A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 1-5, 2009

Atlanta GA, Fourth of July Sectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 999.0
Total number of players attending - 873
Total number of players winning masterpoints - 759
Total number of masterpoints won - 3,896.95
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday Top of page

Wed AM 49er Pairs
7.0 Tables / Based on 6 Tables

MPs A B C Names Score
1.20
1
1
1
Glenda Beerman, Atlanta GA; Jeanne Dennis, Marietta GA 56.17%
0.90
2
2
2
Nancy Slough, Dunwoody GA; Nancy Kelley, Sandy Springs GA 55.22%
0.68
3


Linda Doherty, Dunwoody GA; Sonia Bratten, Atlanta GA 54.33%
0.51
4


Lucresia Deal, Roswell GA; Marcia Calhoun, Atlanta GA 53.67%
0.48
3

Clanice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA 49.08%

Wed AM 100/200/300 Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 57.30%
1.62
2
1

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 57.22%
1.14
3


Nick Gasnier, Johns Creek GA; Sarah Caldwell, Atlanta GA 57.11%
0.85
4


Frank Amrine - Jo Ellen Amrine, Louisville KY 56.96%
1.22
5
2
1
Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 53.91%
0.91
6
3
2
Honore Thynne, Atlanta GA; Marian Reed, Marietta GA 52.52%
0.68
4

Karen Schaefer - Marilynn Winston, Atlanta GA 51.13%
0.51
5

Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 50.98%
0.67

3
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA 50.59%

Wed AM Open Strat Pairs
15.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Ralph Levene, Vestavia Hills AL; Jim Foster, Birmingham AL 60.09%
5.25
2
1

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 59.04%
3.94
3


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 58.74%
2.95
4
2
1
Herb Shessel, Atlanta GA; Irwin Lowenstein, Longboat Key FL 58.45%
2.21
5


Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 55.53%
1.66
6
3

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 55.50%
1.24
4

Benny Joffe - Virginia Saul, Atlanta GA 54.65%
1.50
5
2
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 54.10%
0.70
6

Janet Steele - Gary Moye, Marietta GA 53.16%
1.13

3
Howard Fagin - Irwin Hyman, Atlanta GA 50.12%
0.84

4
Shirley Riggins, Duluth GA; Blanche Ziegler, Tucker GA 47.94%
0.66

5
Freida Shaffer - Pauline Kaplan, Atlanta GA 46.94%

Wed Aft 49er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.50
1


Stan Mogelnicki - John Byrne, Atlanta GA 68.75%
1.28
2
1

Lois Chesin - Marvin Chesin, Marietta GA 62.80%
0.96
3
2

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 60.71%
0.86
4
3
1
Mary Crawford - Charles Crawford, Atlanta GA 54.76%
0.65
5
4
2
Marilee Betor - Samuel Betor, Atlanta GA 52.38%
0.48
6/7
5
3
Judy Foster - Anne Yoder, Atlanta GA 51.79%
0.32
6/7


Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC 51.79%

Wed Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 66.67%
2.19
2
1
1
Roger Moore - Will Holmes, Athens GA 60.12%
1.59
3


Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 58.63%
1.64
4
2
2
Davis Grizzard - Carol Grizzard, Rome GA 56.55%
1.23
5
3
3
Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 54.93%
0.92
6
4

Linda Davidson - Carol Lazerson, Atlanta GA 54.80%
0.69
5

Diane Curington, Gainesville GA; Judy Kane, Dahlonega GA 54.17%
0.76
6/8

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 53.27%
0.65
6/8
4/5
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 53.27%
0.65
6/8
4/5
Rushikesh Desai, Duluth GA; Hilda Weinberg, Alpharetta GA 53.27%

Wed Aft Open Pairs
22.5 Tables / Based on 51 Tables

MPs A B C Names Score
10.17
1


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 69.44%
7.63
2


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 68.42%
5.72
3
1

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 65.02%
4.29
4


Edward Foran, Marietta GA; Josie Mitchell, Decatur GA 63.66%
3.22
5


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 63.30%
2.41
6


Judy Fendrick - Robert Fendrick, Marietta GA 60.42%
2.42
2

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 58.56%
1.82
3

Nancy Perkins - Dale D'Agata, Gainesville GA 56.58%
1.36
4

Janet Steele - Gary Moye, Marietta GA 54.27%
2.12
5
1
Bernie Holm, Marietta GA; Mary Gilbertson, Crawfordville FL 53.00%
1.59
6
2
Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Dacula GA 51.86%
1.19

3
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 49.61%
0.89

4
Patricia Teplitz - Carolyn Staton, Decatur GA 49.31%
0.67

5
Sherry Halpern - Alvin Halpern, Boca Raton FL 46.76%

Wed Eve Stratified Pairs
13.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 67.34%
4.00
2


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 62.62%
3.00
3


Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Michael White, Atlanta GA 59.08%
2.25
4


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Sherry Wynn, Cumming GA 58.96%
1.69
5


Bob Ayers - Marijan Word, Covington GA 58.46%
1.26
6


Stuart Goff, Woodstock GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 57.90%
2.39
1
1
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 56.01%
1.79
2
2
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 52.93%
1.34
3
3
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA 51.76%
1.01
4

Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 49.40%
0.83
5

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 47.67%

Wed Eve 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


E Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA 59.79%
1.44
2
1
1
James Victor Pierce, Covington GA; Jan Westbury, Conyers GA 59.18%
1.08
3


William Brooks - Lynn Mayes, Atlanta GA 58.16%
0.81
4


Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 57.68%
1.02
5
2

Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 55.56%
0.79
3
2
Patrick Connors, Norcross GA; Roger Beigh, 54.77%
0.57
4

Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN 52.05%
0.59

3
Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 51.96%

Wed/Thurs Compact KO
10 Tables

MPs Rank Names
6.48
1
Don Kemp, Anniston AL; Mary Ann Baird, Glencoe AL; Charlotte Rueschenberg, Birmingham AL; Amelia Cartrett, Attalla AL
4.54
2
Clay Hall - Mary Conaway, Birmingham AL; Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN
2.92
3
Dick Browne, Roswell GA; Jerry Mc Carn, Atlanta GA; T Conklin, Alpharetta GA; Ralph Folkerts, Cumming GA
2.27
4
Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Baugh, Snellville GA; Sylvia Brill - Joe Joshi, Norcross GA

Wed/Thurs Compact KO
10 Tables

MPs Rank Names
3.15
1
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Kay Friedrich - Kenneth Friedrich, Athens GA
2.21
2
Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA; John Jernigan, Conyers GA
1.42
3
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA; Alvin Daigle Jr - Gene Luckey, Atlanta GA
1.10
4
Revell Lawson, Avondale Est GA; Judy Vanrysselberge, Atlanta GA; Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA

Fiscal New Year KO Bkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
14.20
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN
7.53
2
Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Duval, Alpharetta GA

Fiscal New Year KO Bkt 2
8 Tables

MPs Rank Names
7.96
1
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
4.22
2
James Loth, Dunwoody GA; Peggy Tienken - John Singleton - Lorraine Siegel, Atlanta GA

Fiscal New Year KO Bkt 3
8 Tables

MPs Rank Names
6.02
1
Jan Banks, Norcross GA; Diana Hughes - Jane Melby - Sheila Katz, Atlanta GA
3.19
2
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Audrey Landy - Arleen Golden, Atlanta GA; Margaret Manning, Marietta GA

Fiscal New Year KO Bkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
4.95
1
Mary Bray - Rebecca Guberman - Beth Spalding Nix - Susan Cole, Atlanta GA
2.62
2
Joe Manous, Canton GA; Jo Melton, Rome GA; Nancy Alexander - Constance Allman, Atlanta GA

Fiscal New Year KO Bkt 5
8 Tables

MPs Rank Names
2.61
1
Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA; Zandy Rizzo - Murphy Green, Alpharetta GA
1.38
2
Carol Kerr - Edward Kerr, Hilton Head Isl SC; Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC

Heat of the Night KO Bk 1
6 Tables

MPs Rank Names
15.17
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Thomas Carmichael, Kennesaw GA
8.04
2
Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC

Heat of the Night KO Bk 2
7 Tables

MPs Rank Names
9.37
1
Erik Holdo, Cumming GA; Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA; Michael Sherman, Chickamauga GA
4.97
2
Don Kemp, Anniston AL; Mary Ann Baird, Glencoe AL; Amelia Cartrett, Attalla AL; Charlotte Rueschenberg, Birmingham AL

Heat of the Night KO Bk 3
8 Tables

MPs Rank Names
5.38
1
Karthik Srinivasan - Carol Crawford - Suseen Banks, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA
2.85
2
Melissa Mahan Nicol - Charles Nicol - Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA
1.21
3
Joyce Monroe, Atlanta GA; Nancy Fair, Woodstock GA; Bernie Holm, Marietta GA; Mary Gilbertson, Crawfordville FL

Thursday Top of page

Thur AM 299er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 60.23%
1.89
2
2

Gloria Hecht - Marilynn Winston, Atlanta GA 59.55%
1.42
3
3

Patricia McDermott, Ambler PA; Marney Maloney, Dunwoody GA 59.32%
1.06
4
4

Brenda Brettschneider - Martha Barze, Atlanta GA 58.18%
0.80
5


Sean Gannon - Rick Gannon, Atlanta GA 57.73%
1.28
6
5
1
Michael Goodman - Kenneth Ohr, Columbus GA 57.50%
0.96
6
2
Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 54.09%
0.72

3
Hilda Weinberg, Alpharetta GA; Dolly White, Wilmington NC 46.82%
0.54

4
Patrice Gage, Canton GA; Barbara Tankersley, Marietta GA 44.77%

Thu AM 49er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.20
1


Claire Lavery, Atlanta GA; Jacqueline Thornberry, Lilburn GA 69.87%
1.01
2
1
1
Betty Herrman, Marietta GA; Roz Fullerton, Atlanta GA 58.73%
0.68
3


Judi Carter, Roswell GA; Sonia Bratten, Atlanta GA 57.37%
0.76
4
2
2
Bruce Cross - Donna Cross, Cumming GA 56.14%
0.57
3

Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 54.79%
0.38
4/5

Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA 47.45%
0.38
4/5

Patricia Hall, Cumming GA; Jane Brown, Roswell GA 47.45%

Thur AM Open Strat Pairs
29.0 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 67.42%
7.50
2


Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 63.07%
5.63
3
1

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 61.74%
4.22
4


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 60.80%
3.16
5


Ralph Levene, Vestavia Hills AL; Jim Foster, Birmingham AL 60.16%
3.06
6
2

Arlene Conway, Woodstock GA; Gail Berman, Roswell GA 59.66%
2.30
3

Donna Neal, Cumming GA; Jean Bourn, Johns Creek GA 58.90%
1.72
4

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 56.44%
1.29
5

Nancy Motes, Kennesaw GA; Elaine Norcross, Roswell GA 56.16%
1.04
6

Carol Watson, Stone Mountain GA; Anne Barnwell, Atlanta GA 55.18%
2.12

1
Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 54.65%
1.59

2
Ina Parry, Lithia Springs GA; Linda Kelly, Marietta GA 51.83%
1.19

3
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA 51.05%
0.89

4
Jan Westbury, Conyers GA; Leslie Rigler, Acworth GA 50.19%
0.67

5
Mavis Wener - Carol Lazerson, Atlanta GA 49.05%

Thu Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 63.10%
2.12
2
2

Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 61.90%
1.59
3
3

Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA 60.71%
1.19
4
4

Diane Curington, Gainesville GA; Judy Kane, Dahlonega GA 60.42%
1.53
5
5
1
Harold Whitney, Villa Rica GA; Bob Penny, Lithia Springs GA 57.74%
1.15
6
6
2
Joyce Smith - Robert Smith, Alpharetta GA 57.44%
0.86

3
Dolly White, Wilmington NC; James Robinson, Atlanta GA 53.87%
0.65

4
Jan Westbury, Conyers GA; Leslie Rigler, Acworth GA 52.38%
0.48

5
Jane Brown, Roswell GA; Maureen Donohue, Atlanta GA 49.40%

Thurs Aft Open Pairs
31.0 Tables / Based on 58 Tables

MPs A B C Names Score
11.33
1


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 67.86%
8.50
2


Lanette Moore, Dunwoody GA; Lois Keith, Duluth GA 65.48%
6.37
3
1
1
Susan Hudson, Johns Creek GA; R Wood, Dacula GA 62.50%
4.18
4/5
2

Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA 61.61%
4.18
4/5


Rebecca Barnes, Franklin TN; Morris Williams, Dunwoody GA 61.61%
2.69
6


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 61.01%
1.77
7/8


Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Salem SC 60.12%
1.77
7/8


Mary Lou Carter - Carole Budnick, Atlanta GA 60.12%
2.14
3

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 57.74%
1.77
4
2
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Lois Wender, Marietta GA 55.95%
1.12
5/6

Evelyn Gilliard, East Point GA; Allean Strickland, Atlanta GA 54.17%
1.33
5/6
3
Bruce King - Jane King, Athens GA 54.17%
1.00

4
Ina Parry, Lithia Springs GA; Linda Kelly, Marietta GA 52.38%
0.82

5
Mary Watson, Dunwoody GA; Nita Broschat, Roswell GA 52.08%
0.77

6
Sherry Halpern - Alvin Halpern, Boca Raton FL 51.19%

Thu Aft 49er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.35
1
1

Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA 59.77%
1.01
2
2

Rosalyn Mitzner, Atlanta GA; Connie Dehler, Decatur GA 56.85%
0.76
3
3

Jen Macuch, Clarkston GA; Lynn McGill, Roswell GA 56.04%
0.57
4
4

Anne Gaillard Mellen - Shirley Suttle, Atlanta GA 55.79%
0.93
5
5
1
Linda Corbett - Susan Dawkins, Atlanta GA 55.00%
0.70

2
David Howard, Atlanta GA; Carl Yerger, Pottstown PA 54.03%
0.52

3
Lynn Mayes, Atlanta GA; John Jay, Alpharetta GA 52.85%
0.39

4
Suzanne Anderson - Barbara Tureen, Atlanta GA 52.10%

Thurs Eve Stratified Prs
13.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


J Wolfe - Mike Sheldon, Marietta GA 60.61%
4.13
2


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 60.04%
2.71
3/4


Ann Hedden, Watkinsville GA; Robbie Limer, Woodstock GA 59.28%
2.71
3/4


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 59.28%
2.39
5
1
1
Andy McKinnon, Lawrenceville GA; Lois Wender, Marietta GA 55.11%
1.79
6
2

Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA 54.17%
1.34
3
2
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 52.46%
1.01
4

Jan Banks, Norcross GA; John Singleton, Atlanta GA 51.52%
0.83
5

Jacques Giroux, Alpharetta GA; Roy Martin, Atlanta GA 50.95%

Thurs Eve 299er Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Geoff Maloney - Kathleen Maloney, Marietta GA 69.13%
1.71
2
1
1
Anne Gaillard Mellen - Shirley Suttle, Atlanta GA 66.93%
1.28
3
2
2
Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 63.70%
0.96
4
3

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 56.21%
0.77
5
4
3
Donna Schmid - Clanice Brown, Dunwoody GA 56.19%
0.54
6
5

Nancy Kirby - Lebby Neal, Atlanta GA 52.74%
0.60

4
Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC 49.08%

Uncle Sam KO Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
19.48
1
Kevin Collins, Dunwoody GA; Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
10.32
2
Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC

Uncle Sam KO Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
8.18
1
Don Kemp, Anniston AL; Mary Ann Baird, Glencoe AL; Charlotte Rueschenberg, Birmingham AL; Amelia Cartrett, Attalla AL
4.34
2
Rita Edlin - Norma Ambery - Lorraine Siegel - Kay Paris, Atlanta GA

Uncle Sam KO Bracket 3
7 Tables

MPs Rank Names
7.58
1
Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA
4.02
2
Dick Browne, Roswell GA; T Conklin, Alpharetta GA; Jerry Mc Carn, Atlanta GA; Ralph Folkerts, Cumming GA

Uncle Sam KO Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.50
1
Michael McConochie - John Milholland, Statesville NC; Glenda Dunham, Tate GA; Kay Wallace, Anderson SC
2.39
2
Nancy Motes, Kennesaw GA; Elaine Norcross, Roswell GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA

Uncle Sam KO Bracket 5
7 Tables

MPs Rank Names
4.15
1
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Stephen Hersch, Alpharetta GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA
2.20
2
Daniel Paracka - Helen Paracka - Carol Grizzard - Davis Grizzard, Rome GA

After Dark Comp KO Bkt 1
9 Tables

MPs Rank Names
6.86
1
Steve Callaham, Woodstock GA; David Schulman - Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA
4.80
2
Dinesh Doshi - Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson - Louis Gangarosa, Augusta GA
3.09
3
Douglas Hirt - Melanie Hirt - Steven McMahan - Roslyn McMahan, Nashville TN
2.40
4
Christopher Kohlmiller - Barbara Kohlmiller, Kennesaw GA; Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA

After Dark Comp KO Bkt 2
8 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Sean Gannon - Rick Gannon, Atlanta GA; Josie Mitchell, Decatur GA; Caihua Yan, Duluth GA
2.00
2
Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks - Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA

Friday Top of page

Fri AM 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Johnny Burns - Linda Burns, Cleveland TN 66.67%
1.29
2


Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 60.83%
0.97
3


Barbara Gomez, Palm Coast FL; R Wood, Dacula GA 57.08%
1.14
4
2

Katherine Gibson - Steven Gibson, Cleveland TN 53.75%
0.54
5


Frank Amrine - Jo Ellen Amrine, Louisville KY 52.92%
0.86
3

Diane Curington, Gainesville GA; Judy Kane, Dahlonega GA 51.67%
0.89
4
2
Roger Moore - Will Holmes, Athens GA 49.58%
0.67

3
Samuel Kight - Cynthia Kight, Woodstock GA 48.33%

Fri AM Open Strat Pairs
20.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1


Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA 64.58%
6.50
2


George Blankenship, Atlanta GA; Lanette Moore, Dunwoody GA 60.12%
4.88
3


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 58.33%
3.66
4


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 58.04%
3.23
5/6
1

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 57.74%
2.40
5/6


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 57.74%
2.42
2

Van May - Dennis Kanne, Marietta GA 56.85%
1.82
3

Virginia Saul, Atlanta GA; Gail Berman, Roswell GA 56.55%
2.00
4/5
1
Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Lawrenceville GA 56.25%
1.19
4/5

Margaret Trott, Decatur GA; Margaret Drake, Dacula GA 56.25%
1.50
6
2
Sergay Zarynoff, Conyers GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 54.76%
1.13

3
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 53.87%
0.84

4
A Ramsey, Atlanta GA; Edward Ashman, Decatur GA 48.21%
0.63

5
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 47.92%

Fri AM 49er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1


William Wilson - Jan Wilson, Marietta GA 63.89%
1.07
2


Jen Macuch, Clarkston GA; Lynn McGill, Roswell GA 62.70%
0.80
3


James Jirka - Bill Lott, Roswell GA 59.52%
0.86
4
1

Meriel Gregory - India Peters, Atlanta GA 58.73%
0.50
5


Patricia Hall, Cumming GA; Jane Brown, Roswell GA 56.35%
0.67
2
1
Betty Herrman, Marietta GA; Roz Fullerton, Atlanta GA 49.21%
0.50
3
2
Patricia Coker, St Augustine FL; Linda Keleher, Atlanta GA 47.22%

Fri AM Youth Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1
1

Amanda Pham, Marietta GA; Samuel Cai, Suwanee GA 69.45%
1.36
2


Kenneth Yang - Brian Cai, Alpharetta GA 61.55%
1.02
3
2
1
Aidan Kedzierski - Hannah Kedzierski, Marietta GA 57.40%
0.76
4
3
2
Jacob Wexel - Peter Wexel, Lilburn GA 55.45%
0.30
4
3
Gilbert Vayner, Chamblee GA; Michael Pham, Marietta GA 52.53%
0.64

4
Ruth Wexel - Mary Wexel, Lilburn GA 44.62%

Fri Aft Flt B/C Pairs
31.0 Tables

MPs B C Names Score
5.76
1

Jean Leggett - Kent Leggett, Clemmons NC 65.99%
4.32
2

Charles Semonsky, Roswell GA; Thomas Laforge, Marietta GA 64.29%
3.24
3

Virginia Saul, Atlanta GA; Gail Berman, Roswell GA 62.80%
2.43
4

Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 58.93%
3.18
5
1
Roy Martin, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 58.12%
1.41
6

Michelle Alterman - David Zeckets, Atlanta GA 57.74%
2.39
2
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 57.14%
1.79
3
Sikina Ehmer - Joyce Williams, Atlanta GA 55.57%
1.34
4
Bernice Adams, Duluth GA; Julie Ashton, Alpharetta GA 54.46%
0.99
5/6
Arlene Berchenko - Terry Ney, Atlanta GA 53.87%
0.88
5/6
Tiffany Greene, Marietta GA; Ina Parry, Lithia Springs GA 53.87%

Fri Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Carol Crawford - Merrie Edelston, Atlanta GA 61.31%
2.19
2
1

Diane Curington, Gainesville GA; Judy Kane, Dahlonega GA 60.42%
1.64
3
2

Brenda Brettschneider - Martha Barze, Atlanta GA 59.23%
1.19
4


Jeffrey Katz - Samuel Katz, Atlanta GA 58.63%
1.23
5
3

Blanche Ziegler, Tucker GA; Maureen Donohue, Atlanta GA 57.44%
0.67
6


Angela Young, Cumming GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 57.14%
1.53
4
1
Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA 54.76%
0.76
5/6

Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA 54.17%
1.15
5/6
2
Carrie Oakley - Sarah Sugg, Greenville NC 54.17%
0.86

3
Honore Thynne - Gailyn Thornton, Atlanta GA 53.27%
0.65

4
Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 52.68%
0.48

5
Robert Dolan - Linda Dolan, Etowah NC 51.19%

Fri Aft 49er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.65
1


Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 62.30%
1.24
2
1
1
Patricia Coker, St Augustine FL; Linda Keleher, Atlanta GA 60.38%
0.93
3


Claire Lavery, Atlanta GA; Jacqueline Thornberry, Lilburn GA 57.87%
0.79
4
2
2
Vicki Bell - Carolyn Potts, Atlanta GA 57.54%
0.52
5


Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA 57.14%
0.59
6
3

Meriel Gregory - India Peters, Atlanta GA 55.95%
0.47
4
3
Mary Crawford - Charles Crawford, Atlanta GA 55.56%
0.35
5
4
Donna Schmid - Clanice Brown, Dunwoody GA 53.17%

Fri Aft Flight A/X Pairs
23.0 Tables / Based on 84 Tables

MPs A X Names Score
13.22
1

William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 63.89%
9.92
2

Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Michael White, Atlanta GA 61.81%
7.44
3

Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 61.53%
6.05
4
1
Josie Mitchell, Decatur GA; Caihua Yan, Duluth GA 60.42%
4.18
5

Clay Hall - Mary Conaway, Birmingham AL 58.33%
4.54
6
2
Edward Foran, Marietta GA; Tarokh Taefi, Atlanta GA 57.78%
3.40
7
3
Lanette Moore, Dunwoody GA; George Blankenship, Atlanta GA 57.22%
1.76
8

Harriet Lewis, Smyrna GA; Richard Taube, Marietta GA 56.67%
1.47
9

Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 55.42%
2.55
4
Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 55.28%
1.91
5
James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 55.00%
1.44
6
Michael Sherman, Chickamauga GA; William Rittenberg, Atlanta GA 54.17%

Friday Evening Open Pairs
16.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 66.68%
3.88
2


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 65.75%
2.91
3


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 60.63%
2.53
4
1

Jean Leggett - Kent Leggett, Clemmons NC 59.27%
1.90
5
2

David Haydon, Marietta GA; Lenora Oceguera, Manetta GA 58.10%
1.23
6


Charles Lipman - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 57.77%
1.77
3
1
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 56.80%
1.07
4

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 52.58%
1.33
5
2
Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 50.25%
1.12

3
Terry Golden - Arleen Golden, Atlanta GA 48.16%
0.78

4
Beverly Mullee - Thomas Mullee, Atlanta GA 45.87%

Friday Evening 299ers
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 68.15%
1.44
2
2

Beverly Castellano, Marietta GA; Marian Lynch, Atlanta GA 60.42%
1.08
3
3
2
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA 59.23%
0.81
4
4
3
Michael Goodman, ; Kenneth Ohr, Columbus GA 58.63%
0.67
5
5

Marjorie Greenberg - Joel Greenberg, Atlanta GA 54.76%
0.54

4
Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC 52.38%

Fri Eve Stratified Swiss
15 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Clay Hall - Mary Conaway, Birmingham AL; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 59.00
3.75
2


O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Salem SC 57.00
2.81
3


Dennis Luft, Trussville AL; Judith Bailey, Pell City AL; Elizabeth Ivey, Clarksville TN; James Partridge, Birmingham AL 51.00
2.11
4


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; John Robert Hudson - Meredith Clarke, Peachtree City GA 50.00
1.58
5


Donald Clayton, Seneca SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 47.00
2.53
1
1
Robert Briggs - John Jernigan, Conyers GA; Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA 46.00
1.90
2

Roy Martin, Atlanta GA; James Dover, Flowery Branch GA; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL 43.00
1.42
3
2
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; John McIlvaine, Smyrna GA; Nancy Fleming, Marietta GA 38.00

Marathon Comp KO Bkt 1
12 Tables

MPs Rank Names
8.99
1
Robert Duval, Alpharetta GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA
6.29
2
Joan Sheldon, Marietta GA; Gladys Hardcastle - Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA
4.05
3
Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN; Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA
3.15
4
Dinesh Doshi - Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson - Louis Gangarosa, Augusta GA

Marathon Comp KO Bkt 2
11 Tables

MPs Rank Names
3.89
1
Mary Bray - Beth Spalding Nix - Rebecca Guberman - Susan Cole, Atlanta GA
2.72
2
Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; Nancy Fleming - Shirley Carroll, Marietta GA
1.75
3
Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Becky Butler, Alphadetta GA; Andi McCarthy, Alpharetta GA
1.36
4
Revell Lawson, Avondale Est GA; Judy Vanrysselberge - Evelyn Ellis - Betty McDonald, Atlanta GA

Marathon Comp KO, Bkt 3
12 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Zandy Rizzo - Murphy Green, Alpharetta GA
2.00
2
Ronald Johnson - Susan Johnson - Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA
1.29
3
Nancy Steinichen - Elaine Sheldon - Marcia Miller - Elizabeth Walker, Marietta GA
1.00
4
Harriet Rothberg - Nell Thurman - Cecile Prager, Atlanta GA; Marney Maloney, Dunwoody GA

Saturday Top of page

Sat AM 299er Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Angela Young, Cumming GA; Joyce Gorowitz, Alpharetta GA 62.26%
1.67
2
1
1
William Wilson - Jan Wilson, Marietta GA 58.30%
1.25
3
2
2
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA 57.77%
0.94
4
3
3
Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 56.70%
0.70
5


Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 56.04%
0.53
6


Loretta Parker, Tucker GA; Donna King, Stone Mountain GA 55.24%
0.68
4

Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 54.66%
0.51
5

Carrie Oakley - Sarah Sugg, Greenville NC 52.98%
0.48

4
Amanda Pham, Marietta GA; Samuel Cai, Suwanee GA 51.74%

Sat AM Open Strat Pairs
20.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Charles Durrin III, Madison AL; Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL 69.21%
5.25
2


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA 67.55%
3.94
3
1

Larry Spruell, Sandy Springs GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 62.42%
2.95
4
2
1
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA 61.73%
2.21
5
3
2
Barbara Halaby, Atlanta GA; Shirley Carroll, Marietta GA 58.80%
1.66
6


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 58.56%
1.30
4
3
Roy Martin - Karthik Srinivasan, Atlanta GA 53.02%
1.42
5
4
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA 53.01%
0.64
6/7

Anne Barnwell, Atlanta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 51.39%
0.64
6/7

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 51.39%

Sat Aft 49er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.13
1

William Wilson - Jan Wilson, Marietta GA 60.00%
0.85
2
1
Shirley Suttle - Anne Gaillard Mellen, Atlanta GA 58.00%
0.64
3
2
Margaret Morton - Meriel Gregory, Atlanta GA 57.50%
0.48
4

Juan Noltenius - Timothy Luttrell, Knoxville TN 53.50%

Sat Aft 299er Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Joan Glueck, Atlanta GA; Janet Task, Dunwoody GA 66.43%
1.74
2
1
1
Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN 62.01%
1.31
3


Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 60.62%
0.98
4


Frank Scroggins - Gloria Scroggins, Atlanta GA 57.59%
1.28
5
2

J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA 53.80%
0.58
6


Jan Westburg, Conyers GA; Leslie Rigler, Acworth GA 53.54%
0.96
3
2
James Victor Pierce, Covington GA; Patsy Moncrief, Conyers GA 52.47%
0.72
4

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 52.44%
0.54
5

Donna King, Stone Mountain GA; Loretta Parker, Tucker GA 51.27%
0.72

3
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 48.29%
0.54

4
Davis Grizzard - Carol Grizzard, Rome GA 47.49%

Saturday Afternoon AXes
19.0 Tables / Based on 56 Tables

MPs A X Names Score
11.00
1

Richard Taube, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA 64.88%
8.25
2

Charles Durrin III, Madison AL; Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL 63.39%
6.19
3

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.80%
4.43
4/5
1
Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA 61.61%
4.06
4/5

Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 61.61%
3.32
6
2
Brad Gibbs, Marietta GA; Boyce Robbins, Piedmont SC 58.63%
2.49
3
Ann Hedden, Watkinsville GA; Robbie Limer, Woodstock GA 55.36%
1.87
4
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Robert Epstein, Monroe Twp NJ 54.46%
1.40
5
Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 54.17%
1.05
6
Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN 53.87%

Saturday Afternoon B/Cs
19.5 Tables

MPs B C Names Score
4.22
1

Barbara Smallwood, Atlanta GA; Nick Gasnier, Johns Creek GA 66.37%
3.17
2

Larry Spruell, Sandy Springs GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 63.57%
2.37
3

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL 63.10%
2.36
4
1
Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA 58.93%
1.77
5
2
Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC 58.63%
1.00
6

Jean Leggett - Kent Leggett, Clemmons NC 57.95%
1.33
3
Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 57.44%
1.00
4
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA 57.14%
0.82
5
Chuck Pillow, Fort Worth TX; Dan Di Giusto, Tyrone GA 54.13%
0.66
6
Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 53.27%

Unit 114 Trophy KO Bkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
20.38
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks - Michael White - Patricia Tucker, Atlanta GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Kevin Collins, Dunwoody GA
10.80
2
Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA

Unit 114 Trophy KO Bkt 2
8 Tables

MPs Rank Names
9.98
1
Erik Holdo, Cumming GA; Donna Marks - William Rittenberg, Atlanta GA; Michael Sherman, Chickamauga GA
5.29
2
Richard Smith, Spartanburg SC; Donald Clayton, Seneca SC; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL

Unit 114 Trophy KO Bkt 3
8 Tables

MPs Rank Names
6.53
1
Edward Stone, Marietta GA; Donna Holland - Garry Williams, Roswell GA; Carol Crawford, Atlanta GA
3.46
2
Mary Bray - Rebecca Guberman - Susan Cole - Nancy Montet, Atlanta GA

Unit 114 Trophy KO Bkt 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.05
1
Robert Briggs - John Jernigan, Conyers GA; Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA
2.68
2
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA

Sat Eve Stratified Swiss
29 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1
1

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA; Karthik Srinivasan, Atlanta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA 70.00
5.63
2


Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 58.00
4.22
3
2

Bill Grisham - Vi Grisham, Acworth GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Elaine Norcross, Roswell GA 53.00
3.16
4


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Marion House, Laurel MS; James Gentry Jr, North Augusta SC 52.00
2.37
5


Walter Reeves Jr - Martin Nathan - Maureen McGuire - Rosalind Flax, Atlanta GA 51.00
1.97
6
3

Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC; Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 50.00
1.48
4

Betty Rowston - Barbara Potter - Davis Grizzard - Carol Grizzard, Rome GA 48.00
1.11
5

Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA 45.00
1.88

1
Margo Morrison - Bernie Holm - Vicki Byers, Marietta GA; Mary Gilbertson, Crawfordville FL 39.00
1.41

2
Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Sean Gannon, Atlanta GA 36.00

Sat Eve Non-LM Swiss
6 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Ina Parry - David Parry, Lithia Springs GA; J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA 55.00
1.21
2


Sarah Caldwell - Lynn Mayes - William Brooks, Atlanta GA; Lynn McGill, Roswell GA 53.00
1.33
1

Anne Powell - Kenneth Powell - Kathi Byrne - John Byrne, Atlanta GA 52.00
1.15

1
Henri Asta - Karyl Asta, Marietta GA; Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 44.00

Midnight Lose & Cruise
8 Tables

MPs Rank Names
1.95
1
Douglas Hirt - Melanie Hirt - Steven McMahan - Roslyn McMahan, Nashville TN
1.03
2
Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Richard Smith, Spartanburg SC; George Delp - April Delp, Gainesville GA

Sunday Top of page

Sun Flt A/X Swiss Teams
23 Tables / Based on 74 Tables

MPs A X Names Score
19.01
1

Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC; Richard Brown, Easley SC 94.00
14.26
2

Patricia Tucker - Samuel Marks, Atlanta GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 91.00
10.69
3
1
Steve Callaham, Woodstock GA; David Schulman - Martin Nathan - Vinay Apte, Atlanta GA 79.00
8.02
4
2
David Coberly, Spartanburg SC; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Andre Asbury, Warner Robins GA 74.00
6.34
5
3
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Robert Epstein - Nicolas Hammond, Atlanta GA; Edward Foran, Marietta GA 73.00
5.43
6

Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 71.00
4.75
7
4
James Gentry Jr, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Marion House, Laurel MS 69.00
4.01
8/9
5/6
Stuart Goff, Woodstock GA; Lanette Moore, Dunwoody GA; Lois Keith, Duluth GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 65.00
4.01
8/9
5/6
Sarah Goodstein, Decatur GA; Donald Blum, Atlanta GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 65.00

Sun Flt B/C Swiss Teams
29 Tables

MPs B C Names Score
8.22
1
1
Garry Williams, Roswell GA; Karthik Srinivasan - Carol Crawford, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 86.00
6.17
2

Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 85.00
4.62
3

William Franke - Jean Franke, Norcross GA; Arlene Conway, Woodstock GA; Gail Berman, Roswell GA 83.00
3.47
4
2
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Jack Williams, Columbus NC; Samuel Murray, Highlands NC 80.00
2.74
5

Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Jack Carter, Cumming GA; Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA 76.00
2.21
6/7

Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; David Haydon, Marietta GA; Lenora Oceguera, Manetta GA 74.00
2.21
6/7

Davis Grizzard - Carol Grizzard - Betty Rowston - Barbara Potter, Rome GA 74.00
1.83
8

Stephen Lurie - Tom Jordan - George Delp - April Delp, Gainesville GA 73.00
1.89
3
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 60.00
1.42
4
Robert Briggs - John Jernigan, Conyers GA; Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA 58.00

Sun NLM Swiss Teams
14 Tables

MPs A B C Names Score
3.63
1


Sarah Caldwell - Todd Wille, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 87.00
2.72
2
1

Biff Asta - Karyl Asta, Marietta GA; William Nakos - Carolyn Thomas, Acworth GA 83.00
2.04
3
2

Ned Henry, Decatur GA; Marian Lynch - Neil Gilmartin, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA 70.00
1.53
4


Sean Gannon - Rick Gannon, Atlanta GA; Roger Beigh, Decatur GA; Patrick Connors, Carnegie PA 67.00
1.52
5
3

Anne Powell - Kenneth Powell - Kathi Byrne - John Byrne, Atlanta GA 64.00
1.66
4
1
Linda Pham - Amanda Pham, Marietta GA; Brian Cai, Alpharetta GA; Samuel Cai, Suwanee GA 59.00

Sun AM Open Strat Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1
1
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 59.17%
1.97
2/3
2
2
Leslie Rigler, Acworth GA; Jan Westburg, Conyers GA 57.50%
1.97
2/3


Gil Mahla, Hartwell GA; Ellie Weems, Chattanooga TN 57.50%
1.27
4


Meg Stevens, Atlanta GA; Margaret Drake, Dacula GA 57.08%
1.11
5/6
3/4
3/4
Cynthia Kight, Woodstock GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA 56.67%
1.11
5/6
3/4
3/4
Sheila Katz, Atlanta GA; Gayatri Baisiwala, Marietta GA 56.67%

Sun Aft Open Strat Pairs
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.33
1


Ann Hedden, Watkinsville GA; Robbie Limer, Woodstock GA 63.89%
1.75
2
1
1
Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 54.17%
1.31
3
2
2
Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 52.78%
0.93
3

Carrie Oakley - Sarah Sugg, Greenville NC 49.31%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page