A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 9-11, 2009

Athens GA, Fred Tompkins Memorial Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 153.5
Total number of players attending - 191
Total number of players winning masterpoints - 156
Total number of masterpoints won - 560.52
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Afternoon Open Pairs
10.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Robert Bisplinghoff, Statham GA; Ron Pegg, Athens GA 65.97%
4.25
2


G S Jade Barrett, Elk Point SD; Janet Macchi, Stuart FL 61.57%
3.19
3
1
1
Patrick Corn, Braselton GA; Megan McLemore, Athens GA 60.19%
2.39
4


Liz Swanson, Athens GA; James Freemon, Winder GA 58.80%
1.79
5


James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 58.10%
1.79
6
2
2
Judith Bailie, Bishop GA; Joe Sinkey, Athens GA 55.09%
1.34
3

Bruce Miller - Joe Crim, Athens GA 52.31%
0.89
4/5

Sarah McAdams, Athens GA; Lisa Csima, Oakville ON 51.16%
1.00
4/5
3
Bruce King - Jane King, Athens GA 51.16%
0.75

4
Stephen Lurie, Gainesville GA; Martha Thompson, Oakwood GA 46.99%

Friday Afternoon 299ers
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1


Helen Gregory - Mike Gregory, Athens GA 66.96%
2.09
2
1

Jan Sheppe, Athens GA; Miki Parcells, Bogart GA 66.17%
1.57
3
2

Vicki Darrah, Clayton GA; Betsy Brown, Scottsdale AZ 62.42%
1.62
4
3
1
Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA 56.63%
1.22
5
4
2
Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA 56.52%
0.57
6


Carroll Dupree, Bogart GA; Heather Scarborough, Athens GA 55.30%
0.91
5
3
Linda Rakowski, Loganville GA; Carol Cernogorsky, Watkinsvile GA 54.65%
0.50
6

J Wofford Jr, Bogart GA; J Brewer, Statham GA 54.03%
0.68

4
Jane Mullins, Athens GA; Patricia Bollinger, Highlands NC 52.22%
0.57

5
Betty Herrman, Marietta GA; Vicki Bell, Atlanta GA 51.89%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
8.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1
1
Carol Crawford - Alvin Daigle Jr, Atlanta GA 60.71%
3.13
2
2

Frances Cooper, Norcross GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 59.52%
2.35
3


G S Jade Barrett, Elk Point SD; Janet Macchi, Stuart FL 57.74%
1.76
4
3
2
Charles Day, Athens GA; James Griffin, Bishop GA 55.95%
1.16
5/6
4/5
3/4
Judith Bailie, Bishop GA; Joe Sinkey, Athens GA 53.57%
1.16
5/6
4/5
3/4
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 53.57%

Sat Morning 299ers
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Vicki Bell, Atlanta GA; Betty Herrman, Marietta GA 61.20%
1.29
2


Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA 58.67%
1.07
3
2

Dorothy Breakstone, Savannah GA; Jeffrey Herman, Bonaire GA 57.00%
0.89
4
3
2
Jeri Darfler - B Jean Chesnut, Greensboro GA 53.20%
0.67
5
4

Betsy Brown, Scottsdale AZ; Vicki Darrah, Clayton GA 52.75%
0.67

3
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA 50.30%

Sat Afternoon Open Pairs
14.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


G S Jade Barrett, Elk Point SD; Janet Macchi, Stuart FL 67.79%
4.25
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA 63.46%
3.19
3


Joe Crim, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 62.18%
2.39
4


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 60.58%
2.67
5
1
1
Carol Crawford - Alvin Daigle Jr, Atlanta GA 56.09%
2.00
6
2
2
Bruce King - Jane King, Athens GA 55.45%
1.50
3
3
Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA 55.13%
1.13
4

Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA 54.49%
0.94
5

Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 52.08%
0.79

4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 51.60%

Sat Afternoon 299ers
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Glenda Dunham, Tate GA; Louise DeSantis, Acworth GA 64.58%
1.71
2
1

Betsy Brown, Scottsdale AZ; Vicki Darrah, Clayton GA 56.55%
1.45
3
2
1
Jeri Darfler - B Jean Chesnut, Greensboro GA 56.25%
0.96
4/6
3/4
2/3
Jim Pierce, Covington GA; Ronald Solomon, Monroe GA 55.06%
0.96
4/6
3/4
2/3
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA 55.06%
0.66
4/6


Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA 55.06%
0.61
5
4
Laverne Kirk, Bogart GA; Caroline Strobel, Athens GA 54.46%
0.46

5
Patricia Bollinger, Highlands NC; Jane Mullins, Athens GA 52.68%

3 Session Knockout Bkt 1
7 Tables

MPs Rank Names
10.78
1
Ron Pegg - Liz Swanson, Athens GA; Robert Bisplinghoff, Statham GA; Harry Goldben, Bogart GA; James Freemon, Winder GA
5.71
2
Andre Asbury, Warner Robins GA; Sean Gannon, Atlanta GA; Patrick Corn, Braselton GA; Megan McLemore, Athens GA

3 Session Knockout, Bkt 2
6 Tables

MPs Rank Names
3.92
1
Shirley Wilson - Ruth Engle, Athens GA; Dianne Boatright - Carroll Dupree, Bogart GA
2.08
2
William Dang - Hunter Smith - Lee Eckert, Alpharetta GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA

Sat Evening Open Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA 69.35%
2.75
2


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA 62.50%
2.53
3
1

Debbie Wagner, Athens GA; Carolyn Eckert, Alpharetta GA 60.42%
1.83
4


Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 58.93%
1.90
5
2
1
Cris Shanks, Watkinsville GA; Barbara Reid, Athens GA 57.74%
0.92
6


Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC 57.14%
1.42
3

A Strickland, Marietta GA; Bruce Miller, Athens GA 56.55%
1.07
4

Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 55.06%
0.80
5

Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA 54.17%
1.33

2
Arjun Dhir - Ricoh Das, Alpharetta GA 53.87%
1.00

3
Glenda Dunham, Tate GA; Louise DeSantis, Acworth GA 48.81%
0.75

4
John West, Athens GA; Susan Wellman, Monroe GA 45.83%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss Teams
19 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
9.25
1


Richard Taube - Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 89.00
6.94
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA 83.00
5.20
3


Trevor Lumb, Atlanta GA; Donald Clayton, Seneca SC; Zygmunt Przedpelski, Salem SC; William Kelly, Anderson SC 79.00
3.90
4


Ron Pegg, Athens GA; Robert Bisplinghoff, Statham GA; James Freemon, Winder GA; Harry Goldben, Bogart GA 72.00
4.42
5
1
1
Jan Sheppe - Ruth Engle - Debbie Wagner, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA 69.00
2.64
6


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC 68.00
2.31
7


Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA; G S Jade Barrett, Elk Point SD; Janet Macchi, Stuart FL 64.00
3.32
2

Jerry Tift - Tom Wight - Mary May - Sandy Barrow, Macon GA 63.00
2.49
3
2
Barbara Frazier, St Pete Beach FL; Phyllis Emerson, Sautee-Nacooche GA; Betsy Brown, Scottsdale AZ; Kaye Heinzmann, Sautee GA 60.00
1.86
4
3
Alvin Daigle Jr, Atlanta GA; Ginny Fadel, Duluth GA; Maureen Connolly - Gene Luckey, Lakemont GA 56.00

Sunday 299er Swiss Teams
8 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Hunter Smith - William Dang - Zandy Rizzo - Mili Raina, Alpharetta GA 85.00
2.42
2
1
1
John West, Athens GA; Leigh Malcom - June Willingham - Susan Wellman, Monroe GA 74.00
1.82
3
2
2
Jane Mullins - Janie Bush, Athens GA; Patricia Bollinger, Highlands NC; Cynthia Cone, Douglasville GA 68.00
1.36
3

Linda Rakowski - Jeff Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon - Ronald Solomon, Monroe GA 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page