A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 11-13, 2008

Athens TN, Summer Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 141.5
Total number of players attending - 161
Total number of players winning masterpoints - 143
Total number of masterpoints won - 459.04
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Morning Open Prs
10.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 65.90%
4.00
2


Mike Cappelletti, Hixson TN; Kyle Weems, Chattanooga TN 63.08%
3.00
3


Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN 60.47%
2.28
4
1
1
Harry Trewhitt - Joe Stuart, Cleveland TN 59.09%
1.71
5
2
2
Claude King - Rame Coombes, Loudon TN 57.41%
1.28
6
3
3
Monroe Trout - Sandra Trout, Knoxville TN 57.01%
0.96
4
4
B Creagan - Marguerite Smith, Cleveland TN 54.12%
0.72
5
5
Robert Rymer, Key West FL; Carolyn Williams, Cleveland TN 49.80%

Friday Morning 299er Prs
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1

Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 63.69%
1.59
2
2

Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 63.10%
1.19
3
3

Cheryl Whitfield, Chattanooga TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN 59.23%
1.27
4/5
4/5
1/2
Elwood Bryant - James Jones, Decatur TN 56.25%
1.27
4/5
4/5
1/2
Robert Collister - Joan Collister, Maryville TN 56.25%
0.74
6
6

Liz Owen - Annette Stansel, Cleveland TN 54.76%
0.82

3
Howard Bowers, Clinton TN; Walter Zobel, Oak Ridge TN 52.38%
0.61

4
John Murphy - Marilyn Murphy, Cleveland TN 50.60%
0.46

5
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 50.30%

Friday Aft Open Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Kyle Weems, Chattanooga TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 66.15%
2.75
2


Allison Howard, Knoville TN; Ellie Weems, Chattanooga TN 63.25%
2.06
3


Dave Jerviss - Elaine Jerviss, Knoxville TN 61.93%
2.54
4
1
1
Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 61.13%
1.16
5


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 59.63%
0.92
6


Daniel Hoffman, Cleveland TN; Robert Bierly, Chattanooga TN 59.26%
1.91
2
2
James Jones - Elwood Bryant, Decatur TN 56.91%
1.43
3
3
Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 52.50%
1.07
4
4
Ronald Brown, Athens TN; Jim Mercer, Decatur TN 50.99%
0.80
5
5
Shirley Hixson - Betty Solomon, Chattanooga TN 49.80%

Knockouts Bracket I
7 Tables

MPs Rank Names
8.83
1
Jody Plummer, Chattanooga TN; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN
4.68
2
Joe Stuart - Carolyn Williams - Harry Trewhitt, Cleveland TN; Robert Rymer, Key West FL
1.99
3/4
Marguerite Smith - Maryl Elliott - Lois Wyche - B Creagan, Cleveland TN

Knockouts Bracket II
6 Tables

MPs Rank Names
2.06
1
Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN
1.09
2
Judith Kemp, Tunnel Hill GA; Joyce Hudson - R Tuttle, Cohutta GA; Harriet Moore, Dalton GA

Saturday Top of page

Saturday A.M. 299er Pairs
10.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1
1
Richard Weems - Charise Ovalle, Chattanooga TN 60.65%
1.59
2
2
2
Larry Everhart - Wanda Everhart, Cleveland TN 58.76%
1.19
3
3
3
Shirley Hixson - Betty Solomon, Chattanooga TN 57.90%
1.13
4
4
4
John Flood - Teresa Flood, Cleveland TN 57.53%
1.06
5
5

Liz Owen - Annette Stansel, Cleveland TN 56.37%
0.50
6
6
5
James Malte - Nancy Malte, Blairsville GA 55.99%

Saturday A.M. Open Pairs
8.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 68.75%
3.62
2


David Shepler, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN 61.90%
2.72
3
1

John Thomas, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 60.12%
2.04
4


Michael Sherman, Chickamauga GA; Richard Mellor, Cleveland TN 58.63%
1.53
5


Kyle Weems, Chattanooga TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 58.04%
1.40
2

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 54.46%
1.05
3

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN 46.13%

Saturday Aft. Open Pairs
8.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 64.29%
3.17
2/3
1

David Vine - Claude Walker, Chattanooga TN 59.23%
3.17
2/3


Mike Cappelletti, Hixson TN; Kyle Weems, Chattanooga TN 59.23%
2.04
4


Michael Sherman, Chickamauga GA; Richard Mellor, Cleveland TN 56.55%
1.53
5


James Ridley III - Robert Kell, Knoxville TN 50.89%
1.40
2

Floyd Farmer, Campbellsville KY; Robert Shuffett, Columbia KY 50.00%
1.05
3

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN 47.92%

Saturday Aft. 299er Pairs
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1

James Visage - Judy Sullins, Athens TN 63.10%
1.59
2
2
1
John Brady - Marcel Bilodeau, Crossville TN 62.50%
1.19
3
3
2
Larry Everhart - Wanda Everhart, Cleveland TN 61.61%
0.89
4
4

Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 60.12%
0.67
5


Diane Stafford, Oliver Springs TN; Bonnie Boyce, 0ak Ridge TN 57.44%
0.48
6/8
5/7

Ronald Brown, Athens TN; Jim Mercer, Decatur TN 56.25%
0.76
6/8
5/7
3/4
L Basil Savard - Rosalind Savard, McDonald TN 56.25%
0.76
6/8
5/7
3/4
Catherine Greiner - Mary Kroner, Loudon TN 56.25%
0.48

5
David Weidner, Lookout Mtn GA; Elizabeth Johnson, Lookout Mt GA 52.68%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Bracket I
7 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names Score
8.00
1
Mike Cappelletti, Hixson TN; Kyle Weems - Ellie Weems, Chattanooga TN; Allison Howard, Knoville TN 74.00
6.00
2
Jody Plummer, Chattanooga TN; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 71.00
4.50
3
Michael Sherman, Chickamauga GA; Richard Mellor, Cleveland TN; Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 68.00

Sunday Swiss Bracket II
7 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names Score
3.90
1
Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 85.00
2.93
2
John Sughrue, Georgetown TN; Janusz Kot, Decatur TN; Margery Wheeler - Marjorie Hogeman, Cleveland TN 71.00
2.19
3
Emily Mitts - David Brown, Chattanooga TN; Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN 69.00

Sunday Swiss Bracket III
8 Tables

MPs Rank Names Score
2.11
1
David Weidner, Lookout Mtn GA; Winnell Goodner, Hixon TN; Elizabeth Johnson, Lookout Mt GA; Nancy Mapel, Rossville GA 88.00
1.58
2
James Jones - Elizabeth Jones, Decatur TN; John Murphy - Marilyn Murphy, Cleveland TN 74.00
1.19
3
Everett Hixson - Kathleen Ellis - Shirley Hixson - Betty Solomon, Chattanooga TN 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page