A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 4-8, 2007

Atlanta GA, Fourth of July Sectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 950.5
Total number of players attending - 786
Total number of players winning masterpoints - 656
Total number of masterpoints won - 3,749.60
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM Semifast Pairs Stratum A
17.5 Tables / Based on 30 Tables

MPs Rank Names Score
6.67
1
Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA 63.99%
5.00
2
Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 61.27%
3.75
3
David Land - Shirley Land, The Villages FL 59.38%
2.81
4
Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 58.96%
2.11
5
Jeanette Durand - Doris Lewis, Peachtree City GA 58.47%
1.58
6
Marilynn Maher, Woodstock GA; Ann Reese, Kennesaw GA 58.04%

Wed AM Semifast Pairs Stratum B
10.5 Tables

MPs Rank Names Score
3.75
1
David Land - Shirley Land, The Villages FL 59.38%
2.21
2
H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 57.45%
1.66
3
Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 56.38%
1.24
4
Anne Barnwell - Betty Brownlee, Atlanta GA 55.25%
1.04
5
Debbie Ruch, Dallas GA; Mary Lockwald, Daytona Beach FL 54.74%
0.70
6
Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Michael Hovastak, Smyrna GA 54.36%

Wed AM Semifast Pairs Stratum C
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
3.75
1
David Land - Shirley Land, The Villages FL 59.38%
1.33
2
Ronald Mohney - Claudine Mohney, Sedona AZ 48.64%
1.00
3
Daniel Hollingshead - Stuart Rachels, Birmingham AL 47.98%
0.75
4
Jan Banks, Norcross GA; Lorraine Siegel, Atlanta GA 45.37%

Wed AM 299er Pairs Stratum A
12.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.22
1
Helmut Gebauer, Atlanta GA; Rushikesh Desai, Duluth GA 61.31%
1.90
2
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 55.95%
1.25
3/4
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 55.65%
1.25
3/4
William Taylor, Mooresville NC; Joan Maxwell, Davidson NC 55.65%
0.80
5
Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 54.76%
0.47
6/7
Claudia Autrey, Roswell GA; Donald Morris, Bluffton SC 53.87%
0.56
6/7
Harriet Frankel, Atlanta GA; Donald Hill, Lawrenceville GA 53.87%

Wed AM 299er Pairs Stratum B
9.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.90
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 55.95%
1.25
2/3
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 55.65%
1.25
2/3
William Taylor, Mooresville NC; Joan Maxwell, Davidson NC 55.65%
0.80
4
Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 54.76%
0.63
5
Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 53.27%
0.45
6
Shirley Dillard, Lawrenceville GA; Alice Gasaway, Pinehurst NC 52.98%

Wed AM 299er Pairs Stratum C
6.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.90
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 55.95%
1.25
2/3
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 55.65%
1.25
2/3
William Taylor, Mooresville NC; Joan Maxwell, Davidson NC 55.65%
0.80
4
Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 54.76%
0.85
5
Charlotte Newbury, Peachtree Pkwy GA; Heather Hughes, Fayetteville GA 51.19%

Wed Aft Stratified Pairs
30.0 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 67.05%
6.75
2


Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA 63.83%
5.06
3


Stuart Goff, Woodstock GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 63.26%
3.94
4
1
1
Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 62.69%
2.85
5


Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 62.50%
2.14
6


Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA 60.04%
2.96
2

Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL 59.47%
2.22
3

Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA 57.77%
1.66
4

Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 56.82%
1.68
5/6
2
Jeanne Bloom, Alpharetta GA; John McIlvaine, Smyrna GA 54.92%
1.09
5/6

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 54.92%
1.11

3/4
Nancy Motes, Kennesaw GA; Marilyn Brown, Mableton GA 54.17%
1.11

3/4
Jan Banks, Norcross GA; Lorraine Siegel, Atlanta GA 54.17%
0.71

5
Patricia Teplitz - Marvin Teplitz, Decatur GA 47.73%

Wed Aft 300/200/100 Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Patricia Bradshaw - Peg Hardy, Charlotte NC 66.97%
1.44
2


Neville Pearson, Atlanta GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 61.90%
1.62
3
1

Suzie Lowenstein - Adele Sellars, Atlanta GA 57.05%
1.22
4
2
1
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 56.08%
0.91
5
3
2
Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 55.60%
0.68
4

Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 53.99%
0.67
5
3
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 53.94%

Wed Aft 50/20/5 Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.13
1
1

Marvin Sugarman - Edward Sugarman, Atlanta GA 67.50%
0.85
2


Elizabeth Walker - Marcia Miller, Marietta GA 65.00%
0.64
3


Kathy McCarty - Barbara Danielson, Cumming GA 60.83%
0.52
4/6
2/4
1/3
Jim Reinker - Konni Reinker, Acworth GA 50.83%
0.52
4/6
2/4
1/3
Deeparnab Chakrabarty - Varun Kanade, Atlanta GA 50.83%
0.52
4/6
2/4
1/3
William Taylor, Mooresville NC; Joan Maxwell, Davidson NC 50.83%

Wed Eve Stratified Pairs
12.5 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1
1

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 60.71%
3.62
2


Robert Epstein, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 59.61%
2.72
3


Daniel Wynn - Sherry Wynn, Cumming GA 59.55%
2.04
4


Elsie Hathorn, Conyers GA; Evelyn Ogden, Macon GA 58.74%
1.53
5


Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 58.62%
1.15
6


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 58.09%
1.79
2

Thomas Gaudin, Chamblee GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 52.14%
1.34
3

Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL 51.67%
1.01
4

Evelyn Gilliard, East Point GA; Estelle Lavender, Birmingham AL 48.66%
1.65
5
1
Elvena Green, Decatur GA; Sarah Caldwell, Atlanta GA 48.18%
1.24

2
Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 48.10%
0.93

3
Dorothy Welker - Michael Amein, Raleigh NC 43.47%

Wed Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Carolyn Fox, Winston-Salem NC; Sue Ann Harris, Winston Salem NC 64.50%
1.21
2
2
1
Shirley Dillard, Lawrenceville GA; Alice Gasaway, Pinehurst NC 59.50%
0.91
3
3

Beverly Castellano, Marietta GA; Marian Lynch, Atlanta GA 55.50%
0.68
4


David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 54.50%
0.60
4

Barry Rothberg - Harriet Rothberg, Atlanta GA 53.50%
0.83

2
Joe Manous, Canton GA; Stephen Hersch, Alpharetta GA 47.50%

Wed Eve Semifast Swiss Tm
19 Tables

MPs A B C Names Score
7.25
1


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 95.00
5.44
2
1

Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Brian English - Eden English, Mableton GA 85.00
4.08
3


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Chris Moll, Jefferson City TN 77.00
3.64
4
2

Andre Asbury, Warner Robins GA; Ramesh Viswanath, Atlanta GA; Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 75.00
2.29
5


Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Walter Reeves Jr - Rosalind Flax, Atlanta GA 71.00
2.73
6
3

Jim Cahalan, Black Mtn NC; B O'Conner, Nashville TN; David Gouzie, Atlanta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 68.00
2.05
4

Douglas Roberts, Woodstock GA; Carol Troxel - Sally Seebeck - William Marks, Roswell GA 67.00
3.00
5
1
Carol June - David June, Raleigh NC; Kathleen Stallings, Chapel Hill NC; Joe Mandel, Cary NC 63.00
2.25

2
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA; Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA 52.00

July 4th KO Bracket 1
5 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
12.00
1
Kish Devaraj, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC; William Cunningham, Tucker GA; Robert Fendrick, Marietta GA
9.00
2
Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon - James Satterfield, Marietta GA; Phil Hook, Atlanta GA

July 4th KO Bracket 2
7 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
8.27
1
Donald Clayton, Seneca SC; Gil Mahla, Hartwell GA; Enrico Beretta, Martin GA; Jaime Villanueva, Greer SC
6.20
2
Brian English - Eden English, Mableton GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA

July 4th KO Bracket 3
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.80
1
David June - Carol June, Raleigh NC; Kathleen Stallings, Chapel Hill NC; Joe Mandel, Cary NC
4.35
2
Dave Rothfarb - Ruth Rothfarb, Roswell GA; Evelyn Dallara, Duluth GA; Jane Frazier, Alpharetta GA

July 4th KO Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.64
1
Warren Wilson, Atlanta GA; Ruth Engle - Ann Powell, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA
3.48
2
Carol Crawford - Merrie Edelson - Susan Johnson - Ronald Johnson, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA

First Compact KO
13 Tables

MPs Rank Names
5.75
1
Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Jill Riddle, Alpharetta GA; Donna Neal - Mary Ann Miller, Cumming GA
4.31
2
Charles Davis, Lilburn GA; Richard Guarneri, Charleston SC; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN
3.16
3
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Linda Bush, Evans GA; Sara Martin, Augusta GA
2.59
4
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks - Lola Sliom - Cyril Sliom, Roswell GA

First Compact Cons KO
5 Tables

MPs Rank Names
2.44
1
James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA; Dinesh Doshi, Evans GA; Louis Gangarosa, Augusta GA
1.83
2
Ronald Peterson - Wanda Peterson, Cumming GA; Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA

Thursday Top of page

Thursday Morning Open
29.5 Tables / Based on 46 Tables

MPs A B C Names Score
9.33
1
1

Bobby Belt, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 65.00%
7.00
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 64.08%
5.25
3
2

Lou Smith - Meg Stevens, Atlanta GA 63.20%
3.94
4
3
1
Claudine Mohney - Ronald Mohney, Sedona AZ 63.13%
2.95
5


Elsie Hathorn, Conyers GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA 62.93%
2.21
6


Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 62.29%
1.78
4

Debbie Ruch, Dallas GA; Mary Lockwald, Daytona Beach FL 57.32%
1.40
5

Nicolas Hammond - Donna Marks, Atlanta GA 57.20%
1.34
6

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 56.42%
1.59

2
Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 53.55%
1.19

3
Jean Kissel - Carole Kolofske, Alpharetta GA 53.41%
0.89

4
Barbara Gaines, Marietta GA; Martha Phillips, Atlanta GA 51.05%
0.82

5
Ina Parry, Lithia Springs GA; Linda Kelly, Marietta GA 49.36%

Thursday Morning 299er
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Patricia Bradshaw - Peg Hardy, Charlotte NC 65.77%
1.59
2


Helmut Gebauer, Atlanta GA; Rushikesh Desai, Duluth GA 61.01%
1.71
3
1
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 59.82%
0.89
4


A Michel Jr - William Ames, Atlanta GA 58.63%
1.28
5
2

Sue Ann Harris, Winston Salem NC; Carolyn Fox, Winston-Salem NC 57.14%
0.96
6
3

Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 53.27%
0.72
4

Ann Crawford, Gainesville GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 52.08%
0.83
5
2
Janet Anderson, Atlanta GA; Blanche Ziegler, Tucker GA 51.49%

Thursday Morning 49er
5.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.20
1
1
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 62.64%
0.90
2


Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA 58.75%
0.68
3


Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 55.79%
0.51
4


Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 54.56%
0.60
2

George Hoffman - Faye Hoffman, Wilmington NC 52.00%
0.50

2
Sonia Bratten - Michelle Hall, Atlanta GA 51.10%

Thursday Afternoon Strats
27.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1
1

Jaime Villanueva, Greer SC; Enrico Beretta, Martin GA 66.67%
6.38
2


Mike Sheldon, Marietta GA; Eleanor Turoff, Atlanta GA 65.91%
4.78
3


Bob Autrey, Marietta GA; Charles Davis, Lilburn GA 64.02%
3.59
4
2
1
Barbara Snow - Mary Lou Lazarus, Atlanta GA 60.13%
2.69
5


Josie Mitchell, Decatur GA; Bob Simkins, Atlanta GA 58.90%
2.02
6


Susan Davis, Marietta GA; Teofilia Radulescu, Lawrenceville GA 56.82%
2.14
3

John Shea - M Jane Shea, Chamblee GA 55.49%
1.60
4

Evelyn Gilliard, East Point GA; Estelle Lavender, Birmingham AL 54.92%
1.20
5

Billie Ruth Bird - Philip Jardina, Atlanta GA 54.36%
0.94
6/7

Yoshiko Oyama - Nancy Hinnebusch, Roswell GA 54.17%
0.89
6/7

Elaine Perlman, Smyrna GA; Jack Carter, Cumming GA 54.17%
1.39

2/3
Sara Martin, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA 53.41%
1.39

2/3
Erik Holdo, Cumming GA; Douglas Tinney, Alpharetta GA 53.41%
0.89

4
Juhz Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 52.27%
0.67

5
Joe Sinkey, Athens GA; Aubrey Fowler, Alpharetta GA 50.76%

Thursday Afternoon 299ers
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 59.85%
1.82
2
2

Shirley Carroll, Marietta GA; R Wood, Norcross GA 58.90%
1.36
3
3

Paula Hague, Byron GA; Anita Farmer, Forsyth GA 58.14%
1.20
4
4
1
Lisa Tyre, Acworth GA; Patty Conley, Smyrna GA 57.58%
0.85
5
5

Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 56.82%
0.90
6
6
2
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 56.25%
0.68

3
Greta Sandler, Alpharetta GA; Fay Szeftel, Marietta GA 54.92%
0.51

4
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 52.46%

Thu Eve Strat Open Prs
23.0 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 66.07%
5.12
2
1

Joel Haywood - Evelyn Ogden, Macon GA 63.39%
3.84
3


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 62.50%
2.88
4
2

Karolyn Smith - Connie Smilowitz, Atlanta GA 60.42%
2.16
5
3

Betty Walker, Peachtree Cty GA; Mary Cantrell, Fitzgerald GA 59.52%
1.77
6
4
1
Daniel Hollingshead - Stuart Rachels, Birmingham AL 58.93%
1.33
5
2
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 57.44%
1.28
6

Miriam Litsky, Dunwoody GA; Howard Litsky, Atlanta GA 55.36%
1.00

3
Shu Huang, Atlanta GA; Xiao-Qian Wang, Norcross GA 52.08%
0.75

4
Juhz Kokko - Nancy Kokko, Naples FL 49.11%

Thu Eve 299er Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Patricia Myers - Carolyn Britton, Suwanee GA 66.82%
1.37
2


Cathy Simms - John Simms, Marietta GA 59.09%
1.22
3
2
1
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 57.50%
0.83
4/5
3/4
2
Sue Ann Harris, Winston Salem NC; Carolyn Fox, Winston-Salem NC 55.00%
0.80
4/5
3/4

Patricia Bradshaw - Peg Hardy, Charlotte NC 55.00%
0.51
5

Judy Henning - Roy Johnson, Suwanee GA 53.63%

Plead The 5th Knockouts
7 Tables / Based on 22 Tables

MPs Rank Names
16.00
1
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
12.00
2
Howard Chang, Lilburn GA; Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA

Plead The 5th Knockouts
8 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
11.89
1
Perry Alterman - Connie Smilowitz - Karolyn Smith - David Zeckets, Atlanta GA
8.92
2
Tarokh Taefi - Leslie Packman, Atlanta GA; Daniel Hollingshead - Stuart Rachels - James Mendelsohn, Birmingham AL

Plead The 5th Knockouts
8 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
9.36
1
Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA; Mike Benoit, Atlanta GA
7.02
2
Peggy Ford, Norcross GA; Beverly Pope, Atlanta GA; Wynelle Rocker - Christine Sorrentino, Roswell GA

Plead The 5th Knockouts
8 Tables / Based on 12 Tables

MPs Rank Names
7.31
1
Jan Banks, Norcross GA; Diana Hughes - Lorraine Siegel, Atlanta GA; Edward Stone, Marietta GA
5.48
2
Susan Cole - Mitchell Locklear - Rebecca Guberman - Mary Bray, Atlanta GA

Plead The 5th Knockouts
7 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
5.86
1
David June - Carol June, Raleigh NC; Kathleen Stallings, Chapel Hill NC; Joe Mandel, Cary NC
4.40
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Bettye Hinkle, Dunwoody GA; Helen Hayes, Atlanta GA

Plead The 5th Knockouts
6 Tables

MPs Rank Names
4.47
1
Norma Crist - Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA
3.35
2
Suzie Lowenstein - Terry Ney - Adele Sellars, Atlanta GA; Lois Wender, Marietta GA; Marjorie Marlowe, Delray Beach FL

Midsummer Nights KO Bkt 1
7 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
9.38
2
Charles Davis, Lilburn GA; Bob Autrey, Marietta GA; Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA

Midsummer Nights KO Bkt 2
5 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
7.59
1
Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA
5.69
2
William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA

Midsummer Nights KO Bkt 3
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
6.27
1
Steve Callaham, Woodstock GA; William Owens, Roswell GA; Brian English - Eden English, Mableton GA
4.70
2
Joe Sinkey, Athens GA; John McIlvaine, Smyrna GA; Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA

Midsummer Nights KO Bkt 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.84
1
Arthur Kanfer, Dunwoody GA; Jackie Kanfer, Sunwoody GA; Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA
3.63
2
Mary Jo Van Winkle - Walter Van Winkle, Alpharetta GA; Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL

Friday Top of page

Fri AM Semifast Pairs
19.0 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Ann Reese, Kennesaw GA; Marilynn Maher, Woodstock GA 63.99%
5.63
2


Eleanor Turoff, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 60.87%
4.22
3
1
1
Gary Moye - Janet Steele, Marietta GA 59.82%
3.16
4


Nancy Hinnebusch - Yoshiko Oyama, Roswell GA 58.04%
2.37
5


Sara Medlin, Alpharetta GA; Bob Simkins, Atlanta GA 57.74%
2.42
6
2
2
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA 56.89%
1.82
3

Neil Hanna, Cumming GA; Robbie Limer, Woodstock GA 56.67%
1.36
4

Benny Joffe - Walter Cohen, Atlanta GA 55.57%
1.19
5

Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Diane Smith, Roswell GA 55.06%
0.78
6

Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL 52.68%
1.00

3
Carol Austin, Marietta GA; Mary Esther Heavey, Acworth GA 50.30%
0.75

4
Warren Wilson - Ross Conway, Atlanta GA 50.00%

Friday AM 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Maryann Quick - Nancy Gerdon, Cumming GA 60.71%
1.52
2


Raymond Chaney, Blue Ridge GA; Fran Egan, Blairsville GA 58.63%
1.52
3
1

Helen Clark, Otto NC; Larry Noyes, Topton NC 58.33%
1.14
4
2

Sue Ann Harris, Winston Salem NC; Carolyn Fox, Winston-Salem NC 58.04%
0.64
5


Patricia Bradshaw - Peg Hardy, Charlotte NC 54.76%
0.51
6


Ruth Symington - Nancy Alexander, Atlanta GA 54.46%
0.86
3

Juhz Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 54.17%
0.64
4

Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 53.57%
1.11

1
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 49.70%
0.83

2
Sarah Connors, Fayetteville GA; Martha Cooper, Peachtree City GA 44.64%

Friday Morning 49er
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.20
1
1
Sonia Bratten - Michelle Hall, Atlanta GA 60.00%
0.90
2

Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 59.58%
0.70
3
2
Charlotte Newbury, Peachtree Pkwy GA; Heather Hughes, Fayetteville GA 57.50%
0.52
4
3
Shirley Suttle - Anne Gaillard Mellen, Atlanta GA 54.58%
0.39
4
Richard Jeng - Andrew Jeng, Duluth GA 53.75%

Fri Aft Flight A/X Pairs
21.0 Tables / Based on 66 Tables

MPs A X Names Score
12.17
1

Barbara Heller, Decatur GA; James Lord Jr, Dublin GA 66.07%
9.13
2

Bob Autrey, Marietta GA; Charles Davis, Lilburn GA 65.48%
6.85
3
1
Robert Green, Atlanta GA; Josie Mitchell, Decatur GA 63.99%
5.13
4

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 63.69%
3.85
5

Eleanor Turoff, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 61.01%
3.69
6
2
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA 60.42%
2.17
7

Robert Fendrick, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA 59.52%
2.43
3/4
Rajan Iyer, Aiken SC; Baskaran Sankaran, Alpharetta GA 55.65%
2.43
3/4
Janice Phillips - Delysia Ashwood, Atlanta GA 55.65%
1.56
5
Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 52.98%

Fri Aft Flight B/C Pairs
24.5 Tables

MPs B C Names Score
4.69
1
1
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA 66.07%
3.52
2

Robbie Limer, Woodstock GA; Neil Hanna, Cumming GA 59.70%
2.64
3
2
Ned Henry, Decatur GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 58.63%
1.98
4
3
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 58.35%
1.48
5
4
Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 57.24%
1.47
6

Cyril Sliom - Lola Sliom, Roswell GA 56.85%
1.08
5
Juhz Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 56.08%
0.77
6
Rushikesh Desai, Duluth GA; Elvena Green, Decatur GA 55.10%

Fri Aft 100/200/300 Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1

Roy Johnson - Judy Henning, Suwanee GA 66.67%
1.82
2
2

Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 64.02%
1.36
3
3
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 58.71%
1.21
4
4

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 57.95%
0.85
5
5

Patricia Myers - Carolyn Britton, Suwanee GA 56.25%
0.61
6


Raymond Chaney, Blue Ridge GA; Fran Egan, Blairsville GA 55.30%
0.44
6/7

Norman Crandell Sr, Hiawassee GA; Nick Gasnier, Atlanta GA 52.27%
0.50
6/7

Larry Noyes, Topton NC; Helen Clark, Otto NC 52.27%
0.96

2
Ross Conway, Atlanta GA; Charles Segraves, Clayton GA 51.52%
0.72

3
Jim Douds - Patty Douds, Peachtree City GA 51.14%
0.55

4
Howard Fagin - Irwin Hyman, Atlanta GA 49.43%

Fri Aft 10/20/50 Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.20
1
1
1
Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA 63.88%
0.90
2
2

Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 57.02%
0.68
3
3
2
Wayne Strickland - Diane Strickland, Norcross GA 55.83%
0.51
4
4

William Taylor, Mooresville NC; Joan Maxwell, Davidson NC 54.45%

Fri Eve Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1
1
1
Rita Mitchell - William Mitchell, Suwanee GA 64.88%
5.00
2
2

James Dover, Flowery Branch GA; Robbie Limer, Woodstock GA 62.20%
3.75
3


Robert Teel Jr, Birmingham AL; Lamar Daniel, Wetumpka AL 60.71%
2.81
4
3
2
Juhz Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 60.12%
2.11
5
4

Evelyn Gilliard, East Point GA; Estelle Lavender, Birmingham AL 58.93%
1.58
6


John Morris, Atlanta GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 56.85%
1.58
5

Eva Ratonyi, Sarasota FL; Nicolas Hammond, Atlanta GA 56.55%
0.67
6

Aziz Yilmaz, Dacula GA; Caihua Yan, Duluth GA 52.08%

Fri Eve 299er Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Judy Henning - Roy Johnson, Suwanee GA 65.80%
1.59
2
2

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 64.20%
1.19
3
3
1
Sarah Caldwell - Fred Krenson, Atlanta GA 55.57%
0.89
4


Beverly Mullee - Tom Mullee, Atlanta GA 55.11%
0.76
5
4

Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 53.94%
0.57
6
5

Marlene Marks, Roswell GA; R Wood, Norcross GA 52.48%
0.83

2
Vernon Grizzard - Brian Eberhard, Rome GA 52.21%

Second Compact KO Brkt 1
14 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
7.50
1
Michael Hovastak, Smyrna GA; Gladys Hardcastle - Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA
5.63
2
James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA; Louis Gangarosa, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA
4.13
3
Brian English - Eden English, Mableton GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA
3.38
4
Jim Cahalan, Black Mtn NC; B O'Conner, Nashville TN; Eva Ratonyi, Sarasota FL; Martha Spalding, Atlanta GA

Second Compact KO Brkt 2
11 Tables

MPs Rank Names
3.37
1
Pamela Varone, Suwanee GA; Shirley Folkerts - Ellen Devlin - Elsa Clauson, Cumming GA
2.53
2
Robert Briggs - John Jernigan, Conyers GA; Joe Manous, Canton GA; Stephen Hersch, Alpharetta GA
1.85
3
Carlton Peterson - Linda Peterson - Bruce Mencher - Beth Chertoff, Alpharetta GA
1.52
4
Mary Jo Van Winkle - Walter Van Winkle - Mike West - Judith West, Alpharetta GA

2nd Compact KO Conso, I
7 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
3.25
1
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; Ann Hedden, Watkinsville GA
2.44
2
Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA

2nd Compact KO Conso, II
5 Tables

MPs Rank Names
2.36
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC; Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA
1.77
2
Betty McDonald, Atlanta GA; Nicki Magee, Decatur GA; Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA

Third Compact KO
12 Tables

MPs Rank Names
5.50
1
David Haydon - Lenora Oceguera, Marietta GA; Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA
4.13
2
Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA; Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA
3.03
3
Sara Martin, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA; Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA
2.48
4
Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Dinesh Doshi, Evans GA; Bruce Mencher - Beth Chertoff, Alpharetta GA

Saturday Top of page

Sat AM Semi Fast Pairs
24.5 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Lamar Daniel, Wetumpka AL; Robert Teel Jr, Birmingham AL 65.60%
7.50
2


Mickie Chambers, Atlanta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 60.33%
5.63
3
1
1
Ronald Mohney - Claudine Mohney, Sedona AZ 59.54%
4.22
4


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Larry Giltman, M.D., Dunwoody GA 59.15%
3.16
5


Dinesh Doshi, Evans GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 57.27%
2.37
6


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 57.06%
2.63
2

Elaine Perlman, Smyrna GA; Meg Stevens, Atlanta GA 55.01%
1.97
3
2
Elvena Green, Decatur GA; Sarah Caldwell, Atlanta GA 54.53%
1.48
4
3
Sara Martin, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA 54.35%
1.19
5
4
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA 53.82%
0.83
6

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 53.61%
0.67

5
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 53.01%

Sat AM 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Ruth Symington - Peggy Heinisch, Atlanta GA 65.77%
1.81
2
1

Mary Walters, Oak Park IL; Karen Pickelsimer, Oakwood Hills IL 63.69%
1.25
3


Maryann Quick, Cumming GA; A Michel Jr, Atlanta GA 59.82%
0.94
4


Jean Greenberg - Seiko Hazanow, Duluth GA 57.44%
1.36
5
2
1
Carol Crawford, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 57.14%
1.02
6
3
2
Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA 55.06%
0.76
4

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 54.46%
0.67
5
3
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 50.89%

Sat AM 20/50 Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.05
1
1
Sonia Bratten - Michelle Hall, Atlanta GA 60.42%
0.79
2

Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 55.56%
0.59
3

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 54.17%
0.60
2
Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 47.92%

Sat Atl Jr Intermediate
9.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.27
1
Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 67.78%
1.70
2
Bennett Kane, Marrietta GA; Mitchell Kirkpatrick, Marietta GA 65.09%
1.28
3
Richard Jeng - Andrew Jeng, Duluth GA 60.33%
0.96
4
Ricoh Das - Hunter Smith, Alpharetta GA 59.29%
0.72
5
Ruth Wexel, Lilburn GA; Chelsea Woody, Atlanta GA 52.55%

Sat Aft StratFlight AX Pr
14.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A X Names Score
8.33
1

Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 63.83%
6.25
2
1
Perry Alterman - Walter Reeves Jr, Atlanta GA 60.04%
4.69
3

Harriet Eaton, Miami FL; John Morris, Atlanta GA 59.09%
3.51
4
2
Andre Asbury, Atlanta GA; Frank Asbury, Valdosta GA 57.39%
2.64
5

Eleanor Turoff, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 55.49%
1.98
6
3
Delysia Ashwood, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA 54.17%
1.36
4
Shu Huang, Atlanta GA; Xiao-Qian Wang, Norcross GA 53.03%
1.02
5
Ann Hedden, Watkinsville GA; Bruce Miller, Athens GA 52.08%

Sat Aft StratFlight BC Pr
13.0 Tables

MPs B C Names Score
3.08
1

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky, Roswell GA 64.20%
2.31
2
1
Margo Morrison - Gerald Goldstein, Marietta GA 59.09%
1.73
3

Tilly Joffe - Benny Joffe, Atlanta GA 56.06%
1.30
4

Joshua Small - David Small, Dunwoody GA 55.87%
0.85
5/6

Karen Christian - Ralph Christian, Marietta GA 55.68%
0.85
5/6

Trevor Lumb, Atlanta GA; John Kier III, Roswell GA 55.68%
1.33
2
David Land - Shirley Land, The Villages FL 55.49%
1.00
3
Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA 54.73%
0.75
4
Claudine Mohney - Ronald Mohney, Sedona AZ 52.46%

Sat Aft 50/200/300 Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Drew Gentry - Penelope Gentry, Auburn AL 68.94%
1.74
2
2
1
Vernon Grizzard - Peter Hjort, Rome GA 61.74%
1.31
3
3

Charles Morn - Alex Horslex, Atlanta GA 60.04%
0.98
4
4
2
Rushikesh Desai, Duluth GA; Helmut Gebauer, Atlanta GA 58.90%
0.81
5
5

Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 58.33%
0.58
6
6

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 56.06%
0.64

3
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Susan Johnson, Atlanta GA 50.57%
0.48

4
Irene Cloninger, Atlanta GA; Wade Lnenicka, Smyrna GA 48.48%

Saturday Afternoon Swiss
29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1
1

David Zeckets - Martin Nathan, Atlanta GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Evelyn Ogden, Macon GA 65.00
4.88
2
2

Sandy Pierce, Greenville SC; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA; Enrico Beretta, Martin GA 58.00
3.66
3


Chris Moll, Jefferson City TN; Linda Bourquin, Atlanta GA; Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 54.00
2.99
4/6
3/5
1/2
Michael George - Eric Starzinger, Marietta GA; Jean Greenberg - Seiko Hazanow, Duluth GA 51.00
2.11
4/6
3/5

Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Mike Benoit, Atlanta GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 51.00
2.99
4/6
3/5
1/2
Tom Wight - Sandy Barrow, Macon GA; Alice Jackson - Jane Tracy, Atlanta GA 51.00
1.92
6
3
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA; Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 48.00
1.44

4
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 47.00
1.08

5
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA; Keith White - Joan Carlton, Woodstock GA 46.00
0.81

6
Kevin Boles, Decatur AL; Neil Hanna - Jack Carter, Cumming GA; Robbie Limer, Woodstock GA 44.00

Sat Eve 499er BAM-Teams
10 Tables

MPs Rank Names Score
2.38
1
Claudia Autrey - Connie Gochel, Roswell GA; Marilyn Brown, Mableton GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 15.43
1.79
2
Nancy Fair - Travis McKee, Woodstock GA; Beverly Mullee - Tom Mullee, Atlanta GA 14.29
1.34
3
Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol, Marietta GA; Loretta Parker, Tucker GA; Donna King, Stone Mountain GA 13.50
1.00
4
Aubrey Fowler, Alpharetta GA; Don Calvert, Jacksonville AL; Vernon Grizzard - Peter Hjort, Rome GA 13.14

Sat Eve Bracketed Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.17
1
1
1
Charles Morn - Alex Horslex, Atlanta GA 60.86%
1.63
2


Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Lawrenceville GA 59.48%
1.29
3
2

Nancy Fair - Travis McKee, Woodstock GA 58.75%
0.92
4


Marilyn Brown, Mableton GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 56.34%
0.97
5
3

Ina Parry - David Parry, Lithia Springs GA 56.13%
0.83
6
4
2
Vernon Grizzard - Peter Hjort, Rome GA 55.95%
0.54
5

Patricia Teplitz - Marvin Teplitz, Decatur GA 53.47%

Sat Eve Board-a-Match Tms
11 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B Names Score
4.77
1

R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 17.50
3.58
2

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 16.00
2.68
3

Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 15.50
2.01
4/5
1
Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA 12.50
1.76
4/5

Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller, Decatur GA 12.50

Sat Eve Open Pairs
13.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1
1

Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 67.23%
3.50
2


Lamar Daniel, Wetumpka AL; Robert Teel Jr, Birmingham AL 65.34%
2.63
3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 59.28%
1.97
4


Edward Foran, Marietta GA; Josie Mitchell, Decatur GA 58.90%
1.48
5


Teofilia Radulescu, Lawrenceville GA; Mickie Chambers, Atlanta GA 56.44%
1.11
6


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 55.87%
1.79
2

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 51.89%
1.18
3/4

Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Alpharetta GA 51.52%
1.18
3/4

Nicolas Hammond - Donna Marks, Atlanta GA 51.52%
0.76
5

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 49.43%

Unit 114 Trophy KO - 1
5 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks - Patricia Tucker, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Paul Romig, Duluth GA
9.38
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Robert Heller, Decatur GA; Richard Brown, Easley SC; Joe Rickman, Maryville TN

Sat AM KO - Bracket 2
12 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
10.03
1
Judy Fendrick - Doug Hill, Marietta GA; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA
7.52
2
James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA; Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA
5.02
3/4
Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle - Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA
5.02
3/4
Bonnie Luxton - Bob Luxton, Alpharetta GA; Sally Seebeck - Carol Troxel, Roswell GA

Sat AM KO - Bracket 3
11 Tables

MPs Rank Names
6.81
1
Chip Harrell, Smyrna GA; Edward Stone, Marietta GA; Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA
5.11
2
Virginia Saul - Milton Saul, Atlanta GA; Alvin Halpern - Sherry Halpern, Boca Raton FL
3.41
3/4
Marilyn Brown, Mableton GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Cathy Simms - John Simms, Marietta GA
3.41
3/4
Warren Wilson - J Jackson, Atlanta GA; Nan Lindsey, Lithia Springs GA; Ruth Engle, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA

Sunday Top of page

Sun Flight A/X Swiss Tms
22 Tables / Based on 56 Tables

MPs A X Names Score
16.50
1

Phil Hook, Atlanta GA; James Satterfield, Marietta GA; Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 80.00
10.83
2/3
1
Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA; Shu Huang, Atlanta GA; Xiao-Qian Wang, Norcross GA 79.00
10.83
2/3

Robert Teel Jr, Birmingham AL; Mike Cappelletti, Hixson TN; Lamar Daniel, Wetumpka AL; John Morris, Atlanta GA 79.00
6.09
4/5

J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Kish Devaraj, Atlanta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 78.00
6.09
4/5

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 78.00
5.38
6
2
Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC; William Kelly, Anderson SC; Enrico Beretta, Martin GA 76.00
2.94
7

Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 73.00
4.03
8
3
Mike Grodsky - Sharon Grodsky, Norcross GA; Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 67.00
3.02
4
Perry Alterman - Martin Nathan - Maureen McGuire - Vinay Apte, Atlanta GA 63.00

Sun Flight B/C Swiss Tms
24 Tables

MPs B C Names Score
6.83
1

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA; Barbara Smallwood, Atlanta GA 91.00
5.12
2
1
Terry Golden - Arleen Golden, Atlanta GA; Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Lois Wender, Marietta GA 85.00
3.84
3

Lora Reed - Martha Boen, Alpharetta GA; Margaret Manning, Marietta GA; Cynthia Urckfitz, US 83.00
3.05
4/5
2
Linda Bush, Evans GA; Sara Martin, Augusta GA; Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 77.00
2.52
4/5

Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA; Mike Benoit, Atlanta GA 77.00
1.62
6

Trevor Lumb, Atlanta GA; John Kier III, Roswell GA; Dan Griggs, Snellville GA; James Dover, Flowery Branch GA 74.00
2.28
3
Teresa Moore, Rossville GA; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN; Judy Henning - Roy Johnson, Suwanee GA 71.00
1.71
4
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA; Mike Ray - Karen Ray, Canton GA 68.00
1.12
5/6
Joe Sinkey, Athens GA; Margo Morrison, Marietta GA; Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA 59.00
1.12
5/6
Pamela Varone, Suwanee GA; Shirley Folkerts - Ellen Devlin - Elsa Clauson, Cumming GA 59.00

Sun AM Open Strat Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1
1

Ronald Mohney - Claudine Mohney, Sedona AZ 70.83%
2.50
2


Jacqueline Frankum, Roswell GA; William Burks III, Atlanta GA 66.67%
1.87
3


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Richard Burton, Dacula GA 56.85%
1.59
4
2

Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 56.25%
1.19
5/6
3

Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 55.36%
0.92
5/6


Barbara Gomez, Palm Coast FL; Evelyn Ogden, Macon GA 55.36%
1.61
4
1
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 52.98%
1.21
5
2
Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 51.79%
0.91

3
Rushikesh Desai, Duluth GA; Helmut Gebauer, Atlanta GA 48.81%
0.68

4
Vernon Grizzard - Peter Hjort, Rome GA 47.92%

Sun Aft 300/750/Open Prs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 64.58%
2.63
2
2

Betty Ginter - Carole Kolofske, Alpharetta GA 61.01%
1.97
3
3
2
Cecile Prager - Nell Thurman, Atlanta GA 59.94%
1.48
4
4
3
Vernon Grizzard - Peter Hjort, Rome GA 59.40%
1.11
5


Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle, Atlanta GA 58.93%
0.88
6


Jacqueline Frankum, Roswell GA; William Burks III, Atlanta GA 57.70%
0.67
5

William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 57.44%
0.64

4
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 50.77%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page