A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 1-3, 2008

Atlanta GA, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 121.5
Total number of players attending - 177
Total number of players winning masterpoints - 127
Total number of masterpoints won - 211.74
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 100/200/NLM Prs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


George Kadel - Greta Kadel, Peachtree City GA 67.42%
1.67
2
1
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 57.90%
1.25
3
2

Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 57.73%
1.11
4


Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 56.56%
0.78
5


Nancy Fleming, Madison WI; Lois Holbert, Incline Vlg NV 55.07%
0.53
6


Lynn Paul, Marietta GA; Judy Brodhead, Kennesaw GA 54.70%
0.91
3

Jim Schirm - Marilyn Schirm, Peachtree City GA 53.98%
0.68
4

Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 52.28%
0.83
5
2
Betty Ginter, Alpharetta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 50.51%

Fri Aft 10/20/50 Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.28
1
1
1
Caroline Googe - Yvonne Harless, Marietta GA 65.42%
0.96
2


Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 59.58%
0.74
3
2

Bonie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 58.33%
0.55
4/5
3/4
2
Amanda Pham - Linda Pham, Marietta GA 55.83%
0.55
4/5
3/4

James Jirka - Bill Lott, Roswell GA 55.83%

Fri Eve 50/200/300 Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Shridhar Joshi - Sylvia Brill, Norcross GA 63.10%
1.44
2


Jim Schirm - Marilyn Schirm, Peachtree City GA 61.90%
1.08
3


Sarah Caldwell, Atlanta GA; Ben Caldwell, Tuscaloosa AL 61.31%
1.24
4
1
1
Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 54.46%
0.61
5


George Kadel - Greta Kadel, Peachtree City GA 53.87%
0.93
2
2
Gayle Hall - J Douglas Hall, Dallas GA 53.27%

Fri/Sat Knockouts
6 Tables

MPs Rank Names
1.94
1
Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Nancy Fleming, Marietta GA; Lois Holbrook, Austell GA
1.03
2
Joyce Monroe - Maureen Donohue, Atlanta GA; Vicki Byers - Terry Lange, Marietta GA

Saturday Top of page

Sat AM 100/200/300 Prs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 60.21%
1.74
2
2
2
Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA 59.91%
1.31
3
3
3
Tiffany Greene - Ronnie Stoessel, Marietta GA 56.54%
0.98
4
4
4
Arjun Dhir - Hunter Smith, Alpharetta GA 55.91%
0.73
5
5

Nick Gasnier - Todd Wille, Atlanta GA 55.00%
0.55
6
6

Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 54.49%

Sat AM 20/50 Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.05
1
1
Yvonne Harless - Caroline Googe, Marietta GA 63.19%
0.79
2

Lisa Tyre, Acworth GA; Carolyn Stohr, Dallas GA 59.72%
0.60
3
2
Irene Lund, Marietta GA; Bonie Hartwig, Oakwood GA 55.56%

Sataft GA114 NLM TrophyPr
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 61.36%
2.00
2
1

Travis McKee - Nancy Fair, Woodstock GA 60.78%
1.50
3
2
1
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 60.42%
1.13
4
3

William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 55.68%
0.83
5


Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 55.03%
1.02
6
4
2
J Carolyn Clark, Peachtree City GA; R Dolores Daniel, Williamson GA 54.89%
0.77
5
3
Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 54.51%
0.57
6
4
Barbara Tankersley - Jeroo Dalal, Marietta GA 54.44%

Sat Aft 5/20/50 Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.20
1
1

Mili Raina - Surabhi Ghai, Alpharetta GA 61.46%
0.90
2
2
1
Kathi Byrne - John Byrne, Atlanta GA 57.50%
0.68
3
3
2
James Jirka - Bill Lott, Roswell GA 54.38%
0.51
4
4

Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC 53.63%
0.46

3
Bonie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 53.13%

Sat Eve 50/200/NLM Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Shridhar Joshi - Sylvia Brill, Norcross GA 64.00%
1.37
2


Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 63.67%
1.43
3
1
1
Terry Lange - William Ezra, Marietta GA 57.83%
1.07
4
2
2
Gayle Hall - J Douglas Hall, Dallas GA 56.17%
0.80
5
3

Louise Dodd - Betty Butler, Macon GA 54.83%
0.60
4

Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 53.00%

Sunday Top of page

Sun 100/200/300 Swiss Tms
17 Tables

MPs A B C Names Score
4.09
1
1
1
Yvonne Harless - Caroline Googe, Marietta GA; Betty Ginter, Alpharetta GA; Sally Pappas, Woodstock GA 89.00
3.07
2
2

Nancy Fleming, Marietta GA; Lois Holbert, Incline Vlg NV; Gayle Hall - J Douglas Hall, Dallas GA 85.00
2.30
3
3

Charlotte Glaser - Stephen Lurie, Gainesville GA; Irene Lund, Marietta GA; Bonie Hartwig, Oakwood GA 74.00
1.73
4
4

Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA; Sandra Hornstein - Stephen Hornstein, Atlanta GA 73.00
1.36
5


Betty Butler - Louise Dodd - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 72.00
1.53
5
2
Arjun Dhir - Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page