A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 26-28, 2009

Asheville NC, Summer Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 308.0
Total number of players attending - 387
Total number of players winning masterpoints - 322
Total number of masterpoints won - 1,089.10
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Strat Pairs
34.5 Tables / Based on 67 Tables

MPs A B C Names Score
12.24
1


Geneva Craig Shurts - Bill Gainer, Asheville NC 69.91%
9.18
2
1

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 64.10%
6.89
3


Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 64.07%
5.16
4


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 61.34%
2.98
5/7


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 59.26%
3.69
5/7
2
1
Anthony Gambone - Denise Gambone, Hendersonville NC 59.26%
2.98
5/7


Mary Elder, Landrum SC; James Gumbert, Flat Rock NC 59.26%
2.43
3/4

Dave Hutson - Annabelle Hutson, Asheville NC 58.56%
2.43
3/4
2
Lawrence Sklar, Asheville NC; Bob Armstrong, Weaverville NC 58.56%
1.75
5

Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC 57.87%
1.23
6

James Crouse, Hendersonville NC; Donald Cobb, Etowah NC 57.64%
1.52

3
Barbara Lilenfeld, Asheville NC; William Abramson, Swannanoa NC 54.26%
1.14

4
Peter Mallett - Ron Lambe, Asheville NC 53.01%
0.86

5
Dudley Lewis, Hendersonville NC; Richard Irey, Brevard NC 51.34%
0.82

6
Mary Feichter - Steve Maiberger, Waynesville NC 50.46%

Fri Aft 299er Pairs
32.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.24
1
1
1
Anne Holt, Asheville NC; Paul Beebe, Fairview NC 71.97%
3.18
2
2

Catherine Osada - Edward Osada, Asheville NC 64.58%
2.39
3


George Hawkins, Asheville NC; William Hawkins, Weaverville NC 63.83%
1.79
4
3
2
Carolyn Mann - Patricia Pettee, Asheville NC 63.64%
1.34
5


Jane Ghegan, Atlanta GA; Beverly Ellars, Winter Park FL 63.45%
1.31
6
4

Danette Parker - Nancy Marshall, Greensboro NC 62.88%
0.78
5

Tom Harris - Dianne Moore, Hendersonville NC 58.52%
0.59
6

James Greico, Arden NC; Thomas Poland, Asheville NC 58.14%
0.93

3
Jo Colina, Jupiter FL; Candace Dickinson, Leicester NC 56.06%
0.70

4
Thomas Tews - Joseph Hicks, Hendersonville NC 54.92%
0.68

5
Jeanne Willis, Demorest GA; Robin Harben, Gainesville GA 53.03%
0.41

6
Susan Lee - Carolyn Hines, Waynesville NC 51.70%

Fri Eve Open Pairs
18.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
5.54
1/2


Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC 62.20%
5.54
1/2


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 62.20%
3.56
3


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC 61.90%
2.67
4
1

Barbara Doster - Owen Doster, Hendersonvlle NC 61.61%
2.00
5


Patrick Collins, Hendersonville NC; James Hierl, Asheville NC 59.23%
1.50
6


Linda Sherer, Columbus NC; Charles Cannon, Flat Rock NC 58.93%
2.00
2

Don Farver - Nicholas Frost, Swannanoa NC 58.33%
1.50
3

Eberhard Jehle, Charlottesville VA; Jane Formet, Orlando FL 55.65%
1.13
4

William Anixter, Asheville NC; Jack McNeese, Black Mountain NC 55.36%
0.84
5

Jerry James - Robert Yon, Anderson SC 54.17%

Fri Eve 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1
1

Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 73.51%
1.52
2


Gretchen Smith - Linda Strang, Asheville NC 66.07%
1.14
3


Marie Ruge - J Pat Fourspring, Hendersonville NC 55.95%
1.02
4
2

Susie Samson, Asheville NC; Mary Allen, Burnsville NC 55.36%
0.64
5


Dottie Cook, Linville NC; Garlan Sisco, Pensacola FL 54.46%
0.71
6


Linda Curtis - Barry Curtis, Black Mountain NC 54.17%
0.77
3

James Greico, Arden NC; Paul Beebe, Fairview NC 53.87%
0.98
4
1
Jo Colina, Jupiter FL; Candace Dickinson, Leicester NC 50.60%
0.74

2
Gail Kroeze, Spruce Pine NC; John Kroeze, St Simons Isl GA 49.11%

0-2000 KO Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
6.98
1
Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC; Brenda Ward - Bob Ward, Asheville NC
3.70
2
Bobbie Kiefer - John Kiefer - William Moore - Ann Moore, Johnson City TN
1.57
3/4
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Michael Koral - Ray Dearborn - Edward Costello, Hendersonville NC

0-2000 KO Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
2.97
1
Roger Newberry - Dudley Lewis, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC; Richard Irey, Brevard NC
1.57
2
Denny Campbell, Coral Gables FL; Sarah Earley, Spruce Pine NC; Marsha Miller, Jacksonville FL; Vivian Reedy, Burnsville NC

Saturday Top of page

Sat AM 299er Strat Pairs
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.27
1/2


Norm Hink - Scott Woods, Hendersonville NC 64.02%
3.27
1/2
1

James Greico, Arden NC; Thomas Poland, Asheville NC 64.02%
2.10
3


Eric Koopmann, Flat Rock NC; Aubrey Biehn, Hendersonville NC 61.93%
1.57
4


James McCain, Fairview NC; William Sabo, Asheville NC 57.77%
1.66
5
2

Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 56.63%
1.09
6/8
3/4

Susie Samson, Asheville NC; Mary Allen, Burnsville NC 55.87%
1.21
6/8


Alice McAnulty - Patricia Marshall, Arden NC 55.87%
1.50
6/8
3/4
1
Corey Luttrell - Danielle Simmons, Chapel Hill NC 55.87%
1.13
5
2
Ray Sanow, Weaverville NC; Sandra Boozell, Asheville NC 55.68%
0.61
6

Nancy Cain, Arden NC; Robert Davis, Weaverville NC 54.92%
0.84

3
Jane Muranyi - Leslie Muranyi, Hendersonville NC 54.73%
0.63

4
Charles Lawrence III - Diane Lawrence, Greenville SC 54.55%
0.53

5
Gail Kroeze, Spruce Pine NC; John Kroeze, St Simons Isl GA 50.76%
0.36

6
Anne Holt, Asheville NC; Paul Beebe, Fairview NC 50.57%

Sat AM Open Strat Pairs
32.5 Tables / Based on 60 Tables

MPs A B C Names Score
11.67
1


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 69.21%
8.75
2


Dan Fowler, Salisbury NC; Dabney Townsend Jr, Pooler GA 68.32%
6.56
3
1

Lawrence Sklar, Asheville NC; Betty Winebarger, Weaverville NC 65.74%
4.92
4


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC 63.66%
3.69
5
2

Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC 61.85%
2.77
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 61.81%
2.08
7


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 61.78%
2.45
3
1
Jane Covington, Asheville NC; Mary Gladys Bitter, Ashville NC 61.50%
1.84
4
2
Susan McIlvaine, Hendersonville NC; Carol Simpson, Etowah NC 57.04%
1.38
5

Ginger Marx, Hendersonville NC; Donald Shelton, Montezuma NC 55.79%
1.03
6

Patricia Rutledge - Blanton Wright, Asheville NC 52.08%
0.97

3/5
Virginia Meadows - Jo Furlow, Asheville NC 51.85%
0.97

3/5
Guy Ross, Ltl Switzerland NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC 51.85%
1.12

3/5
Lois Evans - Anthony Evans, Hendersonville NC 51.85%

Saturday Aft Open Pairs
31.0 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 65.97%
7.50
2


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC 65.05%
4.93
3/4


Barbara Bristol - Richard Maybin, Hendersonville NC 61.57%
4.93
3/4


James Gumbert - Melissa Gumbert, Flat Rock NC 61.57%
2.77
5/6


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Taube, Marietta GA 60.19%
2.77
5/6


Dan Fowler, Salisbury NC; Dabney Townsend Jr, Pooler GA 60.19%
4.22
1

Ginger Marx, Hendersonville NC; Donald Shelton, Montezuma NC 58.80%
3.17
2

Deane Smith - Shirley Lirot, Hendersonville NC 58.56%
2.37
3

Ernest Rosenau - Georgia Tanner, Asheville NC 56.94%
2.24
4
1
Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC 55.09%
1.34
5

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 54.86%
1.00
6

Donald Cobb, Etowah NC; James Crouse, Hendersonville NC 53.70%
1.68

2
Buck Blessing - Harry Knapp, Hendersonville NC 53.01%
1.26

3
Arlene Selman - Murray Selman, Asheville NC 52.08%
0.95

4
Jerry James - Robert Yon, Anderson SC 51.85%
0.71

5
Robert Edwards - Vivian Edwards, Hendersonville NC 50.69%

Sat Aft 299er Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.26
1/3


Larry Noyes, Topton NC; Helen Clark, Otto NC 64.29%
2.47
1/3
1
1
Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 64.29%
2.26
1/3


Norma Oringel - Judith Morin, Hendersonville NC 64.29%
1.85
4
2

Leola Hoagland - Gloria Whitman, New Smyrna FL 61.90%
0.93
5


Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC 60.42%
0.82
6/7


Larry Chamberlain, Flat Rock NC; Nancy Chamberlain, Flatrock NC 58.33%
1.40
6/7
3
2
Kay Saenger - Susan Durham, Asheville NC 58.33%
1.05
4
3
Mary Allen, Burnsville NC; Susie Samson, Asheville NC 58.04%
0.79
5
4
Tom Harris - Dianne Moore, Hendersonville NC 53.87%
0.63
6

Wanda McCord - Evins McCord Jr, Travelers Rest SC 53.57%
0.84

5/6
Marianna Jaeger, Durham NC; Velma Bouxsein, Spruce Pine NC 51.19%
0.84

5/6
Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 51.19%

Sunday Top of page

Sun AM 299er Swiss
6 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Lisa Hamilton, Arden NC; Patricia Abernethy - Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC 70.00
1.43
2
1

Charlotte Medeiros, Titusville FL; Jerlene Harpe, Candler NC; John Tremblay - Nikki Marmo, Asheville NC 63.00
1.07
2

Denny Campbell, Coral Gables FL; Vivian Reedy, Burnsville NC; Sarah Earley - Velma Bouxsein, Spruce Pine NC 60.00
1.11

1
Ray Sanow, Weaverville NC; Sandra Boozell, Asheville NC; Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 52.00

Sun Aft 299er Swiss Teams
5 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1

Charlotte Medeiros, Titusville FL; Jerlene Harpe, Candler NC; John Tremblay - Nikki Marmo, Asheville NC 61.00
1.13
2
2
1
Ray Sanow, Weaverville NC; Sandra Boozell, Asheville NC; Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 56.00

Sun Open Swiss Teams
32 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
12.00
1


Richard Smith, Spartanburg SC; Brenda Klinker, Salem SC; George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA 98.00
7.88
2/3
1

Eberhard Jehle, Charlottesville VA; Jane Formet, Orlando FL; Ruth Keller - Mary Petty, Asheville NC 86.00
7.88
2/3


Sue Bedient - Bruce Bedient - Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC 86.00
5.06
4


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer - Paul Trent - Sandra Trent, Asheville NC 79.00
4.00
5


Patrick Collins, Hendersonville NC; Richard Long - Karl Kachadoorian, Tryon NC; Mary Hierl, Asheville NC 78.00
3.43
6


James Gumbert, Flat Rock NC; Eric Levy, Asheville NC; Emily Phillips - Richard Maybin, Hendersonville NC 77.00
5.69
7
2

Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC; Evelyn Brandon - Penny Martin, Myrtle Beach SC 75.00
2.67
8


Steven Devico - Gayle Covey - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 74.00
4.27
9
3

Don Farver - Nicholas Frost, Swannanoa NC; Bill Gainer - John Hawkins, Asheville NC 70.00
2.87
10/11
4/5

Barrie Watters - Dorothy Muilenburg - Robert Pitt, Asheville NC; Jack McNeese, Black Mountain NC 65.00
3.89
10/11
4/5
1
Anthony Gambone - Denise Gambone, Hendersonville NC; Celia Johnson - Dennis Johnson, Fort Mill SC 65.00
2.04
6/7

Garet Romeo - Mel Rogers - David Bonner, Hendersonville NC; Ann Hedden, Watkinsville GA 63.00
2.04
6/7

Jane Helm, Arden NC; Bob Armstrong, Weaverville NC; James Crouse, Hendersonville NC; Donald Cobb, Etowah NC 63.00
1.69
8

Betsy Mayers - Kathryn Swaringen, Asheville NC; Judith Smith, Arden NC; Mary Schochet, Chapel Hill NC 62.00
2.92

2
Roger Newberry - Dudley Lewis, Hendersonville NC; Allen Shifley, Asheville NC; Richard Irey, Brevard NC 60.00
2.19

3
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 59.00
1.64

4
Kenneth Hahn, Hendersonvl NC; Edward Costello - Ray Dearborn - Michael Koral, Hendersonville NC 57.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page