A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 24-26, 2011

Asheville NC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 317.5
Total number of players attending - 410
Total number of players winning masterpoints - 323
Total number of masterpoints won - 1,142.30
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

Friday Aft 299er Pairs
34.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.54
1
1

James Boudinot, Tega Cay SC; Robert McGannon, Fort Mill SC68.80%
3.41
2


William Sabo, Asheville NC; James McCain, Fairview NC67.26%
2.64
3
2

Harriet Ginsberg - Kathy Brown, Asheville NC63.10%
2.13
4
3
1
Susan Durham - Kay Saenger, Asheville NC62.80%
1.49
5
4

Sandra Parker - Teenie Elliott, Spartanburg SC62.20%
1.11
6


Myron Mensh, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL59.52%
1.60
5
2
Eugene Sawyer, Camp Hill PA; Elizabeth Lovejoy, Black Mountain NC59.01%
0.84
6

Nickolas Milanytch, Etowah NC; Faye Siegel, Atlanta GA58.93%
1.20

3
Mary Meyers - Patricia Komorous, Tryon NC58.33%
0.90

4
Blaine Grindle, Weaverville NC; James Tobin, Asheville NC57.74%
0.67

5
Harold Campbell - Patricia Campbell, Weaverville NC55.36%
0.51

6
Rosanne Kelly - Charles Murdock, Asheville NC53.27%

Friday Aft Open Pairs
33.0 Tables / Based on 68 Tables

MPsABCNamesScore
12.30
1
1

Jane Helm, Arden NC; Kris Boswinkel, Asheville NC65.97%
9.23
2


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC63.43%
6.92
3


Richard Brown, Easley SC; Gregory Roberts, Aiken SC62.50%
5.19
4


Jerry Tinsley, Brevard NC; Royce Blowe, Greensboro NC61.81%
3.89
5


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC60.42%
2.92
6


Mary Hierl - Geraldine Cahan, Asheville NC59.72%
3.38
7
2
1
Mary Gladys Bitter, Ashville NC; Jerry Backer, Asheville NC59.49%
2.22
3/4

Peggy Small, Mills River NC; Ernest Rosenau, Asheville NC56.94%
2.22
3/4

Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC; Mel Rogers, Hendersonville NC56.94%
1.94
5
2
Susan Brown, Flat Rock NC; Vicki Dailey, Travelers Rst SC56.02%
1.46
6
3
Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC55.56%
1.09

4
Susan Mehiel, Hendersonvl NC; Sue Aronberg, Delray Beach FL53.94%
0.82

5
Barbara Stirling, Asheville NC; Donald Shelton, Montezuma NC53.01%
0.64

6
Tim Michaels, Knoxville TN; Grace Schmidt, Fletcher NC52.31%

Fri Eve 299er Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1


Myron Mensh, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL62.33%
1.62
2
1

Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC59.81%
1.14
3


Nancy Cain, Arden NC; Ann Dubrule, Asheville NC58.86%
0.85
4


Eugene Sawyer, Camp Hill PA; Daniel Brown, Weaverville NC58.24%
0.64
5


Gigi Plunkett - Jane Headland, Weaverville NC55.89%
0.51
6


George Bedell, Ashville NC; Linda Strang, Asheville NC54.67%
1.22
2

Linda Walker, Green Mountain NC; Sandi Dover, Marion NC54.55%
0.91
3

Mickey Brandstadter - Dianne Brandstadter, Mill Spring NC54.04%
1.19
4
1
Rochelle Derman - Manfred Derman, Atlanta GA49.41%
0.89
5
2
Sydney Coffin - Charla Muller, Charlotte NC47.29%
0.67

3
Bruce Hartwigsen, Maitland FL; Sandra McCracken, Orange Park FL44.25%

Friday Eve Open Pairs
19.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1
1
1
Wynona Wilson, Montgomery AL; Pat Williamson, Highlands NC66.07%
4.88
2


Jerry Tinsley, Brevard NC; Royce Blowe, Greensboro NC64.58%
3.66
3
2
2
Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC62.80%
2.40
4/5
3
3
Barbara Stirling, Asheville NC; Donald Shelton, Montezuma NC61.01%
2.40
4/5


Karl Kachadoorian, Tryon NC; Peter Ashy, Greenville SC61.01%
1.54
6


Enrico Beretta, Martin GA; Zygmunt Przedpelski, Salem SC58.93%
1.24
4

Jane Helm, Arden NC; Kris Boswinkel, Asheville NC58.04%
1.17
5
4
Ruth Carson, Asheville NC; Marjorie Redding, Charlotte NC57.44%
0.84
6

Virginia Gregory - Worth Gregory, Asheville NC55.65%

Fri-Sat Flight B KO - 1
5 Tables

MPsRankNames
5.15
1
David Vine, Chattanooga TN; Claude King, Loudon TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN
2.73
2
Theodore Lazo - Ed McHugh, Waynesville NC; Jane Formet, Orlando FL; Phil Reece, Winter Park FL

Fri-Sat Flight B KO - 2
5 Tables

MPsRankNames
1.62
1
William Lambert Jr - Marsha Feldman, Hendersonville NC; Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Saturday AM 299er Pairs
30.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.54
1/2


Richard Hansley, Asheville NC; Hilda Fox, Weaverville NC65.77%
3.54
1/2
1

Jane Mayson - Pegg Doody, Hendersonville NC65.77%
2.42
3
2
1
Gail Hug - Nancy Paul, Franklin NC65.18%
1.82
4
3

Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC62.80%
1.36
5
4

Terri Dodson, Asherville NC; Kenneth Aeschlimann, Asheville NC61.31%
1.47
6
5
2
Susan Durham - Kay Saenger, Asheville NC60.42%
1.01
6

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC58.33%
1.10

3
J Thomas Bowman - Karen Bowman, Mill Spring NC55.06%
0.73

4/5
Jean Alden - Doug Alden, Old Fort NC53.57%
0.73

4/5
Rochelle Derman - Manfred Derman, Atlanta GA53.57%
0.64

6
Charles Lawrence III - Diane Lawrence, Greenville SC52.38%

Saturday AM Open Pairs
31.0 Tables / Based on 61 Tables

MPsABCNamesScore
10.35
1/2
1

Edward Costello - Barbara Rimiller, Hendersonville NC66.67%
10.35
1/2


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC66.67%
6.65
3


Jerry Tinsley, Brevard NC; Royce Blowe, Greensboro NC65.28%
4.37
4/5


Geraldine Cahan, Asheville NC; Jane Helm, Arden NC61.81%
4.37
4/5


Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC61.81%
3.06
6
2
1
Faye Siegel, Atlanta GA; Barrie Watters, Black Mountain NC61.11%
2.11
7


Emily Phillips - Richard Caser, Hendersonville NC60.42%
2.30
3

Clifford Beck, Greer SC; Phyllis Burnette, Greenville SC57.64%
1.72
4

Nicholas Frost, Swannanoa NC; Don Farver, Asheville NC56.48%
1.29
5

Stephen Hayden, Mars Hill NC; Robert Pitt, Asheville NC56.25%
1.77
6
2
Barbara Stirling, Asheville NC; Donald Shelton, Montezuma NC52.78%
1.33

3
Carol Armstrong, Mount Holly NC; Gloria Pollard, Matthews NC51.85%
1.00

4
Lloyd Weinerman - Bruce Brofman, Asheville NC50.93%
0.83

5/6
Barbara Lilenfeld, Asheville NC; William Abramson, Swannanoa NC48.38%
0.66

5/6
Mary Gladys Bitter, Ashville NC; Jerry Backer, Asheville NC48.38%

Sat Aft 299er Pairs
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.23
1
1

Joseph Hicks - Thomas Tews, Hendersonville NC64.58%
2.12
2/3
2/3

Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC61.61%
2.12
2/3
2/3

Edward Osada - Catherine Osada, Asheville NC61.61%
1.62
4
4
1
Marilyn Towns - Roy Towns, Jasper GA60.42%
1.02
5
5

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC59.23%
1.22
6
6
2
James Boudinot, Tega Cay SC; Paul McGannon, Fort Mill SC57.14%
0.91

3
Bruce Hartwigsen, Maitland FL; Sandra McCracken, Orange Park FL56.55%
0.68

4
Mary Meyers - Patricia Komorous, Tryon NC54.76%
0.60

5
Kay Saenger - Susan Durham, Asheville NC52.08%

Saturday Aft Open Pairs
27.5 Tables / Based on 50 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Royce Blowe, Greensboro NC; Jerry Tinsley, Brevard NC66.95%
7.50
2


Linda Sherer, Columbus NC; Jim Jackson, Tryon NC63.79%
5.63
3


Richard Brown, Easley SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC63.19%
4.22
4


Mary Hierl, Asheville NC; Karl Kachadoorian, Tryon NC61.39%
3.16
5


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC60.71%
2.37
6


Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner, Hendersonville NC58.29%
3.80
1

April Delp - George Delp, Gainesville GA57.84%
2.85
2

Peter Mosheim - Bob Ward, Asheville NC56.99%
2.24
3
1
Gloria Pollard, Matthews NC; Carol Armstrong, Mount Holly NC56.23%
1.68
4
2
Barrie Watters, Black Mountain NC; Faye Siegel, Atlanta GA55.31%
1.20
5

Edward Costello - Barbara Rimiller, Hendersonville NC54.95%
1.26
6
3
Lloyd Weinerman - Bruce Brofman, Asheville NC54.89%
0.95

4
Joseph Feraco, Clyde NC; James Mount, Sylva NC53.61%
0.71

5
Barry Curtis - Linda Curtis, Black Mountain NC52.64%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Strat Swiss Teams
35 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
14.25
1


Richard Smith, Spartanburg SC; Zygmunt Przedpelski, Salem SC; George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA93.00
9.36
2/3


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Brown, Easley SC86.00
9.36
2/3


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC; Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC86.00
6.01
4


Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC84.00
4.75
5


Geraldine Cahan - Mary Hierl, Asheville NC; Bob Armstrong - Jane Helm, Arden NC78.00
7.38
6
1

Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC74.00
3.56
7


Gayle Covey - Steven Devico - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC71.00
5.54
8/9
2

David Vine, Chattanooga TN; Claude King, Loudon TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN69.00
3.01
8/9


Sue Bedient - Bruce Bedient - Lamar Peach - Mary Peach, Charlotte NC69.00
3.63
10/11
3/4

Judith Smith, Arden NC; Margaret Stone - Steve Herman, Asheville NC; Jackie McNeese, Black Mountain NC66.00
3.63
10/11
3/4

Virginia Robertson, Flat Rock NC; Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Highlands NC; James Hierl, Asheville NC66.00
2.19
12


Darleen Bates, Durham NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Susan Clayman, Valdese NC65.00
2.14
5/7

Ann Hedden, Watkinsville GA; David Bonner - Jack Andrews, Hendersonville NC; Joseph Marin, Hendersonvlle NC64.00
2.14
5/7

Edward Costello - Barbara Rimiller - James Crouse, Hendersonville NC; Donald Cobb, Etowah NC64.00
2.14
5/7

Mel Rogers, Hendersonville NC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC; Mary Elder, Landrum SC; Donald Eifert, Tryon NC64.00
3.18

1
Norma Oringel - Charlotte Medeiros, Hendersonville NC; Ellen Mensh, St. Augustine FL; Myron Mensh, St Augustine FL59.00
2.39

2
Kay Saenger - Susan Durham - Jerry Backer, Asheville NC; Mary Gladys Bitter, Ashville NC57.00
1.79

3
Barbara Stirling - Margaret Kort, Asheville NC; Susan Mehiel, Hendersonvl NC; Sue Aronberg, Delray Beach FL48.00

Sunday AM 299er Swiss Tms
12 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1
1
Marsha Feldman, Hendersonville NC; Richard Bush, Flat Rock NC; Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC49.00
1.67
2
2

Merrie Weedman - Nick Weedman, Flat Rock NC; Carey Scarborough - Heather Scarborough, Hendersonville NC43.00
1.25
3
3

Edward Osada - Catherine Osada - Sandra Boozell, Asheville NC; Richard Silverstone, Weaverville NC40.00
0.94
4


William Lambert Jr - Ruth Gibson - Patricia Abernethy, Hendersonville NC; Mary Heavey, Hendersonvlle NC37.00
1.02
4
2
Mary Meyers - Patricia Komorous, Tryon NC; Esther Taylor, Landrum SC; Louise Rezac, Saluda NC34.00

Sun Aft 299er Swiss Tms
10 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Edward Osada - Catherine Osada - Sandra Boozell, Asheville NC; Richard Silverstone, Weaverville NC50.00
1.52
2
2

Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC; Paul Beebe - Kay Beebe, Fairview NC43.00
1.14
3
3

Merrie Weedman - Nick Weedman, Flat Rock NC; Carey Scarborough - Heather Scarborough, Hendersonville NC42.00
0.85
4
4

Robert McGannon - Paul McGannon, Fort Mill SC; James Boudinot, Tega Cay SC; Gretel Timan, Asheville NC37.00
1.19

1
Marsha Feldman, Hendersonville NC; Richard Bush, Flat Rock NC; Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC31.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page