A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 29-July 4, 2006

Altanta GA, July 4th SuperSectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | Monday | Tuesday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 952.0
Total number of players attending - 766
Total number of players winning masterpoints - 662
Total number of masterpoints won - 3,909.82
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri AM Semi-Fast Pairs
22.5 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 67.13%
4.88
2


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 64.29%
3.80
3
1

Paul Heller, Marietta GA; Rich Regan, Lyman SC 63.64%
2.74
4


Fred Moore, Dunwoody GA; Robert Duval, Alpharetta GA 62.96%
2.06
5


Joan Braender, Newnan GA; Stuart Goff, Marietta GA 60.65%
2.85
6
2

Sharyn Trucks - James Trucks, Canton GA 58.71%
2.14
3

Leslie Packman, Atlanta GA; Neil Hanna, Cumming GA 58.33%
1.60
4

Virginia Saul - Benny Joffe, Atlanta GA 57.06%
1.20
5

Robbie Limer, Woodstock GA; Gladys Hardcastle, Atlanta GA 55.69%
1.27
6

Lou Smith - Lorraine Siegel, Atlanta GA 55.09%
2.24

1
Walter Van Winkle - Charles Dickey, Alpharetta GA 55.08%
1.68

2
Richard Starr - Trevor Lumb, Atlanta GA 54.17%
1.26

3
Jean Greenberg - Seiko Hazanow, Duluth GA 50.46%
0.95

4
Gary Newton - Megan McLemore, Athens GA 50.23%
0.71

5
Walter Cohen, Atlanta GA; Alvin Halpern, Boca Raton FL 49.54%

Fri AM 0 - 20 Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
0.99
1
1
Eleanor Lawson, Dacula GA; Donna Cochrane, Buford GA 65.00%
0.65
2/3

Ronald Johnson - Susan Johnson, Atlanta GA 60.00%
0.65
2/3
2
Karen Rose - Judy Orthwein, Atlanta GA 60.00%
0.37
4/5
3/4
Linda Wood, Dunwoody GA; Michelle Hall, Atlanta GA 58.33%
0.37
4/5
3/4
Sonia Bratten - Linda Doherty, Atlanta GA 58.33%

Fri Aft Stratified Pairs
38.0 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Charles Bradford Jr - Robert Bielefeld, Columbus GA 68.18%
7.50
2


Mickie Chambers, Atlanta GA; Arthur Lowen, Nashville TN 61.36%
5.63
3


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 61.17%
5.06
4
1

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 60.98%
3.80
5
2

Arlene Steinfeldt - Michel Steinfeldt, Savannah GA 60.23%
2.37
6


Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task, Atlanta GA 60.04%
2.85
3

Jim Dillon Jr, Atlanta GA; Terry Mangold, Alpharetta GA 59.66%
2.83
4
1
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Betty Rowley, Norcross GA 58.14%
2.12
5
2
Jacques Gavaland, Alpharetta GA; Virginia Saul, Atlanta GA 57.77%
1.34
6

Judith Bailey, Pell City AL; Kristina Oliver, Birmingham AL 57.20%
1.59

3
Alison Andrews, Birmingham AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 56.44%
1.19

4
Virginia Palmer, Warner Robins GA; Cecil Palmer, Warner Robbins GA 55.68%
0.90

5
Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA 54.73%
0.59

6/7
Eva Ratonyi, Sarasota FL; Stanley Boose, Atlanta GA 53.22%
0.82

6/7
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 53.22%

Fri Aft 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


William Speights Jr, Atlanta GA; Martha Donahoo, Dunwoody GA 61.61%
1.67
2


Rene Nalley - Neville Pearson, Atlanta GA 61.01%
1.25
3


Nicki Magee, Decatur GA; Lois Wender, Marietta GA 58.04%
1.53
4
1

Gary Newton - Megan McLemore, Athens GA 56.55%
1.15
5
2

Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 55.06%
0.56
6


Bernice Adams, Duluth GA; Sophia Boyle, Roswell GA 54.76%
1.05
3/4
1
Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 53.87%
0.76
3/4

Barbara Lundberg - Judy Thompson, Alpharetta GA 53.87%
0.79
5
2
Karen Schaefer - Marilynn Winston, Atlanta GA 53.27%
0.59

3
Lisa Tyre, Acworth GA; Patty Conley, Smyrna GA 51.79%

Mike Tyson KO Bracket 1
5 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Joe Rickman, Maryville TN
9.75
2
Jonathan Slaney, Decatur GA; Robert Fendrick, Marietta GA; John Lowell, Dunwoody GA; Gregory Roberts, Aiken SC

Mike Tyson KO Bracket 2
7 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
9.20
1
Vinay Apte - Michelle Alterman - Martin Nathan - David Zeckets, Atlanta GA
6.90
2
Lee Eckert - Carolyn Eckert - Ray Flowers, Alpharetta GA; Dennis Luft, Trussville AL

Mike Tyson KO Bracket 3
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
6.99
1
Jill Riddle, Alpharetta GA; Elsa Clauson, Cumming GA; Al Wilson - Merilyn Wilson, Dawsonville GA
5.24
2
Mary Bray - Susan Cole - Rebecca Guberman, Atlanta GA; Thomas Paul Scarpello, Alpharetta GA

Mike Tyson KO Bracket 4
7 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
5.94
1
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA; Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA
4.46
2
Pamela Varone - Sandra Ferretti - Judy Henning, Suwanee GA; Evelyn Dallara, Duluth GA

Mike Tyson KO Bracket 5
6 Tables

MPs Rank Names
4.14
1
Ron Barze - Martha Barze - Jack Faussemagne, Atlanta GA; John Robert Hudson, Peachtree City GA
3.11
2
Carol Lazerson - Linda Davidson - Sikina Ehmer - Carole Metzger, Atlanta GA

Fri Eve Stratified Pairs
23.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

Edward Foran, Marietta GA; Josie Mitchell, Decatur GA 68.06%
5.25
2


R. Arthur Cannamela Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 65.05%
3.94
3


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 60.65%
2.95
4


Delysia Ashwood, Atlanta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC 59.72%
2.63
5/6
2
1
Beverly Mullee - Tom Mullee, Atlanta GA 59.49%
1.94
5/6


Lanette Moore, Dunwoody GA; Lois Keith, Atlanta GA 59.49%
1.97
3
2
Shu Huang, Atlanta GA; Xiao-Qian Wang, Norcross GA 59.03%
1.30
4/5
3/4
Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 56.02%
1.30
4/5
3/4
Jill Riddle, Alpharetta GA; Elsa Clauson, Cumming GA 56.02%
0.88
6/7

Judith Bailey, Pell City AL; Kristina Oliver, Birmingham AL 55.79%
0.92
6/7

Al Wilson - Merilyn Wilson, Dawsonville GA 55.79%
0.83

5
Teresa Moore, Rossville GA; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN 53.01%
0.56

6
Alvin Halpern - Sherry Halpern, Boca Raton FL 52.55%

Fri Eve 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Ralph Rogers - Judith Odeh, Cleveland TN 59.18%
1.44
2
1

Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 57.68%
1.08
3
2

Marjorie Greenberg - Joel Greenberg, Atlanta GA 55.93%
0.96
4


Beverly Castellano, Marietta GA; Marian Lynch, Atlanta GA 55.02%
1.13
5
3
1
John Ford, White Plains GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 53.74%
0.85
4
2
Judith West - Mike West, Alpharetta GA 53.15%
0.64

3
Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 52.41%
0.48

4
Carolyn Blaine, Atlanta GA; Helen Heyd, Marietta GA 49.41%

Lena Horne KO Bracket 1
5 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
9.75
2
Mike Sheldon - James Satterfield - Stuart Goff, Marietta GA; Phil Hook, Atlanta GA

Lena Horne KO Bracket 2
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
9.20
1
Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA; Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA
6.90
2
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; David Haydon - Lenora Oceguera, Marietta GA

Lena Horne KO Bracket 3
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.55
1
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA; Brian English - Eden English, Mableton GA
5.66
2
Pat Clements - Mary Ann Bateman, Macon GA; Kathy Patras, Lizella GA; James Lord Jr, Dublin GA

Lena Horne KO Bracket 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.69
1
Michael Riley - Nancy Smith - Margo Morrison - Gerald Goldstein, Marietta GA
4.27
2
Joyce Monroe, Atlanta GA; Dawn Price - Vicki Byers - Bernie Holm, Marietta GA

Saturday Top of page

Sat AM Open Semi-Fast Prs
27.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Delysia Ashwood, Atlanta GA; Fred Moore, Dunwoody GA 67.26%
5.50
2


Allan Thompson, Roswell GA; Robbie Limer, Woodstock GA 64.20%
4.36
3
1

Connie Smilowitz - Janice Phillips, Atlanta GA 61.93%
3.27
4
2
1
Eva Ratonyi, Sarasota FL; Stanley Boose, Atlanta GA 60.61%
2.45
5
3

Edward Foran, Marietta GA; Chuck Ellison, Oxford GA 60.55%
2.12
6
4
2
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 60.02%
1.38
5

Doug Hill, Marietta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 56.91%
1.59
6
3
Duane Neil - A Michel Jr, Atlanta GA 54.92%
1.19

4
Sikina Ehmer - Carole Metzger, Atlanta GA 54.17%
1.00

5
Larry Kelly - Linda Kelly, Marietta GA 53.83%
0.71

6
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 53.60%

Sat AM Junior Bridge
6.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.67
1
Hunter Smith - Henry Leung, Alpharetta GA 69.44%
0.50
2
Riley Pinion - Robby Gipson, Alpharetta GA 65.28%
0.38
3
Alex Jan - Rob Mann, Alpharetta GA 63.89%
0.28
4
Catherine Crandell - Mili Raina, Roswell GA 59.72%

Sat Aft Flt B/C/D Pairs
35.0 Tables

MPs B C D Names Score
6.56
1
1
1
Graciela Cann - A Cann, Loganville GA 67.63%
4.92
2


Kristina Oliver, Birmingham AL; Judith Bailey, Pell City AL 65.87%
3.69
3


Bruce Oliver - James Partridge, Birmingham AL 63.14%
3.62
4
2

Jimmy Turner Jr - Barbara Turner, Macon GA 61.54%
2.08
5


William Burks III, Atlanta GA; Karolyn Smith, Alpharetta GA 61.38%
1.56
6


Sharyn Trucks - James Trucks, Canton GA 61.22%
2.37
3/4

David Small - Leona Small, Dunwoody GA 58.81%
2.37
3/4

Virginia Saul - Benny Joffe, Atlanta GA 58.81%
1.53
5

Charles Fritts - Lois Fritts, Savannah GA 58.17%
1.47
6

John Singleton, Atlanta GA; James Loth, Dunwoody GA 56.73%
1.55

2
Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Trevor Lumb, Atlanta GA 56.41%
1.16

3
Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 55.77%
0.87

4
Pauline Kaplan - Betty Karp, Atlanta GA 54.81%
0.74

5
Mary Riggall - Mary George, Atlanta GA 54.65%

Sat Aft Flt A/X Pairs
15.0 Tables / Based on 77 Tables

MPs A X Names Score
12.84
1
1
Elsie Hathorn, Conyers GA; Elizabeth Ivey, Clarksville TN 59.43%
9.63
2

Jonathan Slaney - Robert Heller, Decatur GA 58.04%
7.22
3

Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 56.17%
5.42
4
2
Donald Blum, Atlanta GA; Keith White, Ft Myers FL 55.92%
4.06
5

Allan Thompson, Roswell GA; Robbie Limer, Woodstock GA 55.55%
3.88
6
3
Debbie Ruch, Dallas GA; Mary Lockwald, Daytona Beach FL 53.74%
2.29
7

Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 53.69%
1.71
8

Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 53.67%
2.91
4
Lanette Moore, Dunwoody GA; Lois Keith, Atlanta GA 52.86%
2.18
5
Jody Plummer, Dawsonville GA; Angie Cowart, Soddy Daisy TN 50.51%

Sat Aft 100/200/300 Prs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Milton Saul - Tilly Joffe, Atlanta GA 65.15%
2.19
2
1

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 60.23%
1.64
3
2

Travis McKee - Nancy Fair, Woodstock GA 59.09%
1.06
4


Roger Anderson - Sandy Anderson, Dacula GA 58.52%
0.80
5


Nicki Magee, Decatur GA; Shirley Riggins, Duluth GA 58.33%
1.23
6
3

Nick Gasnier, Atlanta GA; Anne Snider, Carrollton GA 58.14%
0.92
4

Sikina Ehmer - Carole Metzger, Atlanta GA 55.30%
0.76
5

Linda Block - Len Block, Birmingham AL 54.92%
0.55
6

John Jernigan, Conyers GA; George Anderson, Stockbridge GA 52.08%
1.19

1
Ellen Branch - Judy Orthwein, Atlanta GA 50.76%
0.89

2
Loretta Parker, Tucker GA; Linda Williams, Stone Mountain GA 47.35%
0.67

3
Diane Wender - Arlene Berchenko, Atlanta GA 45.08%

Sat Aft 5/20/50 Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.65
1
1
1
Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 61.93%
1.24
2


Dhelia Williamson, Decatur GA; Carol Crawford, Atlanta GA 59.89%
0.93
3


Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA 58.45%
0.70
4


Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 56.43%
0.79
5
2
2
Barbara Tankersley - Tiffany Greene, Marietta GA 55.83%
0.58
6


Emiko Mizumoto - Katharine Emerson, Atlanta GA 53.99%
0.59
3

Carolyn Staton, Decatur GA; Marilynn Winston, Atlanta GA 53.63%
0.46
4

Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 52.66%
0.41
5
3
Roz Fullerton - Mary Bryant, Atlanta GA 52.11%

O Canada Compact KO
7 Tables / Based on 24 Tables

MPs Rank Names
8.50
1
J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gabriel Fadel, Duluth GA
6.38
2
Thomas Carmichael - Jenni Hartsman, Kennesaw GA; Joel Wooldridge, Buffalo NY; Samuel Hirschman, Ann Arbor MI

O Canada Compact KO
16 Tables / Based on 25 Tables

MPs Rank Names
7.02
1
Charles R. Walker - Marjorie Waldon - Arthur West, Atlanta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA
5.27
2
Mary Bray - Susan Cole - Rebecca Guberman, Atlanta GA; Thomas Paul Scarpello, Alpharetta GA
3.86
3
Dennis Luft, Trussville AL; Lee Eckert, Alpharetta GA; Ralph Folkerts, Cumming GA; Peggy Hayes, Roswell GA
3.16
4
Gary Helman, Syosset NY; Charles Hoffman, Marietta GA; Gil Mahla, Hartwell GA; Miriam Litsky, Dunwoody GA

O Canada Compact KO
10 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
4.14
1
Billie Ruth Bird - Beverly R McCleskey - Philip Jardina - Arthur Cannon Jr, Atlanta GA
3.11
2
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA; Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA
2.28
3
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; April Delp - George Delp, Gainesville GA
1.86
4
Edward Hales - Judith Hales, Atlanta GA; Ginny Fadel, Duluth GA; Susan Wolfe, Marietta GA

O Canada Compact KO
16 Tables

MPs Rank Names
3.73
1
Z Daniels, Atlanta GA; Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Betty Rowley, Norcross GA; Lois Wender, Marietta GA
2.80
2
Shirley Folkerts - Ellen Devlin - Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA
2.05
3
Peggy Tienken - Jane Melby - William Speights Jr, Atlanta GA; Martha Donahoo, Dunwoody GA
1.68
4
Ron Barze - Martha Barze - Jack Faussemagne, Atlanta GA; John Robert Hudson, Peachtree City GA

Compact KO Consolation II
8 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
3.58
1
Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA; Joan Holland, Kennesaw GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA
2.69
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Susan Lien, Alpharetta GA; Lee Edwards, Dacula GA; Jan Banks, Norcross GA
1.97
3
Morris Williams, Dunwoody GA; Cyril Sliom - Karen Bolt - Lola Sliom, Roswell GA

Compact KO Conso BKT 3
4 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
2.76
1
Dorothy Boice - Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Ruby Brownlee, Decatur GA; Anne Tomlinson, Stone Mtn GA

Compact KO Conso BKT 4
8 Tables

MPs Rank Names
2.48
1
Sophia Boyle, Roswell GA; Jean Greenberg - Seiko Hazanow, Duluth GA; Blanche Ziegler, Tucker GA
1.86
2
Patrick Corn - Megan McLemore - Gary Newton, Athens GA; Charles Segraves, Clayton GA
1.36
3
Sarah Smith, Leeds AL; Charlotte Santy, Vestavia Hills AL; Mary Ellen Thomas, Birmingham AL; Donna Sigrist, Hoover AL

Sat Eve Brk -- Prs Flt A
14.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Donald Blum, Atlanta GA; Keith White, Ft Myers FL 66.86%
6.97
2
1
1
Bobby Belt, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA 59.85%
3.92
3
2
2
Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle, Atlanta GA 56.82%
2.94
4
3
3
Betty McDonald, Atlanta GA; Lee Edwards, Dacula GA 55.68%
1.54
5/7
4/6

Bruce Miller, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 54.55%
1.54
5/7
4/6

Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 54.55%
1.54
5/7
4/6

Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA 54.55%

Sat Eve Brk - Pairs Flt B
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.99
1


Patrick Byars, Sandy Springs GA; Paul Wharram, Marietta GA 67.23%
2.24
2


John Kiebler, Hilton Head SC; Barbara Kiebler, Hilton Head Is SC 62.12%
6.97
3


Philip Jardina - Arthur Cannon Jr, Atlanta GA 61.74%
2.21
4


William Brooks, Atlanta GA; Barry Kahanow, Alpharetta GA 61.55%
0.95
5


Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 58.33%
2.94
6


Jaime Villanueva, Greer SC; Billie Hedberg, Montgomery AL 56.06%
1.90
1

Beverly Castellano, Marietta GA; Marian Lynch, Atlanta GA 55.11%
1.43
2

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 54.73%
1.07
3

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 54.17%
1.06
4

Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 52.65%
0.60
5

Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA 52.27%
1.36
6
1
Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 51.89%
1.02

2
Emiko Mizumoto - Katharine Emerson, Atlanta GA 51.14%
0.67

3/4
John Ford, White Plains GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 50.19%
1.06

3/4
Sue Williams, Atlanta GA; Gregory Nickerson, Marietta GA 50.19%

Sat Eve Board-a-Match Tms
28 Tables

MPs Rank Names Score
6.97
1
Philip Jardina - Arthur Cannon Jr, Atlanta GA; Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA 17.50
5.23
2
Donald Blum, Atlanta GA; Keith White, Ft Myers FL; Gary Newton - Megan McLemore, Athens GA 16.50
3.92
3
Judith Odeh - Ralph Rogers, Cleveland TN; Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle, Atlanta GA 15.50
2.94
4
Betty McDonald, Atlanta GA; Lee Edwards, Dacula GA; Jaime Villanueva, Greer SC; Billie Hedberg, Montgomery AL 14.00
2.21
5
William Brooks, Atlanta GA; Barry Kahanow - Jacques Gavaland, Alpharetta GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 13.50
1.06
6/10
Patrick Corn, Athens GA; Charles Segraves, Clayton GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; David Levin, Murphy NC 13.00
1.06
6/10
Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL; Grace Clay, Marietta GA; Aziz Yilmaz, Dacula GA 13.00
1.06
6/10
Pat Clements, Macon GA; Kathy Patras, Lizella GA; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA 13.00
1.06
6/10
Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC; Sue Williams, Atlanta GA; Gregory Nickerson, Marietta GA 13.00
1.06
6/10
M Jane Shea - John Shea, Chamblee GA; Patrick Byars, Sandy Springs GA; Paul Wharram, Marietta GA 13.00

Sunday Top of page

Sun AM Semi-Fast Pairs
22.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1
1

Meredith Clarke - Bruce Genter, Peachtree City GA 64.16%
4.00
2


Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 63.10%
3.00
3


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 59.52%
2.74
4
2

Dan Plato, Atlanta GA; Nancy Watkins, Cumming GA 58.76%
2.05
5
3

Jaime Villanueva, Greer SC; Billie Hedberg, Montgomery AL 57.14%
1.26
6


Delysia Ashwood - Kay Paris, Atlanta GA 56.25%
2.36
4
1
Kitty Cawthon, Atlanta GA; Diane Smith, Roswell GA 55.95%
1.19
5

Sallye Koehl, Palmetto GA; Betty Walker, Peachtree Cty GA 55.65%
1.77
6
2
Miriam Litsky, Dunwoody GA; Edward Stone, Marietta GA 55.06%
1.33

3
Ginny Fadel, Duluth GA; Susan Wolfe, Marietta GA 54.46%
1.00

4
Anne Snider, Carrollton GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.17%
0.75

5
Allison Milhem, Duluth GA; Margaret Corrigan, Roswell GA 50.89%
0.82

6
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 50.30%

Sun Aft Stratified Pairs
33.0 Tables / Based on 51 Tables

MPs A B C Names Score
10.17
1


Linda Vaiden, Augusta GA; Diana Cato, North Augusta SC 65.38%
7.63
2


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 64.18%
5.72
3


Karolyn Smith, Alpharetta GA; Stuart Goff, Marietta GA 62.65%
4.29
4


Keith White, Ft Myers FL; Jacqueline Frankum, Roswell GA 60.77%
4.50
5
1

Martha Spalding, Atlanta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 59.94%
2.41
6


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 59.13%
3.38
2

Ann Hedden, Watkinsville GA; Frederick Tompkins, Statham GA 58.36%
2.53
3

Dennis Luft, Trussville AL; Kay Paris, Atlanta GA 58.17%
2.24
4
1
Elsa Clauson - Ellen Devlin, Cumming GA 57.21%
1.42
5

Jeanette Durand - Doris Lewis, Peachtree City GA 56.89%
1.09
6

Jean Franke - William Franke, Norcross GA 56.73%
1.68

2
Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA 54.33%
1.26

3
William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA 51.98%
1.41

4
Harriet Frankel - Wanda Wenger, Atlanta GA 51.92%
0.71

5
Dixie Wade, Atlanta GA; Lylah Gillespie, Decatur GA 51.76%

Sun Aft 100/200/300 Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Ron Barze - Carole Metzger, Atlanta GA 62.95%
1.74
2
2

Harriett Haight, Dunwoody GA; Debbie Wagner, Athen GA 60.77%
1.31
3
3

Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 60.46%
0.98
4
4

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 58.42%
0.73
5


William Speights Jr, Atlanta GA; Martha Donahoo, Dunwoody GA 57.10%
0.60
6
5

Susan Vollenweider - Evelyn Jordan, Lagrange GA 56.29%
0.45
6

Patricia Teplitz, Decatur GA; Sheila Silverman, Atlanta GA 55.29%
1.11

1
Jessye Johnson - Phillip Johnson, Eatonton GA 51.65%
0.83

2
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 51.05%

Sun Aft 5/20/50 Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.13
1
1

Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 58.00%
0.85
2


Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Martha Oakley, Bloomington IN 57.50%
0.65
3
2

Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 55.50%
0.48
4


Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA 52.50%
0.48
3

Barbara Tankersley - Tiffany Greene, Marietta GA 49.00%

Sun Eve 100/200/300 Prs
9 Tables

MPs A B Names Score
1.92
1
1
Len Block - Linda Block, Birmingham AL; Evelyn Jordan - Susan Vollenweider, Lagrange GA 57.00
1.44
2

Jeanne Bloom, Alpharetta GA; Debbie Wagner, Athen GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA; John Simms, Marietta GA 55.00
1.08
3

Judith Odeh - Ralph Rogers, Cleveland TN; Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 52.00
1.07
4
2
Katharine Emerson - Emiko Mizumoto, Atlanta GA; Phyllis Abbott - Gregory Nickerson, Marietta GA 45.00

Sun Eve Stratified Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Donald Blum, Atlanta GA; Keith White, Ft Myers FL 62.98%
3.00
2
1
1
Graciela Cann - A Cann, Loganville GA 62.54%
2.25
3


Charles Bradford Jr - Robert Bielefeld, Columbus GA 61.58%
1.90
4
2

M Jane Shea - John Shea, Chamblee GA 59.82%
1.42
5
3
2
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 59.08%
1.00
6


Jonathan Slaney, Decatur GA; Mike Sheldon, Marietta GA 57.13%
1.07
4
3
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 54.18%
0.80
5
4
Phyllis Cohen - Walter Cohen, Atlanta GA 51.85%

Sun Eve Strat Swiss Teams
14 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Elsie Hathorn, Conyers GA; Jeanette Keener - Joan Braender, Newnan GA 58.00
4.13
2
1

Dennis Luft, Trussville AL; John Hassett, Kennesaw GA; Martin Nathan - Vinay Apte, Atlanta GA 57.00
3.09
3


Gabriel Fadel - Ginny Fadel, Duluth GA; J Wolfe - Susan Wolfe, Marietta GA 50.00
2.32
4


Barbanel Borah, Greensboro GA; Frances Kettles, Milledgeville GA; Frederick Tompkins, Statham GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 49.00
1.75
5/6
2/3

Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA; Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 46.00
1.75
5/6
2/3

Richard Starr - Trevor Lumb - Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA 46.00
0.99
4/5

Miriam Litsky, Dunwoody GA; Gil Mahla, Hartwell GA; William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA 45.00
0.99
4/5

O. Gordon Lien III - Sara Martin, Augusta GA; Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 45.00
1.53

1
Virginia Saul - Milton Saul, Atlanta GA; Alvin Halpern - Sherry Halpern, Boca Raton FL 36.00

Trophy KO, Bracket 1
13 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
14.00
1
Patricia Tucker - Samuel Marks, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA
10.50
2
Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Joel Wooldridge, Buffalo NY; Robert Heller, Decatur GA; Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC
7.00
3/4
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
7.00
3/4
John Hassett, Kennesaw GA; Jane Bachman, Dunwoody GA; Martin Nathan - Dan Papineau, Atlanta GA

Trophy KOs, Bracket 2
5 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
6.45
1
Arlene Steinfeldt - Michel Steinfeldt - Hendricus Baaij - Urte Baaij, Savannah GA
4.84
2
Morris Williams, Dunwoody GA; Karen Bolt - Cyril Sliom - Lola Sliom, Roswell GA

Trophy KOs, Bracket 3
5 Tables

MPs Rank Names
5.00
1
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA; Brian English - Eden English, Mableton GA
3.75
2
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; George Delp - April Delp, Gainesville GA

Richard Petty KO Brkt 1
6 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Michael Jinks, Greenville SC; Scott Stearns - Joe Gottler, Elberta AL; Richard Logan, Diamondhead MS
9.75
2
Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC

Richard Petty KO Brkt 2
7 Tables / Based on 12 Tables

MPs Rank Names
8.47
1
Nancy Montet - Beverly Pope - Betty Sue Sherwood, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA
6.35
2
Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA

Richard Petty KO Brkt 3
7 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
6.81
1
Wynelle Rocker - Christine Sorrentino, Roswell GA; Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA
5.11
2
Dorothy Boice - Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Barbara Moore, Duluth GA; Anne Tomlinson, Stone Mtn GA

Richard Petty KO Brkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.38
1
Dan Griggs - Pat Griggs, Snellville GA; Charlotte Santy, Vestavia Hills AL; Sarah Smith, Leeds AL
4.04
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Roger Anderson - Sandy Anderson, Dacula GA

Monday Top of page

Mon AM Semi-Fast Prs
20.5 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1
1

Wendell Hays - Bonita Hays, Shreveport LA 65.18%
4.63
2


Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 62.50%
3.47
3
2

Jean Franke - William Franke, Norcross GA 60.96%
2.60
4


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 58.80%
2.05
5
3

Frederick Tompkins, Statham GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 58.67%
1.67
6


Robbie Limer, Woodstock GA; Allan Thompson, Roswell GA 58.33%
1.54
4

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky, Roswell GA 54.00%
1.15
5

Joan Sheldon, Marietta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 53.34%
1.19
6

Jeanette Durand - Doris Lewis, Peachtree City GA 52.31%
2.00

1
Robert Abrams - Joanne Walker, Atlanta GA 50.23%
1.50

2
Sy Gopman, Duluth GA; Marion Levy, Decatur GA 50.00%
1.13

3
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA 49.54%
0.84

4
Duane Neil - Cole Stratton, Atlanta GA 49.07%
0.63

5
Alison Andrews, Birmingham AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 48.61%

Mon AM 299er Prs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.62
1
1

Bernice Adams, Duluth GA; Sophia Boyle, Roswell GA 63.75%
1.22
2
2
1
Phillip Johnson - Jessye Johnson, Eatonton GA 55.58%
0.91
3
3

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 55.50%
0.68
4
4

Linda Block - Len Block, Birmingham AL 52.42%
0.83

2
Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 51.67%

Mon Aft Stratified Pairs
30.0 Tables / Based on 47 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 63.94%
7.13
2


Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA 62.34%
5.34
3


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 62.18%
4.22
4
1

Frederick Tompkins, Statham GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 60.90%
3.17
5
2

Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA 59.94%
2.25
6


James Gentry Jr, North Augusta SC; Thomas Gaudin, Atlanta GA 59.46%
2.37
3
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 58.01%
1.78
4

Virginia Saul - Benny Joffe, Atlanta GA 56.57%
1.34
5

Barbara Kouns, Duluth GA; Elaine Jacobson, Atlanta GA 56.09%
1.00
6

Jeanette Durand - Doris Lewis, Peachtree City GA 55.77%
1.68

2
Carol Norman, Roswell GA; Beverly Wooten, Alpharetta GA 55.45%
1.26

3
Stanley Boose, Atlanta GA; Eva Ratonyi, Sarasota FL 50.32%
0.95

4
Joan Hanes, Roswell GA; Mary Lapwing, Atlanta GA 50.16%
0.71

5
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Lois Wender, Marietta GA 50.00%

Mon Aft 100/200/300 Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Linda Block - Len Block, Birmingham AL 63.10%
1.44
2


William Speights Jr, Atlanta GA; Martha Donahoo, Dunwoody GA 56.25%
1.28
3
2

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 55.36%
1.11
4/5
3/4
1
Patrick Corn, Athens GA; Charles Segraves, Clayton GA 53.57%
0.84
4/5
3/4

Nancy Alexander - Carole Metzger, Atlanta GA 53.57%
0.54
5

Florrie Forehand, Dunwoody GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 52.38%
0.83

2
Phillip Johnson - Jessye Johnson, Eatonton GA 51.79%

Mon Aft 20/50 Pairs
7.5 Tables

MPs A B Names Score
1.35
1

Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 65.42%
1.01
2

Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 59.58%
0.80
3
1
Susan Hudson - Patricia Callahan, Alpharetta GA 55.00%
0.50
4/5

Karen Schaefer - Marilynn Winston, Atlanta GA 54.54%
0.50
4/5

Carrie Oakley, Greenville NC; Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 54.54%
0.60
2
Martha Cooper, Peachtree City GA; Sarah Connors, Fayetteville GA 52.50%

Mon Eve Open Strat Pairs
17.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 62.50%
4.50
2


Rich Regan, Lyman SC; Chris Moll, Jefferson City TN 61.22%
3.38
3
1
1
Shu Huang, Atlanta GA; Xiao-Qian Wang, Norcross GA 61.06%
2.53
4
2

Kirsten Davis, Decatur GA; Judy Fendrick, Marietta GA 60.42%
1.90
5


Stuart Goff, Marietta GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 58.49%
1.74
6
3

Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 57.21%
1.41
4
2
William Brooks, Atlanta GA; John McIlvaine, Smyrna GA 57.05%
1.13
5
3
Graciela Cann - A Cann, Loganville GA 56.89%
0.73
6

Arlene Steinfeldt - Michel Steinfeldt, Savannah GA 55.77%
0.79

4
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 54.65%

Mon Eve 0-300 BAM Teams
9 Tables

MPs Rank Names Score
2.11
1
Terry Golden - Arleen Golden - Merrie Edelson - Tommy Jackson, Atlanta GA 17.00
1.58
2
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Kahanow, Alpharetta GA; Linda Block - Len Block, Birmingham AL 15.00
1.19
3
David Parry - Ina Parry, Lithia Springs GA; Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA; Carrie Oakley, Greenville NC 14.50
0.89
4
Gary Newton - Megan McLemore, Athens GA; Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA 12.50

Mon Eve 0-300 Bracketd Pr
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Merrie Edelson - Tommy Jackson, Atlanta GA 64.88%
1.44
2
2

Linda Block - Len Block, Birmingham AL 60.12%
1.08
3
3

Terry Golden - Arleen Golden, Atlanta GA 58.93%
0.81
4


Alvin Halpern - Sherry Halpern, Boca Raton FL 57.74%
0.63
5/6
4/5

David Parry - Ina Parry, Lithia Springs GA 56.55%
0.63
5/6
4/5

Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA 56.55%
0.74

2
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 47.32%

George M. Cohan KO: 1
7 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC
9.38
2
Robert Duval, Alpharetta GA; Bob Ayers, Roswell GA; Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA

George M. Cohan KO: 2
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
7.95
1
John Hassett, Kennesaw GA; Martin Nathan - Vinay Apte - Maureen McGuire, Atlanta GA
5.96
2
Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Dennis Luft, Trussville AL; Janet Macchi, Lawrenceville GA

George M. Cohan KO: 3
5 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
5.87
1
Jean Bourn, Alpharetta GA; Larry Laibson, Roswell GA; Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA
4.40
2
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; John Kiebler, Hilton Head SC; Barbara Kiebler, Hilton Head Is SC

George M. Cohan KO : 4
6 Tables

MPs Rank Names
5.09
1
Edward Stone, Marietta GA; Lorraine Siegel - Richard Starr - Trevor Lumb, Atlanta GA
3.82
2
Warren Wilson - Terry Ney - A Michel Jr, Atlanta GA; Elvena Green, Decatur GA

Tom Cruise Compact KO 1
4 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
5.75
1
Arthur Lowen, Nashville TN; Mickie Chambers, Atlanta GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN

Tom Cruise Comp KO Brkt 2
9 Tables / Based on 12 Tables

MPs Rank Names
4.35
1
Paul Wharram, Marietta GA; Patrick Byars, Sandy Springs GA; Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA
3.26
2
Chuck Ellison, Oxford GA; Fangjun Zhou, Atlanta GA; Fred Kilcline, Social Circle GA; John Jernigan, Conyers GA
2.39
3
Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA; Evelyn Gilliard, East Point GA; Gil Mahla, Hartwell GA
1.96
4
Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA

Tom Cruise Comp KO Brkt 3
10 Tables

MPs Rank Names
3.09
1
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; Vicki Byers - Bernie Holm, Marietta GA
2.32
2
Melissa Mahan Nicol - Charles Nicol - John Simms - Cathy Simms, Marietta GA
1.70
3
Peggy Tienken - Jane Melby, Atlanta GA; Shirley Riggins, Duluth GA; Lylah Gillespie, Decatur GA
1.39
4
Sarah Smith, Leeds AL; Charlotte Santy, Vestavia Hills AL; Harriet Frankel, Atlanta GA; Charlotte Heinz, Duluth GA

Cruise Comp KO Cons Bkt 2
3 Tables / Based on 5 Tables

MPs Rank Names
2.44
1
Nancy Montet - Betty McDonald - Bettie Driver, Atlanta GA; Kathryn Whiten, Flowery Branch GA

Cruise Comp KO Cons Bkt 3
3 Tables

MPs Rank Names
1.89
1
Roy Johnson, Suwanee GA; Barbara Hall, Cumming GA; Juanita Woods - Minnie Wiley, Chattanooga TN

Tuesday Top of page

Tues AM Stratified Pairs
23.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1
1
1
Don Calvert, Jacksonville AL; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 68.58%
4.13
2
2

Enrico Beretta, Martin GA; Rich Regan, Lyman SC 64.88%
3.09
3


Allan Thompson, Roswell GA; Robbie Limer, Woodstock GA 60.42%
2.32
4
3

Hendricus Baaij - Urte Baaij, Savannah GA 59.52%
1.74
5
4

Lorraine Siegel - Norma Ambery, Atlanta GA 59.32%
2.12
6
5
2
Durward Mercer, Macon GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 59.06%
1.59
6
3
Stanley Boose, Atlanta GA; Eva Ratonyi, Sarasota FL 58.89%
1.19

4
A Michel Jr, Atlanta GA; Rosemary Grant, Canton GA 55.06%
0.90

5
Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 54.89%
0.67

6
Pamela Barbee - Curtis Barbee, Newnan GA 53.32%

Tues 0-100 Swiss Teams
5 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1
1
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Carrie Oakley, Greenville NC; Martha Oakley, Bloomington IN 65.00
0.96
2

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Susan Johnston - Wade Lnenicka, Smyrna GA 51.00

Tuesday Aft Strat. Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Evelyn Gilliard, East Point GA; Chuck Ellison, Oxford GA 70.03%
3.13
2
2

Steven Blasingame - Nancy Blasingame, Knoxville TN 68.11%
2.35
3
3
1
Gloria Scroggins - Frank Scroggins, Atlanta GA 61.38%
1.76
4


Delysia Ashwood, Atlanta GA; Josie Mitchell, Decatur GA 58.65%
1.68
5
4
2
A Michel Jr, Atlanta GA; Rosemary Grant, Canton GA 55.93%
1.26
6
5
3
Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 55.77%
0.77
6

John Singleton, Atlanta GA; James Loth, Dunwoody GA 54.49%
0.95

4
Charlene Campbell, Roswell GA; Nancy Kephart, Lilburn GA 52.88%
0.71

5
Mary Riggall - Mary George, Atlanta GA 50.16%

Uncle Sam KO Bracket 1
3 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
9.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Robert Heller, Decatur GA; Chris Moll, Jefferson City TN

Uncle Sam KO Bracket 2
5 Tables / Based on 7 Tables

MPs Rank Names
6.69
1
Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle - Walter Reeves Jr - Rosalind Flax, Atlanta GA
5.02
2
Nancy Montet - Betty McDonald, Atlanta GA; A. Josephine St Louis, Dunwoody GA; Frances Cooper, Norcross GA

Uncle Sam KO Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
5.34
1
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Brian English - Eden English, Mableton GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA
4.01
2
Kathleen Waronek - Judy Smith, Alpharetta GA; Lee Edwards, Dacula GA; Warren Wilson, Atlanta GA

Tues Flight A/X Swiss Tms
14 Tables / Based on 34 Tables

MPs A X Names Score
11.00
1

Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 89.00
8.25
2

Jonathan Slaney, Decatur GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA 81.00
6.19
3

Stuart Goff, Marietta GA; Connie Smilowitz - Raymond Spalding - Lois Keith, Atlanta GA 71.00
4.64
4

Jane Bachman, Dunwoody GA; Dan Papineau, Atlanta GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 67.00
3.48
5

Michael Jinks, Greenville SC; Scott Stearns - Joe Gottler, Elberta AL; Richard Logan, Diamondhead MS 65.00
3.15
1
O. Gordon Lien III - Sara Martin, Augusta GA; Gil Mahla, Hartwell GA; Caihua Yan, Duluth GA 63.00

Tues Flight B/C/D Swiss
15 Tables

MPs B C D Names Score
5.02
1


Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA; Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA 101.00
3.77
2


Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA; David Haydon - Lenora Oceguera, Marietta GA 81.00
2.82
3


J Earle Morrison - Elizabeth Morrison, Marietta GA; Joan Wiedeman - John Wiedeman, Atlanta GA 77.00
3.27
4/5
1/2

Peggy Larson - Maryann Quick, Cumming GA; Cynthia Urckfitz, US; Nita Broschat, Roswell GA 68.00
3.27
4/5
1/2

Patricia Teplitz - Marvin Teplitz - Elvena Green, Decatur GA; Carolyn Booth-Gutierrez, Loganville GA 68.00
2.10
3

D Humphrey - Phyllis Cohen - Walter Cohen, Atlanta GA; Margaret Manning, Marietta GA 65.00
2.60
4
1
Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA; Nan Lindsey, Lithia Springs GA; J Jackson, Atlanta GA 60.00
1.95

2
Marie Lewis - Durward Mercer, Macon GA; Jim Wall, Perry GA; Allen Davidson, Warner Robins GA 58.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page