A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 14-16, 2011

Athens GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 189.5
Total number of players attending - 224
Total number of players winning masterpoints - 187
Total number of masterpoints won - 666.24
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KOs Top of page

Friday Afternoon 299ers
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.93
1
1
1
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA63.99%
2.20
2
2

Mary Ann Combs - Larry Combs, Greensboro GA63.39%
1.45
3/4


Carolyn Carter - Maureen Bryant, Birmingham AL61.61%
1.45
3/4


Roger Winston Jr, Athens GA; Eleanor Holtz, Bogart GA61.61%
1.39
5
3

Terry Berg, Athens GA; Dan Schaeffer, Clark NJ61.01%
1.34
6
4
2
Anna Guffey, Hampton Cove AL; Nancy Parker, Highlands NC57.74%
1.01
5
3
Serena Parcells - Rina Serbicki, Bogart GA57.14%
0.76
6
4
Ruth Hawk - Remae Bridgers, Athens GA54.76%
0.67

5
Carol Cernogorsky, Watkinsville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA54.46%
0.60

6/7
Linda Rakowski, Loganville GA; Leigh Malcom, Monroe GA52.38%
0.45

6/7
Jane Perry - Dianne McLean, Athens GA52.38%

Friday Aft Open Pairs
13.0 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC62.27%
5.25
2
1

Joe Crim, Athens GA; Amaidas Makken, Madison GA60.25%
3.94
3


Liz Swanson, Athens GA; Michael Berger, Bogart GA59.38%
2.95
4
2

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA58.16%
2.21
5


Bobby Belt, Cumming GA; Jan Sheppe, Athens GA57.36%
1.66
6
3

Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA55.19%
2.00
4
1
Charles Day, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA54.92%
1.50
5
2
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA53.40%
1.13

3
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA52.83%
0.84

4
Roy Taylor, Athens GA; Richard Timberlake. Jr, Bogart GA52.36%
0.94

5
David Johnson, Milledgeville GA; Janice Carmean, Helendale CA51.48%

Friday Evening Open Pairs
12.5 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC66.16%
4.25
2


James Fordham, Fairburn GA; Enrico Beretta, Martin GA63.48%
3.19
3


Bob Jones, Marietta GA; Donald Blum, Atlanta GA63.13%
2.39
4


Steve Callaham, Woodstock GA; Jack Feagin Jr, Atlanta GA60.91%
1.79
5


Liz Swanson, Athens GA; Michael Berger, Bogart GA55.86%
2.53
6
1
1
Thomas Slaughter, Roswell GA; Arthur Burgess, Buford GA55.24%
1.90
2

Courtney Stephens - Harvey Phlegar, Greensboro GA52.24%
1.42
3
2
Judith Gillespie - Lynthia Strong, Augusta GA51.25%
1.07
4
3
Shirley Wilson, Athens GA; Dianne Boatright, Bogart GA50.39%
0.80
5

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA49.73%
0.75

4
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA49.33%

Friday Evening 299ers
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
June Willingham - Susan Wellman, Monroe GA59.82%
1.59
2
2

Terry Berg, Athens GA; Dan Schaeffer, Clark NJ58.33%
1.19
3
3
2
Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA57.74%
0.89
4


Cris Shanks, Watkinsville GA; Phyllis Pagano, Bogart GA56.85%
0.67
5


Patricia Hallow, Watkinsville GA; Barbara Wilkinson, Athens GA56.25%
0.50
6


Thomas Lammert - Jane Brown, Roswell GA55.65%
0.72
4

Roger Moore - Will Holmes, Athens GA52.68%
0.67
5
3
Randolph Hedden - Richard Schwartz, Athens GA51.49%

Friday Compact KOs
7 Tables

MPsRankNames
3.37
1
Helen Gregory - J Michael Gregory - Mildred Logan, Athens GA; Vonceil Payne, Bishop GA
2.36
2
Debbie Wagner - Ruth Engle, Athens GA; Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KOs Top of page

Sat Morning Open Pairs
6.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1
1
1
David Johnson, Milledgeville GA; Janice Carmean, Helendale CA64.50%
3.50
2


Ann Hedden, Watkinsville GA; Ted Smith, Cornelia GA62.50%
2.63
3
2
2
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA61.00%
1.97
4


Rebecca Lee, Peachtree City GA; Joan Braender, Newnan GA53.50%
1.19
3
3
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA52.00%
0.89
4

Russell Whipps, Evans GA; Barbara Devinney, McCormick SC48.50%

Sat Morning 299ers
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1

Janie Bush - Dorothy Blitch, Athens GA59.77%
1.67
2
2

Pam Earle - Betty Carswell, Dublin GA59.14%
1.28
3
3
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Leigh Malcom, Monroe GA57.78%
0.96
4
4
2
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA57.00%
0.72
5
5
3
Sylvia Brill, Norcross GA; Trudy Brown, Buford GA56.36%
0.78
6
6

Carol Stephens - Larry Combs, Greensboro GA55.70%
0.54

4
Caroline Strobel, Athens GA; Christy Glazer, Bogart GA52.90%

Saturday Aft Open Pairs
11.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Robert Pearson Jr - Andre Asbury, Warner Robins GA65.51%
4.37
2


Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA64.58%
3.28
3


Richard Taube, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA61.57%
2.53
4
1
1
Joan Duffy - Susan Campbell, Marietta GA59.26%
1.90
5
2

Norma McNeill, Atlanta GA; Laurel Anne Barrett, Norcross GA53.70%
1.42
6
3

Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA53.24%
1.07
4

Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Baugh, Snellville GA52.31%
0.89
5

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA50.69%
1.33

2
Carol Baugh, Gainesville GA; Lenora Perry, Baldwin GA50.00%
1.00

3
Cynthia Cone, Sumter SC; Ann Powell, Athens GA48.15%
0.75

4
David Johnson, Milledgeville GA; Janice Carmean, Helendale CA46.99%

Sat Afternoon 299ers
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Terry Berg, Athens GA; Dan Schaeffer, Clark NJ67.39%
1.82
2
2
1
Carol Cernogorsky, Watkinsville GA; Barbara Pryor, Monroe GA63.69%
1.36
3
3

Roger Moore - Will Holmes, Athens GA56.86%
1.02
4
4

John Erkkila - John Vencill, Hoschton GA56.32%
0.77
5


Cris Shanks, Watkinsville GA; Phyllis Pagano, Bogart GA55.20%
0.66
6
5

Caryl Sundland - Alberta Smith, Athens GA55.01%
0.96
6
2
Caroline Strobel, Athens GA; Christy Glazer, Bogart GA54.18%
0.72

3
Sylvia Brill, Norcross GA; Trudy Brown, Buford GA52.89%
0.54

4
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA50.44%

Sat Evening Open Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1
1

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA62.96%
2.63
2
2
1
Mary Langham, Augusta GA; Sally Cameron, Thomson GA61.11%
1.97
3
3
2
M. Clint Doss, Toccoa GA; James Kirby, Westminster SC59.03%
1.48
4
4

James Freemon, Winder GA; Harry Goldben, Bogart GA57.87%
1.13
5
5
3
Jeff Wood - Doris Needham, Dahlonega GA56.71%
0.88
6

4
David Johnson, Milledgeville GA; Janice Carmean, Helendale CA55.32%
0.85

5
Terry Berg, Athens GA; Dan Schaeffer, Clark NJ53.24%

Saturday Knockout I
5 Tables

MPsRankNames
9.93
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Bob Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Mike Sheldon, Marietta GA
5.26
2
Carl Wolinsky - Bob Jones, Marietta GA; Donna Silver - Carol Crawford, Atlanta GA

Saturday Knockout II
5 Tables

MPsRankNames
3.30
1
Shirley Wilson - Jane King - Bruce King, Athens GA; Dianne Boatright, Bogart GA
1.75
2
Helen Gregory - J Michael Gregory - Mildred Logan, Athens GA; Vonceil Payne, Bishop GA

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Stratified Swiss
17 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA89.00
5.91
2/3


Robert Pearson Jr - Andre Asbury, Warner Robins GA; James Fordham, Fairburn GA; Enrico Beretta, Martin GA85.00
5.91
2/3


Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC85.00
3.80
4


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Bob Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Joel Haywood, Macon GA78.00
3.00
5


F Garson II, Alpharetta GA; Donna Silver - Carol Crawford, Atlanta GA; Bob Jones, Marietta GA73.00
4.43
1

Joe Crim - Bruce Miller, Athens GA; James Freemon, Winder GA; Harry Goldben, Bogart GA72.00
3.32
2

Roy Taylor, Athens GA; Amaidas Makken, Madison GA; James Dover, Flowery Branch GA; Trevor Lumb, Atlanta GA65.00
3.00
3
1
Helen Gregory - J Michael Gregory - Mildred Logan, Athens GA; Vonceil Payne, Bishop GA58.00
2.25
4
2
Shirley Wilson - Janie Bush - Dorothy Blitch, Athens GA; Dianne Boatright, Bogart GA57.00
1.69

3
Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA49.00

Sunday 299er Swiss
9 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1


Phyllis Pagano - J Wofford Jr, Bogart GA; Cris Shanks, Watkinsville GA; John West, Athens GA84.00
2.57
2
1

Roger Moore - Will Holmes - Terry Berg, Athens GA; Dan Schaeffer, Clark NJ72.00
2.04
3
2
1
June Willingham - Susan Wellman - Leigh Malcom, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA71.00
1.53
4
3
2
Carol Stephens, Greensboro GA; Jean Bleyle, Athens GA; Jeff Wood - Doris Needham, Dahlonega GA70.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page