A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 2-6, 2008

Atlanta GA, "July 4th" SuperSectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 1,084.5
Total number of players attending - 852
Total number of players winning masterpoints - 733
Total number of masterpoints won - 4,416.64
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM Open Strat Pairs
13.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 62.83%
4.75
2


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 62.48%
3.56
3
1
1
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 60.27%
2.67
4
2

Janet Steele - Gary Moye, Marietta GA 57.89%
2.00
5
3

T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA 57.20%
1.50
6


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 54.22%
1.24
4
2
Howard Fagin - Herb Shessel, Atlanta GA 53.86%
0.80
5

Owen Lien, Hickory NC; Zachary Brescoll, Mansfield TX 53.27%
0.93

3
A Ramsey, Atlanta GA; Edward Ashman, Decatur GA 53.07%

Wed AM 20/50/300 Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Joanne Urvan - Sara Polk, Roswell GA 72.56%
1.89
2
2

Maureen Donohue - Paula Mallory, Atlanta GA 64.77%
1.42
3
3

Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 63.71%
1.06
4


Betty Ginter, Alpharetta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 63.53%
0.88
5


Okhee Lee, Marietta GA; Constance Gochoel, Kennesaw GA 62.15%
0.60
6


Phyllis Abbott, Marietta GA; Michael Pope, San Miguel De A Mexico 61.12%
0.93
4
1
Gene Luckey - Stuart Galishoff, Atlanta GA 55.09%
0.70
5
2
Carol Grizzard - Vernon Grizzard, Rome GA 54.91%
0.52

3
Patience Mawhorter - Richard Mawhorter, Marietta GA 53.53%
0.49

4
Bonie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 47.26%

Magnolia KO, Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
18.07
1
Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA
9.58
2
Mike Marlin - Sandra Marlin, Versailles KY; Kurt Brescoll - Janet Brescoll, Mansfield TX

Magnolia KO, Bracket II
7 Tables

MPs Rank Names
8.56
1
Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Bradley Sevcik, Boardman OH
4.54
2
Dennis Kanne - Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA; Michael Hampton, Kennesaw GA

Magnolia KO, Bracket III
7 Tables

MPs Rank Names
6.55
1
James Hickerson, Cartersville GA; Jill Riddle, Alpharetta GA; Elsa Clauson, Cumming GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA
3.47
2
Nancy Montet - Betty McDonald - Caroline Caldwell, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA
1.47
3/4
Eva Ratonyi - Rhoda Schepart, Sarasota FL; Betty Brownlee, Atlanta GA; Margaret Drake, Dacula GA

Magnolia KO, Bracket IV
8 Tables

MPs Rank Names
6.12
1
Susan Cole - Mary Bray - Rebecca Guberman - Rene Nalley, Atlanta GA
3.24
2
Billie Ruth Bird - Beverly R McCleskey - William Ames - Z Daniels, Atlanta GA

Magnolia KO, Bracket V
8 Tables

MPs Rank Names
4.77
1
Ann Price - Carol Mabry - Carol Cleveland - Sally Cole, Carrollton GA
2.53
2
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Edward Stone, Marietta GA; Peggy Tienken - Jane Melby, Atlanta GA

Magnolia KO, Bracket VI
7 Tables

MPs Rank Names
2.25
1
Rushikesh Desai, Duluth GA; Trudy Brown, Buford GA; Sylvia Brill - Shrdhar Joshi, Norcross GA
1.19
2
Ronald Johnson - Susan Johnson - Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA

Wed Aft 50/100/300 Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1
1

Fay Szeftel - Roslyn Greenberg, Marietta GA 60.71%
2.20
2
2

Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 59.52%
1.65
3


Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA 59.23%
1.35
4
3
1
Bonie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 58.63%
0.96
5


Adele Sellars - Peggy Heinisch, Atlanta GA 58.04%
0.79
6
4

Betty Ginter, Alpharetta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 55.65%
1.01
5
2
Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 54.76%
0.51
6

Okhee Lee, Marietta GA; Constance Gochoel, Kennesaw GA 53.27%
0.76

3
Linda Doherty, Dunwoody GA; Judi Carter, Roswell GA 52.98%
0.50

4/5
Arjun Dhir - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 52.08%
0.50

4/5
Lois Daughters - Sarah Lee Almand, Roswell GA 52.08%

Wed Aft Open Strat Pairs
20.5 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 63.14%
6.25
2


Robert Fendrick, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA 63.10%
4.69
3
2

Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA 59.36%
3.51
4
3

Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 58.93%
2.64
5


Mike Cappelletti, Hixson TN; Marc Komisarow, Atlanta GA 57.74%
1.98
6
4

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 56.55%
1.17
5

Howard Litsky, Dunwoody GA; Susan Davis, Marietta GA 56.55%
0.83
6

Meg Stevens, Atlanta GA; Elaine Perlman, Smyrna GA 52.38%
2.00

1
Howard Fagin - Herb Shessel, Atlanta GA 51.91%
1.32

2/3
Kathy McCarty, Cumming GA; Sophia Boyle, Roswell GA 51.19%
1.32

2/3
Elaine Norcross, Roswell GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 51.19%
0.84

4
Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Susan Lien, Alpharetta GA 48.85%
0.63

5
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 47.70%

Sunshine Comp KO Brk 1
12 Tables

MPs Rank Names
8.65
1
Gerald Vaughan - Connie Vaughan, Knoxville TN; Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA
6.06
2
Joe Rickman, Maryville TN; Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA; Barbara Heller, Decatur GA
3.89
3
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN; Susan Kusler - Dane Kusler, Birmingham AL
3.03
4
Morris Williams, Dunwoody GA; Karen Bolt, Roswell GA; Michael Hovastak, Smyrna GA; Marshall Kerlin, Americus GA

Sunshine Compact KO, BR 2
12 Tables

MPs Rank Names
3.92
1
Joshua Small, Dunwoody GA; John Singleton - Diana Hughes, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA
2.74
2
Tiffany Greene - Jeroo Dalal - Barbara Tankersley, Marietta GA; Rosemary Grant, Canton GA
1.76
3
Barbara Gomez - Roberta Cipich - Judith Bracker, Cumming GA; Glenda Dunham, Tate GA
1.37
4
Diane Bardack - Mavis Wener - Audrey Landy, Atlanta GA; Hedy Edmondson, Dunwoody GA

Sunshine Cons Comp Brk 1
4 Tables

MPs Rank Names
3.49
1
Dennis Luft, Trussville AL; Judith Bailey, Pell City AL; Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Elsie Hathorn, Conyers GA

Sunshine Cons Comp Brk 2
4 Tables

MPs Rank Names
2.10
1
Mary Ann Baird, Glencoe AL; Dottie Fambrough, Gadsden AL; Diane Wright, Southside AL; Amelia Cartrett, Attalla AL

Wed Evening Open Pairs
14.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Susan Davis, Marietta GA; Teofilia Radulescu, Lawrenceville GA 64.14%
4.13
2
1

David Schulman, Atlanta GA; Steve Callaham, Woodstock GA 61.69%
3.09
3


Michael White, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 59.04%
2.32
4


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 57.80%
1.74
5


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 56.49%
1.31
6


Connie Smilowitz - David Zeckets, Atlanta GA 56.06%
2.11
2
1
William Brooks, Atlanta GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 53.55%
1.58
3
2
Roberta Cipich - Judith Bracker, Cumming GA 53.03%
1.19
4

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 52.60%
0.89
5

Dick Browne, Roswell GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 52.14%
1.13
6
3
John Maguire - Marilyn MacDiarmid, Moncton NB 49.86%
0.84

4
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg, Atlanta GA 48.74%
0.70

5
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 48.54%

Wed Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Brenda Brettschneider - Martha Barze, Atlanta GA 63.10%
1.44
2
2
1
John Byrne - Kathi Byrne, Atlanta GA 61.90%
1.08
3


Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 60.12%
0.96
4
3
2
Elizabeth Walker - Marcia Miller, Marietta GA 59.52%
0.68
5
4

Mavis Wener - Jeffrey Wener, Atlanta GA 58.04%
0.72
5
3
Carrie Oakley, Greenville NC; Marvin Sugarman, Atlanta GA 51.49%
0.54

4
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 51.19%

Daydream KO Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
18.46
1
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN; Susan Kusler - Dane Kusler, Birmingham AL
9.78
2
Kevin Collins, Dunwoody GA; Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN

Daydream KO Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
7.70
1
Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL; Bradley Sevcik, Boardman OH; Adam Kaplan, New Port Richey FL
4.08
2
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond - Robert Epstein, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA

Daydream KO Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
5.14
1
Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb - Shu Huang, Atlanta GA; Jaime Villanueva, Greer SC
2.72
2
Edward Hales - Judith Hales, Atlanta GA; Susan Wolfe, Marietta GA; Allison Milhem, Duluth GA

Daydream KO Bracket 4
7 Tables

MPs Rank Names
4.56
1
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; John McIlvaine, Smyrna GA; Nancy Motes, Kennesaw GA
2.42
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Nancy Mason - Robert Mason, Atlanta GA

Thursday Top of page

Thur AM 100/200/300 Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.21
1/2
1/2

Ross Conway, Woodstock GA; Robert Fine, Atlanta GA 62.50%
2.21
1/2
1/2

David Weinstein - Stuart Galishoff, Atlanta GA 62.50%
1.42
3


Brandon Harper, Winter Park FL; Thomas Walsh, Saskatoon SK 61.94%
1.13
4
3

Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 58.33%
0.84
5
4

Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA 56.11%
1.28
6
5
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 55.83%
0.44
6/7

Brenda Brettschneider - Martha Barze, Atlanta GA 55.00%
0.96
6/7
2
Karen Schaefer - Marilynn Winston, Atlanta GA 55.00%
0.72

3
Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 53.06%
0.54

4
Betty Ginter, Alpharetta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 50.56%

Thur AM Open Strat Pairs
28.0 Tables / Based on 53 Tables

MPs A B C Names Score
9.19
1/2
1/2

T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA 65.34%
9.19
1/2
1/2

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 65.34%
5.17
3/4
3
1
George Kadel - Greta Kadel, Peachtree City GA 62.50%
5.17
3/4


Karolyn Smith - William Burks III, Atlanta GA 62.50%
3.32
5


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 61.74%
2.49
6


Maureen McGuire, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 60.42%
2.00
4

Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 59.09%
1.68
5
2
Joyce Williams - Sikina Ehmer, Atlanta GA 57.95%
0.97
6

Jean Bourn, Alpharetta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA 57.01%
1.26

3
Ruth Scherer - Jack Scherer, Sharpsburg GA 56.44%
0.95

4
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 53.79%
0.71

5
Edward Ashman, Decatur GA; A Ramsey, Atlanta GA 52.84%

Thur AM 5/20/50 Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.70
1
1

Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 68.25%
1.28
2
2
1
Carol Grizzard - Vernon Grizzard, Rome GA 62.70%
0.96
3


Constance Gochoel, Kennesaw GA; Okhee Lee, Marietta GA 60.32%
0.80
4
3
2
Bonie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 59.52%
0.60
5
4

Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 59.13%
0.71
6
5
3
Ann Pierson - Marian Reed, Marietta GA 58.73%
0.39

4
Anne Blount - Bud Blount, Dunwoody GA 53.17%

Thursday Afternoon 299ers
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.13
1


Arlene Berchenko - Terry Ney, Atlanta GA 67.08%
2.47
2
1
1
Charles Morn - Alex Horsley, Atlanta GA 65.30%
1.85
3
2

E Nola Miller - Charles Miller, Atlanta GA 61.01%
1.32
4


Patricia Teplitz, Decatur GA; Sheila Silverman, Atlanta GA 60.63%
1.39
5
3

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Susan Johnson, Atlanta GA 58.93%
0.74
6


Katharine Emerson, Smyrna GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 58.59%
1.04
4

Suzette Goddard, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 58.04%
1.15
5
2
Gail Melton, Locust Grove GA; Charlotte Newbury, Peachtree City GA 57.44%
0.86
6
3
Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA 56.85%
0.65

4
Mark Amuedo, Smyrna GA; Janet Hubler, Marietta GA 54.21%
0.51

5
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Allean Strickland, Atlanta GA 53.87%

Thursday Afternoon Open
35.0 Tables / Based on 62 Tables

MPs A B C Names Score
11.90
1


Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA 64.96%
8.93
2


Mike Cappelletti, Hixson TN; Marc Komisarow, Atlanta GA 61.74%
6.69
3


Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC 61.36%
5.02
4


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 61.17%
4.50
5
1

Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 60.80%
2.82
6


Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 60.61%
2.12
7


Robert Fendrick, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA 60.23%
3.38
2

Susan Davis, Marietta GA; Howard Litsky, Dunwoody GA 56.06%
1.95
3/5

Charlotte Harvard, Conyers GA; G Baxter, Lithonia GA 55.68%
2.47
3/5
1
Roberta Cipich - Judith Bracker, Cumming GA 55.68%
1.95
3/5

Jean Bourn, Alpharetta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA 55.68%
1.07
6

Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA 55.49%
1.85

2
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 52.65%
1.39

3
Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 52.46%
1.04

4
George Kadel - Greta Kadel, Peachtree City GA 51.89%
0.78

5
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 51.33%
0.71

6
Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Susan Lien, Alpharetta GA 50.57%

Thur Aft 0-50 Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.20
1
1
Irene Lund, Marietta GA; Bonie Hartwig, Oakwood GA 58.00%
0.90
2

Susan Hudson - Polly Cloud, Alpharetta GA 57.42%
0.68
3
2
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA 54.92%
0.51
4

Sue Holden, Cumming GA; Norman Savage Jr, Roswell GA 53.50%

Thu Evening Open Pairs
19.5 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Bob Jones, Acworth GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 70.54%
4.50
2


Jacqueline Frankum, Roswell GA; Frank Asbury, Valdosta GA 68.75%
3.38
3
1

David Haydon, Marietta GA; Lenora Oceguera, Manetta GA 65.48%
2.53
4
2
1
Bill McNichol, Riverview NB; Terry Lange, East Point GA 61.01%
1.90
5


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 59.52%
1.74
6
3
2
William Brooks, Atlanta GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 59.15%
1.67
4

Owen Lien, Hickory NC; Jourdain Patchett, Sarasota FL 57.10%
1.19
5
3
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 55.99%
1.17
6

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 55.95%
0.89

4
Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 55.65%
0.67

5
Bettie Harden, Atlanta GA; Marilyn MacDiarmid, Moncton NB 51.19%

Thurs Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Ross Conway, Woodstock GA; Allean Strickland, Atlanta GA 58.38%
1.28
2
2
1
Vernon Grizzard - Davis Grizzard, Rome GA 57.81%
0.96
3
3
2
Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 55.38%
0.72
4
4
3
Dan Emmons, Fairfax VA; Nabil Ahmed, Chantilly VA 52.60%
0.54

4
Asya Ladyzhensky - Nikita Ladyzhensky, Ellenton FL 49.38%

Wave That Flag Compact KO
13 Tables

MPs Rank Names
8.77
1
Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC
6.14
2
Douglas Wagner, Birmingham AL; Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Jeff Johnson, Huntsville AL
3.95
3
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC
3.07
4
Andre Asbury, Warner Robins GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA

Wave That Flag Conso
5 Tables

MPs Rank Names
2.84
1
Sophie Quay-Dela-Valle - Dolores Brenner, Santa Fe NM; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

Bird Song KOs, Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
19.03
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Kish Devaraj, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
10.09
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC

Bird Song KOs, Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
8.97
1
Owen Lien, Hickory NC; Zachary Brescoll, Mansfield TX; Rich Regan, Lyman SC; Bob Autrey, Marietta GA
4.75
2
Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA; Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA

Bird Song KO, Bracket 3
7 Tables

MPs Rank Names
6.58
1
James Hickerson, Cartersville GA; Jill Riddle, Alpharetta GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA; Elsa Clauson, Cumming GA
3.49
2
Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA

Bird Song KOs, Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.73
1
Nancy Motes, Kennesaw GA; Marilyn Brown, Mableton GA; Bette Elvidge, Stone Mtn GA; Betty Karp, Atlanta GA
2.51
2
Joshua Small, Dunwoody GA; Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA

Bird Song KOs, Bracket 5
6 Tables

MPs Rank Names
3.78
1
Michael McConochie - John Milholland, Statesville NC; Barbara Gomez, Cumming GA; Glenda Dunham, Tate GA
2.00
2
Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol, Marietta GA

Friday Top of page

Friday Morning 299ers
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Theodore Kolczak, Roswell GA; R Wood, Norcross GA 68.89%
1.53
2/3
2/3
1/2
Okhee Lee, Marietta GA; Constance Gochoel, Kennesaw GA 61.67%
1.53
2/3
2/3
1/2
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA 61.67%
0.98
4
4
3
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 60.67%
0.81
5
5

Sandra Williamson - Ronald Williamson, Peachtree City GA 59.33%
0.58
6
6

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Nick Gasnier, Atlanta GA 58.00%
0.54

4
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 53.89%

Friday Morning Open
23.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA 66.96%
5.75
2


Dolores Brenner, Santa Fe NM; Tarokh Taefi, Atlanta GA 63.99%
4.31
3


Jonathan Slaney, Tucker GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 60.67%
3.24
4


Beatrice Kemp, Dacula GA; John Hassett, Kennesaw GA 58.93%
2.43
5


Edward Foran, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 57.44%
1.82
6


Lanette Moore, Dunwoody GA; William Burks III, Atlanta GA 57.14%
3.09
1

Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA 55.65%
2.32
2

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 54.76%
1.74
3

Joshua Shridhar - Sylvia Brill, Norcross GA 52.85%
1.88
4
1
Nan Lindsey, Lithia Springs GA; J Jackson, Atlanta GA 52.08%
0.98
5

Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA 51.19%
1.41
6/7
2
Mary Lapwing, Atlanta GA; Joan Hanes, Roswell GA 50.60%
0.95
6/7

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 50.60%
1.06

3
Len Block, Birmingham AL; Robert McGannon, Fort Mill SC 48.76%
0.79

4
Jean Kissel - Carole Kolofske, Alpharetta GA 47.92%

Fri Aft 50/100/300 Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Bill McNichol, Riverview NB; Terry Lange, 61.04%
1.97
2


Ann Crawford, Gainesville GA; David Golliher, Atlanta GA 59.49%
2.19
3
1

Theodore Kolczak, Roswell GA; R Wood, Norcross GA 59.27%
1.64
4
2

Phyllis Abbott, Marietta GA; Carl Johnston, Atlanta GA 57.43%
1.23
5
3

Martha Barze - Michelle Hall, Atlanta GA 56.84%
1.45
6
4
1
Alice Bonner, Atlanta GA; Carrie Oakley, Greenville NC 56.27%
1.09
5
2
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 55.70%
0.82
6
3
John Hudson - Susan Hudson, Alpharetta GA 55.21%
0.61

4
Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 53.75%
0.46

5
Craig Snowden, Fort Collins CO; Lorine Lorino, Cleveland TN 53.63%

Strataflighted Open Pairs
14.5 Tables / Based on 56 Tables

MPs A X Names Score
11.00
1
1
Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Michael Strizhevsky, Dunwoody GA 62.22%
8.25
2

Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 61.00%
6.19
3

Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 58.40%
4.64
4
2
Robert Fournier - Jeremy Fournier, Knoxville TN 56.29%
3.48
5
3
Dolores Brenner, Santa Fe NM; Tarokh Taefi, Atlanta GA 56.08%
2.61
6
4
Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 55.86%
1.74
5
Marshall Kerlin, Americus GA; Michael Hovastak, Smyrna GA 55.69%
1.31
6
Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 53.83%

Strataflighted B/C/D
26.0 Tables

MPs B C D Names Score
5.25
1
1

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 65.72%
3.94
2
2

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 65.34%
2.95
3


Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA 63.07%
2.21
4


James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 61.17%
2.33
5
3

Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA 60.98%
1.25
6


Connie Smilowitz - David Zeckets, Atlanta GA 59.47%
1.75
4

Brian English, Mableton GA; Steve Callaham, Woodstock GA 57.89%
2.24
5
1
William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA 57.63%
1.34
6

Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA 55.91%
1.68

2
Robert Briggs, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 54.11%
1.26

3
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 51.95%
0.95

4
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Lois Wender, Marietta GA 51.93%
0.94

5
Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 51.70%

Fri Eve Strat Swiss Teams
21 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
5.69
1/2


Harriet Eaton, Miami FL; Allison Howard, Knoville TN; John Morris, Atlanta GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 63.00
5.69
1/2


Michael Jinks - Helen Jinks, Greenville SC; Thomas Bandy, Kingsport TN; Scott Stearns, Elberta AL 63.00
3.66
3
1

Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt - Jack Carter, Cumming GA; Kevin Boles, Decatur AL 57.00
2.74
4
2

Steve Callaham - Jessica Callaham, Woodstock GA; Brian English - Eden English, Mableton GA 53.00
2.06
5
3
1
John Maguire - Marilyn MacDiarmid, Moncton NB; Catherine Walsh - Thomas Walsh, Saskatoon SK 51.00
1.54
6


J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; William Cunningham, Tucker GA 49.00
1.13
4

Sara Martin - Carol Callahan, Augusta GA; Shed Jolly, Norcross GA; Susan Lien, Alpharetta GA 45.00

Fri Eve Stratified Pairs
8 Tables

MPs A B C Names Score
1.95
1


Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol, Marietta GA; Gayle Hall - J Douglas Hall, Dallas GA 54.00
1.72
2
1
1
Nabil Ahmed, Chantilly VA; Joshua Holt, Alexandria VA; Sean Gannon, Atlanta GA; Dan Emmons, Fairfax VA 51.00
1.29
3
2
2
Tiffany Greene - Barbara Tankersley - Jeroo Dalal - Fram Dalal, Marietta GA 49.00
0.97
3

Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL; Michael Evans - Cynthia Collins, Tallahassee FL 48.00

Fri Eve Semifast Open Prs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 65.14%
3.13
2
1

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 62.76%
2.35
3


Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC 61.76%
1.76
4


Jacqueline Frankum, Roswell GA; Frank Asbury, Valdosta GA 60.55%
1.46
5


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 59.75%
0.99
6


Kristina Oliver - Bruce Oliver, Birmingham AL 58.63%
2.11
2

Nelson Brown, Jr - Dana Brown, Houston TX 57.66%
1.58
3

Gilbert Bateman - Pat Clements, Macon GA 55.08%
1.88
4
1
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 53.15%
0.89
5

Busaba Williams - Luke Han, Honolulu HI 52.36%
1.41
6
2
Lorine Lorino, Cleveland TN; Ann Crawford, Gainesville GA 48.81%
1.06

3
Garry Williams - Phyllis Abbott, Marietta GA 48.74%
0.88

4
Anida Desai - K C Desai, 48.59%

Morning Dew Compact I
14 Tables

MPs Rank Names
9.24
1
Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN; Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA
6.47
2
Rita Edlin - Lorraine Siegel - Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Arlene Conway, Woodstock GA
4.16
3
Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA
3.23
4
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL

Morning Dew Compact II
16 Tables

MPs Rank Names
4.55
1
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
3.19
2
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Nicki Magee, Decatur GA; Philip Jardina, Atlanta GA
2.05
3
Gerald Goldstein - Margo Morrison, Marietta GA; J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA
1.59
4
Rene Nalley - Rebecca Guberman - Mary Bray - Susan Cole, Atlanta GA

Morning Dew Comp Cons 1
7 Tables

MPs Rank Names
4.19
1
Alex Hudson, Raleigh NC; John Marriott Jr - John Marriott III, Cary NC; John Cobb Jr, Apex NC
2.22
2
Bruce Gardner, Paducah KY; Allison Howard, Knoville TN; Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Elsie Hathorn, Conyers GA
0.94
3
Sandra Marlin - Mike Marlin, Versailles KY; Kurt Brescoll - Janet Brescoll, Mansfield TX

Morning Dew Comp Cons 2
8 Tables

MPs Rank Names
1.80
1
Lora Reed - Jane Frazier, Alpharetta GA; Evelyn Dallara, Duluth GA; Barbara Smallwood, Atlanta GA
0.95
2
Virginia Saul - Milton Saul, Atlanta GA; Sherry Halpern - Alvin Halpern, Boca Raton FL
0.54
3
Tiffany Greene - Barbara Tankersley - Jeroo Dalal - Fram Dalal, Marietta GA


Bid You Goodnight KO
14 Tables

MPs Rank Names
2.60
1
Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN
1.82
2
H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Elsie Hathorn, Conyers GA
1.04
3/4
Allison Howard, Knoville TN; Mike Cappelletti, Hixson TN; Bruce Gardner, Paducah KY; Richard Brown, Easley SC; Rich Regan, Lyman SC; Edward Foran, Marietta GA
1.04
3/4
Brandon Harper, Winter Park FL; Sandra Rosenblum, Tampa FL; Thomas Walsh - Catherine Walsh, Saskatoon SK
Saturday Top of page

Sat AM Open Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Elsie Hathorn, Conyers GA; James Gentry Jr, North Augusta SC 71.73%
5.50
2
1

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 66.96%
4.12
3


Tarokh Taefi, Atlanta GA; Dolores Brenner, Santa Fe NM 65.77%
3.09
4


Lanette Moore - Howard Litsky, Dunwoody GA 63.69%
2.32
5


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 63.39%
1.74
6


Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA 60.12%
2.21
2

Dick Browne, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA 58.33%
1.66
3

Gilbert Bateman - Pat Clements, Macon GA 56.85%
1.24
4

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Gladys Hardcastle, Atlanta GA 53.27%
1.05
5

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 52.08%
0.74
6

Thomas Gaudin, Chamblee GA; Ann Crawford, Gainesville GA 50.30%
1.53

1
Len Block, Birmingham AL; Robert McGannon, Fort Mill SC 48.21%
1.15

2
Michelle Rosenzweig, Santa Barbara CA; Don Ross, Atlantic GA 41.37%

Sat AM 50/100/300 Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Susan Hudson, Alpharetta GA; R Wood, Norcross GA 64.77%
1.53
2/3


Jean Greenberg, Duluth GA; Georgia Brauer, Cumming GA 62.95%
1.53
2/3
1

Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 62.95%
1.15
4
2

H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 57.27%
0.73
5


Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 56.82%
0.86
6
3

Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 55.45%
1.13
4
1
Theodore Kolczak - Jean Kimmerle, Roswell GA 54.09%
0.85
5
2
Lisa Tyre, Acworth GA; Carolyn Stohr, Dallas GA 52.95%
0.64

3
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA 52.50%
0.48

4
Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 51.36%

Sat Strataflighted A/X Pr
10.0 Tables / Based on 56 Tables

MPs A X Names Score
11.00
1

Charles Davis, Lilburn GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 63.90%
8.25
2
1
Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC 60.42%
6.19
3
2
Susan Clayman - Eldon Clayman, Valdese NC 55.14%
4.64
4
3
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jacques Giroux, Alpharetta GA 54.98%
3.48
5
4
Marshall Kerlin, Americus GA; Michael Hovastak, Smyrna GA 54.34%
2.61
6
5
Scott Stearns, Elberta AL; Helen Jinks, Greenville SC 54.17%

Sat Strataflighted B/C/D
27.5 Tables

MPs B C D Names Score
5.54
1


Norma Ambery - Kay Paris, Atlanta GA 68.39%
4.16
2
1

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 63.12%
3.12
3


Karolyn Smith - William Burks III, Atlanta GA 60.63%
2.34
4


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 60.50%
1.75
5


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 58.71%
2.91
6
2

Luke Han - Busaba Williams, Honolulu HI 58.52%
2.18
3

Eva Ratonyi - Rhoda Schepart, Sarasota FL 57.13%
2.24
4
1
Elaine Norcross, Roswell GA; Garry Williams, Marietta GA 54.46%
1.23
5

Donald Kreps - Paula Kreps, Lilburn GA 54.44%
1.68
6
2
Len Block, Birmingham AL; Robert McGannon, Fort Mill SC 53.89%
1.26

3
Angela Young, Cumming GA; Joan Feeman, Alpharetta GA 51.84%
0.95

4
Judy Parker-Matz, Cumming GA; James Nesbitt, Atlanta GA 51.62%
0.89

5
Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA 50.20%

Sat Aft 0-300 Pairs
18.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Florrie Forehand, Dunwoody GA; John Milholland, Statesville NC 60.71%
2.20
2


Michael Evans - Cynthia Collins, Tallahassee FL 60.12%
1.65
3


Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 59.20%
2.38
4
1

Mark Amuedo, Smyrna GA; Janet Hubler, Marietta GA 58.93%
1.79
5
2

Faye Silverstein - Howard Silverstein, Lawrenceville GA 58.33%
1.34
6
3

Linda Jones, Newnan GA; Charlotte Newbury, Peachtree City GA 57.63%
1.00
4

Nancy Fair - Travis McKee, Woodstock GA 56.96%
1.01
5

Clarence Mettenburg - Mary Mettenburg, Mount Pleasant IA 56.89%
1.20
6
1
Elizabeth Walker - Marcia Miller, Marietta GA 55.99%
0.90

2
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 53.99%
0.68

3
Phyllis Lazarus - Suzy Taylor, Atlanta GA 50.85%
0.51

4
Lisa Tyre, Acworth GA; Carolyn Stohr, Dallas GA 48.21%

Sat Eve 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Katharine Emerson, Smyrna GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 67.86%
1.59
2


Alex Hudson, Raleigh NC; John Marriott III, Cary NC 58.04%
1.71
3
1
1
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA 55.65%
1.28
4
2
2
Sophie Quay-Dela-Valle, Santa Fe NM; Sean Gannon, Atlanta GA 54.17%
0.74
5


Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 53.57%
0.96
6
3

Alice Harper, Winter Park FL; R Wood, Norcross GA 52.08%
0.81
4

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 51.79%
0.77
5
3
Nikita Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 51.49%
0.57

4
Judy Parker-Matz, Cumming GA; James Nesbitt, Atlanta GA 50.89%

Sat Eve Board-a-Match Tms
15 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.68
1


Charles Davis, Lilburn GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 18.00
4.26
2


Michael Hampton, Kennesaw GA; Dennis Kanne - Jean Kerr - Margaret Peabody, Marietta GA 16.00
2.47
3/5


Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN; Susan Kusler, Birmingham AL; O. Gordon Lien III, Augusta GA 14.50
2.47
3/5


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Dolores Brenner, Santa Fe NM; Tarokh Taefi, Atlanta GA 14.50
2.47
3/5


Mike Cappelletti, Hixson TN; Scott Stearns, Elberta AL; Helen Jinks, Greenville SC; John Morris, Atlanta GA 14.50
2.03
1/2
1
Thomas Walsh - Catherine Walsh, Saskatoon SK; John Maguire - Marilyn MacDiarmid, Moncton NB 11.00
2.03
1/2

Owen Lien, Hickory NC; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Jesse Stern, Lutz FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL 11.00

Sat Eve Stratified Pairs
12.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 63.99%
3.50
2
1

Maggie Willis, Marietta GA; John Wiedeman, Atlanta GA 58.93%
2.30
3/4
2/3
1
Harpe Suggs - Ruth Suggs, Warner Robins GA 58.33%
2.30
3/4
2/3

Suzanne Abrams, Washington DC; Gary Williams, Roswell GA 58.33%
1.48
5


Walter Reeves Jr - Rosalind Flax, Atlanta GA 57.74%
1.28
6
4

Evelyn Gilliard, East Point GA; Estelle Lavender, Birmingham AL 55.65%
0.84
5

Allean Strickland - Bettie Harden, Atlanta GA 54.17%

Unit 114 Trophy KO Brkt 1
7 Tables

MPs Rank Names
21.54
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Randy Pettit, Marietta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
11.42
2
Robert Fendrick - Mike Sheldon - Richard Taube, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC

Unit 114 Trophy KO Brkt 2
8 Tables

MPs Rank Names
11.90
1
Rich Regan, Lyman SC; Bruce Gardner, Paducah KY; Wayne Goddard, Clemson SC; Jaime Villanueva, Greer SC
6.31
2
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond - Robert Epstein, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA

Unit 114 Trophy KO Brkt 3
8 Tables

MPs Rank Names
7.97
1
Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA
4.22
2
Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL; Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA

Unit 114 Trophy KO Brkt 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.65
1
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; Kathleen Waronek, Alpharetta GA; Allison Milhem, Duluth GA
2.46
2
Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL

Unit 114 Trophy KO Brkt 5
7 Tables

MPs Rank Names
4.40
1
Patrick Corn - Megan McLemore - Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA
2.33
2
Eric Starzinger, Marietta GA; Seiko Hazanow, Duluth GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Michael George, Atlanta GA

Unit 114 Trophy KO Brkt 6
6 Tables

MPs Rank Names
3.00
1
Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol - Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA
1.59
2
John Robert Hudson, Peachtree City GA; Ann Ashmore - Diane Bardack - Carol Lazerson, Atlanta GA

Unit 114 Trophy KO Brkt 7
7 Tables

MPs Rank Names
2.25
1
Joyce Monroe - Sue Williams, Atlanta GA; Dawn Price - Vicki Byers, Marietta GA
1.19
2
Ben Caldwell, Tuscaloosa AL; Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA; Takako Tsubokawa, Dunwoody GA

One More Compact Knockout
15 Tables

MPs Rank Names
10.06
1
Robert Fournier - Jeremy Fournier, Knoxville TN; Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL
7.04
2
Alan Byrne - June Byrne, Ormond Beach FL; Allison Howard, Knoville TN; Harriet Eaton, Miami FL
4.53
3
James Partridge - Bruce Oliver - Kristina Oliver, Birmingham AL; Thomas Bandy, Kingsport TN
3.52
4
Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC

One More Knockout, Consol
6 Tables

MPs Rank Names
3.50
1
Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN

Sunday Top of page

Sun AM OPEN Strat Pairs
6.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Sherry Wynn - Daniel Wynn, Cumming GA 59.58%
2.51
2/3
1/2

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 57.50%
2.51
2/3
1/2

Robert Briggs, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 57.50%
1.42
4/5
3/4

Luke Han - Busaba Williams, Honolulu HI 56.67%
1.42
4/5
3/4

Susan Lien, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 56.67%

Sun AM 50/100/300 Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1


Dianna Norris, Roswell GA; Kathy McCarty, Cumming GA 60.42%
1.29
2
1
1
Mary Helen Harris - Irene Lund, Marietta GA 57.92%
0.97
3
2
2
Theodore Kolczak, Roswell GA; Craig Snowden, Fort Collins CO 56.25%
0.72
4/5
3

Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 55.00%
0.64
4/5


Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA 55.00%
0.54
4

Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 52.08%

Sun Aft Open Strat Pairs
7.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1
1

Robert Briggs, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 62.50%
3.25
2
2

Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Peggy Hayes, Roswell GA 57.92%
2.44
3


Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Michael White, Atlanta GA 54.58%
1.83
4


Grace Clay - Fred Strickland, Marietta GA 53.33%
1.37
5
3

Thomas Stefani, Roswell GA; Karen Roll, Marietta GA 52.50%
0.89
4

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 50.42%

Sun Aft 50/100/300 Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Suzette Goddard, Atlanta GA 61.90%
1.44
2
2
1
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 60.71%
1.08
3


Fay Smith, Alpharetta GA; Mary Watson, Dunwoody GA 57.94%
0.81
4


Susan Johnson, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 52.38%
0.65
5/7
3/5
2/3
Janet Task, Dunwoody GA; Cynthia Tanner, Duluth GA 51.59%
0.65
5/7
3/5
2/3
Theodore Kolczak, Roswell GA; Craig Snowden, Fort Collins CO 51.59%
0.68
5/7
3/5

Dolores Bryan - Charles Bryan, Atlanta GA 51.59%

Sun Compact 0-500 KO's
7 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Peggy Tienken - Jane Melby - Philip Jardina, Atlanta GA; Nicki Magee, Decatur GA
1.52
2
Michael Evans - Cynthia Collins, Tallahassee FL; Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL

Sun Flight A/X Swiss Tms
24 Tables / Based on 76 Tables

MPs A X Names Score
19.18
1

Douglas Wagner, Birmingham AL; Jeff Johnson, Huntsville AL; Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA 96.00
14.39
2

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Kevin Collins, Dunwoody GA 86.00
9.44
3/4

Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 78.00
9.44
3/4

Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 78.00
6.39
5

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 77.00
5.48
6

Robert Fournier - Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty - Jeremy Fournier, Knoxville TN 71.00
4.80
7

Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC; Charles Davis, Lilburn GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 70.00
4.26
8

Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL 69.00
11.25
1
Mike Marlin - Sandra Marlin, Versailles KY; Kurt Brescoll - Janet Brescoll, Mansfield TX 64.00
8.44
2
Tarokh Taefi, Atlanta GA; Dolores Brenner, Santa Fe NM; Elsie Hathorn, Conyers GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 61.00
5.54
3/4
Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC; Dennis Luft, Trussville AL; Judith Bailey, Pell City AL 58.00
5.54
3/4
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond - Robert Epstein, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 58.00

Sun Flight B/C/D Swiss Tm
39 Tables

MPs B C D Names Score
10.71
1


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ann Hedden, Watkinsville GA; Bruce Miller, Athens GA 90.00
7.20
2/3
1/2

Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Cathy Simms - John Simms, Marietta GA 80.00
7.20
2/3
1/2
1
Keith White - Joan Carlton, Woodstock GA; Ward Kelly, Roswell GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 80.00
4.52
4


Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Salem SC 79.00
3.10
5/7


Jean Bourn, Alpharetta GA; Z Daniels, Atlanta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA; Estelle Lavender, Birmingham AL 78.00
4.05
5/7
3/4

Thomas Laforge, Marietta GA; Barbara Smallwood, Atlanta GA; Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA 78.00
4.05
5/7
3/4

Brian English - Eden English, Mableton GA; Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA; Jessica Callaham - Steve Callaham, Woodstock GA 78.00
3.18
8
5
2
R Wood, Norcross GA; Alice Harper, Winter Park FL; A Ramsey, Atlanta GA; Robert McGannon, Fort Mill SC 77.00
2.14
9


Donald Kreps - Paula Kreps, Lilburn GA; William Burks III - Dan Papineau, Atlanta GA 74.00
2.35
10
6

Kevin Boles, Decatur AL; Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA; Jack Carter, Cumming GA 73.00
2.39
11
7
3
Brian Sheres - Jack Haley, Marietta GA; Chuck Pillow, Fort Worth TX; Daniel DiGiusto, Tyrone GA 72.00
1.83
8
4
Eric Starzinger, Marietta GA; Michael George, Atlanta GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 71.00
1.65
9
5
Elaine Norcross - Gary Williams, Roswell GA; Janet Edwards, Dunwoody GA; Bill McNichol, Riverview NB 66.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page