A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
December 3-7, 2008

Tucker (Atlanta) GA, Holiday SuperSectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 739.0
Total number of players attending - 740
Total number of players winning masterpoints - 615
Total number of masterpoints won - 2,989.10
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1
1

Alice Mercado - Karen Grablowsky, Atlanta GA 66.37%
1.52
2
2

Nancy Elsea - Peggy Heinisch, Atlanta GA 61.90%
1.14
3


Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA 61.31%
1.36
4
3
1
Sandra Flattery, Ketchum ID; Gene Luckey, Atlanta GA 58.63%
0.71
5


Ruth Symington - Nancy Geller, Atlanta GA 53.57%
1.02
6
4
2
Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 53.27%
0.98
5
3
Betty Kurtz, Alpharetta GA; Albie McNeil, Roswell GA 51.79%
0.74

4
Linda Pham - Amanda Pham, Marietta GA 51.19%

Wed AM Stratified Pairs
13.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 67.86%
4.13
2


Losia McCann, Marietta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 60.39%
3.09
3


Jane Bachman, Dunwoody GA; Richard Taube, Marietta GA 59.74%
2.32
4


Margaret Drake, Dacula GA; Meg Stevens, Atlanta GA 59.61%
2.53
5
1

Carole Stribling - Karolyn Smith, Atlanta GA 59.27%
1.31
6


Elsie Hathorn, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 58.80%
1.90
2

James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 55.14%
1.42
3

Sandy Barrow, Macon GA; Ed Michaels, Atlanta GA 55.06%
1.07
4

Jim Dillon Jr - Martin Nathan, Atlanta GA 51.92%
1.65
5
1
Edward Ashman - Margaret Trott, Decatur GA 51.79%
1.24

2
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Georgia Macdougal, Atlanta GA 50.93%
0.93

3
Shirley Carroll - Bernie Holm, Marietta GA 49.45%

Wed Aft 299er Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 61.99%
1.81
2
1

Samuel Kight - Cynthia Kight, Woodstock GA 58.01%
1.25
3


Mark Amuedo, Smyrna GA; Mary Watson, Dunwoody GA 57.96%
1.36
4
2
1
Sonia Bratten - Jane Thompson, Atlanta GA 57.77%
1.02
5
3

Sandra Flattery, Ketchum ID; Gene Luckey, Atlanta GA 57.57%
0.53
6


Nancy Elsea, Atlanta GA; Betty Abbott, Westminster SC 56.01%
0.76
4

Jean Moen, Jasper GA; Glenda Dunham, Tate GA 55.82%
0.57
5

Karen Grablowsky - Alice Mercado, Atlanta GA 55.30%
0.74

2
Lois Daughters - Sarah Lee Almond, Roswell GA 54.80%

Wed Aft Stratified Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Robert Fendrick, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA 70.83%
3.62
2


Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 67.86%
3.09
3
1

Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Martin Nathan, Atlanta GA 65.18%
2.04
4


Sara Medlin, Alpharetta GA; William Kulbersh, Atlanta GA 62.80%
1.53
5


Christopher Gennick, Owens X Rds AL; Amal Dasgupta, Wilmington DE 60.71%
1.11
6/7


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 58.04%
1.01
6/7


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 58.04%
2.32
2

James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 57.74%
1.74
3

David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA 57.14%
1.77
4
1
Chris Moreton, Alpharetta GA; Cynthia Urckfitz, US 55.36%
1.12
5

Beverly Belling - T Conklin, Alpharetta GA 55.06%
1.33
6
2
Edward Ashman - Margaret Trott, Decatur GA 54.46%
1.00

3
Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA 52.98%
0.75

4
Barbara Tegtmeyer, Woodstock GA; Arthur Haven Jr, Tucker GA 51.19%

Wed Eve Stratified Pairs
8.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


William Allison, Decatur GA; George Powell, Roswell GA 58.75%
3.13
2
1

Garry Williams, Roswell GA; Evelyn Gilliard, East Point GA 57.92%
2.35
3


Bobby Belt - Andrew Barnhill, Cumming GA 56.67%
1.76
4


Michael White, Atlanta GA; Nancy Watkins, Cumming GA 55.42%
1.58
5
2
1
Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 52.92%
1.19
3

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 52.50%
0.89
4

Meredith Clarke - John Robert Hudson, Peachtree City GA 52.08%
0.89

2/4
Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 45.00%
0.89

2/4
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 45.00%
0.89

2/4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 45.00%

Wed Eve 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1


Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 63.33%
1.29
2


Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 59.17%
0.97
3


Laura Wade, Sewanee GA; Todd Wille, Atlanta GA 57.50%
1.28
4
1

Carrie Oakley, Greenville NC; Alice Bonner, Atlanta GA 54.17%
0.96
5
2

Karyl Asta - Biff Asta, Marietta GA 52.50%
0.72
3

Roy Kuhn - Maryanne Kuhn, Lake Lure NC 52.08%
0.98
4
1
Debra Hinds, Stone Mountain GA; Victoria Gutierrez, Atlanta GA 51.67%
0.65

2/3
Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 45.42%
0.65

2/3
Mylene Petre - Christine Lloyd, Atlanta GA 45.42%

We Three Kings KO Brkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
16.20
1
Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN; Douglas Wagner, Birmingham AL; Emory Whitaker, Macon GA; Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA
8.59
2
Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA

We Three Kings KO Brkt 2
6 Tables

MPs Rank Names
5.51
1
Bobby Belt - Andrew Barnhill, Cumming GA; Trevor Lumb, Atlanta GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA
2.92
2
Frances Beard - Fay Howell - Kathleen Ballou - Marjorie Grant, Atlanta GA

We Three Kings KO Brkt 3
6 Tables

MPs Rank Names
4.00
1
Sikina Ehmer - Carole Metzger, Atlanta GA; Beverly Fox - Jean Kissel, Alpharetta GA
2.12
2
A Ramsey - David Weinstein, Atlanta GA; Larry Laibson, Roswell GA; Bruce Mencher, Alpharetta GA

We Three Kings KO Brkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
2.57
1
Ronald Johnson - Susan Johnson, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA
1.36
2
Ron Barze - Jack Faussemagne - Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA

First Chance Compact KO
14 Tables

MPs Rank Names
5.32
1
Lorraine Siegel - Rita Edlin - Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Joan Sheldon, Marietta GA
3.72
2
Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN; Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA
2.39
3
Rosalind Howell - Stanley Boose, Atlanta GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA
1.86
4
Nancy Steinichen - Elizabeth Walker - Elaine Sheldon - Ruth Ann Middleton, Marietta GA

You Two Queens KO - Bkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
17.12
1
Robert Todd, Tallahassee FL; Donna Marks, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA; Michael Sherman, Chickamauga GA
9.07
2
Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Emory Whitaker, Macon GA; Joe Rickman, Maryville TN; Douglas Wagner, Birmingham AL; Arthur Lowen, Nashville TN

You Two Queens KO - Brkt 2
5 Tables

MPs Rank Names
4.19
1
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; Nancy Smith, Marietta GA; John McIlvaine, Smyrna GA
2.22
2
James Loth - Miriam Litsky, Dunwoody GA; Kenneth Leddick - John Singleton, Atlanta GA

Thursday Top of page

Thur AM 299er Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Ward Winer - Mary Jo Winer, Atlanta GA 70.24%
1.59
2


Joel Adler - Toni Adler, Atlanta GA 63.10%
1.19
3


Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 59.82%
0.89
4


Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA 58.93%
1.62
5
1
1
John Withers - Stuart Galishoff, Atlanta GA 57.14%
0.53
6


Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 55.36%
1.22
2
2
Julia Gray - Fran Bondurant, Atlanta GA 53.27%
0.91
3

Raymond Reusche, Atlanta GA; Richard Johnson, Marietta GA 52.68%
0.68
4

Thomas Melton, Poswell GA; Ray Hall, Atlanta GA 49.11%
0.51
5

Nancy Elsea - Peggy Heinisch, Atlanta GA 48.21%

Thur AM Stratified Pairs
18.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1
1

Michael Hovastak, Smyrna GA; Carolyn Eckert, Alpharetta GA 62.20%
4.88
2
2
1
Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA 59.52%
3.66
3


Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 59.48%
2.74
4
3

Robert Abrams - Joanne Walker, Atlanta GA 58.80%
2.06
5


James Satterfield, Marietta GA; Phil Hook, Atlanta GA 58.04%
1.54
6


Bob Simkins, Decatur GA; Richard Brown, Easley SC 56.67%
1.58
4

Dora Biven, Dunwoody GA; Virginia Saul, Atlanta GA 56.42%
1.11
5/6

Michelle Alterman - David Zeckets, Atlanta GA 54.76%
0.90
5/6

James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 54.76%
1.41

2
Christine Lloyd - Mylene Petre, Atlanta GA 49.11%
1.06

3
Connie Grubbs, Clearwater FL; Sandra Carton, Billings MT 47.32%
0.79

4
James Victor Pierce, Covington GA; John Jernigan, Conyers GA 46.95%

Thursday AM Newcomers
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1
1
Anne Blount - Bud Blount, Dunwoody GA 60.48%
0.96
2
2
M Jackie McGill, Dunwoody GA; Violet Buck, Atlanta GA 55.48%
0.72
3
3
Donna Adler, ; Leslie Rigler, Acworth GA 54.38%
0.54
4

Ursula Mitchell, Tucker GA; Ruth Gault, Duluth GA 53.13%

Thur Aft 299er Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Jane Melby - Sheila Katz, Atlanta GA 63.31%
1.81
2
1

Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 62.05%
1.36
3
2

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 57.88%
1.02
4
3

Faye Silverstein - Donald Hill, Lawrenceville GA 57.68%
0.81
5
4

Sandra McCullough - Sandra Williamson, Peachtree City GA 56.19%
1.28
6
5
1
Charlotte Newbury, Peachtree City GA; Gail Melton, Locust Grove GA 54.35%
0.96

2
Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 53.70%
0.72

3
Roy Kuhn - Maryanne Kuhn, Lake Lure NC 51.23%
0.55

4
Sandra Flattery, Ketchum ID; Gene Luckey, Atlanta GA 50.09%

Thurs Aft Newcomer Pairs
4.5 Tables

MPs A B Names Score
1.13
1

Bert Grant, Canton GA; John Braun, Chapel Hill NC 60.82%
0.85
2

Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 59.53%
0.64
3

Ruth Gault, Duluth GA; Ursula Mitchell, Tucker GA 55.01%
0.80
4
1
Rebecca Hannan, Norcross GA; Kris Clark, Marietta GA 52.08%
0.60
2
John Withers - Stuart Galishoff, Atlanta GA 50.25%

Thur Aft Stratified Pairs
23.5 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 71.72%
6.50
2


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 68.42%
4.88
3


Rosalind Howell - William Burks III, Atlanta GA 65.77%
3.66
4


Sara Medlin, Alpharetta GA; William Kulbersh, Atlanta GA 65.39%
2.74
5


Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 63.18%
2.06
6


Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 63.10%
3.23
1
1
Sikina Ehmer - Carole Metzger, Atlanta GA 58.33%
2.42
2
2
Chris Moreton, Alpharetta GA; Cynthia Urckfitz, US 58.29%
1.82
3
3
Edward Stone, Marietta GA; Peggy Tienken, Atlanta GA 55.11%
1.36
4

Margie Loe, Shreveport LA; Beth Tyler, Atlanta GA 54.46%
1.02
5

Margaret Manning, Marietta GA; Arleen Golden, Atlanta GA 54.17%
1.19
6
4
Bernie Holm - Shirley Carroll, Marietta GA 52.98%
0.63

5
Debbie Wagner, Athen GA; Cynthia Cone, Bogart GA 48.21%

Thur Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Marian Lynch, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA 62.50%
1.21
2
2
1
Carrie Oakley, Greenville NC; Alice Bonner, Atlanta GA 62.08%
0.91
3
3

Sarah Caldwell - Todd Wille, Atlanta GA 60.00%
0.68
4


Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 55.83%
0.60
4

Sandra Flattery, Ketchum ID; Gene Luckey, Atlanta GA 54.58%
0.83

2
Roy Kuhn - Maryanne Kuhn, Lake Lure NC 50.00%

Thursday Evening Open
16.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 60.42%
4.00
2
1
1
David Stone - James Harris, Seneca SC 59.66%
3.00
3


Bobby Belt - Andrew Barnhill, Cumming GA 57.77%
2.25
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.39%
1.69
5


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA 57.20%
1.26
6


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 56.63%
2.11
2
2
Peggy Tienken, Atlanta GA; Edward Stone, Marietta GA 54.92%
1.58
3

Nicolas Hammond, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA 54.36%
1.19
4
3
Theodore Kolczak, Roswell GA; R Wood, Norcross GA 53.22%
0.89
5

Richard Mayo Jr, Decatur GA; Barney Tucker, Stone Mountain GA 51.33%
0.89
6
4
Joe Sinkey, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA 50.95%
0.67

5
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 50.00%

One-Eyed Jacks KO Brkt 1
5 Tables

MPs Rank Names
12.29
1
Warren Roberts III - James Gumbert, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Brown, Easley SC
6.51
2
Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Douglas Wagner, Birmingham AL; Joe Rickman, Maryville TN

One-Eyed Jacks KO Brkt 2
7 Tables

MPs Rank Names
8.69
1
Jane Bachman, Dunwoody GA; Vinay Apte - Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA
4.61
2
Bobby Belt - Andrew Barnhill, Cumming GA; Trevor Lumb, Atlanta GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA

One-Eyed Jacks KO Brkt 3
6 Tables

MPs Rank Names
4.11
1
Nancy Motes, Kennesaw GA; Marilyn Brown, Mableton GA; Gayle Hall - J Douglas Hall, Dallas GA
2.18
2
Philip Jardina, Atlanta GA; Lee Edwards, Dacula GA; Nicki Magee, Decatur GA; Faye Hines, Fresh Meadows NY

One-Eyed Jacks KO Brkt 4
6 Tables

MPs Rank Names
2.44
1
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA; Irwin Hyman - Howard Fagin, Atlanta GA
1.29
2
Ron Barze - Brenda Brettschneider - Jack Faussemagne - Martha Barze, Atlanta GA

Friday Top of page

Fri AM 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Anna Kilburn - Neville Pearson, Atlanta GA 66.01%
1.90
2
1

Sandra McCullough - Sandra Williamson, Peachtree City GA 62.79%
1.31
3


Martha Thompson, Oakwood GA; Stephen Lurie, Gainesville GA 61.45%
1.45
4
2
1
Sue Holden, Cumming GA; Norman Savage Jr, Roswell GA 58.08%
0.73
5


Suzie Lowenstein - Teddi Sanford, Atlanta GA 56.73%
1.09
6
3
2
Roy Kuhn - Maryanne Kuhn, Lake Lure NC 56.63%
0.82
4
3
Samuel Kight - Cynthia Kight, Woodstock GA 55.15%
0.60
5

Jan Sheppe - Ruth Engle, Athens GA 55.09%
0.45
6

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Merrie Edelston, Atlanta GA 52.12%
0.61

4
Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 51.36%
0.98

5
Ruth Gault, Duluth GA; Ursula Mitchell, Tucker GA 47.69%

Fri AM Stratified Pairs
12.5 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1
1

Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Michael Hovastak, Smyrna GA 64.76%
4.50
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.62%
3.38
3


Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Bob Simkins, Decatur GA 62.17%
2.53
4
2

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 60.00%
1.90
5


Christopher Gennick, Owens X Rds AL; Amal Dasgupta, Wilmington DE 59.53%
1.42
6


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 57.71%
1.53
3
1
Connie Grubbs, Clearwater FL; Sandra Carton, Billings MT 50.72%
0.95
4

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; M Jane Shea, Chamblee GA 48.31%
1.15

2
Janet Edwards, Dunwoody GA; Elaine Norcross, Roswell GA 47.83%

Fri Aft 299er Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1
1
Susan Croft - Harriet Shaffer, Atlanta GA 67.05%
1.72
2/3
2/3

Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 60.61%
1.72
2/3
2/3

Suzette Goddard, Atlanta GA; Carolyn Staton, Decatur GA 60.61%
1.31
4
4
2
Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 60.04%
0.92
5


Shirley Carroll, Marietta GA; Nancy Geller, Atlanta GA 59.09%
0.76
6
5

Carol Fetters - Marney Maloney, Dunwoody GA 55.68%
0.55
6

Jan Sheppe - Ruth Engle, Athens GA 54.73%
0.94

3
Anne Blount - Bud Blount, Dunwoody GA 53.98%
0.65

4
Charlotte Newbury, Peachtree City GA; Gail Melton, Locust Grove GA 53.60%
0.74

5
Carole Weaks - Lois Teem, Atlanta GA 52.46%

Fri Aft Flight BC Pairs
14.5 Tables

MPs B C Names Score
3.35
1
1
Barbara Snow - Mary Lou Lazarus, Atlanta GA 62.62%
2.51
2
2
Gene Luckey, Atlanta GA; Edward Ashman, Decatur GA 61.47%
1.88
3

James Loth - Miriam Litsky, Dunwoody GA 60.77%
1.41
4
3
Katharine Emerson, Smyrna GA; Emiko Mizumoto, Atlanta GA 59.49%
1.06
5
4
Jane Melby - Peggy Tienken, Atlanta GA 59.39%
0.87
6
5
Toni Adler - Joel Adler, Atlanta GA 59.01%
0.62
6
Garry Williams, Roswell GA; Barry Kahanow, Alpharetta GA 57.12%

Fri Aft Flight AX Pairs
12.5 Tables / Based on 43 Tables

MPs A X Names Score
8.83
1

Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Charles Davis, Lilburn GA 62.46%
6.62
2

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA 62.13%
4.97
3

Stuart Goff, Woodstock GA; Karolyn Smith, Atlanta GA 57.42%
3.73
4

Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Bob Simkins, Decatur GA 57.20%
3.52
5
1
David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA 56.74%
2.10
6

Harold Task - Robert Epstein, Atlanta GA 54.57%
2.64
2
Dane Kusler - Kristina Oliver, Birmingham AL 52.28%
1.98
3
Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 52.02%
1.49
4
Walter Reeves Jr - Rosalind Flax, Atlanta GA 50.59%
1.11
5
Jane Dickerson, Atlanta GA; Losia McCann, Marietta GA 48.49%

Another Chance Comp KO 1
10 Tables

MPs Rank Names
6.27
1
Michael Sherman, Chickamauga GA; Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks, Atlanta GA
4.39
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; Judith Bailey, Pell City AL; Jane Stockard, Dahlonega GA
2.82
3
Sandy Barrow - Mary May - Tom Wight, Macon GA; Samuel Murray, Highlands NC
2.19
4
Beth Tyler - Betty McDonald - Evelyn Ellis, Atlanta GA; Margie Loe, Shreveport LA

Another Chance Comp KO 2
10 Tables

MPs Rank Names
3.33
1
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
2.33
2
Shirley Stubbs - Kathy McCarty, Cumming GA; Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA
1.50
3
John Simms - Linda Kelly, Marietta GA; Ross Jernigan, Big Canoe GA; Ina Parry, Lithia Springs GA
1.17
4
Eric Starzinger, Marietta GA; Vi Grisham, Acworth GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Seiko Hazanow, Duluth GA

Another Chance Consol Bk1
4 Tables

MPs Rank Names
1.24
1
Pamela Varone, Suwanee GA; Virginia Spence, Sugar Hill GA; Donna Neal - Ellen Devlin, Cumming GA

Fri Eve Open Strat Pairs
10.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 67.86%
2.87
2


Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Michael White, Atlanta GA 65.48%
2.53
3
1
1
Karthik Srinivasan, Lafayette IN; Lorine Lorino, Cleveland TN 59.82%
1.62
4


Jacqueline Frankum, Roswell GA; Frank Asbury, Valdosta GA 58.63%
1.21
5


Karolyn Smith, Atlanta GA; Stuart Goff, Woodstock GA 58.33%
0.91
6


Tarokh Taefi - Ralph Russo, Atlanta GA 55.95%
1.90
2

Nancy Motes, Kennesaw GA; Marilyn Brown, Mableton GA 54.46%
1.42
3

Robert Vobejda, Marietta GA; Donald Baker, Alpharetta GA 52.98%
1.33
4
2
Joe Sinkey, Athens GA; Lois Wender, Marietta GA 50.30%
1.00
5
3
R Wood, Norcross GA; John Jernigan, Conyers GA 48.81%
0.75

4
Paul Jacobson, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 48.51%

Friday Evening 229ers
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.61
1
1
Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 60.75%
1.21
2

Jack Williams - Marily Young, Columbus NC 59.88%
0.91
3

Marie Dent, Savannah GA; Betty Butler, Macon GA 56.75%
0.68
4

Lois Sacher, Roswell GA; Mary Watson, Dunwoody GA 54.13%
1.00
2
Roy Kuhn - Maryanne Kuhn, Lake Lure NC 51.88%
0.75
3
Janet Hubler, Marietta GA; Mark Amuedo, Smyrna GA 47.92%

Friday Evening Swiss
19 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC; Charles Davis, Lilburn GA 59.00
4.00
2


Steve Callaham, Woodstock GA; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA 58.00
3.00
3


J Wolfe - Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; William Cunningham, Tucker GA 57.00
2.25
4


David Legrow, Eagleville PA; Richard Brown, Easley SC; Enrico Beretta, Martin GA; Gregory Roberts, Aiken SC 51.00
1.69
5


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Patricia Tucker - Samuel Marks, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 50.00
2.81
6/7
1

David Haydon, Marietta GA; Lenora Oceguera, Manetta GA; Michelle Alterman - Nicolas Hammond, Atlanta GA 49.00
1.11
6/7


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 49.00
2.11
2

Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 44.00
2.00
3
1
Ruth Engle - Jan Sheppe, Athens GA; Debbie Wagner, Athen GA; Cynthia Cone, Bogart GA 41.00
1.50
4
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA 38.00
1.13

3
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA; Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 34.00

Saturday Top of page

Sat AM 299er Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1
1
Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA; Takako Tsubokawa, Dunwoody GA 62.14%
1.82
2
2
2
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 57.10%
1.36
3
3
3
Carol Austin, Marietta GA; Marvin Sugarman, Atlanta GA 56.79%
1.05
4
4
4
Kathi Byrne - John Byrne, Atlanta GA 56.21%
0.79
5
5
5
Lois Daughters - Bonnie Morgan, Roswell GA 54.72%
0.57
6
6

Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 54.65%

Sat AM Open Strat Pairs
11.5 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 58.72%
6.75
2
1
1
Jane Melby, Atlanta GA; R Wood, Norcross GA 58.43%
5.06
3


William Burks III - Martha Spalding, Atlanta GA 57.44%
3.80
4


Paul Romig, Duluth GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 56.68%
2.85
5


Fred Moore, Dunwoody GA; Robert Duval, Alpharetta GA 56.33%
2.14
6
2

Andre Asbury, Warner Robins GA; Megan McLemore, Athens GA 56.32%
1.34
3

Eloise Jernigan - James Jernigan, Atlanta GA 53.33%
1.01
4

Billie Ruth Bird - Philip Jardina, Atlanta GA 52.56%
0.78
5

Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA 48.82%
1.24

2
Janet Edwards, Dunwoody GA; Elaine Norcross, Roswell GA 47.99%
0.93

3
Connie Grubbs, Clearwater FL; Sandra Carton, Billings MT 46.17%

Sat AM GA Youth Prs Trophy
10.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.67
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 73.78%
2.00
2
Murphy Green - Ashish Shah, Alpharetta GA 70.78%
1.50
3
Arjun Dhir - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 61.11%
1.13
4
Sean Gannon, Atlanta GA; Ricoh Das, Alpharetta GA 59.68%
0.84
5
Mili Raina - Kenneth Yang, Alpharetta GA 58.29%
0.63
6
Surabhi Ghai, Chesterbrook PA; Hunter Smith, Alpharetta GA 55.10%

Sat AM Card Rookie Pairs
9.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.22
1
Nikita Raina - Sahil Raina, Alpharetta GA 66.67%
1.67
2
Bob Wiley - Ally Wardlow, Atlanta GA 65.00%
1.25
3
Hansen Horvath - Caleb Colburn, Alpharetta GA 61.67%
0.94
4
Isaac Wexel, Lilburn GA; Richard Jan, Alpharetta GA 60.00%
0.70
5
William Washington - Immanuel Larry, Atlanta GA 58.33%

Sat Aft Open Strat Pairs
10.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 66.07%
4.13
2
1

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 61.01%
3.09
3


Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA 59.82%
2.32
4
2
1
Gene Luckey - Merrie Edelston, Atlanta GA 58.33%
1.74
5


Peggy Hayes, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA 54.76%
1.31
6


Norma Ambery - Carole Budnick, Atlanta GA 53.27%
1.34
3

Barbara Smallwood, Atlanta GA; R Wood, Norcross GA 52.98%
1.09
4/5
2/3
Paul Jacobson, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 52.38%
1.19
4/5
2/3
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 52.38%

Saturday Afternoon 299ers
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 60.04%
1.74
2
2
1
Shirley Suttle, Atlanta GA; Donald Hill, Lawrenceville GA 59.66%
1.31
3
3
2
Bert Grant, Canton GA; John Braun, Chapel Hill NC 58.14%
0.86
4/5
4/5

Carolyn Staton, Decatur GA; Suzette Goddard, Atlanta GA 57.77%
0.86
4/5
4/5

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 57.77%
0.58
6
6

Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 57.01%
0.82

3
Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 55.68%
0.61

4
Cynthia Tanner, Duluth GA; Janet Task, Dunwoody GA 53.79%
0.46

5
Carrie Oakley - Bob Spivey, Greenville NC 52.08%

Sat Aft Open BAM Teams
10 Tables

MPs A B Names Score
3.21
1/2

Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 17.00
3.21
1/2

Jacob Morgan, Madison WI; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Bob Soni - Robert Todd, Tallahassee FL 17.00
2.06
3

Eleanor Turoff - David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA; Sara Medlin, Alpharetta GA 13.25
1.19
4/6

Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Joanne Carroll, Carrollton GA 12.00
1.19
4/6

Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 12.00
2.16
4/6
1
John Simms - Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 12.00

SEC Champion KO Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
21.20
1
Barbara Heller, Decatur GA; Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA; Joe Rickman, Maryville TN
11.24
2
Robert Fendrick - Richard Taube - Mike Sheldon, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC

SEC Champion KO Bracket 2
8 Tables

MPs Rank Names
10.98
1
Vinay Apte - Martin Nathan - Walter Reeves Jr - Maureen McGuire, Atlanta GA
5.82
2
Paul Wharram, Marietta GA; George Powell, Roswell GA; Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA

SEC Champion KO Bracket 3
7 Tables

MPs Rank Names
6.47
1
Sandy Barrow - Mary May - Tom Wight, Macon GA; Samuel Murray, Highlands NC
3.43
2
Trevor Lumb, Atlanta GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA; Andrew Barnhill - Erik Holdo, Cumming GA

SEC Champion KO Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
3.96
1
Joel Adler, Atlanta GA; Lois Wender, Marietta GA; Betty Abbott, Westminster SC; John Jernigan, Conyers GA
2.10
2
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Margaret Manning, Marietta GA; Theodore Kolczak, Roswell GA; Jean Greenberg, Duluth GA

SEC Champion KO Bracket 5
6 Tables

MPs Rank Names
1.93
1
Tiffany Greene - Jeroo Dalal - Fram Dalal, Marietta GA; Ronnie Stoessel,
1.02
2
Jack Williams - Marily Young, Columbus NC; Maryanne Kuhn - Roy Kuhn, Lake Lure NC

Sat Unit 114 Trophy Pairs   1st session
12.5 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
12.00
1


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 61.66%
9.00
2
1

Michael Sherman, Chickamauga GA; Donna Marks, Atlanta GA 60.43%
6.75
3


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 59.48%
5.06
4


Andre Asbury - Robert Pearson Jr, Warner Robins GA 58.12%
4.00
5


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 57.49%
3.43
6


Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 56.45%
3.00
7


Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Denis Taneri, Powder Springs GA 54.71%
2.67
8


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 52.19%
2.80
9
2
1
James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 51.36%
2.10
3
2
Bruce King - Jane King, Athens GA 50.01%
1.58
4
3
Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA 49.14%
1.18

4
Carol Crawford, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 47.05%

Sat Eve Open Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
2.50
1
1
Tamim Diab, Atlanta GA; James Fordham, Fairburn GA 60.50%
1.88
2
2
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA 55.00%
1.41
3

Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 54.50%
1.05
4

Nancy Motes, Kennesaw GA; Terry Lange, East Point GA 53.00%
0.61
3/5
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 48.00%
0.61
3/5
Kris Clark, Marietta GA; William Hallowell, Lawrenceville GA 48.00%
0.61
3/5
Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 48.00%

Sat Eve Open Swiss Teams
10 Tables

MPs A B Names Score
3.33
1

Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 62.00
2.50
2

Robert Todd - Bob Soni, Tallahassee FL; Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA 51.00
1.97
3
1
David Legrow, Eagleville PA; Enrico Beretta, Martin GA; Donald Clayton, Seneca SC; Jaime Villanueva, Greer SC 50.00
1.40
4

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; Diana Cato - James Gentry Jr, North Augusta SC 44.00

Sunday Top of page

Sunday A/X Swiss Teams
25 Tables / Based on 61 Tables

MPs A X Names Score
17.75
1

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 84.00
13.31
2
1
R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; Martha Spalding - William Burks III, Atlanta GA 83.00
9.98
3

John Hassett, Kennesaw GA; Charles Davis, Lilburn GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC 80.00
7.49
4

J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; William Cunningham, Tucker GA 78.00
5.92
5

Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks - Patricia Tucker, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 77.00
6.01
6
2
Arlene Conway, Woodstock GA; Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Jean Franke - William Franke, Norcross GA 72.00
4.44
7

Robert Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; Arthur Lowen, Nashville TN 67.00
3.75
8/9

Barbara Heller, Decatur GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Joe Rickman, Maryville TN 66.00
3.75
8/9

Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 66.00
4.51
3
Edward Foran - Paul Wharram, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA; Steve Callaham, Woodstock GA 61.00
3.38
4
Gary Stern, Columbus GA; Marjorie Hall, Midland GA; Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 60.00

Flight B/C/D Swiss Teams
28 Tables

MPs B C D Names Score
7.63
1


John Simms - Nancy Smith, Marietta GA; Ross Jernigan, Big Canoe GA; Donna Holland, Roswell GA 89.00
5.72
2
1

Martha Thompson - Billie Moser, Oakwood GA; Betty Turner - Stephen Lurie, Gainesville GA 83.00
4.29
3
2

Ann Price - Sally Cole, Carrollton GA; Walter Robinson - Faye Robinson, Bowdon GA 82.00
3.22
4
3
1
Janice Ivey, Cumming GA; Janet Westlurg, Conyers GA; R Wood, Norcross GA; Charles Skillern, Oakton VA 78.00
2.54
5


Barbara Smallwood, Atlanta GA; Nick Gasnier, Duluth GA; Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 76.00
2.05
6/7


Judy Fendrick - Karen Roll - Joan Sheldon, Marietta GA; Thomas Stefani, Roswell GA 72.00
2.05
6/7


Carolyn Coleman - Howard Coleman, Lilburn GA; A Ramsey, Atlanta GA; June Beers, Newnan GA 72.00
1.62
8/9


Beverly Fox - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA 67.00
1.86
8/9
4

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA; John Knight - Mary Knight, Montreat NC 67.00
1.37
5/6

David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA 58.00
1.37
5/6

Edward Hales - Judith Hales, Atlanta GA; Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 58.00
1.93

2
Arjun Dhir - Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 56.00
1.45

3
Tiffany Greene - Barbara Tankersley - Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA 53.00

Sun AM Stratified Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 62.86%
2.25
2
2

Jack Carter, Cumming GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA 61.17%
1.69
3


Judith Bailey, Pell City AL; Jane Stockard, Dahlonega GA 56.83%
1.27
4
3

Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 55.95%
0.95
5


Robert Todd - Bob Soni, Tallahassee FL 54.87%
0.95
4

John Shea - M Jane Shea, Chamblee GA 51.49%
1.65

1
Susan Newell, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA 49.42%
1.24

2
Joel Adler - Joel Greenberg, Atlanta GA 47.29%
0.93

3
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 45.82%

Sun Aft Stratified Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
2.33
1

Robert Todd - Bob Soni, Tallahassee FL 59.03%
1.83
2
1
James Hickerson, Cartersville GA; Peshi Nat, Alpharetta GA 57.64%
1.20
3/4
2/3
Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Jack Carter, Cumming GA 54.86%
1.20
3/4
2/3
Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 54.86%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page