A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 29-July 1, 2007

Asheville NC, Summer Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 234.5
Total number of players attending - 348
Total number of players winning masterpoints - 253
Total number of masterpoints won - 823.75
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
42.0 Tables / Based on 62 Tables

MPs A B C Names Score
11.90
1


Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC 64.24%
8.93
2


Susan Clayman, Valdese NC; George Barger, Hickory NC 62.47%
6.69
3
1
1
Juhz Kokko - Nancy Kokko, Naples FL 61.54%
4.40
4/5


D Cook, Asheville NC; Mary Hierl, Ashville NC 59.62%
4.40
4/5
2

Sandy Barrow - Mary May, Macon GA 59.62%
2.84
6/7
3/4

Silvia Crouse - James Crouse, Hendersonville NC 59.46%
2.84
6/7
3/4

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 59.46%
1.82
5

Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC 58.49%
2.12
6
2
Mary Lou Johnson, Palmetto FL; Margo Banks, Coral Gables FL 57.69%
1.59

3
Donald Eifert, Tryon NC; Edwina Burger, Flat Rock NC 55.45%
1.19

4
Linda Mahin - Doug Mahin, Tarpon Springs FL 53.53%
0.99

5
Arlene Selman - Murray Selman, Bradenton FL 53.04%
0.71

6/7
Barbara Byrd - Lewis Fifer, Hendersonville NC 52.40%
0.59

6/7
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 52.40%

Friday Afternoon 299er
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1

Tily Kiernan - Michael Kiernan, Hendersonville NC 64.16%
2.27
2
2
1
Ed Euler - Lloyd Weinerman, Asheville NC 61.90%
1.70
3
3
2
John Standridge, Hendersonville NC; Joan Puett, Miami FL 59.82%
1.28
4
4

James McCain, Fairview NC; William Sabo, Asheville NC 58.04%
1.01
5


Elisabeth Sims, Asheville NC; Barbara Stirling, Boca Grande FL 57.59%
1.01
6/7


David Stone - James Harris, Seneca SC 57.44%
0.78
6/7
5

Larry Chamberlain, Flat Rock NC; Nancy Chamberlain, Flatrock NC 57.44%
0.91
6
3
Melanie Walt, Waynesville NC; Vicki Anckner, Savannah GA 57.14%
0.76

4
Annabelle Herrada - William Lambert, Hendersonville NC 55.95%
0.60

5
Gigi Plunkett, Weaverville NC; Mitzie Robinson, Candler NC 53.65%

Friday Evening Open
16.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
4.53
1/2
1

Nicolas Karamaoun, Blacksburg VA; Patricia Foutz, Christianburg VA 62.50%
4.53
1/2


Ann Rickard, Spartanburg SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA 62.50%
2.91
3


Robert Kell - James Ridley III, Knoxville TN 59.09%
2.18
4


Joyce Rampey - Margaret Becker, Spartanburg SC 57.39%
1.64
5


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Eric Levy, Asheville NC 57.20%
1.52
6


Betty Potter - Richard Potter, Black Mountain NC 54.55%
1.90
2
1
Roger Newberry, Hendersonville NC; Charles Stoddard, Weaverville NC 53.41%
1.42
3

Bob Ward, Asheville NC; Peter Mosheim, Miami FL 53.22%
1.07
4

Dorris Sherman, Candler NC; Kathryn Swaringen, Asheville NC 52.08%
0.80
5

Barbara Lehrer - Stephen Wiesenfeld, Asheville NC 50.95%
1.15

2
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 48.86%

Friday Evening 299er
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Ed Euler - Lloyd Weinerman, Asheville NC 64.00%
1.13
2
2

Jane Covington, Asheville NC; Peggy Young, Charlotte NC 54.50%
0.85
3


Elisabeth Sims, Asheville NC; Barbara Stirling, Boca Grande FL 54.00%
0.80
4
3

Jackie Carroll, Arden NC; Margaret Kort, Asheville NC 53.00%
0.83
4
2
Mary Betty Stevenson - Richard Stevenson, Englewood FL 50.50%

0-2000 KO Bracket I
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
7.59
1
Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; James Crouse - Silvia Crouse, Hendersonville NC
5.69
2
Mel Rogers, Hendersonville NC; Linda Sherer, Columbus NC; Donald Eifert, Tryon NC; Edwina Burger, Flat Rock NC

0-2000 KO, Bracket II
6 Tables

MPs Rank Names
5.57
1
Bob Armstrong, Weaverville NC; Jane Helm, Arden NC; John Knight - Mary Knight, Montreat NC
4.18
2
David Stone - James Harris - Helen Coupal, Seneca SC; Arthur Gray, Salem SC

Saturday Top of page

Saturday Morning Open
30.5 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1
1

Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 64.97%
6.75
2


Richard Long - Jim Jackson, Tryon NC 62.50%
5.06
3


Ann Rickard, Spartanburg SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA 61.81%
3.33
4/5


Eric Levy, Asheville NC; Emily Phillips, Hendersonville NC 59.26%
3.33
4/5


James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN 59.26%
2.14
6


Garet Romeo, Hendersonville NC; Anastasia Tessler, Ann Arbor MI 59.06%
3.06
2

Robert Rolf, Asheville NC; G Meyer, London United Kingdom 58.10%
2.30
3

Georgia Tanner - Ernest Rosenau, Asheville NC 57.41%
1.72
4

Barbara Rimiller, Hendersonville NC; Paul Patton, Hilton Head SC 56.16%
1.13
5/6

S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Ruth Spampinato, Charlotte NC 54.17%
1.13
5/6

Lawrence Sklar - Kathryn Swaringen, Asheville NC 54.17%
2.00

1
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 53.01%
1.50

2
Ernest Bourque - Rosalie Bourque, Punta Gorda FL 52.31%
1.13

3
Nell Pittman - Jerry Backer, Asheville NC 51.85%
0.84

4
Karen Wood, Bakersville NC; Patricia Prather, Port St Lucie FL 50.73%
0.71

5
Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC 49.24%

Saturday Morning 299er
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Norma Oringel, St Augustine FL; Jean Henderson, Hendersonville NC 62.40%
1.74
2


Floyd Blum - Shirley Blum, Cocoa FL 58.49%
1.50
3
2

Larry Chamberlain, Flat Rock NC; Nancy Chamberlain, Flatrock NC 58.15%
1.13
4
3

Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC 58.09%
0.81
5


Ken Paape - Ed Euler, Asheville NC 57.45%
0.55
6


Elisabeth Sims, Asheville NC; Barbara Stirling, Boca Grande FL 56.50%
0.84
4

Roberta Abbruzzese, Jupiter FL; Charlotte Medeiros, Titusville FL 56.16%
0.67
5

Jane Covington, Asheville NC; Peggy Young, Charlotte NC 54.48%
1.09
6
2
Gigi Plunkett - Jane Headland, Weaverville NC 54.34%
0.82

3
William Prather, Linville Falls NC; Velma Bouxsein, Spruce Pine NC 51.01%
0.61

4
Lee McCarroll - Rhoda Groce, Asheville NC 50.53%
0.46

5
Lloyd Weinerman, Asheville NC; Robert Davis, Weaverville NC 49.28%

Saturday Afternoon Open
22.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 71.30%
4.88
2
1

Jack McNeese, Black Mountain NC; William Anixter, Asheville NC 66.20%
3.66
3
2
1
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 64.35%
2.74
4


Patrick Collins, Hendersonville NC; Mary Hierl, Ashville NC 63.89%
2.06
5


Margaret Becker - Joyce Rampey, Spartanburg SC 61.34%
1.90
6
3

Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 60.42%
1.42
4

Elsie Conant - Philip Russell, Asheville NC 56.02%
1.07
5

Betsy Mayers, Asheville NC; Mary Schochet, Chapel Hill NC 54.63%
0.83
6

Worth Gregory - Virginia Gregory, Asheville NC 53.01%
1.50

2
Arlene Selman - Murray Selman, Bradenton FL 52.55%
0.99

3/4
Roger Newberry, Hendersonville NC; Dorris Sherman, Candler NC 51.85%
0.99

3/4
Ann Knight - Anita Reilly, Kingsport TN 51.85%
0.63

5
Kenneth Hahn - James Roberts, Hendersonvl NC 50.69%

Saturday Afternoon 299er
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.62
1/2
1

Jack Williams, Austin TX; Marily Young, Columbus NC 63.33%
1.51
1/2


Ken Paape - Ron Lambe, Asheville NC 63.33%
1.22
3
2

Marsha Miller, Jacksonville FL; Sandra Mccracken, Orange Park FL 60.83%
0.91
4
3

Gretchen Smith, Asheville NC; Lisa Hamilton, Arden NC 55.00%
1.19
5
4
1
Robbie Ter Kuile - Chris Terkuile, Tryon NC 54.58%
0.89
5
2
Edward Osada - Catherine Osada, Asheville NC 53.33%
0.67

3
Daniel Brown - Linda Brown, Weaverville NC 52.08%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss
22 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


James Ridley III - Robert Kell - Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 89.00
7.13
2


Sanford Cahan - Geraldine Cahan, Asheville NC; Richard Potter - Betty Potter, Black Mountain NC; Denny Cahan, Roswell GA 81.00
5.34
3


Ann Rickard, Spartanburg SC; Michael Oechsler, Charlottesville VA; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 79.00
4.01
4


Stephen Wiesenfeld - Julienne Winner - Barbara Lehrer, Asheville NC; Phil Gresh, Horse Shoe NC 78.00
5.06
5
1

Arthur Lockhart - Mary Petty, Asheville NC; Mary Schochet, Chapel Hill NC; Judith Smith, Arden NC 74.00
2.25
6


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Emily Phillips, Hendersonville NC; Eric Levy, Asheville NC; Mary Hierl, Ashville NC 72.00
3.80
2
1
Bob Armstrong, Weaverville NC; Jane Helm, Arden NC; John Knight - Mary Knight, Montreat NC 64.00
2.85
3

Brenda Klinker, Salem SC; Ann Hedden, Watkinsville GA; Enrico Beretta, Martin GA; David Bonner, Hendersonville NC 61.00
2.39
4
2
John Memory, Hendersonvl NC; William Layton, Brevard NC; Roger Newberry, Hendersonville NC; Sue Harrington, Columbia SC 60.00
1.79
5
3
Sandy Marx - Anthony Gambone - Denise Gambone - Barbara Rimiller, Hendersonville NC 59.00

Sunday 299er Swiss
6 Tables

MPs A B Names Score
2.42
1

Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Gloria Pollard - Raymond Pollard, Matthews NC 95.00
1.82
2

Sylvia Barsotti, Hendersonville NC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC; Linda Strang - Nancy Alexander, Asheville NC 61.00
1.66
1
Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC; Edward Osada - Catherine Osada, Asheville NC 46.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page