A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 20-22, 2008

Asheville NC, Summer Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 387.0
Total number of players attending - 476
Total number of players winning masterpoints - 385
Total number of masterpoints won - 1,363.88
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 299er Pairs
30.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.14
1
1

Patricia Marshall - Alice McAnulty, Arden NC 65.19%
3.11
2
2
1
Tom Poland - Anne Holt, Asheville NC 64.39%
2.33
3
3
2
Ann Dubrule, Fairview NC; Robert Davis, Weaverville NC 62.41%
1.75
4


Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC 60.42%
1.31
5
4
3
Edward Osada - Catherine Osada, Asheville NC 58.33%
0.98
6
5

Barbara Lilenfeld - Nicki Benatan, Asheville NC 58.00%
0.63
6
4
Gene Krejsa - Celeste Krejsa, Middleburg Hts OH 57.58%
0.47

5
Sandi Dover, Marion NC; Vivian Reedy, Burnsville NC 54.55%
0.63

6
Neil Kopf - Shelly Kopf, Boca Raton FL 53.79%

Fri Aft Open Pairs
54.0 Tables / Based on 85 Tables

MPs A B C Names Score
13.27
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 66.99%
9.95
2


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 66.19%
7.46
3
1

Kathleen Ballou, Atlanta GA; Katherine Oswald, Macon GA 62.02%
5.60
4


Phil Gresh, Horse Shoe NC; Julienne Winner, Asheville NC 61.86%
4.20
5
2

Benny Joffe - Virginia Saul, Atlanta GA 61.22%
3.15
6


Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 61.06%
2.33
7/8


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 60.42%
2.33
7/8


W Sutton - Jean Davis, Huntersville NC 60.42%
1.47
9


Geneva Craig Shurts, Asheville NC; Judith Smith, Arden NC 59.78%
2.85
3
1
Mary Elder, Landrum SC; Donald Eifert, Tryon NC 56.89%
2.13
4

Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC 56.73%
1.60
5

Barbara Rimiller, Hendersonville NC; Paul Patton, Hilton Head SC 56.25%
1.20
6

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.93%
2.12

2
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 55.13%
1.59

3
Christine Pokorski - Ruth Carson, Asheville NC 54.65%
1.19

4
Bill Anderson, Hendersonvl NC; Raymond Stover, Hendersonville NC 54.17%
0.94

5
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Jo Gilman, Hendersonville NC 53.85%
0.78

6
Bertha Bent, St Petersburg FL; Mona Erickson, Hendersonville NC 52.56%

Fri Eve Open Pairs
19.5 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Richard Brown, Easley SC; Richard Potter, Black Mountain NC 65.05%
4.75
2


William Burks III - Karolyn Smith, Atlanta GA 60.26%
3.56
3


Linda Sherer, Columbus NC; Jim Jackson, Tryon NC 59.25%
2.67
4


James Crouse, Hendersonville NC; Roslyn Cantor, East Flat Rock NC 59.03%
2.00
5


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 58.87%
1.67
6


Dorothy Muilenburg - Arthur Lockhart, Asheville NC 56.94%
2.39
1

Mary Schochet, Chapel Hill NC; Betsy Mayers, Asheville NC 55.32%
1.79
2

Worth Gregory - Virginia Gregory, Asheville NC 54.86%
1.34
3

Polly Bridges, Balsam NC; Nancy Lee Hoffmann, US 52.86%
1.01
4

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 52.42%
0.76
5

Ernest Rosenau - Georgia Tanner, Asheville NC 52.13%
1.65

1
Watson Sims - Elisabeth Sims, Asheville NC 47.12%
1.24

2
Anita Reilly, Kingsport TN; Suzanne Cox, Abingdon VA 46.30%
0.93

3
Pamela Whitman, Abingdon VA; Patricia Redshaw, Bristol VA 43.52%

Fri Eve 299er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1
1
Barry Curtis - Linda Curtis, Black Mountain NC 67.50%
1.37
2
2

Paul McGannon - Robert McGannon, Fort Mill SC 62.08%
1.02
3
3

Jesse Horsman - J Pat Fourspring, Hendersonville NC 56.25%
0.68
4/5


Meredith Person Michener - Patricia Hutchens, High Point NC 55.83%
0.89
4/5
4
2
Vivian Reedy, Burnsville NC; Sandi Dover, Marion NC 55.83%
0.67
5
3
Barbara Lilenfeld - Nicki Benatan, Asheville NC 53.75%

Flight A Knockouts
5 Tables

MPs Rank Names
10.14
1
George Bloomer, Pittsboro NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC
5.37
2
Chris Moll - Tammy Pepper, Lavonia GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

Flight B - Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
6.89
1
Sandy Marx - Ginger Marx, Hendersonville NC; Nicholas Ranson - Penny Ranson, Fort Myers FL
3.65
2
Jerry Tift - Tom Wight - Sandy Barrow - Mary May, Macon GA

Flight B - Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
5.26
1
Serena Dossenko, Waynesville NC; Charles Stoddard, Asheville NC; Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL
2.79
2
Virginia Saul - Milton Saul - Benny Joffe - Tilly Joffe, Atlanta GA

Flight B - Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
3.77
1
Arlene Selman - Murray Selman - Doug Mahin - Linda Mahin, Asheville NC
2.00
2
Carol Simpson, Etowah NC; Raymond Stover, Hendersonville NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC; Anthony Lindsay, Brevard NC

Flight B - Bracket 4
8 Tables

MPs Rank Names
2.90
1
Lois Evans - Anthony Evans, Hendersonville NC; Robert Dolan - Linda Dolan, Etowah NC
1.54
2
Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC; Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
39.0 Tables / Based on 61 Tables

MPs A B C Names Score
11.83
1


Joann Ebbs - Emily Phillips, Hendersonville NC 68.05%
8.87
2


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC 65.38%
6.65
3


Karolyn Smith - William Burks III, Atlanta GA 62.98%
4.99
4


Bruce Bedient, Charlotte NC; Kris Ginthwain, Hickory NC 62.50%
3.74
5


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC 61.80%
2.81
6


Joyce Rampey - Margaret Becker, Spartanburg SC 61.70%
2.11
7


William Norteman Jr, Woodruff SC; George Russell, Moore SC 60.85%
5.06
1

Nancy Grantham, Hendersonville NC; Diane Thomas, Pawleys Island SC 58.49%
3.80
2
1
Ann Rantis, Bluefield WV; George Ide, Princeton WV 58.01%
2.85
3

Polly Bridges, Balsam NC; Nancy Lee Hoffmann, US 56.95%
2.13
4

Ernest Rosenau, Asheville NC; Cal Long, Black Mtn NC 55.79%
1.94
5
2
Donald Eifert, Tryon NC; Mary Elder, Landrum SC 55.77%
1.20
6

Phyllis Adams, Lakeland FL; Jan Nielsen, Candler NC 54.97%
1.46

3
Richard Ash, Burnsville NC; Edward Banta, Spruce Pine NC 54.40%
1.09

4
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 52.87%
0.89

5
Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN 52.08%
0.61

6
Luther Heiser, Arden NC; Gretel Timan, Asheville NC 50.26%

Sat AM 299er Pairs
22.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1


Patricia Hutchens - Meredith Person Michener, High Point NC 64.33%
2.42
2


Marguerite Thompson - Kenneth Aeschlimann, Asheville NC 61.27%
1.96
3
1

Lloyd Weinerman - Barrie Watters, Asheville NC 60.42%
1.47
4
2

Barbara Lilenfeld - Nicki Benatan, Asheville NC 60.12%
1.28
5
3
1
Michele Heller, Asheville NC; Susan Hitzelberger, Swannanoa NC 59.82%
0.96
6
4
2
Ann Dubrule, Fairview NC; Robert Davis, Weaverville NC 59.35%
0.74
5
3
Gene Krejsa - Celeste Krejsa, Middleburg Hts OH 58.51%
0.64
6

Alice McAnulty - Patricia Marshall, Arden NC 58.33%
0.54

4
Bill Young, Arden NC; Donald Sommerfield, VA Beach VA 51.40%
0.41

5
John Tremblay - Susan Weinerman, Asheville NC 50.04%

Saturday Aft Open Pairs
39.0 Tables / Based on 54 Tables

MPs A B C Names Score
10.67
1


Tom Gilpin Jr, Princeton WV; Marsha Platnick, Bluefield WV 62.12%
8.00
2
1

Frank Sinclair, Oxford NC; Linda Fetzer, Hendersonville NC 59.85%
6.00
3


Joann Ebbs - Emily Phillips, Hendersonville NC 58.90%
3.94
4/5
2
1
Margo Banks - Mary Lou Johnson, Waynesville NC 58.52%
3.94
4/5


Royce Blowe, Greensboro NC; Jerry Tinsley, Brevard NC 58.52%
2.53
6


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 58.11%
2.49
3/4

Frazer McCrorey, Highlands NC; Virginia Robertson, Flat Rock NC 56.63%
2.49
3/4

Bob Ward, Cupertino CA; Peter Mosheim, Weaverville NC 56.63%
1.60
5

Cal Long, Black Mtn NC; Ernest Rosenau, Asheville NC 56.44%
1.85
6
2
Mary Elder, Landrum SC; Donald Eifert, Tryon NC 56.06%
1.39

3
Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Rome GA 55.87%
1.27

4
Barbara Kincaid - James Kincaid, Knoxville TN 54.06%
0.89

5
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 53.79%
0.59

6
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; Katherine Trubey, Spruce Pine NC 53.22%

Sat Aft 299er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 61.74%
1.89
2
1

Barbara Lilenfeld - Nicki Benatan, Asheville NC 61.55%
1.42
3
2

Linda Curtis - Barry Curtis, Black Mountain NC 61.36%
0.82
4/6


Louise Watson - Beverly Wells, Wilson NC 55.68%
1.20
4/6
3/4
1
Ray Sanow, Weaverville NC; Sandra Boozell, Asheville NC 55.68%
0.82
4/6
3/4

John Erkkila, Brevard NC; Arnold Smith, Hendersonville NC 55.68%
0.51
5

Mary Allen, Burnsville NC; William Prather, Lineville Falls NC 55.11%
0.90

2
Ann Dubrule, Fairview NC; Robert Davis, Weaverville NC 54.73%
0.68

3
Michele Heller, Asheville NC; Susan Hitzelberger, Swannanoa NC 51.70%
0.51

4
Vivian Reedy, Burnsville NC; Sarah Earley, Spruce Pine NC 51.33%

Sunday Top of page

Sun Open Strat Swiss
39 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
14.75
1


Sally Jo Carter - Jim Jackson, Tryon NC; Linda Sherer, Columbus NC; Patrick Collins, Hendersonville NC 90.00
9.68
2/3


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC 89.00
9.68
2/3


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Boyce Robbins, Easley SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 89.00
6.22
4


James Hawkes - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 87.00
4.92
5


William Norteman Jr, Woodruff SC; George Russell, Moore SC; Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC 85.00
4.21
6


Gayle Covey - Steven Devico - Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC 83.00
7.17
7/8
1
1
John Memory, Hendersonvl NC; William Layton - Richard Irey, Brevard NC; William Henderson, Candler NC 76.00
3.49
7/8


James Gumbert - Melissa Gumbert, Flat Rock NC; Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC 76.00
5.38
9
2

Donald Clayton, Seneca SC; Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 72.00
2.68
10


Roslyn Cantor, East Flat Rock NC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC; James Crouse, Hendersonville NC; Veda Roberts, Concord NC 71.00
2.37
11/12


John Hawkins - Sanford Cahan - Geraldine Cahan, Asheville NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC 70.00
2.37
11/12


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Emily Phillips, Hendersonville NC; Eric Levy, Asheville NC; Mary Hierl, Ashville NC 70.00
4.03
13/14
3

Albert Sobol, Ashville NC; Leonard Ellis, Franklin NC; Donald Cobb, Etowah NC; George Friedland, Hendersonville NC 66.00
2.04
13/14


Arthur Lockhart - Geneva Craig Shurts, Asheville NC; Mary Schochet, Chapel Hill NC; Judith Smith, Arden NC 66.00
2.71
4/5

Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner - Nancy Grantham, Hendersonville NC; Diane Thomas, Pawleys Island SC 62.00
2.71
4/5

Robert Williams - Georgia Tanner, Asheville NC; Peggy Small, Horse Shoe NC; Dorris Sherman, Candler NC 62.00
2.05
6

Ginger Marx - Sandy Marx - Martin Lackritz, Hendersonville NC; Robert Brugo, Arden NC 61.00
1.79
7

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Ruth Keller - William Keller, Asheville NC 59.00
2.65

2
Katherine Trubey - Sarah Earley, Spruce Pine NC; Patricia Prather, Linville Falls NC; Vivian Reedy, Burnsville NC 57.00
1.99

3
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Lloyd Weinerman - Barrie Watters, Asheville NC 50.00
1.49

4
Carol Simpson, Etowah NC; Bill Anderson, Hendersonvl NC; Raymond Stover, Hendersonville NC; Anthony Lindsay, Brevard NC 48.00

Sun 299er Swiss Teams
10 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Margaret Kort - Barbara Stirling, Asheville NC; Jackie Carroll, Mills River NC; Lisa Hamilton, Arden NC 82.00
2.27
2


Michael Verbonic, Landrum SC; Charlotte Lindsey, Taylors SC; Marily Young - Jack Williams, Columbus NC 80.00
2.28
3
1

Gene Krejsa - Celeste Krejsa, Middleburg Hts OH; Mike Varble - Bobbie Varble, Solon OH 78.00
1.71
4/5
2

Linda Strang - Gretchen Smith - Virginia Meadows, Asheville NC; Patricia Marshall, Arden NC 72.00
1.15
4/5


Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA; Dianne Donnell - Margaret Kaminer, Cashiers NC 72.00
1.66

1
Mary Heavey, Hendersonvlle NC; Dianne Moore, Hendersonville NC; Mary Allen, Burnsville NC; Nikki Marmo, Asheville NC 42.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page