A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 30-February 1, 2009

Athens TN, Winterfest Sectional
Results by Day: Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 109.5
Total number of players attending - 132
Total number of players winning masterpoints - 119
Total number of masterpoints won - 347.42
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday A.M. Open Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 61.93%
2.87
2
2
1
Marilyn Free - Cynthia Johnson, Cleveland TN 61.36%
2.15
3


Joe Rickman, Maryville TN; Larry Long, Canton OH 59.66%
1.62
4


Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN 59.28%
1.58
5
3

Pat Whitaker, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN 58.90%
1.43
6
4
2
Marjorie Hogeman - Margery Wheeler, Cleveland TN 57.95%
1.07
5
3
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 56.82%
0.80
6
4
L Basil Savard - Rosalind Savard, McDonald TN 56.63%
0.60

5
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 56.44%
0.45

6
Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN 55.11%

Friday Aft Open Pairs
6.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Joe Rickman, Maryville TN; Larry Long, Canton OH 63.00%
3.25
2


Ken Hoy, Maryville TN; Bonnie Wood, Vonore TN 61.75%
2.44
3
1

Pat Whitaker, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN 57.58%
1.83
4


Carolyn Long, Canton OH; John Young, Dayton TN 57.00%
1.51
2
1
Frances Pullen - Marguerite Smith, Cleveland TN 56.42%
0.99
3/4

Jim Mercer, Decatur TN; John Sughrue, Georgetown TN 52.08%
0.99
3/4

James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN 52.08%
1.06

2
Joan Panella, New Market TN; Mary Williams, Dandridge TN 42.92%

Friday Aft 199er Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1
1
1
L Basil Savard - Rosalind Savard, McDonald TN 64.51%
1.43
2
2
2
Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 63.43%
1.07
3
3
3
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 60.27%
0.80
4


Shirley Hixson - Betty Solomon, Chattanooga TN 58.82%
0.60
5


Jan Arnold - Pamela Guy, Cleveland TN 57.43%
0.57
6
4

Johnny Burns - Linda Burns, Cleveland TN 57.10%

Friday Compact KO
7 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Claude Walker, Chattanooga TN; B Creagan - Lois Wyche - Bill Barger, Cleveland TN
2.00
2
Thomas Ellis - Clifford Kent Jr, Maryville TN; Stephen Ellis - Gwen Kyle, Knoxville TN

Saturday Top of page

Saturday Morning Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 67.99%
2.87
2


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 67.23%
2.15
3


Joe Rickman, Maryville TN; Larry Long, Canton OH 67.05%
1.62
4


Vincent Carcello - Robert Pardue, Knoxville TN 62.69%
2.11
5
2

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 58.14%
1.90
6
3
1
David Weidner, Lookout Mtn GA; Elizabeth Johnson, Lookout Mt GA 53.41%
1.25
4/5
2/3
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 53.03%
1.25
4/5
2/3
Carol Walden, Morristown TN; Lorine Lorino, Cleveland TN 53.03%
0.67
6

Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 51.14%
0.80

4
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 49.81%
0.67

5
Ronald Brown, Athens TN; Jim Mercer, Decatur TN 49.62%
0.40

6/7
Robert Collister - Joan Collister, Loudon TN 48.67%
0.40

6/7
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 48.67%

Saturday Compact KOs
7 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
James Ritts - Sheila Barron - Rick Whitehead, Knoxville TN; James Greiner, Loudon TN
2.00
2
Claude Walker, Chattanooga TN; Lois Wyche - B Creagan - Bill Barger, Cleveland TN

Saturday Aft Open Pairs
7.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN 65.42%
3.50
2


Joe Rickman, Maryville TN; Larry Long, Canton OH 64.58%
2.63
3
1

Pat Whitaker, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN 58.33%
1.97
4
2

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 56.67%
1.48
5


Robert Pardue - Vincent Carcello, Knoxville TN 55.00%
1.52
3
1
Franklin Mih - Gary Turner, Vonore TN 50.42%
1.14
4
2
Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 50.00%
0.86

3
Judith Odeh - Ralph Rogers, Cleveland TN 46.67%

Saturday Aft 199er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.00
1
1

Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN 61.01%
1.50
2
2
1
Johnny Burns - Linda Burns, Cleveland TN 59.23%
1.13
3


Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 58.04%
0.86
4
3
2
David Weidner, Lookout Mtn GA; Elizabeth Johnson, Lookout Mt GA 57.99%
0.65
5
4
3
Keith Boyce - Joyce Morris, Oak Ridge TN 57.14%
0.47
6


Marilyn Free - Cynthia Johnson, Cleveland TN 55.61%
0.50
5

Robert Lipps - Gloria Lipps, Cleveland TN 54.76%
0.48

4
Robert Collister - Joan Collister, Loudon TN 53.27%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss
7 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B Names Score
6.50
1

Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN 99.00
4.88
2

Bonnie Wood, Vonore TN; Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman - Ken Hoy, Maryville TN 92.00
3.66
3

Charles Thornton - Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III - Betty Wilton, Knoxville TN 69.00
2.61
1
Kent Griffith - Rick Whitehead, Knoxville TN; James Greiner - Helen Remsberg, Loudon TN 52.00

Sunday 499er Swiss
9 Tables

MPs D E F Names Score
3.09
1


John Friedl, Signal Mtn TN; Sophie Field - Pat Whitaker, Chattanooga TN; Jim Mercer, Decatur TN 90.00
2.42
2
1

Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 78.00
1.74
3


Suzanne Atchley - Kathleen Ellis - John Thomas, Chattanooga TN; Kathy Miller, Ooltewah TN 73.00
2.00
4
2
1
Robert Lipps - Gloria Lipps - John Murphy - Marilyn Murphy, Cleveland TN 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page