A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 1-4, 2007

Roswell GA, "Almost Spring" Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 663.5
Total number of players attending - 715
Total number of players winning masterpoints - 605
Total number of masterpoints won - 2,663.84
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

Chuck Whidden KO Brkt 1
7 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
15.00
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC
11.25
2
Walter Reeves Jr - Jim Stogner - Martin Nathan, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA

Chuck Whidden KO Brkt 2
7 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
9.87
1
Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA; Rosalind Howell - Linda Holman, Atlanta GA
7.40
2
Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brkt 3
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
7.99
1
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA; Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA
5.99
2
Dick Browne, Roswell GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA

Chuck Whidden KO Brkt 4
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
6.83
1
Frances Beard - Fay Howell - Susan Cole - Rebecca Guberman, Atlanta GA
5.12
2
David Vine - William Adams Jr, Hixson TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; Trevor Lumb, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brkt 5
8 Tables

MPs Rank Names
5.24
1
Martha Donahoo, Dunwoody GA; William Speights, Jr - Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA
3.93
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA

Thurs AM Semifast Pairs
17.5 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Jonathan Slaney, Tucker GA; Marc Komisarow, Atlanta GA 69.35%
4.13
2
1

Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 62.11%
3.09
3


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 61.62%
2.32
4


Harriet Lewis, Atlanta GA; Richard Taube, Marietta GA 61.39%
1.74
5


Martha Spalding, Atlanta GA; Sandy Yu, Alpharetta GA 59.87%
1.31
6


Bob Autrey, Marietta GA; Ira Yount, San Antonio TX 58.73%
2.01
2

Barry Weatherly, Macon GA; Bob Marett, Atlanta GA 58.47%
1.51
3

Charles Semonsky, Roswell GA; Thomas Laforge, Marietta GA 54.50%
1.41
4
1
Audrey Landy - Z Daniels, Atlanta GA 52.85%
1.06
5
2
Linda Davidson - Carol Lazerson, Atlanta GA 52.36%
0.79
6
3
Carole Metzger - Ron Barze, Atlanta GA 51.33%

Thurs AM 0-20 Newcomers
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.93
1
Jean Samples - Dorothy Holding, Alpharetta GA 71.21%
0.70
2
Judy Brooks - Cynthia Barton, Marietta GA 57.61%
0.52
3
Linda Yanulavich, Alpharetta GA; Jo Anne Martin, Norcross GA 52.31%
0.39
4
Timothy Millwood, Alpharetta GA; Edward Ray, Marietta GA 51.76%

Thurs Aft 299er Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Ward Kelly - Ed Matthews, Roswell GA 67.22%
2.00
2
1

Suzie Lowenstein - Adele Sellars, Atlanta GA 60.08%
1.50
3
2

Nita Broschat, Roswell GA; Maryann Quick, Cumming GA 58.86%
1.06
4


Carole Metzger - Ron Barze, Atlanta GA 58.09%
1.13
5
3

John Buechner - Betty Buechner, Hixson TN 57.06%
0.60
6


Ruth Symington, Atlanta GA; Shirley Riggins, Duluth GA 55.42%
1.45
4
1
Emiko Mizumoto - Katharine Emerson, Atlanta GA 55.25%
1.13
5
2
Susan Johnson - Ronald Johnson, Atlanta GA 55.23%
0.85
6
3
Samuel Kight - Cynthia Kight, Atlanta GA 54.96%
0.64

4
Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 51.58%
0.46

5
Judith West - Mike West, Alpharetta GA 50.81%

Thurs Aft Stratified Prs
27.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1


Bob Ayers, Roswell GA; Florrie Forehand, Dunwoody GA 66.83%
6.50
2


Emory Whitaker, Macon GA; Janet Sherwood, Woodstock GA 65.54%
4.88
3


Charles Stenger - Mary Guandolo, Rockville MD 64.26%
3.66
4


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 63.78%
2.74
5


Bob Autrey, Marietta GA; Ira Yount, San Antonio TX 61.70%
2.06
6


Sandy Yu, Alpharetta GA; Bob Simkins, Atlanta GA 60.90%
4.08
1

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 58.33%
3.06
2

Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 58.17%
2.30
3

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 57.69%
1.51
4/5

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 56.57%
2.24
4/5
1
John Simms - Gerald Goldstein, Marietta GA 56.57%
0.97
6

Jane Dickerson, Atlanta GA; Losia McCann, Marietta GA 56.41%
1.68

2
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 54.81%
1.26

3
William Bruner - Van May, Marietta GA 53.37%
0.95

4
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 53.21%
0.71

5
Evelyn Ellis, Atlanta GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 50.96%

Thurs Eve Stratified Prs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Bob Ayers - Marijan Word, Roswell GA 61.57%
2.50
2


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Michael White, Atlanta GA 59.95%
2.25
3
1

Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Woodstock GA 58.33%
1.67
4


Morris Williams, Dunwoody GA; Bob Jones, Acworth GA 57.64%
1.17
5


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 56.48%
1.69
6
2
1
Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 55.32%
1.27
3

Ernie Eayrs, Kennesaw GA; David Zeckets, Atlanta GA 53.70%
1.15
4
2
Katharine Emerson - Emiko Mizumoto, Atlanta GA 51.85%

Madness KO Bracket 1
6 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
11.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Emory Whitaker, Macon GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Robert Heller, Decatur GA
8.63
2
Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA

Madness KO Bracket 2
6 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
7.44
1
Eden English - Brian English, Mableton GA; Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA
5.58
2
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; David Haydon - Lenora Oceguera, Marietta GA

Madness KO Bracket 3
8 Tables

MPs Rank Names
6.05
1
David Vine - William Adams Jr, Hixson TN; Trevor Lumb, Atlanta GA; Michael Sherman, Chickamauga GA
4.54
2
Barbara Smallwood - Malcolm Todd, Jr, Atlanta GA; Liane Tsai - Christophr Tsai, Roswell GA

Friday Top of page

Spring Training KO Brkt 1
6 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Emory Whitaker, Macon GA; Richard Brown, Easley SC; Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC
9.75
2
Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN

Spring Training KO Brkt 2
6 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.69
1
Dick Browne, Roswell GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Erik Holdo - Ralph Folkerts, Cumming GA
5.77
2
Nancy Montet - Betty McDonald - Caroline Caldwell, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA

Spring Training KO Brkt 3
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
6.83
1
Trevor Lumb, Atlanta GA; Michael Sherman, Chickamauga GA; David Vine - William Adams Jr, Hixson TN
5.12
2
Karen Ray - Mike Ray, Canton GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA

Spring Training KO Brkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.26
1
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA
3.95
2
Joe Manous, Canton GA; Kathy McCarty - Barbara Danielson - Robert Danielson, Cumming GA
1.18
3/4
Anne McClurkin - Lee McClurkin - Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA

Fri AM Semifast Pairs
29.0 Tables / Based on 46 Tables

MPs A B C Names Score
9.33
1


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Michael White, Atlanta GA 68.45%
7.00
2
1
1
Brian English - Eden English, Mableton GA 64.29%
5.25
3
2

Jean Franke, Norcross GA; Paul Heller, Marietta GA 60.71%
3.94
4
3

Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle, Atlanta GA 59.82%
2.95
5
4

Sue Hill, Dawsonville GA; Losia McCann, Marietta GA 59.52%
2.21
6
5

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 58.93%
1.68
6
2
Barbara Snow - Mary Lou Lazarus, Atlanta GA 58.04%
1.26

3
Martha Phillips, Atlanta GA; Barbara Gaines, Marietta GA 56.55%
0.95

4
Nancy Jones - Linda Moffett, Atlanta GA 55.95%
0.71

5
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA 54.76%

Fri AM 299er Pairs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Pat Buchanan, Highlands NC; Jane Tracy, Atlanta GA 72.52%
2.19
2
1
1
Charles Segraves, Clayton GA; Ruth Engle, Athens GA 69.20%
1.64
3
2
2
Cynthia Kight, Atlanta GA; Shirley Carroll, Marietta GA 67.25%
1.23
4
3
3
Judith West - Mike West, Alpharetta GA 58.75%
0.92
5
4

Elizabeth Woodward, Roswell GA; Betty Athon, Alpharetta GA 58.63%
0.76
6
5

Sheila Sherman - Terry Ney, Atlanta GA 54.39%
0.55
6

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 53.45%
0.68

4
Merrie Edelson - Marilynn Winston, Atlanta GA 53.41%
0.51

5
Cheryl Pinion, Alpharetta GA; Kathleen Christmas, Dahlonega GA 52.16%

Fri Aft Stratified Pairs
28.5 Tables / Based on 43 Tables

MPs A B C Names Score
8.83
1


Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 61.54%
6.62
2
1

Buddy Waller, Marietta GA; Stephen Gow, Winnipeg MB 61.26%
4.97
3
2

Karolyn Smith - Connie Smilowitz, Atlanta GA 60.10%
3.26
4/5


Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Michael White, Atlanta GA 59.29%
3.26
4/5


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 59.29%
2.30
6
3
1
Brian English - Eden English, Mableton GA 58.97%
1.72
4

Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 58.79%
1.68
5
2
Anne Skal, Duluth GA; Carol Norman, Roswell GA 58.47%
2.08
6
3
Joan Hanes, Roswell GA; Mary Lapwing, Atlanta GA 56.90%
0.95

4
Virginia Palmer, Warner Robins GA; Cecil Palmer, Warner Robbins GA 51.76%
0.71

5
Barbara Gaines, Marietta GA; Martha Phillips, Atlanta GA 50.32%

Fri Aft 299er Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1

Peggy Heinisch - Nancy Elsea, Atlanta GA 64.96%
1.82
2
2
1
Irwin Hyman - Howard Fagin, Atlanta GA 61.93%
1.36
3
3
2
Robert Schmeelcke - Graqce Schmeelcke, Salem SC 61.36%
1.02
4
4
3
Beth Sugarman - Nancy Alexander, Atlanta GA 56.63%
0.67
5/6
5
4
Carolyn Staton, Decatur GA; Ruth Engle, Athens GA 56.25%
0.67
5/6


Nell Thurman - Cecile Prager, Atlanta GA 56.25%
0.61
6

Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA 54.55%
0.46

5
Judy Thompson, Alpharetta GA; Mary Watson, Dunwoody GA 52.46%

Fri Eve 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Travis McKee - Nancy Fair, Woodstock GA 68.33%
1.29
2


Nancy Fleming, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA 60.42%
1.24
3
2
1
Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 57.08%
0.64
4/5


Ward Kelly - Ed Matthews, Roswell GA 52.92%
0.86
4/5
3

Joe Manous, Canton GA; Maryann Quick, Cumming GA 52.92%
0.56
4/5

Rick Gannon - Sean Gannon, Atlanta GA 50.42%
0.93
4/5
2
Robert Allman - Mary Jo Allman, Rockwall TX 50.42%
0.70

3
Katharine Emerson - Emiko Mizumoto, Atlanta GA 50.00%

Fri Eve Stratified Pairs
17.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1
1

Nicolas Hammond - Donna Marks, Atlanta GA 71.40%
4.25
2


Andre Asbury, Atlanta GA; Frank Asbury, Valdosta GA 66.86%
3.19
3


Arlene Conway, Woodstock GA; Abe Jakob, Marietta GA 59.47%
2.39
4


Morris Williams, Dunwoody GA; Bob Jones, Acworth GA 57.20%
2.21
5
2

Len Perkins - Eden Persons, Macon GA 57.01%
1.66
6/7
3

Bob Fuoto, Roswell GA; Roberta Skibicki, Marietta GA 56.44%
1.18
6/7


Fay Cannamela, Columbus GA; Larry Rich, Cumming GA 56.44%
1.24
4

Robert Todd, Tallahassee FL; Stephen Gow, Winnipeg MB 56.25%
0.82
5/6

Doug Hill, Marietta GA; John Lowell, Woodstock GA 54.92%
0.82
5/6

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 54.92%
1.77

1
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA 50.76%
1.33

2
Neil Gilmartin, Atlanta GA; Robert Greenleaf, McDonough GA 47.73%
1.00

3
Edward Stone - Margo Morrison, Marietta GA 46.78%
0.75

4
Mark Mishkin, Marietta GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 44.70%

Crocus Compact KO Brkt 1
9 Tables

MPs Rank Names
4.75
1
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA
3.56
2
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Mary Lou Cannamela - R. Arthur Cannamela, Jr, Roswell GA
2.61
3
Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN
2.14
4
Sandy Yu, Alpharetta GA; Martha Spalding - Ogie Tzankov, Atlanta GA; Wynelle Rocker, Roswell GA

Saturday Top of page

Jonquil Compact KO Bkt 1
10 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
7.50
1
Pam Van Patton, Smyrna GA; Buddy Waller, Marietta GA; Stephen Gow, Winnipeg MB; Tarokh Taefi, Atlanta GA
5.63
2
Judy Fendrick - Doug Hill, Marietta GA; Vinay Apte - Ellen Townsend, Atlanta GA
4.13
3
Jaime Villanueva, Greer SC; Enrico Beretta, Martin GA; Susan Lien, Alpharetta GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA
3.38
4
Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA; Thomas Laforge, Marietta GA; Barbara Smallwood, Atlanta GA

Jonquil Compact KO Bkt 2
14 Tables / Based on 17 Tables

MPs Rank Names
4.49
1
Marjorie Grant - Sikina Ehmer - Rene Nalley - Beth Spalding Nix, Atlanta GA
3.37
2
Susan Cole - Rebecca Guberman - Mary Bray - Bob Marett, Atlanta GA
2.47
3
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
2.02
4
Robert Briggs - John Jernigan, Conyers GA; George Anderson, Stockbridge GA; Fred Kilcline, Social Circle GA

Jonquil Compact KO Bkt 3
9 Tables

MPs Rank Names
2.79
1
Mary Jo Van Winkle - Walter Van Winkle - Judith West - Mike West, Alpharetta GA
2.09
2
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA; Nita Broschat - Elaine Norcross, Roswell GA
1.53
3
Siva Jayaraman - Richard Starr - Andrei Pavelescu - Elena Bogdan, Atlanta GA
1.26
4
Edward Stone - Nancy Fleming, Marietta GA; Nancy Fair, Woodstock GA; Lois Holbrook, Austell GA

Jonquil Consolation Bkt 1
4 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
3.09
1
Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA; Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA

Jonquil Consolation Bkt 2
7 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
2.78
1
Meredith Clarke - Bruce Genter - John Robert Hudson, Peachtree City GA; Ann Ashmore, Atlanta GA
2.09
2
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA; Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA
1.53
3
Margo Morrison - Norma Crist - Gerald Goldstein, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA

Jonquil Consolation Bkt 3
3 Tables

MPs Rank Names
1.91
1
Pamela Varone - Judy Henning, Suwanee GA; Roger Beigh - Rick Gannon, Atlanta GA

Sat AM Semi-Fast Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Len Perkins - Eden Persons, Macon GA 68.15%
3.75
2


Corinne Thompson - Allan Thompson, Roswell GA 65.48%
2.81
3


Kevin Boles, Decatur AL; Michael White, Atlanta GA 64.58%
2.11
4


Robert Duval, Alpharetta GA; Fred Moore, Dunwoody GA 64.29%
1.39
5/6


Andre Asbury, Atlanta GA; Frank Asbury, Valdosta GA 61.61%
1.39
5/6


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Larry Giltman, M.D., Dunwoody GA 61.61%
2.81
1

Elaine Perlman, Smyrna GA; Jack Carter, Woodstock GA 55.06%
2.11
2

William Franke - Jean Franke, Norcross GA 54.46%
1.58
3

Margaret Drake, Dacula GA; Betty Brownlee, Atlanta GA 54.17%
1.61
4
1
Cynthia Kight - Samuel Kight, Atlanta GA 52.98%
1.00
5

Neil Hanna, Cumming GA; Robbie Limer, Woodstock GA 51.19%
1.21
6/7
2
Faye Siegel - Andrea Leven, Atlanta GA 50.89%
0.70
6/7

Allison Milhem, Duluth GA; Kathleen Waronek, Alpharetta GA 50.89%
0.91

3
Nick Gasnier, Atlanta GA; Michael Lawson, Montgomery AL 49.11%
0.68

4
Martha Barze - Ron Barze, Atlanta GA 45.54%

Sat Aft 299er Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1

Nancy Elsea - Peggy Heinisch, Atlanta GA 67.26%
2.27
2
2
1
Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA 60.42%
1.70
3
3

Faye Silverstein - Howard Silverstein, Lawrenceville GA 59.82%
1.28
4
4
2
Charles Segraves, Clayton GA; Shirley Carroll, Marietta GA 59.23%
1.28
5
5
3
Arlene Berchenko - Diane Wender, Atlanta GA 58.63%
0.86
6/7


Arleen Golden - Peggy Tienken, Atlanta GA 58.04%
0.86
6/7
6

Howard Levenberg, Alpharetta GA; David Golliher, Atlanta GA 58.04%
0.72

4
Lois Sacher - Dale Rice, Roswell GA 55.06%
0.54

5
Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA 52.38%
0.96

6
Cathleen Payton, Peachtree City GA; Ann Monk, Newnan GA 50.89%

Sat Aft Stratified Pairs
26.0 Tables / Based on 53 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1
1

Lola Sliom - Cyril Sliom, Roswell GA 63.33%
7.88
2


Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 63.27%
5.91
3


Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 58.59%
4.43
4
2

Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 57.94%
3.32
5
3

Bobby Belt, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 57.34%
2.49
6


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 57.22%
2.47
4
1
Jill Riddle, Alpharetta GA; Elsa Clauson, Cumming GA 56.94%
1.34
5

John Hassett, Kennesaw GA; Martin Nathan, Atlanta GA 56.79%
1.41
6

Helen Chatham, Marietta GA; Ellen Foster, Acworth GA 56.41%
1.85

2
Glenn Gray - Virginia Gray, Kennesaw GA 54.85%
1.39

3
Joan Hanes, Roswell GA; Barbara Gaines, Marietta GA 54.47%
1.04

4
Sally Seebeck - Carol Troxel, Roswell GA 53.67%
0.78

5
Evelyn Ellis, Atlanta GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 52.47%
0.88

6
Ellen Devlin - Shirley Folkerts, Cumming GA 49.48%

Sat Aft Unit 114 Mixed Pr
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.27
1
1
1
Jean Franke - William Franke, Norcross GA 59.58%
1.70
2


Evelyn Ogden, Macon GA; Morris Williams, Dunwoody GA 58.75%
1.28
3
2

Janice Phillips, Atlanta GA; Joseph Velardita, Clarkston GA 56.67%
0.97
4

2
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA 53.75%
0.63
5/6


R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 53.33%
0.63
5/6


Bob Autrey, Marietta GA; Dolores Wilkins, Roswell GA 53.33%

GA Junior Team Championship
12 Tables

MPs Rank Names Score
2.93
1
Sean Gannon, Atlanta GA; Zandy Rizzo - Hunter Smith - Mili Raina, Alpharetta GA 59.00
1.93
2/3
Grant Holton, ; Alexander Hammond - Michelle Smith, Atlanta GA; Lauren Pinion, Alpharetta GA 52.00
1.93
2/3
Bennett Kane, ; Mitchell Kirkpatrick - Nick Taylor - Daniel Khalek, Marietta GA 52.00
1.24
4
Kevin Cooney - Austin Agerton - Angie Green - Surabhi Ghai, Alpharetta GA 46.00

Sat Eve 299er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Marian Lynch, Atlanta GA; Beverly Castellano, Marietta GA 60.00%
1.37
2
2
1
Todd Wille, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA 59.58%
0.90
3/4


Nancy Fleming, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA 57.08%
0.91
3/4
3

Ronald Peterson - Wanda Peterson, Cumming GA 57.08%
0.89
5
4
2
Harvey Jones - Janette Edmonds, Atlanta GA 56.67%
0.51
5

Travis McKee - Nancy Fair, Woodstock GA 56.25%
0.67

3
Robert Schmeelcke - Grace Schmeelcke, Salem SC 47.08%

Sat Eve Stratified Pairs
18.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 64.88%
4.50
2
1

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 62.80%
3.38
3
2

Donna Holland - Richard Holland, Roswell GA 60.71%
2.53
4
3

Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 59.23%
1.66
5/6


Andre Asbury, Atlanta GA; Frank Asbury, Valdosta GA 56.85%
1.66
5/6


Denis Taneri, Powder Springs GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA 56.85%
1.30
4

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 55.36%
1.65
5/6
1
Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 54.17%
0.90
5/6

Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Woodstock GA 54.17%
1.24

2
Beth Chertoff - Bruce Mencher, Alpharetta GA 45.24%
0.82

3/4
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 44.35%
0.82

3/4
Richard Starr, Atlanta GA; Chip Harrell, Smyrna GA 44.35%

Sunday Top of page

Stratified Open Swiss Tms
48 Tables / Based on 65 Tables

MPs A B C Names Score
18.16
1


Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 107.00
13.62
2


Kish Devaraj, Atlanta GA; Robert Fendrick - J Wolfe, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 95.00
8.94
3/4


Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 80.00
8.94
3/4


Chris Moll, Jefferson City TN; Linda Bourquin - Michael White, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 80.00
8.49
5/6
1/2
1/2
Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA; Chip Harrell, Smyrna GA; Edward Stone, Marietta GA 78.00
8.49
5/6
1/2
1/2
Dick Browne, Roswell GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Erik Holdo, Cumming GA; Douglas Tinney, Alpharetta GA 78.00
3.23
7


Marijan Word - Bob Ayers, Roswell GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 76.00
5.46
8
3

Pam Van Patton, Smyrna GA; Buddy Waller, Marietta GA; Mitchell Locklear, Atlanta GA; Stephen Gow, Winnipeg MB 75.00
4.09
9
4

Phil Hook, Atlanta GA; Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy - Paul Heller, Marietta GA 74.00
2.69
5/6

Bruce Miller - Joe Crim, Athens GA; Ann Hedden, Watkinsville GA; Frederick Tompkins, Statham GA 72.00
2.69
5/6

Abe Jakob, Marietta GA; Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Jaime Villanueva, Greer SC 72.00
3.47
7
3
Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Carol Semonsky - Charles Semonsky, Roswell GA 68.00
2.60

4
Frances Cooper, Norcross GA; Beth Chertoff - Bruce Mencher, Alpharetta GA; James Hickerson, Cartersville GA 67.00
1.95

5
Meredith Clarke - Bruce Genter - John Robert Hudson, Peachtree City GA; James Fordham, Fairburn GA 66.00
1.46

6
Nancy Motes, Kennesaw GA; F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA 63.00

Stratified 499er Swiss Tm
17 Tables

MPs A B C Names Score
4.39
1


Mary Jo Van Winkle - Walter Van Winkle - Judith West - Mike West, Alpharetta GA 84.00
3.29
2


Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 83.00
2.47
3


Kaye Hart - Christine Sorrentino, Roswell GA; Jim Bridges - Peggy Bridges, Alpharetta GA 72.00
3.33
4
1

David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Patricia Teplitz - Marvin Teplitz, Decatur GA 71.00
2.50
5
2
1
Robert Danielson - Barbara Danielson - Kathy McCarty, Cumming GA; Joe Manous, Canton GA 69.00
1.87
3
2
Mary Ann Oakley - Neville Pearson - Susan Marett - Jane Ghegan, Atlanta GA 68.00
1.40
4

Faye Silverstein - Howard Silverstein - Donald Hill, Lawrenceville GA; Eleanor Dillon, Lilburn GA 67.00

Sun AM Stratified Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
2.33
1

Morris Williams, Dunwoody GA; Evelyn Ogden, Macon GA 59.94%
1.75
2

James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 58.76%
1.74
3
1
Larry Laibson, Roswell GA; David Golliher, Atlanta GA 56.26%
1.31
2
Sheila Silverman, Atlanta GA; Dorothie Cunningham, Tucker GA 48.61%

Sun Aft Stratified Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 65.42%
2.12
2
1

Patrick Byars, Sandy Springs GA; Paul Wharram, Marietta GA 62.50%
1.59
3
2

Ellen Foster, Acworth GA; Helen Chatham, Marietta GA 61.25%
1.19
4


James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 58.75%
0.99
5


David Golliher, Atlanta GA; Evelyn Ogden, Macon GA 55.83%
1.31
3
1
Sheila Silverman, Atlanta GA; Dorothie Cunningham, Tucker GA 51.25%
0.85
4

William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 50.83%
0.98

2
Barbara Reid, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA 45.83%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page