A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 1-3, 2010

Athens GA Fred Tompkins Memorial Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 213.5
Total number of players attending - 236
Total number of players winning masterpoints - 204
Total number of masterpoints won - 753.36
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Afternoon Open Prs
9.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Nancy Watkins, Cumming GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA63.39%
4.25
2


Robert Bisplinghoff, Statham GA; Ron Pegg, Athens GA63.10%
3.19
3
1
1
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA56.55%
2.39
4


Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA56.25%
1.79
5


Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Brown, Easley SC55.95%
1.69
2
2
Robert Briggs, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA55.65%
1.27
3

Lois Rotruck - Barbara Malcom, Greensboro GA52.38%
1.00
4
3
Carroll Dupree, Bogart GA; Charles Day, Athens GA50.30%
0.78

4
Judith Bailie, Bishop GA; Janie Bush, Athens GA47.92%

Friday Afternoon 299ers
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1
1
Martha Shehane, Athens GA; Eleanor Holtz, Bogart GA66.20%
1.89
2
2
2
Wayne Simpson - Jeanie Para, Gainesville GA63.41%
1.42
3
3

Chris Trower, Atlanta GA; Joseph Etoll, Marietta GA62.33%
1.06
4
4
3
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA60.75%
0.80
5
5

Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC59.17%
0.60
6
6

Terry Berg, Athens GA; John Erkkila, Hoschton GA57.27%
0.65

4
John West, Athens GA; Ronald Solomon, Monroe GA53.27%
0.50

5
Sue Smith, Warne NC; Katherine Yost, Hiawassee GA52.25%

Friday Evening Open Prs
14.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1
1

Wes Bailey Jr - Lynda Hempel, Anderson SC61.06%
4.00
2


Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC60.42%
3.00
3
2
1
Goran Hanson, Seneca SC; Barbara Forrest, Salem SC58.65%
2.25
4
3

Bruce Miller - Joe Crim, Athens GA58.33%
1.69
5


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA58.01%
1.26
6


Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA56.25%
1.50
4
2
James Kirby, Westminster SC; Robert Snelsire, Clemson SC55.77%
0.94
5

Nancy Motes, Kennesaw GA; Terry Berg, Athens GA52.88%
1.13
6
3
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA52.08%
0.84

4
Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA48.88%
0.63

5
Robert Briggs, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA48.24%

Friday Evening 299ers
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
Chris Trower, Atlanta GA; Joseph Etoll, Marietta GA59.64%
1.37
2
2

Roger Winston Jr, Athens GA; Phyllis Pagano, Bogart GA57.81%
1.02
3
3

Jim Pierce, Covington GA; Jan Westburg, Conyers GA55.48%
0.91
4
4

Roger Moore - Will Holmes, Athens GA53.79%
0.89
5
5
2
James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC53.38%
0.67

3
Jane Mullins, Athens GA; Patricia Bollinger, Highlands NC51.64%

Friday Compact Knockout
13 Tables

MPsRankNames
6.28
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Mike Sheldon, Marietta GA
4.40
2
Carol Crawford - Alvin Daigle Jr - Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA
2.83
3
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; Jan Sheppe, Athens GA; John Jernigan, Conyers GA
2.20
4
Shirley Wilson - Barbara Wilkinson, Athens GA; Dianne Boatright, Bogart GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA

Saturday Top of page

Saturday Morning Open Prs
7.5 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC63.77%
3.50
2
1
1
Charles Day, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA63.36%
2.63
3


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA60.02%
1.97
4


Nancy Watkins, Cumming GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA54.90%
1.69
5
2

Bruce King - Jane King, Athens GA54.18%
1.27
3

Becky Butler, Alphadetta GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA52.83%
1.33
4
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA50.85%
1.00

3
Beth Dresher, Atlanta GA; Susan Hudson, Johns Creek GA46.80%
0.75

4
Shirley Wilson, Athens GA; Dianne Boatright, Bogart GA46.54%

Saturday Morning 299er
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.77
1/2
1/2

Patricia Hallow, Watkinsville GA; Barbara Wilkinson, Athens GA61.01%
1.77
1/2
1/2
1
B Jean Chesnut - Jeri Darfler, Greensboro GA61.01%
1.14
3
3
2
Anne Sheppard - Nancy Brewer, Greensboro GA60.12%
0.85
4
4
3
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA59.82%
0.64
5
5
4
Katherine Yost, Hiawassee GA; Sue Smith, Warne NC57.14%
0.48
6


Lenora Perry, Baldwin GA; Carol Baugh, Gainesville GA55.65%

Saturday Aft Open Pairs
19.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1
1

James Griffin, Bishop GA; Paul Chastain, Watkinsville GA67.36%
5.38
2


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC65.51%
4.03
3


Evelyn Ogden, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA63.25%
3.02
4
2

Jim Wall, Perry GA; Nancy Motes, Kennesaw GA62.18%
2.27
5


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA61.30%
2.00
6
3
1
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA60.44%
1.58
4

Bruce King - Jane King, Athens GA56.94%
1.02
5

Mildred Logan - Sarah McAdams, Athens GA55.56%
1.50
6
2
Jan Sheppe, Athens GA; John Jernigan, Conyers GA52.55%
1.13

3
Charles Day, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA52.31%
0.84

4
Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA50.23%
0.83

5
Marlys Rooney - John Rooney, Port St Joe FL49.97%

Saturday Afternoon 299ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Chris Trower, Atlanta GA; Joseph Etoll, Marietta GA63.83%
1.82
2


Roger Winston Jr, Athens GA; Phyllis Pagano, Bogart GA63.64%
1.57
3
2
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA59.47%
1.18
4
3

William McGhee Jr - Beatrice McGhee, Aiken SC57.95%
1.09
5
4
2
Susan Wellman, Monroe GA; Carol Cernogorsky, Watkinsville GA56.44%
0.82
6
5
3
Cris Shanks, Watkinsville GA; Barbara Reid, Athens GA55.68%
0.61
6

Rebecca Lee, Hamilton GA; Vonceil Payne, Bishop GA54.17%
0.61

4
Margaret Johnston, Athens GA; Betty Joyce, Watkinsville GA51.89%
0.54

5
Karen Mays, Duluth GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA50.95%

Saturday Knockout, I
7 Tables

MPsRankNames
10.84
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Jim Stogner, Atlanta GA
5.75
2
Carol Crawford - Alvin Daigle Jr, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA; Bob Jones, Acworth GA

Saturday Knockout, II
8 Tables

MPsRankNames
5.30
1
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; Elaine Langston, Dahlonega GA; Glenda Dunham, Tate GA
2.81
2
John West, Athens GA; Ronald Solomon, Monroe GA; Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC

Saturday Evening Open Prs
12.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA66.37%
3.25
2


Bruce Miller, Athens GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA64.29%
2.44
3


Nancy Watkins, Cumming GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA61.01%
2.53
4
1
1
Allen Davidson, Warner Robins GA; Jamie Cockfield, Macon GA60.42%
1.37
5


Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA56.25%
1.90
6
2

Frances Cooper, Norcross GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA55.65%
1.42
3

Bruce King - Jane King, Athens GA55.06%
1.33
4
2
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA54.17%
0.80
5

Jim Wall, Perry GA; Nancy Motes, Kennesaw GA53.57%
1.00

3
Marlys Rooney - John Rooney, Port St Joe FL46.73%
0.75

4
James Kirby, Westminster SC; Robert Snelsire, Clemson SC46.13%

Saturday Evening 299ers
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.41
1
1
1
Rebecca Lee, Hamilton GA; Vonceil Payne, Bishop GA65.28%
1.06
2
2
2
Karen Mays, Duluth GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA61.81%
0.79
3
3

Jane Mullins, Athens GA; Patricia Bollinger, Highlands NC52.78%

Sunday Top of page

Stratified Open Swiss
22 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
9.75
1


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Jim Stogner, Atlanta GA102.00
7.31
2


Richard Taube - Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC94.00
5.90
3
1

Rebecca Lee, Hamilton GA; Marjorie Hall, Midland GA; Debbie Wagner, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA79.00
4.43
4
2
1
Judith Bailie, Bishop GA; Janie Bush - Charles Day, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA74.00
3.25
5


Joe Crim, Athens GA; Paul Chastain, Watkinsville GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA70.00
2.65
6/8
3/5
2
Jim Wall, Perry GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Joseph Etoll - George Dozier,Jr, Marietta GA67.00
2.59
6/8
3/5

Terry Manning, Lilburn GA; Bill Scott - Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Cooper, Snellville GA67.00
2.59
6/8
3/5

Ron Pegg, Athens GA; Robert Bisplinghoff, Statham GA; Harry Goldben, Bogart GA; James Freemon, Winder GA67.00
1.99

3
James Kirby, Westminster SC; Robert Snelsire, Clemson SC; Goran Hanson, Seneca SC; Barbara Forrest, Salem SC62.00
1.49

4
Marsha Gruner - Virginia Buck - Roger Moore - Will Holmes, Athens GA59.00

Stratified 299er Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
2.57
1
1

Jean Lee - J Finley Lee, Naples FL; William McGhee Jr - Beatrice McGhee, Aiken SC92.00
1.93
2
2
1
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC; John West, Athens GA; Ronald Solomon, Monroe GA75.00
1.45
3


Dana Osburn, Dacula GA; Elaine Langston, Dahlonega GA; Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA70.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page