A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
December 5-9, 2007

Roswell (Atlanta) GA, Holiday SuperSectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 803.5
Atlanta has two of the top four attended sectionals this year in the ACBL:
(1) Atlanta/Norcross in July, 953 tables (5 days)
(2) Santa Clara, Calif., in July, 908 tables (5 days)
(3) Las Vegas in September, 862 tables (7 days)
(4) Atlanta/Roswell in December, 804 tables (5 days)
Total number of players attending - 778
Total number of players winning masterpoints - 621
Total number of masterpoints won - 3,357.52
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM Semifast Pairs
12.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA 63.39%
3.50
2


Martha Spalding - Rita Edlin, Atlanta GA 58.04%
2.63
3


Ann Reese, Kennesaw GA; Florrie Forehand, Dunwoody GA 57.74%
2.22
4/5
1/2

Karolyn Smith - Carole Budnick, Atlanta GA 56.55%
2.22
4/5
1/2
1
Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 56.55%
1.11
6


Hilda Weinberg, Alpharetta GA; Bob Ayers, Roswell GA 56.25%
1.42
3

Barbara Smallwood, Atlanta GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC 52.08%
1.07
4

William Bruner - Van May, Marietta GA 50.89%
0.83
5

Howard Levenberg, Alpharetta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 50.60%
1.15

2
Christine Sorrentino - Kaye Hart, Roswell GA 50.00%

Wed AM 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
Ronald Antinori - Susan Antinori, Atlanta GA 66.09%
1.21
2
2
2
Tiffany Greene - Barbara Tankersley, Marietta GA 64.82%
0.91
3
3

Jane Melby - Sheila Katz, Atlanta GA 54.73%
0.68
4
4
3
Carolyn Staton, Decatur GA; Suzette Goddard, Atlanta GA 54.27%

Wed Aft Stratified Pairs
30.0 Tables / Based on 43 Tables

MPs A B C Names Score
8.83
1
1

Pam Van Patton, Smyrna GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA 66.67%
6.62
2


David Zeckets - Perry Alterman, Atlanta GA 66.19%
4.97
3


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 65.54%
3.73
4


Rene Nalley, Atlanta GA; John Herrmann, Chattanooga TN 65.38%
2.79
5


Allan Thompson, Roswell GA; Robbie Limer, Woodstock GA 65.22%
2.10
6


Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA 62.66%
3.17
2
1
Christine Sorrentino - Kaye Hart, Roswell GA 61.70%
2.37
3

Ernie Eayrs - John Hassett, Kennesaw GA 58.01%
1.78
4

Erik Holdo, Cumming GA; Donna Marks, Atlanta GA 56.41%
1.48
5

Elaine Perlman, Smyrna GA; Jack Carter, Cumming GA 56.25%
0.89
6/7

Barbara Smallwood, Atlanta GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC 54.33%
0.89
6/7

Sandy Barrow, Macon GA; Pat Buchanan, Highlands NC 54.33%
1.59

2
Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA 51.60%
1.19

3
Beverly Fox - Jean Kissel, Alpharetta GA 51.44%
0.78

4/5
Alice Fillingame, Midway GA; Albert Wieners, Savannah GA 49.68%
0.78

4/5
Joe Sinkey, Athens GA; Lois Wender, Marietta GA 49.68%

Wed Aft 299er Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Enzo Krahl - Edward Duffie Jr, Savannah GA 64.96%
1.74
2


Mary Ann Oakley - Neville Pearson, Atlanta GA 62.13%
1.81
3
1
1
Myrna Videlefsky, Dunwoody GA; Fay Szeftel, Marietta GA 60.83%
0.98
4


Linda Bush, Evans GA; Paulette Cohen, Augusta GA 60.14%
1.36
5
2
2
Marian Reed - Ann Pierson, Marietta GA 55.67%
0.55
6


Sara Long - Mary Will Burton, Wilmington NC 54.08%
1.02
3
3
Susan Antinori - Ronald Antinori, Atlanta GA 53.46%
0.76
4
4
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 53.03%
0.57
5

Henri Asta, Marietta GA; Judy Brodhead, Kennesaw GA 51.82%
0.48

5
Carolyn Staton, Decatur GA; Harvey Jones, Atlanta GA 51.65%

Wednesday Evening 299ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Mary Ann Oakley - Alice Bonner, Atlanta GA 60.50%
1.21
2


Roberta Cipich - Judith Bracker, Cumming GA 60.00%
1.33
3
1
1
Jane Crenshaw - Mary Will Burton, Wilmington NC 59.00%
0.68
4


Brenda Brettschneider - Ron Barze, Atlanta GA 51.00%
0.89
2/3
2
Nancy Fleming, Marietta GA; Maureen Donohue, Atlanta GA 48.00%
0.88
2/3

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 48.00%

Wednesday Evening Strats
9.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Carole Budnick - Karolyn Smith, Atlanta GA 62.50%
3.13
2


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Charles Davis, Lilburn GA 59.82%
2.35
3


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 58.63%
1.76
4


Kevin Boles, Decatur AL; Mike Cappelletti, Hixson TN 56.85%
1.69
5
2

Arlene Conway, Woodstock GA; Ross Conway, Atlanta GA 56.55%
1.27
3

Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA 54.46%
1.62
4
1
Ellen Barnette - Harriet Iiames, Wilmington NC 45.54%
1.22

2
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA 44.64%

Kickoff KO Bracket 1
6 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
14.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Robert Heller, Decatur GA
10.88
2
Harold Task, Atlanta GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA

Kickoff KO Bracket 2
8 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
10.40
1
William Adams Jr - David Vine, Hixson TN; Teresa Moore, Rossville GA; Michael Sherman, Chickamauga GA
7.80
2
Rosalind Howell - Leslie Packman, Atlanta GA; Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA

Kickoff KO Bracket 3
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
8.09
1
John Simms - Cathy Simms - Nancy Smith, Marietta GA; Donna Holland, Roswell GA
6.07
2
Lora Reed - Carole Kolofske - Jane Frazier, Alpharetta GA; Evelyn Dallara, Duluth GA
1.82
3/4
Frances Beard - Beverly Pope - Marjorie Grant, Atlanta GA; Dora Biven, Dunwoody GA

Kickoff KO Bracket 4
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
6.86
1
Nicki Magee, Decatur GA; Philip Jardina, Atlanta GA; John Knight - Mary Knight, Montreat NC
5.15
2
Sikina Ehmer - Carole Metzger - Sheila Sherman - Terry Ney, Atlanta GA
1.54
3/4
Roberta Cipich - Judith Bracker - Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA

Kickoff KO Bracket 5
8 Tables

MPs Rank Names
5.27
1
Walter Van Winkle - Mary Jo Van Winkle - Judith West - Mike West, Alpharetta GA
3.95
2
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Mavis Wener - Audrey Landy - Diane Bardack, Atlanta GA

Evening Kockouts, Brkt I
6 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
9.38
2
Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA; Barbara Heller, Decatur GA; Douglas Wagner, Birmingham AL; Joe Rickman, Maryville TN; Arthur Lowen, Nashville TN

Evening KOs, Bracket II
7 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
8.71
1
Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA
6.53
2
William Adams Jr - David Vine, Hixson TN; Teresa Moore, Rossville GA; Michael Sherman, Chickamauga GA

Evening KOs, Bracket III
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.98
1
Chip Harrell, Smyrna GA; Jack Haley - Edward Stone, Marietta GA; Richard Starr, Atlanta GA
4.49
2
Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA; Seiko Hazanow - Jean Greenberg, Duluth GA

Evening KOs, Bracket IV
6 Tables

MPs Rank Names
4.90
1
Nick Gasnier - Todd Wille - Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA
3.68
2
Nancy Motes, Kennesaw GA; Marilyn Brown, Mableton GA; J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA

Thursday Top of page

Thurs AM Semifast Pairs
22.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1
1

Steve Callaham, Woodstock GA; John Hassett, Kennesaw GA 63.65%
6.13
2


Jane Bachman, Dunwoody GA; Richard Taube, Marietta GA 63.26%
4.60
3


Rene Nalley, Atlanta GA; John Herrmann, Chattanooga TN 63.10%
3.45
4


Delysia Ashwood, Stone Mountain GA; Arlene Conway, Woodstock GA 62.84%
2.59
5


Douglas Wagner, Birmingham AL; Joe Rickman, Maryville TN 62.46%
1.94
6


Judith Bailey, Pell City AL; Kristina Oliver, Birmingham AL 61.48%
2.63
2

Ogie Tzankov, Atlanta GA; Georgi Kanarev, 59.95%
1.97
3

Losia McCann, Marietta GA; Jane Dickerson, Atlanta GA 55.65%
1.48
4

Dick Browne, Roswell GA; Ralph Folkerts, Cumming GA 55.02%
2.00
5
1
Howard Levenberg, Alpharetta GA; Lenora Perry, Baldwin GA 52.13%
1.50
6
2
Sara Long - Harriet Iiames, Wilmington NC 52.08%
1.13

3
A Michel Jr, Atlanta GA; Jeanne Zach, Buford GA 49.77%
0.84

4
Albert Wieners, Savannah GA; Alice Fillingame, Midway GA 49.07%
0.82

5
Robert Hoffenberg - Dan Hoffenberg, Kennisaw GA 48.04%

Thur AM 299er Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Dorothie Cunningham, Tucker GA; Charlotte Heinz, Duluth GA 62.27%
2.19
2
1
1
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 61.14%
1.54
3


Jane Tracy, Atlanta GA; Sally Copeland, Barnesville GA 57.95%
1.64
4
2
2
Jane Crenshaw - Jetta Boyd, Wilmington NC 57.73%
0.95
5


Enzo Krahl - Edward Duffie Jr, Savannah GA 57.27%
1.23
6
3
3
Cheryl Pinion, Alpharetta GA; Kathleen Christmas, Dahlonega GA 56.82%
0.92
4
4
Beth Sugarman - Nancy Alexander, Atlanta GA 55.68%
0.69
5

Duane Neil - Cole Stratton, Atlanta GA 54.55%
0.52
6

Janet Hubler, Marietta GA; Mary Watson, Dunwoody GA 54.32%
0.54

5
Jeroo Dalal - Barbara Tankersley, Marietta GA 53.41%
1.20

6
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 53.18%

Thur Aft Stratified Pairs
22.5 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1


William Kulbersh, Atlanta GA; Sara Medlin, Alpharetta GA 64.06%
6.25
2


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Charles Davis, Lilburn GA 59.49%
4.69
3
1

Steve Callaham, Woodstock GA; John Hassett, Kennesaw GA 58.27%
3.51
4


Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA 58.25%
2.64
5
2

Susan Davis, Marietta GA; Howard Litsky, Atlanta GA 57.75%
1.98
6
3

Erik Holdo, Cumming GA; Bob Jones, Acworth GA 56.94%
2.12
4
1
Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 55.41%
1.23
5

Larry Spruell, Sandy Springs GA; Lydia Harris, Marietta GA 55.09%
1.19
6

Janice Phillips - Karolyn Smith, Atlanta GA 54.78%
1.59

2
Bruce King - Jane King, Athens GA 53.94%
1.19

3
Edward Stone, Marietta GA; Joel Adler, Atlanta GA 53.91%
0.89

4
Ann Powell, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA 49.15%
0.67

5
Betty Athon, Alpharetta GA; Elizabeth Woodward, Roswell GA 47.37%

Thur Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1
1
Caryl Sundland, Athens GA; Barbara Poti, Watkinsville GA 60.98%
2.05
2
2
2
Fay Szeftel - Roslyn Greenberg, Marietta GA 58.71%
1.54
3
3
3
Beth Sugarman - Nancy Alexander, Atlanta GA 57.95%
1.15
4
4
4
Barbara Tankersley - Jeroo Dalal, Marietta GA 56.63%
0.95
5
5

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 56.44%
0.65
6
6
5
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 56.06%
0.68

6
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 55.30%

Thurs Eve Open Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1/2
1

Susan Davis, Marietta GA; Howard Litsky, Atlanta GA 66.29%
3.50
1/2


Doug Hill, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 66.29%
2.25
3


R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 61.74%
2.00
4
2
1
Joe Sinkey, Athens GA; Lois Wender, Marietta GA 60.80%
1.42
5
3

John Hassett, Kennesaw GA; Steve Callaham, Woodstock GA 59.47%
1.00
6


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Charles Davis, Lilburn GA 59.09%
1.07
4

Paul Wharram, Marietta GA; George Powell, Roswell GA 55.49%
1.41
5
2
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 52.08%
1.06

3
Bruce King - Jane King, Athens GA 49.05%
0.94

4
Laura Wade, Sewanee GA; Barry Kahanow, Alpharetta GA 47.16%

Silver Bells KO Bracket 1
6 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
14.00
1
Joe Rickman, Maryville TN; Douglas Wagner, Birmingham AL; Arthur Lowen, Nashville TN; Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA; Robert Fendrick, Marietta GA
10.50
2
Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA

Silver Bells KO Bracket 2
6 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
9.61
1
Donald Clayton, Seneca SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker - Zygmunt Przedpelski, Salem SC
7.21
2
Z Daniels, Atlanta GA; Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA

Silver Bells KO Bracket 3
6 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.68
1
Shawn Stringer - Lois Geer - Bryan Geer, Silver Spring MD; Jeffrey Boak, Bethesda MD
5.76
2
T Conklin - Beverly Belling - Lora Reed - Beverly Fox, Alpharetta GA

Silver Bells KO Bracket 4
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
6.91
1
Marilyn Wilson - Barbara Helton - Billie Laminack - Carolyn Sharp, Statesville NC
5.18
2
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Jeanne Zach, Buford GA; A Michel Jr, Atlanta GA

Silver Bells KO Bracket 5
8 Tables

MPs Rank Names
5.64
1
Carlton Peterson - Linda Peterson - Judith West - Mike West, Alpharetta GA
4.23
2
Marilyn Brown, Mableton GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Bernie Holm - Shirley Carroll, Marietta GA

Holiday Lights Comp KO
14 Tables

MPs Rank Names
6.00
1
Donald Clayton, Seneca SC; Enrico Beretta, Martin GA; Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC
4.50
2
Edward Foran, Marietta GA; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA
3.30
3
Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA; Samantha Bartram - Richard Bartram, Marietta GA
2.70
4
Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA; Larry Laibson, Roswell GA; Anne Skal, Duluth GA

Holiday Lights Comp Conso
7 Tables

MPs Rank Names
2.76
1
Michael White - Linda Bourquin, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Chris Moll, Jefferson City TN
2.07
2
Allison Milhem, Duluth GA; Judy Smith, Alpharetta GA; Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Revell Lawson, Avondale Est GA

Friday Top of page

Fri AM Semifast Pairs
17.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Jane Bachman, Dunwoody GA; Richard Taube, Marietta GA 67.61%
5.00
2


Robert Duval, Alpharetta GA; James Satterfield, Marietta GA 65.91%
3.75
3


Kristina Oliver, Birmingham AL; Judith Bailey, Pell City AL 59.28%
2.81
4


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 58.14%
1.85
5/6


Kyle Weems, Chattanooga TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 56.44%
1.85
5/6


Arnold Kohn, Monroe NJ; Myldred Kelly, Smyrna GA 56.44%
2.95
1

Karolyn Smith - Carole Budnick, Atlanta GA 54.73%
2.21
2
1
Elizabeth Woodward, Roswell GA; Betty Athon, Alpharetta GA 54.55%
1.45
3/4

Janet Steele - Gary Moye, Marietta GA 51.89%
1.48
3/4

Nancy Shuford - W Henry Shuford, Atlanta GA 51.89%
0.82
5/6

Elaine Perlman, Smyrna GA; Meg Stevens, Atlanta GA 51.70%
1.24
5/6
2
J Flach, Marietta GA; Dora Biven, Dunwoody GA 51.70%
0.93

3
Duane Neil - William Ames, Atlanta GA 50.19%

Fri AM 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Jan Banks, Norcross GA; Toni Adler, Atlanta GA 68.41%
1.74
2


Linda Cotter - Eleanor Frisch, Summerville SC 60.45%
1.31
3


Jane Tracy - Alice Jackson, Atlanta GA 56.82%
1.50
4
2

Nancy Elsea - Peggy Heinisch, Atlanta GA 56.59%
1.53
5
3
1
Caryl Sundland, Athens GA; Barbara Poti, Watkinsville GA 56.14%
0.55
6


Mary Ann Oakley - Neville Pearson, Atlanta GA 55.91%
0.84
4

Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Norcross GA 53.86%
1.15
5
2
Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 53.18%
0.86
6
3
Alice Sterling - Lois Daughters, Roswell GA 52.50%
0.65

4
Irma Margolis - E Nola Miller, Atlanta GA 51.82%
0.48

5
Gayatri Baisiwala - Jeroo Dalal, Marietta GA 50.91%

Pearl Harbor Comp Brk 1
12 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
7.50
1
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; David Schulman, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA
5.63
2
Gail Berman, Roswell GA; Virginia Saul, Atlanta GA; Barbara Little - Daniel Schmidt, Anderson SC
4.13
3
Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA; Michael McGowan, Peachtree Cty GA; Joan Braender, Newnan GA
3.38
4
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA

Pearl Harbor Comp Brk 2
15 Tables

MPs Rank Names
3.99
1
Rene Nalley - Sikina Ehmer - Peaches Page - Carole Metzger, Atlanta GA
2.99
2
Barry Rothberg - Ronald Antinori - Susan Antinori, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
2.19
3
Joel Adler - Ron Barze, Atlanta GA; Edward Stone, Marietta GA; Barry Kahanow, Alpharetta GA
1.80
4
Martha Boen - Allen Tess, Alpharetta GA; Raymond Chaney, Blue Ridge GA; Fran Egan, Blairsville GA

Pearl Harbor Cons Brk 1
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
3.25
1
James Hickerson, Cartersville GA; Sherry Wynn, Cumming GA; Jill Riddle, Alpharetta GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA
2.44
2
Ed Barnes - Karol Barnes, Fortson GA; Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA
1.79
3
Nicki Magee, Decatur GA; Philip Jardina - Nancy Montet - Betty McDonald, Atlanta GA

Pearl Harbor Cons Brk 2
7 Tables

MPs Rank Names
2.71
1
Sophia Boyle, Roswell GA; Sam Davis, Atlanta GA; Seiko Hazanow - Jean Greenberg, Duluth GA
2.03
2
Nita Broschat - Claudia Autrey, Roswell GA; Mary Watson, Dunwoody GA; Sheila Katz, Atlanta GA
1.49
3
Pamela Varone, Suwanee GA; Elsa Clauson - Ellen Devlin - Shirley Folkerts, Cumming GA

Fri Aft Fdlt A/X Pairs
15.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A X Names Score
8.67
1
1
Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Lenny Roberts, Houston TX 63.94%
6.50
2
2
Lanette Moore, Dunwoody GA; Howard Litsky, Atlanta GA 61.70%
4.88
3

William Burks III - Sophie Kulbersh, Atlanta GA 60.90%
3.66
4

Kevin Collins, Dunwoody GA; Baskaran Sankaran, Alpharetta GA 60.74%
2.74
5

Mike Cappelletti, Hixson TN; Kyle Weems, Chattanooga TN 57.37%
2.06
6

Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 56.57%
1.90
3
Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 55.45%
1.42
4
Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 54.81%
1.07
5
Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA 52.88%

Fri Aft Flt B/C Pairs
14.0 Tables

MPs B C Names Score
3.21
1

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky, Roswell GA 66.35%
2.41
2

Randolph McDow, Atlanta GA; Thomas McDow, Rock Hill SC 63.30%
1.81
3

Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA 57.37%
2.12
4
1
Joan Hanes, Roswell GA; Mary Lapwing, Atlanta GA 57.05%
1.59
5
2
Bruce Mencher - Beth Chertoff, Alpharetta GA 56.09%
0.81
6

Barbara Smallwood, Atlanta GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC 55.13%
1.19
3
Paul Jacobson, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 53.53%
0.89
4
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 53.37%
0.67
5
Samantha Bartram - Richard Bartram, Marietta GA 51.28%

Fri Aft 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Max Medert, Fayetteville GA; Louis Graham, Peachtree City GA 64.58%
1.74
2
2
2
Carol Crawford, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 60.42%
1.31
3
3
3
Nancy Fleming, Marietta GA; Maureen Donohue, Atlanta GA 59.47%
0.98
4
4
4
Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 54.55%
0.73
5
5
5
Caryl Sundland, Athens GA; Barbara Poti, Watkinsville GA 53.22%
0.58
6


Nancy Mason - Robert Mason, Atlanta GA 51.33%
0.48
6

Lynn Paul, Marietta GA; Mary Jo Allman, Rockwall TX 51.14%

Fri Eve Bracketed Prs/BAM
24 Tables

MPs Rank Names Score
6.23
1
Joan Braender, Newnan GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA; Cynthia Cone - Sue Harrington, Columbia SC 18.00
4.09
2/3
Mary Jo Allman - Robert Allman, Rockwall TX; Jonathan Slaney, Tucker GA; John Lowell, Woodstock GA 15.00
4.09
2/3
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Marilyn Wilson - Barbara Helton, Statesville NC 15.00
2.30
4/5
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; John Barker, Scottsdale AZ; John McIlvaine, Smyrna GA 14.50
2.30
4/5
Ann Hedden, Watkinsville GA; Debbie Wagner, Athen GA; Paul Jacobson, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 14.50
1.30
6/7
Lois Geer - Bryan Geer, Silver Spring MD; Linda Bush, Evans GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 14.00
1.30
6/7
Shawn Stringer, Silver Spring MD; Jeffrey Boak, Bethesda MD; Jessica Callaham, Woodstock GA; David Schulman, Atlanta GA 14.00

Fri Eve Flight A/X Pairs
12.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A X Names Score
5.67
1

Jonathan Slaney, Tucker GA; John Lowell, Woodstock GA 62.50%
4.25
2
1
Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 60.42%
2.79
3/4

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 57.74%
2.79
3/4

Joan Braender, Newnan GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA 57.74%
1.79
5

Lanette Moore, Dunwoody GA; Howard Litsky, Atlanta GA 57.44%
2.16
6
2
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA 55.95%
1.62
3
Steve Callaham, Woodstock GA; John Hassett, Kennesaw GA 54.76%
1.22
4
Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 50.30%

Fri Eve Flight B/C Pairs
12.0 Tables

MPs B C Names Score
2.74
1

Lois Geer - Bryan Geer, Silver Spring MD 64.58%
2.06
2

Paul Jacobson, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 63.10%
1.54
3
1
Cynthia Cone - Sue Harrington, Columbia SC 62.50%
1.16
4

Jessica Callaham, Woodstock GA; David Schulman, Atlanta GA 62.20%
0.96
5

Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 61.90%
0.69
6

Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 58.63%
1.13
2
Norma Crist, Marietta GA; Nancy Fair, Woodstock GA 50.30%
0.85
3
Mary Jo Allman - Robert Allman, Rockwall TX 49.40%
0.64
4
Charles Morn - Alex Horsley, Atlanta GA 48.21%

Saturday Top of page

Sat AM Semifast Pairs Stratum A
13.5 Tables / Based on 41 Tables

MPs Rank Names Score
8.50
1
Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 63.39%
6.38
2
Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 57.98%
4.78
3
Tarokh Taefi, Atlanta GA; Jack Carter, Cumming GA 55.74%
3.59
4
Losia McCann, Marietta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 55.46%
2.69
5
Robert Duval, Alpharetta GA; Jim Stogner, Atlanta GA 55.04%
2.02
6
Gloria Kilpatrick, Canton GA; Jean Bourn, Alpharetta GA 54.71%

Sat AM Semifast Pairs Stratum B
9.5 Tables

MPs Rank Names Score
4.78
1
Tarokh Taefi, Atlanta GA; Jack Carter, Cumming GA 55.74%
3.59
2
Losia McCann, Marietta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 55.46%
1.58
3
Elaine Perlman, Smyrna GA; Meg Stevens, Atlanta GA 54.62%
1.19
4
Betty Brownlee, Atlanta GA; Margaret Drake, Dacula GA 54.53%
1.34
5
Nancy Shuford - W Henry Shuford, Atlanta GA 53.82%
1.65
6
Nancy Motes, Kennesaw GA; John McIlvaine, Smyrna GA 53.70%

Sat AM Semifast Pairs Stratum C
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.65
1
Nancy Motes, Kennesaw GA; John McIlvaine, Smyrna GA 53.70%
1.24
2
Duane Neil - William Ames, Atlanta GA 51.89%
0.93
3
Mary Jo Thompson - Jane Southworth, Gainesville GA 50.89%

Sat AM 299er Pairs Stratum A
13.5 Tables

MPs Rank Names Score
2.42
1
Diane Bardack - Linda Davidson, Atlanta GA 67.83%
1.82
2
Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 58.88%
1.36
3
Cynthia Cone - Sue Harrington, Columbia SC 57.98%
1.02
4
Stephen Hersch, Alpharetta GA; Joe Manous, Canton GA 57.16%
1.09
5
Shirley Suttle - Anne Gaillard Mellen, Atlanta GA 56.06%
0.82
6
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 54.95%

Sat AM 299er Pairs Stratum B
11.5 Tables

MPs Rank Names Score
2.42
1
Diane Bardack - Linda Davidson, Atlanta GA 67.83%
1.82
2
Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 58.88%
1.36
3
Cynthia Cone - Sue Harrington, Columbia SC 57.98%
1.02
4
Stephen Hersch, Alpharetta GA; Joe Manous, Canton GA 57.16%
1.09
5
Shirley Suttle - Anne Gaillard Mellen, Atlanta GA 56.06%
0.82
6
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 54.95%

Sat AM 299er Pairs Stratum C
7.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.82
1
Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 58.88%
1.09
2
Shirley Suttle - Anne Gaillard Mellen, Atlanta GA 56.06%
0.82
3
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 54.95%
0.61
4
Gloria Brown, Newnan GA; Mary McGowan, Peachtree City GA 53.87%
0.68
5
Jeroo Dalal - Barbara Tankersley, Marietta GA 52.73%

Sat AM Junior Bridge A
12.5 Tables

MPs Rank Names Score
3.07
1
Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA 71.82%
2.30
2
Arjun Dhir - Murphy Green, Alpharetta GA 70.99%
1.73
3
Zandy Rizzo - Mili Raina, Alpharetta GA 65.78%
1.30
4
Ricoh Das - Ashish Shah, Alpharetta GA 64.95%
0.97
5
Tabitha Clark - Priscilla Clark, Buford GA 62.94%
0.77
6
Titus Clark - Boaz Clark, Buford GA 59.33%

Sat AM Junior Bridge B
6.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.79
1
Amy Zhan - Kal Thakore, Alpharetta GA 63.03%
0.59
2
Jared Smith - Alyssa Smith, 58.60%
0.44
3
Nikita Raina - Sahil Raina, Alpharetta GA 54.82%
0.33
4
Christian Brown - Alexandria Lee, 54.65%

Sat Aft Stratified Pairs Stratum A
19.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs Rank Names Score
7.33
1
Ann Reese, Kennesaw GA; Mickie Chambers, Atlanta GA 63.39%
5.50
2
Gloria Kilpatrick, Canton GA; Jean Bourn, Alpharetta GA 59.52%
4.12
3
John McIlvaine, Smyrna GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 59.23%
3.09
4
Marijan Word - Bob Ayers, Roswell GA 58.93%
2.32
5
Martin Nathan, Atlanta GA; Bob Autrey, Marietta GA 58.33%
1.74
6
Sherry Wynn - Daniel Wynn, Cumming GA 56.25%

Sat Aft Stratified Pairs Stratum B
11.0 Tables

MPs Rank Names Score
4.12
1
John McIlvaine, Smyrna GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 59.23%
2.21
2
Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC 55.06%
1.66
3
Alexander Morgan, Atlanta GA; Allison Howard, Knoville TN 53.87%
1.24
4
Beverly Fox - Martha Boen, Alpharetta GA 53.27%
1.05
5
Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 52.68%
0.74
6
Margaret Manning, Marietta GA; Cynthia Urckfitz, US 52.08%

Sat Aft Stratified Pairs Stratum C
5.5 Tables

MPs Rank Names Score
4.12
1
John McIlvaine, Smyrna GA; Nancy Motes, Kennesaw GA 59.23%
1.66
2
Alexander Morgan, Atlanta GA; Allison Howard, Knoville TN 53.87%
1.24
3
Beverly Fox - Martha Boen, Alpharetta GA 53.27%
1.05
4
Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 52.68%

Sat Aft 299er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Todd Wille, Atlanta GA 65.53%
1.89
2
2

Cynthia Cone - Sue Harrington, Columbia SC 64.02%
1.42
3
3
1
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 63.07%
1.06
4


Patricia Teplitz - Marvin Teplitz, Decatur GA 60.04%
1.02
5
4
2
Suzette Goddard - Mickie Sullivan, Atlanta GA 59.47%
0.77
6
5
3
Barbara Tankersley - Jeroo Dalal, Marietta GA 58.14%
0.47
6

Lenora Perry, Baldwin GA; Hilda Weinberg, Alpharetta GA 54.36%
0.57

4
E Nola Miller - Charles Miller, Atlanta GA 53.60%

Holiday Spirits KO Brkt 1
8 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
14.50
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks - Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
10.88
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Douglas Wagner, Birmingham AL; Arthur Lowen, Nashville TN; Richard Brown, Easley SC; Robert Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC

Holiday Spirits KO Brkt 2
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
8.98
1
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Edward Foran - Edward Stone, Marietta GA; Chip Harrell, Smyrna GA
6.74
2
Teresa Moore, Rossville GA; Michael Sherman, Chickamauga GA; William Adams Jr - David Vine, Hixson TN

Holiday Spirits KO Brkt 3
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.32
1
Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
5.49
2
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; William Owens, Roswell GA; David Schulman, Atlanta GA

Holiday Spirits KO Brkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.63
1
Joel Adler - Toni Adler - Ron Barze - Jack Faussemagne, Atlanta GA
4.22
2
Pamela Varone - Judy Henning, Suwanee GA; Shirley Folkerts - Ellen Devlin, Cumming GA

Last Chance Comp KO Bkt 1
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
5.75
1
Robert Fendrick - J Wolfe, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; William Cunningham, Tucker GA
4.31
2
Donald Clayton, Seneca SC; William Kelly, Anderson SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Salem SC

Last Chance Comp KO Bkt 2
9 Tables

MPs Rank Names
3.31
1
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; George Delp - April Delp, Gainesville GA
2.48
2
Eric Starzinger - Michael George, Marietta GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Bernice Adams, Duluth GA
1.82
3
Bruce Mencher - Beth Chertoff, Alpharetta GA; Jill Kleinman, Atlanta GA; Frances Cooper, Norcross GA
1.49
4
Gerald Goldstein - Margo Morrison, Marietta GA; Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA

L.C. Compact Conso II
3 Tables

MPs Rank Names
2.09
1
John Simms - Cathy Simms - Samantha Bartram - Richard Bartram, Marietta GA

Sat Eve Stratified Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 65.71%
3.38
2


Mike Cappelletti, Hixson TN; Kyle Weems, Chattanooga TN 63.62%
2.53
3


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Martin Nathan, Atlanta GA 62.98%
2.95
4
1

Donald Baker, Alpharetta GA; Robert Vobejda, Marietta GA 59.78%
1.42
5


Beatrice Kemp, Dacula GA; Dan Papineau, Atlanta GA 59.62%
1.13
6/7


R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 57.85%
2.21
6/7
2
1
Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA 57.85%
1.66
3
2
Lois Geer - Bryan Geer, Silver Spring MD 55.77%
1.24
4

Shawn Stringer, Silver Spring MD; Jeffrey Boak, Bethesda MD 55.13%
0.93
5

Allison Howard, Knoville TN; Bob Jones, Acworth GA 54.01%
0.70
6

Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC 53.37%
1.00

3
Alice Fillingame, Midway GA; Ann Crawford, Gainesville GA 51.28%
0.75

4
Linda Bush, Evans GA; Paulette Cohen, Augusta GA 47.28%

Sunday Top of page

Flt A/X Trophy Swiss Tms
21 Tables / Based on 46 Tables

MPs A X Names Score
14.00
1

Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Samuel Marks, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA 97.00
10.50
2
1
Edward Foran - Carl Wolinsky, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA; Robert Epstein, Atlanta GA 89.00
7.88
3

Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 74.00
5.17
4/5

Kish Devaraj, Atlanta GA; J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 70.00
5.17
4/5

Douglas Wagner, Birmingham AL; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN 70.00
4.27
6/8
2/4
Charles Walker, Atlanta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA; Benny Patton - Janet Waymer, GA 68.00
4.27
6/8
2/4
Dick Browne, Roswell GA; Ralph Folkerts - Bobby Belt, Cumming GA; Z Daniels, Atlanta GA 68.00
4.27
6/8
2/4
Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA; Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 68.00

Flt B/C/D Swiss Teams
25 Tables

MPs B C D Names Score
7.03
1


Dennis Kanne - Janet Steele - Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 88.00
5.27
2


James Hickerson, Cartersville GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA; Jill Riddle - Marie D'Amato, Alpharetta GA 87.00
4.59
3
1

Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 82.00
2.97
4


Shawn Stringer - Lois Geer - Bryan Geer, Silver Spring MD; Jeffrey Boak, Bethesda MD 76.00
3.44
5
2
1
Ann Price - Carol Mabry - Carol Cleveland - Sally Cole, Carrollton GA 72.00
2.58
6
3

Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA; Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 71.00
1.94
4

Peggy Tienken - Jane Melby - Sheila Katz - Jeffrey Katz, Atlanta GA 68.00
1.45
5

T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA; Kaye Hart - Christine Sorrentino, Roswell GA 66.00
1.82

2
Charlotte Newbury, Peachtree Pkwy GA; Gail Melton, Locust Grove GA; Gloria Brown, Newnan GA; Mary McGowan, Peachtree City GA 64.00

Youth Swiss Teams
4 Tables

MPs Rank Names Score
1.87
1
Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA; Zandy Rizzo - Arjun Dhir, Alpharetta GA 52.00

Sun AM Semifast Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Phil Hook, Atlanta GA 62.50%
1.74
2/4
1/3
1/2
Linda Cotter - Eleanor Frisch, Summerville SC 59.17%
1.74
2/4
1/3

Lesley Ko - Charles Ko, Roswell GA 59.17%
1.74
2/4
1/3
1/2
Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 59.17%
1.05
5
4

Randolph McDow, Atlanta GA; Thomas McDow, Rock Hill SC 57.92%
0.79

3
Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 51.25%

Sun Aft Semifast Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Grace Clay - Fred Strickland, Marietta GA 68.75%
2.38
2
1

Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA 63.86%
1.78
3


Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 60.54%
1.71
4
2
1
Martha Barze - Ron Barze, Atlanta GA 57.40%
1.28
5
3
2
Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 56.97%
0.96
4
3
John Barker, Scottsdale AZ; Shirley Carroll, Marietta GA 56.55%
0.72
5

Roberta Skibicki, Marietta GA; Bob Fuoto, Roswell GA 51.07%
0.64

4
Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA 49.53%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page