A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 19-21, 2012

Athens GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 172.0
Total number of players attending - 201
Total number of players winning masterpoints - 168
Total number of masterpoints won - 605.56
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Strat Open Prs
10.5 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Chris Trower, Atlanta GA; J Wolfe, Marietta GA63.63%
3.50
2
1
1
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA61.38%
2.63
3
2
2
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA59.99%
1.97
4
3

Debbie Wagner - Ruth Engle, Athens GA59.85%
1.48
5
4

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC57.69%
1.11
6
5
3
Richard Timberlake. Jr, Bogart GA; Gordon Cooksey, Fortson GA56.09%

Friday Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1

John Helms, Monroe GA; M. Clint Doss, Toccoa GA61.67%
1.29
2
2
1
Martha Shehane, Athens GA; Eleanor Holtz, Bogart GA60.00%
0.96
3/4
3
2
Frank Boardman - Dorothy Boardman, Athens GA58.75%
0.85
3/4


Colleen Martin, Eatonton GA; Carol Stephens, Greensboro GA58.75%
0.54
5


Wendy Leverett, Lincolnton GA; Ruth Bruner, Gainesville GA58.33%
0.72
4
3
Julia Dowda, Atlanta GA; Jean Bleyle, Athens GA56.25%
0.54

4
Michael Butler - Elizabeth Butler, Greensboro GA55.83%

Friday Compact Knockout
9 Tables

MPsRankNames
4.99
1
Linda Bush, Marietta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Peter Pitcher, Charlotte NC; Gillian Pitcher, 28269 United Kingdom
3.49
2
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
2.25
3
Courtney Stephens - Charles Ott - Harvey Phlegar - Larry Combs, Greensboro GA
1.75
4
Will Holmes, Athens GA; Lee Edwards, Dacula GA; William Mauldin, Winston-Salem NC; Jan Baisden, Kernersville NC

Friday Eve Strat Open Prs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


David Coberly, Spartanburg SC; Andre Asbury, Warner Robins GA67.30%
3.25
2


Bruce Miller, Athens GA; William Burks III, Atlanta GA63.16%
2.44
3


Judy McDonald - R Dee McDonald, Lavonia GA61.24%
3.09
4
1

Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA57.77%
2.32
5
2
1
Paul Chastain, Athens GA; James Griffin, Bishop GA57.51%
1.03
6


Richard Smith, Spartanburg SC; Leonard Ellis, Franklin NC57.32%
1.74
3

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC56.89%
1.30
4

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA54.73%
1.41
5
2
Michael Butler - Elizabeth Butler, Greensboro GA53.22%
0.73
6

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA53.15%
1.09

3
Dana Osburn - Dan Osburn, Dacula GA53.13%
0.79

4
Cris Shanks, Watkinsville GA; Phyllis Pagano, Bogart GA52.96%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Sat Morn Strat Open Prs
15.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1
1

James Freemon, Winder GA; Ron Pegg, Athens GA71.40%
4.50
2
2

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA60.61%
2.96
3/4


Donna Silver, Atlanta GA; Carl Wolinsky, Marietta GA60.42%
2.96
3/4
3

Bruce King - Jane King, Athens GA60.42%
1.90
5


Carol Crawford, Atlanta GA; John Hassett, Duluth GA59.85%
1.42
6


Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA59.09%
1.65
4
1
Caroline Strobel - John West, Athens GA49.81%
0.94
5

Bob Marett - Susan Marett, St Simons Is GA47.16%
1.24

2
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA45.64%
0.93

3
Peter Pitcher, Charlotte NC; Gillian Pitcher, 28269 United Kingdom45.45%

Sat Morn 299er Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Shant Harootunian, Gainesville GA; Jeff Wood, Dahlonega GA58.93%
1.81
2
1

Gregory Rayner, Covington GA; M. Clint Doss, Toccoa GA58.38%
1.36
3
2
1
Jane Perry - Dianne McLean, Athens GA58.16%
1.02
4
3

Patricia Callahan - Barbara Young, Alpharetta GA57.14%
1.02
5
4
2
Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA57.10%
0.77
6
5
3
Giorgio Casinovi, Tucker GA; Brandon Fehr, Corssville TN55.48%
0.57

4
Gailyn Thornton - Angela Evert, Atlanta GA53.45%

Sat Aft 299er Pairs
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1

Patricia Callahan - Barbara Young, Alpharetta GA64.58%
1.74
2
2

Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA64.02%
1.45
3
3
1
Marylynne Solomon - Ronald Solomon, Monroe GA61.93%
0.98
4
4

Manfred Derman - Rochelle Derman, Atlanta GA60.42%
0.81
5
5

Carol Cernogorsky, Watkinsville GA; Linda Rakowski, Loganville GA57.01%
1.09
6
6
2
Jane Perry - Dianne McLean, Athens GA56.06%
0.82

3
Jimmie Hawes - Clare Newcomer, Athens GA52.65%
0.61

4
Elyse Mintz - John Thompson II, Atlanta GA51.14%
0.46

5
Dot Goodwin, Rabun Gap GA; Pamela White, Simpsonville SC48.30%

Sat Aft Strat Open Prs
19.5 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA67.54%
5.38
2


Robert Epstein - Kish Devaraj, Atlanta GA66.11%
4.03
3


Jack Feagin Jr - Jim Stogner, Atlanta GA64.76%
3.02
4


Donna Silver, Atlanta GA; Carl Wolinsky, Marietta GA62.71%
2.27
5


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC61.11%
1.75
6


Martin Nathan, Atlanta GA; Bob Jones, Marietta GA60.28%
3.23
1
1
Janie Bush - Ruth Engle, Athens GA55.47%
2.42
2

Virginia Dermoushegian, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA53.74%
1.82
3

Jan Baisden, Kernersville NC; William Mauldin, Winston-Salem NC53.50%
1.36
4

Courtney Stephens - Charles Ott, Greensboro GA53.12%
1.02
5

Debbie Wagner - Ann Powell, Athens GA51.56%
1.33
6
2
Dana Osburn - Dan Osburn, Dacula GA51.37%
1.00

3
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA51.16%
0.75

4
Peter Pitcher, Charlotte NC; Gillian Pitcher, 28269 United Kingdom50.68%

Saturday Knockout, Bkt 1
7 Tables

MPsRankNames
7.95
1
Richard Smith, Spartanburg SC; Leonard Ellis, Franklin NC; Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC
4.21
2
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

Sat Eve Strat Open Prs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1
1
Peter Pitcher, Charlotte NC; Gillian Pitcher, 28269 United Kingdom60.71%
2.19
2/3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; James Fordham, Fairburn GA59.82%
2.19
2/3


Judy McDonald - R Dee McDonald, Lavonia GA59.82%
1.67
4


Larry Rich, Cumming GA; Allison Milhem, Sandy Springs GA59.23%
1.90
5
2

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA56.25%
1.42
6
3

Virginia Dermoushegian, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA54.46%
1.07
4

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA51.79%
0.80
5

Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA50.89%
1.24

2
Cris Shanks, Watkinsville GA; Phyllis Pagano, Bogart GA49.70%
0.93

3
Dana Osburn - Dan Osburn, Dacula GA46.73%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Aft 299er Swiss
6 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Carol Cernogorsky, Watkinsville GA; Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA53.00
1.21
2

Caryl Sundland - Earl Phillips - Bill Jones, Athens GA; E J Stapler, Watkinsville GA35.00

Bob Bisplinghoff Swiss
16 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Greg Roberts, Aiken SC; Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA99.00
6.00
2


James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Joel Haywood, Macon GA80.00
4.85
3
1

Bruce King - Jane King, Athens GA; Rhone Lahr, Mc Cormick SC; Louis Gangarosa, Augusta GA76.00
3.64
4
2

Charles Day - Janie Bush, Athens GA; Carroll Dupree, Statham GA; Harry Goldben, Bogart GA73.00
3.00
5
3
1
Rebecca Lee, Peachtree City GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA; Chris Trower, Atlanta GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA70.00
2.05
4

Richard Smith, Spartanburg SC; Leonard Ellis, Franklin NC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC65.00
1.62
5

Joe Sinkey - Paul Chastain, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA; Ann Hedden, Watkinsville GA63.00
2.25

2
Gregory Rayner, Covington GA; M. Clint Doss, Toccoa GA; Gillian Pitcher, 28269 United Kingdom; Peter Pitcher, Charlotte NC60.00
1.69

3
William Mauldin, Winston-Salem NC; Will Holmes, Athens GA; Lee Edwards, Dacula GA; Jan Baisden, Kernersville NC59.00

Stratified 299er Swiss
6 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Carol Cernogorsky, Watkinsville GA; Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA45.00
1.21
2

Pete Kaeding - Susan Kaeding - Janet Nied, McCormick SC; Chris Nied, Mc Cormick SC43.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page