A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 26-30, 2008

Atlanta GA, Springtime Sectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 804.5
Total number of players attending - 755
Total number of players winning masterpoints - 651
Total number of masterpoints won - 3,342.83
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM Semifast Pairs
8.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Ann Reese, Kennesaw GA; Marilynn Maher, Woodstock GA 63.75%
3.38
2
1

Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Arlene Conway, Woodstock GA 60.00%
2.53
3


James Satterfield, Marietta GA; Martin Nathan, Atlanta GA 58.33%
1.90
4


Sherry Wynn - Donna Neal, Cumming GA 57.08%
1.42
5


John Hassett, Kennesaw GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 53.75%
1.62
2
1
Betty McDonald, Atlanta GA; Susan Lien, Alpharetta GA 53.33%
1.22
3
2
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 51.25%

Wed Morning 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Joel Adler, Atlanta GA; Lois Wender, Marietta GA 63.82%
1.44
2


Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 59.19%
1.08
3


Shirley Carroll, Marietta GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 58.56%
1.36
4
1
1
Judi Carter, Roswell GA; Linda Doherty, Dunwoody GA 57.73%
0.61
5


Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 57.15%
1.02
2
2
Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 55.64%
0.77
3

Ann Kallay, ; Carolyn Staton, Decatur GA 48.30%
0.57
4

Susan Johnson - Merrie Edelson, Atlanta GA 48.20%

Wed Afternoon 299er Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 62.41%
1.89
2
2

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 60.50%
1.42
3
3
1
Susan Johnston, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 57.54%
1.06
4


Ann Price - Sally Cole, Carrollton GA 56.24%
0.88
5
4

Ross Conway - Gene Luckey, Atlanta GA 55.20%
0.60
6


Ruth Symington - Adele Sellars, Atlanta GA 54.59%
0.66
5

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 54.20%
0.50
6

Constance Allman - Nancy Alexander, Atlanta GA 53.65%
1.02

2
Fay Szeftel, Marietta GA; Greta Sandler, Alpharetta GA 52.94%
0.77

3
Georgiana Pearson - Mary Helen Harris, Marietta GA 51.10%
0.57

4
Won Yang, Clermont FL; Henri Asta, Marietta GA 49.66%

Wed Aft Stratified Pairs
24.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 67.82%
6.13
2


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 65.97%
4.03
3/4


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Charles Davis, Lilburn GA 63.89%
4.03
3/4


Fred Strickland - Grace Clay, Marietta GA 63.89%
2.59
5


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 62.04%
3.51
6
1

Wynelle Rocker - Christine Sorrentino, Roswell GA 61.81%
2.63
2

Fay Howell - Frances Beard, Atlanta GA 57.18%
1.97
3

Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 55.79%
1.48
4

Lee Stimson - Luanne Russell, Alexander City AL 55.56%
2.00
5
1
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 55.32%
0.83
6

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 55.09%
1.50

2
Sophia Boyle, Roswell GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 53.94%
1.13

3
Ron Barze - Jack Faussemagne, Atlanta GA 52.08%
0.84

4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 49.54%
0.82

5
Edward Stone, Marietta GA; Lorraine Siegel, Atlanta GA 48.61%

Wed Eve Stratified Pairs
8.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Mike Sheldon, Marietta GA 59.82%
3.25
2


Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA 57.44%
2.44
3


Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA 54.46%
1.83
4


Allison Howard, Knoville TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 54.17%
2.11
5
1

Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 52.98%
1.58
2

Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 50.89%
1.19
3

David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 50.30%
0.91
4

Frances Cooper, Norcross GA; Jill Kleinman, Atlanta GA 47.62%

Wed Evening 299er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 63.75%
1.37
2
2

Katharine Emerson, Smyrna GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 57.50%
1.11
3/4
3
1
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 56.25%
0.90
3/4


Betsy Stanton, Hartsville SC; Jeanne Willis, Demorest GA 56.25%
0.68
5
4

William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 55.42%
0.51
5

Faye Silverstein - Howard Silverstein, Lawrenceville GA 54.17%
0.83

2
Judy Ryland - Mac Ryland, Atlanta GA 46.67%

Chuck Whidden KO Brk 1
6 Tables

MPs Rank Names
17.39
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller, Decatur GA
9.22
2
Jane Bachman, Dunwoody GA; Jim Stogner - Dan Papineau - Jim Dillon Jr, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brk 2
6 Tables

MPs Rank Names
8.95
1
Trevor Lumb, Atlanta GA; Mike Smith, Charleston SC; William Adams Jr, Hixson TN; David Vine, Chattanooga TN
4.74
2
Margaret Ann Shulman - Joyce Levow - Virginia Saul, Atlanta GA; Gail Berman, Roswell GA

Chuck Whidden KO Brk 3
6 Tables

MPs Rank Names
7.65
1
Susan Cole - Beverly Pope - Caroline Caldwell, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA
4.05
2
Philip Jardina - George Brown - Carole Metzger - Sikina Ehmer, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brk 4
6 Tables

MPs Rank Names
5.70
1
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA; John Knight - Mary Knight, Montreat NC
3.02
2
Peggy Tienken - Arleen Golden - Sheila Katz, Atlanta GA; Hedy Edmondson, Dunwoody GA

Chuck Whidden KO Brk 5
8 Tables

MPs Rank Names
3.10
1
Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Nancy Fleming, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA
1.64
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Jeanne Willis, Demorest GA; Sandra Carney - Lesley Musselman, Niceville FL

Dogwood KO Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
16.38
1
Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Samuel Marks, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA
8.68
2
Robert Fendrick - J Wolfe, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA; Charles Lipman, Dunwoody GA

Dogwood KO Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
7.58
1
Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; David Haydon - Lenora Oceguera, Marietta GA
4.02
2
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA

Dogwood KO Bracket 3
8 Tables

MPs Rank Names
4.93
1
Nancy Fleming - Bernie Holm - Shirley Carroll, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA
2.61
2
Carlton Peterson - Linda Peterson - Walter Van Winkle - Mary Jo Van Winkle, Alpharetta GA

Thursday Top of page

Thurs AM 99er Pairs
5.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.36
1
Mildred Dugger - Shirley Urso, Conyers GA 64.55%
1.02
2
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 58.21%
0.77
3
Richard Lawrence - Harvey Merlin, Atlanta GA 57.91%
0.57
4
Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA 55.86%

Thurs AM Semifast Pairs
16.0 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Randy Pettit, Marietta GA; Martin Nathan, Atlanta GA 64.96%
5.63
2


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 62.88%
4.22
3


Sharyn Trucks - James Trucks, Canton GA 61.93%
3.16
4


Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA 61.74%
2.95
5
1

Yoshiko Oyama, Roswell GA; Ted Oyama, 58.90%
2.21
6
2

Pamela Varone, Suwanee GA; Donna Neal, Cumming GA 58.71%
1.66
3

Elaine Perlman, Smyrna GA; Jack Carter, Cumming GA 55.87%
1.77
4
1
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 54.17%
1.33
5
2
Beverly Fox - Jean Kissel, Alpharetta GA 53.98%
1.00
6/7
3
Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC 53.41%
0.71
6/7

Frances Beard - Fay Howell, Atlanta GA 53.41%
0.82

4
Martha Barze - Ron Barze, Atlanta GA 50.19%

Thurs AM 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Jean Greenberg, Duluth GA; Georgia Brauer, Cumming GA 66.36%
1.74
2
2

Won Yang, Clermont FL; R Wood, Norcross GA 61.14%
1.31
3
3
1
Susan Antinori - James Throckmorton, Atlanta GA 58.64%
0.98
4
4

Dianna Norris, Roswell GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 58.18%
0.73
5


Ann Price - Sally Cole, Carrollton GA 56.82%
0.63
6
5

Duane Neil - William Ames, Atlanta GA 56.59%
0.58
6

Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 53.41%
0.89

2
Marjorie Greenberg - Joel Greenberg, Atlanta GA 51.14%
0.67

3
Andrea Leven - Karen Grablowsky, Atlanta GA 48.41%

Thur Afternoon Open Pairs
21.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1
1

David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 68.29%
5.87
2


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 66.44%
4.40
3


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 65.97%
3.30
4


Mike Cappelletti, Hixson TN; Marc Komisarow, Atlanta GA 62.50%
2.48
5
2

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 59.03%
1.86
6
3

Jean Bourn, Alpharetta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA 57.41%
1.36
4

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 57.18%
1.88
5
1
Barbara Snow - Mary Lou Lazarus, Atlanta GA 53.47%
1.41
6
2
Ann Powell, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA 53.01%
0.93

3/4
Audrey Landy - Z Daniels, Atlanta GA 49.54%
0.93

3/4
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA 49.54%

Thur Afternoon 299r Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1
1
Merrie Edelson, Atlanta GA; Tom Melton, Roswell GA 62.49%
1.97
2
2
2
Alex Horsley - Charles Morn, Atlanta GA 61.76%
1.47
3
3

Teddi Sanford - Milton Saul, Atlanta GA 60.53%
1.11
4
4

Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA 57.83%
0.83
5
5
3
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 57.00%
0.66
6
6

Won Yang, Clermont FL; R Wood, Norcross GA 56.58%
0.61

4
Andrea Leven - Karen Grablowsky, Atlanta GA 51.30%
0.46

5
Mildred Dugger - Shirley Urso, Conyers GA 49.31%

Thurs Eve Stratified Prs
8.5 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 60.08%
3.00
2


Mickie Chambers, Atlanta GA; Teofilia Radulescu, Lawrenceville GA 59.63%
2.25
3
1
1
Beverly Mullee - Thomas Mullee, Atlanta GA 56.90%
1.69
4
2

David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 55.89%
1.27
5


Charles Stenger - Mary Guandolo, Rockville MD 55.24%
1.27
3

James Hickerson, Cartersville GA; Lee Edwards, Dacula GA 53.01%
0.95
4

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 51.70%
1.15

2
Anne McClurkin - Lee McClurkin, Atlanta GA 48.55%

Thurs Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.51
1
1
Charles Swanson, Milledgeville GA; John Ford, Franklin TN 64.50%
1.13
2
2
Nick Gasnier - Todd Wille, Atlanta GA 56.00%
0.85
3

Won Yang, Clermont FL; R Wood, Norcross GA 54.00%
0.64
4

Suzette Goddard, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 53.00%

Azalea Compaq KOs, Brkt I
10 Tables

MPs Rank Names
8.94
1
Joe Walden, Monroe NC; Bob Autrey, Marietta GA; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA
6.26
2
Barbara Heller, Decatur GA; Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA; Joe Rickman, Maryville TN
4.02
3
R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA
3.13
4
Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA

Azalea Compact, Brkt II
16 Tables

MPs Rank Names
4.56
1
Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA; Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA
3.19
2
Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Ginny Chianelli - James Chianelli, Lexington SC
2.05
3
Norma Crist - Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA
1.60
4
Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA; John Jernigan, Conyers GA

Azalea Compact Consol 2
8 Tables

MPs Rank Names
1.74
1
Mike Smith, Charleston SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN
0.92
2
Joe Manous, Canton GA; Roy Johnson, Suwanee GA; John Hudson - Susan Hudson, Alpharetta GA
0.54
3
Katharine Emerson, Smyrna GA; Elizabeth Rio, Tallahassee FL; Emiko Mizumoto, Atlanta GA; Judy Brodhead, Kennesaw GA

Pollen Count KO, BRKT 1
7 Tables

MPs Rank Names
18.78
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Robert Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC
9.95
2
Mike Sheldon, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Joe Rickman, Maryville TN

Pollen Count KO, BRKT 2
6 Tables

MPs Rank Names
10.85
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA
5.75
2
Rita Edlin - Lorraine Siegel - Norma Ambery - Kay Paris, Atlanta GA

Pollen Count KO, BRKT 3
6 Tables

MPs Rank Names
7.89
1
Mike Smith, Charleston SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN
4.18
2
James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC

Pollen Count KO, BRKT 4
6 Tables

MPs Rank Names
5.99
1
Ronald Antinori - Barry Rothberg - Susan Antinori, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
3.17
2
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA; John Knight - Mary Knight, Montreat NC

Pollen Count KO, BRKT 5
7 Tables

MPs Rank Names
3.78
1
Ron Barze - Jack Faussemagne - Ann Ashmore, Atlanta GA; John Robert Hudson, Peachtree City GA
2.00
2
Nancy Fleming - Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA

Friday Top of page

Fri Morn SemiFast Pairs
14.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1
1

David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 63.07%
4.37
2


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 62.69%
3.28
3


Marc Komisarow, Atlanta GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 61.55%
2.46
4


Jonathan Slaney, Tucker GA; Yoshiko Oyama, Roswell GA 60.61%
1.84
5


Ann Reese, Kennesaw GA; Marilynn Maher, Woodstock GA 59.09%
1.90
6
2

Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA 58.52%
1.65
3
1
William Ames - Martha Phillips, Atlanta GA 56.25%
1.24
4
2
Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA 52.08%
0.93
5
3
Sandra Carney - Lesley Musselman, Niceville FL 47.54%

Fri Morn 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Linda Doherty, Dunwoody GA; Judi Carter, Roswell GA 61.01%
1.59
2
2

Duane Neil - Cole Stratton, Atlanta GA 58.33%
1.04
3/4
3/4

Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Norcross GA 56.85%
1.04
3/4
3/4
2
Charlotte Newbury, Peachtree City GA; Gail Melton, Locust Grove GA 56.85%
0.74
5
5

Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 55.95%
0.53
6


Carol Crawford, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 54.76%
0.77
6
3
Susan Johnson - Ronald Johnson, Atlanta GA 52.68%
0.57

4
Norman Savage Jr, Roswell GA; Sue Holden, Cumming GA 50.89%

Fri Aft 299er Pairs
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1

Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Norcross GA 65.99%
2.12
2
2
1
Jean Makarewicz, Marietta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 62.20%
1.59
3
3
2
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 59.82%
1.19
4
4

Judy Brodhead, Kennesaw GA; Elizabeth Rio, Tallahassee FL 59.52%
0.96
5


Asako Ahmed, Alpharetta GA; Neville Pearson, Atlanta GA 59.33%
0.66
6/7
5/6

William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 58.93%
0.86
6/7
5/6
3
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 58.93%
0.67

4
Wade Lnenicka, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 58.64%
0.57

5
Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 52.78%

Fri Aft Open Pairs
27.0 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
9.17
1


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 66.03%
6.88
2


Mike Cappelletti, Hixson TN; Marc Komisarow, Atlanta GA 64.26%
5.16
3
1
1
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA 63.94%
3.87
4


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 62.18%
2.90
5


Kyle Weems, Chattanooga TN; Allison Howard, Knoville TN 61.06%
2.18
6


James Satterfield, Marietta GA; Robert Duval, Alpharetta GA 60.74%
2.63
2

Josie Mitchell, Decatur GA; Enrico Beretta, Martin GA 58.65%
1.97
3
2
Nita Broschat - Claudia Autrey, Roswell GA 55.13%
1.48
4
3
Pete Burke, Hartwell GA; Alexander Morgan, Atlanta GA 53.37%
1.11
5
4
Larry Laibson, Roswell GA; Anne Skal, Duluth GA 52.56%
0.89
6

Carol Humble, Loganville GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 52.08%
1.19

5
James Hickerson, Cartersville GA; Allison Milhem, Duluth GA 50.32%

Antihistamine Comp KO 1
11 Tables

MPs Rank Names
6.11
1
Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle - Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA
4.28
2
Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA; Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA
2.75
3
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
2.14
4
Charles Semonsky - Carol Semonsky - Diane Smith, Roswell GA; Belle Kulkin, Alpharetta GA

Antihistamine Comp KO 2
12 Tables

MPs Rank Names
3.47
1
Douglas Roberts, Woodstock GA; Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA; William Marks, Roswell GA
2.43
2
Jean Kissel - Beverly Fox - Carole Kolofske - Lora Reed, Alpharetta GA
1.56
3
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Georgia Macdougal, Atlanta GA; Jean Greenberg, Duluth GA; Georgia Brauer, Cumming GA
1.21
4
Beth Chertoff - Bruce Mencher, Alpharetta GA; Jill Kleinman, Atlanta GA; Frances Cooper, Norcross GA

Antihistamine Cons KO 1
5 Tables

MPs Rank Names
2.69
1
Jeanette Johnson, Hilton Head SC; Bobby Belt, Cumming GA; Mike Benoit, Atlanta GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA
1.43
2
Oscar Johnson - Judith Johnson, Prattville AL; Lee Stimson - Luanne Russell, Alexander City AL

Antihistamine Cons KO 2
6 Tables

MPs Rank Names
1.18
1
Dora Biven, Dunwoody GA; Seiko Hazanow - Shirley Riggins - John Flack, Duluth GA
0.63
2
Sally Copeland, Barnesville GA; Jane Tracy, Atlanta GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
0.41
3
Sarah Connors - Max Medert, Fayetteville GA; Martha Cooper - Louis Graham, Peachtree City GA

Fri Eve Board-a-Match Tms
10 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.58
1


Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 19.50
3.44
2


Allison Howard, Knoville TN; Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 15.50
2.58
3


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Spike Lay, Daytona Beach FL 14.00
1.93
4


Howard Litsky - Lanette Moore, Dunwoody GA; Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 13.50
2.32
1
1
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA; Allison Milhem, Duluth GA; Susan Wolfe, Marietta GA 13.00
1.74
2

Lee Stimson - Luanne Russell, Alexander City AL; Oscar Johnson - Judith Johnson, Prattville AL 11.00

Fri Eve Stratified Pairs
15.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1
1

Andre Asbury, Warner Robins GA; Ramesh Viswanath, Atlanta GA 68.11%
3.75
2


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Mike Sheldon, Marietta GA 63.30%
2.81
3
2
1
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA 60.10%
2.11
4
3
2
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 58.65%
1.58
5


Stuart Goff, Woodstock GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 56.57%
1.19
6


O. Gordon Lien III, Augusta GA; David Legrow, Greer SC 56.09%
1.48
4
3
Arthur Haven Jr, Tucker GA; Barbara Tegtmeyer, Woodstock GA 54.81%
1.04
5

Miriam Litsky, Dunwoody GA; Dorothea Baugh, Snellville GA 54.33%
0.70
6

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 53.37%
0.84

4
John Simms, Marietta GA; Bill Grisham, Acworth GA 50.16%
0.66

5
Beverly Mullee - Thomas Mullee, Atlanta GA 47.60%

Fri Eve 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 72.90%
1.44
2
2
1
Jean Makarewicz, Marietta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 66.29%
1.08
3
3

Jane Keith, Newnan GA; Patricia Jackson, Fairburn GA 62.11%
0.81
4


Ward Kelly, Roswell GA; Edward Matthews, Alpharetta GA 54.37%
0.68
5
4

Charles Swanson, Milledgeville GA; Karen Dolinsky, Roswell GA 53.39%
0.89
5
2
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 51.46%
0.67

3
Ruth Gault, Duluth GA; Donna King, Stone Mountain GA 50.88%

Saturday Top of page

Sat Morn Semifast Pairs
14.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 61.36%
3.88
2


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Larry Giltman, M.D., Dunwoody GA 60.98%
2.91
3


Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 58.90%
2.00
4/5


Mary Guandolo - Charles Stenger, Rockville MD 57.58%
1.91
4/5


Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Georgi Kanarev, Atlantic GA 57.58%
2.53
6
1

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 55.87%
1.90
2

Charlotte Harvard, Conyers GA; G Baxter, Lithonia GA 55.68%
1.42
3

Leonard Edlin - Rita Edlin, Atlanta GA 54.92%
0.94
4/5

Elaine Perlman, Smyrna GA; Meg Stevens, Atlanta GA 53.60%
0.94
4/5

Michelle Alterman - David Zeckets, Atlanta GA 53.60%
1.53

1
Kathleen Waronek, Alpharetta GA; Dorothy Boice, Atlanta GA 51.89%
1.15

2
Sandra Carney - Lesley Musselman, Niceville FL 51.14%

Sat Morn 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Wade Lnenicka, Smyrna GA; Georgia Lnenicka, Atlanta GA 62.00%
1.29
2
2

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Todd Wille, Atlanta GA 61.58%
0.97
3
3
2
Anne Powell - Susan Johnson, Atlanta GA 60.08%
0.73
4
4
3
Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 53.42%
0.54
5
5

Susan Antinori - Ronald Antinori, Atlanta GA 53.25%

Georgia State Championshi
8 Tables / Based on 7 Tables

MPs A B C Names Score
1.45
1


Arjun Dhir - Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 54.00
1.09
2


Mili Raina - Murphy Green - Kevin Cooney, Alpharetta GA; Sean Gannon, Atlanta GA 44.00
0.86
3
1
1
Siddharth Duddikunta - Monali Shah - Surabhi Ghai - Saachi Hingorani, Alpharetta GA 37.00

Junior
6 Tables / Based on 5 Tables

MPs Rank Names Score
0.63
1
Gilbert Vayner, Chamblee GA; Konrad Kramer - Morgan Mattke - Mary Wexel, 38.00
0.47
2
Christian Brown - Chelsea Jones - Wai Lee - Ruthie Wexel, 28.00

Sat Aft Flight A/X Pairs
14.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A X Names Score
7.67
1

Emory Whitaker, Macon GA; Andre Asbury, Warner Robins GA 63.26%
5.03
2/3
1
David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 59.47%
5.03
2/3

Charles Davis, Lilburn GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 59.47%
3.24
4
2
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 58.71%
2.43
5
3
Elaine Perlman, Smyrna GA; Meg Stevens, Atlanta GA 57.77%
1.82
6

Robert Duval, Alpharetta GA; Fred Moore, Dunwoody GA 54.55%
1.31
4
Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 52.08%
0.86
5/6
Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA 50.00%
0.86
5/6
Josie Mitchell, Decatur GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA 50.00%

Sat Aft Flight B/C Pairs
12.0 Tables

MPs B C Names Score
2.95
1

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 69.94%
2.21
2

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 64.29%
2.00
3
1
Susan Antinori - Ronald Antinori, Atlanta GA 58.33%
1.24
4

Bette Elvidge, Stone Mtn GA; Betty Karp, Atlanta GA 56.55%
0.82
5/6

Charlotte Harvard, Conyers GA; G Baxter, Lithonia GA 55.65%
0.82
5/6

Billie Ruth Bird - Beverly R McCleskey, Atlanta GA 55.65%
1.50
2
Sandra Carney - Lesley Musselman, Niceville FL 53.87%
1.13
3
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 49.70%
0.84
4
Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA 48.81%
0.63
5
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 47.62%

Sat Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1
1
1
Joyce Smith - Robert Smith, Alpharetta GA 64.96%
1.52
2
2
2
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 59.74%
1.14
3


Margaret Een, Warrenton VA; Loretta Parker, Tucker GA 57.95%
0.85
4
3

Donna King, Stone Mountain GA; Ruth Gault, Duluth GA 57.40%
0.64
5
4
3
Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 56.89%
0.48
6


Faye Silverstein - Howard Silverstein, Lawrenceville GA 56.08%

Last Chance Compact KO
14 Tables

MPs Rank Names
5.57
1
Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA; Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA
3.90
2
Nancy Motes, Kennesaw GA; F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Carl Garcia, Houston TX; David Vine, Chattanooga TN
2.51
3
David Stone - James Harris - Merlan Freeman - Sylvia Freeman, Seneca SC
1.95
4
Charles Swanson, Milledgeville GA; Elizabeth Rio, Tallahassee FL; Judy Brodhead, Kennesaw GA; John Ford, Franklin TN

Last-Chance Consol KOs
6 Tables

MPs Rank Names
2.63
1
Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA
1.39
2
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA
0.59
3
Frances Cooper, Norcross GA; Jill Kleinman, Atlanta GA; Beth Chertoff - Bruce Mencher, Alpharetta GA

Out Like a Lamb KO Brkt 1
7 Tables

MPs Rank Names
16.63
1
Patricia Tucker - Claudia Feagin, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN
8.81
2
Allison Howard, Knoville TN; Mike Cappelletti, Hixson TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; Kyle Weems, Chattanooga TN

Out Like a Lamb KO Brkt 2
6 Tables

MPs Rank Names
6.64
1
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Vinay Apte - Ellen Townsend, Atlanta GA; David Legrow, Greer SC
3.52
2
Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA

Out Like a Lamb KO Brkt 3
7 Tables

MPs Rank Names
5.60
1
Ralph Folkerts - Shirley Folkerts - Pat Lyons - Daniel Lyons, Cumming GA
2.97
2
Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA; Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA

Out Like a Lamb KO Brkt 4
7 Tables

MPs Rank Names
4.78
1
Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
2.53
2
Teresa Moore, Rossville GA; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN; Sandra Ferretti, Atlanta GA; Judy Henning, Suwanee GA

Out Like a Lamb KO Brkt 5
7 Tables

MPs Rank Names
3.39
1
Eric Starzinger - Michael George, Marietta GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Seiko Hazanow, Duluth GA
1.80
2
Nancy Fleming - Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA

Sat PM A/X B-A-M Teams
12 Tables / Based on 23 Tables

MPs Rank Names Score
6.05
1
Robert Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA 15.00
3.97
2/3
Stuart Goff, Woodstock GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Ann Hedden, Watkinsville GA; Debbie Wagner, Athen GA 14.50
4.13
2/3
Mary Lou Cannamela - R. Arthur Cannamela, Jr, Roswell GA; David Rogers, Wilton Manors FL; Mickie Chambers, Atlanta GA 14.50
2.23
4/5
J Wolfe - Susan Wolfe, Marietta GA; Robert Todd, Tallahassee FL; Thomas Carmichael, Kennesaw GA 13.00
2.23
4/5
Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA; Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 13.00

Sat PM B/C B-A-M Teams
11 Tables

MPs Rank Names Score
2.87
1
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA; Ina Parry - David Parry, Lithia Springs GA 15.50
2.15
2
Michael Amein - Dorothy Welker, Raleigh NC; Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 15.00
1.61
3
Sergay Zarynoff, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA; Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA 14.00
1.21
4
Bernie Holm - Margo Morrison, Marietta GA; Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 12.50

Sat Night A/X Pairs
12.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A X Names Score
5.50
1

Stuart Goff, Woodstock GA; Mike Sheldon, Marietta GA 63.10%
4.13
2

David Rogers, Wilton Manors FL; Mickie Chambers, Atlanta GA 62.80%
3.09
3
1
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 58.63%
2.32
4

Emory Whitaker, Macon GA; Andre Asbury, Warner Robins GA 57.14%
1.81
5/7
2/3
J Wolfe - Susan Wolfe, Marietta GA 55.06%
1.81
5/7
2/3
Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 55.06%
1.34
5/7

Robert Todd, Tallahassee FL; Thomas Carmichael, Kennesaw GA 55.06%
1.02
4/5
Ann Hedden, Watkinsville GA; Debbie Wagner, Athen GA 54.76%
1.02
4/5
Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA 54.76%

Sat Night B/C Pairs
11.0 Tables

MPs B C Names Score
2.61
1
1
Ina Parry - David Parry, Lithia Springs GA 61.90%
1.96
2

Sergay Zarynoff, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 60.71%
1.47
3
2
Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 58.33%
1.10
4

Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC 58.04%
0.97
5/6
3
Ruth Gault, Duluth GA; Donna King, Stone Mountain GA 54.46%
0.79
5/6

John Simms - Cathy Simms, Marietta GA 54.46%
0.73
4
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA 51.19%
0.54
5
Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA 48.81%

Sunday Top of page

Sunday Open Pairs
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.17
1


David Rogers, Wilton Manors FL; Mickie Chambers, Atlanta GA 66.00%
1.83
2
1

Jean Makarewicz, Marietta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 59.00%
1.37
2

Bob Jones, Acworth GA; Nick Gasnier, Atlanta GA 54.00%

Sunday Afternoon Open Prs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1


Fred Strickland - Grace Clay, Marietta GA 64.38%
2.25
2
1

Roberta Skibicki, Marietta GA; Bob Fuoto, Roswell GA 58.33%
1.69
3
2

Evelyn Gilliard, East Point GA; Charles Walker, Atlanta GA 56.67%
1.27
4
3

David Rogers, Wilton Manors FL; Paul Heller, Marietta GA 55.83%
1.65
4
1
Jean Makarewicz, Marietta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 53.54%
1.24

2
Dick Kreimborg, Marietta GA; David Golliher, Atlanta GA 52.92%
0.93

3
Radha Viswanath - Vish Viswanath, Marietta GA 51.67%

Sun Flight A/X Swiss
24 Tables / Based on 61 Tables

MPs A X Names Score
17.75
1

Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 91.00
13.31
2

Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; William Cunningham, Tucker GA; J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA 86.00
9.98
3

Patricia Tucker - Claudia Feagin, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 81.00
7.49
4

Joe Walden, Monroe NC; Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA; Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 78.00
9.28
5
1
Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA; Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 72.00
5.07
6

Phil Hook - Connie Smilowitz, Atlanta GA; James Satterfield, Marietta GA; Stuart Goff, Woodstock GA 70.00
4.44
7

Charles Davis, Lilburn GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 66.00
3.94
8

Robert Heller, Decatur GA; Robert Todd, Tallahassee FL; Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Warren Roberts III, Flat Rock NC 65.00
6.96
2
R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; James Hickerson, Cartersville GA; Martha Spalding, Atlanta GA 62.00
4.57
3/4
Ed Barnes - Karol Barnes, Fortson GA; Enrico Beretta, Martin GA; Trevor Lumb, Atlanta GA 61.00
4.57
3/4
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Edward Foran - Carl Wolinsky, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 61.00

Sun Flight B/C/D Swiss
34 Tables

MPs B C D Names Score
8.84
1


Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA; Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA 89.00
6.63
2


Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Brian English - Eden English, Mableton GA 83.00
4.97
3


Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 82.00
3.73
4


William Franke - Jean Franke, Norcross GA; Pamela Varone, Suwanee GA; Donna Neal, Cumming GA 81.00
2.95
5


Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC 80.00
2.37
6/7


Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA 75.00
2.37
6/7


Alexander Morgan - A Ramsey, Atlanta GA; Peter Martin, Kennesaw GA; A. Josephine St Louis, Dunwoody GA 75.00
5.30
8
1

Lora Reed - Carole Kolofske - Jane Frazier, Alpharetta GA; Evelyn Dallara, Duluth GA 74.00
1.77
9


Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC; Barbara Smallwood, Atlanta GA 73.00
1.61
10


Margaret Manning, Marietta GA; Billie Ruth Bird - Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Revell Lawson, Avondale Est GA 72.00
3.98
2
1
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA; Claudia Autrey - Nita Broschat, Roswell GA 67.00
2.98
3

Jack Haley - Brian Sheres, Marietta GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 65.00
2.24
4

Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA; Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 64.00
1.77
5

Elsa Clauson - Ellen Devlin - Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 60.00
1.51
6

Larry Laibson - Joan Laibson, Roswell GA; Gerald Biales - Sheila Biales, Cumming GA 57.00
1.82

2
Sarah Caldwell - Todd Wille, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL; Asako Ahmed, Alpharetta GA 51.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page