Daniel Schmidt - Barbara Little, Anderson SC 54.00
1.83

3/4
Donald Vincent - Helen West - Joan Allen, Anderson SC; Edward Kerl, Townville SC 54.00

299er Swiss Teams
6 Tables

MPs A B Names Score
1.87
1/3
1/2
Charlotte Lindsey, Taylors SC; Alicia Fusselle, Spartanburg SC; Paula Brewer - Carmina Diaz, Charlotte NC 62.00
1.87
1/3

Kay Wallace - Joseph Grace, Anderson SC; Barbara Gomez, Cumming GA; Nita Broschat, Roswell GA 62.00
1.87
1/3
1/2
Betsy Stanton - Loretta Williams, Hartsville SC; Larry Miller, Central SC; Louise Murdock, Anderson SC 62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page