A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 7-9, 2009

Marietta(Atlanta) GA, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 106.0
Total number of players attending - 161
Total number of players winning msterpoints - 118
Total number of masterpoints won - 211.12
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft 100/200/NLM Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Bob Marett - Susan Marett, St Simons Is GA 63.69%
1.59
2


Bernie Holm, Marietta GA; Joyce Monroe, Atlanta GA 61.90%
1.52
3
1
1
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 57.74%
0.89
4


William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 56.85%
1.14
5
2
2
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 56.55%
0.50
6


Toni Adler - Joel Adler, Atlanta GA 52.98%
0.86
3
3
Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 52.68%
0.56
4/5

Cecile Prager - Marilynn Winston, Atlanta GA 52.38%
0.56
4/5

Henri Asta - Karyl Asta, Marietta GA 52.38%

Fri Aft 20/50 Pairs
6.5 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1

Janie Jirka - Susan Lott, Roswell GA 65.00%
0.96
2
1
Anne Yoder - Judy Foster, Atlanta GA 61.82%
0.72
3
2
Susan Dawkins - Mary Elrod, Atlanta GA 55.46%
0.54
4

James Jirka - Bill Lott, Roswell GA 54.54%
0.48
5
3
Anthony Potre - Sandra Potre, Marietta GA 52.50%

Fri Eve 50/100/200/NLM Pr
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Travis McKee - Nancy Fair, Woodstock GA 61.31%
1.71
2
1

Susan Hudson - John Hudson, Johns Creek GA 58.63%
1.36
3
2
1
Meriel Gregory - Margaret Morton, Atlanta GA 58.04%
1.11
4/5
3

J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA 57.74%
0.82
4/5


Toni Adler - Joel Adler, Atlanta GA 57.74%
0.72
6
4

Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 55.95%
0.90
5/6
2/3
Dorothy Price - Sonjia Alsobrooks, Acworth GA 51.49%
0.90
5/6
2/3
Candler McDaniel - Arthur McDaniel, Marietta GA 51.49%
0.57

4
Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 51.19%

Fri/Sat Knockouts
4 Tables

MPs Rank Names
2.49
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA

Saturday Top of page

Sat AM 100/200/300 Prs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1
1

Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 65.65%
1.52
2


William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 62.63%
1.14
3


Vicki Beard - Karl McMillin, Marietta GA 57.44%
0.85
4


Patrice Gage, Canton GA; Lynn Paul, Marietta GA 57.23%
1.14
5
2

Tiffany Greene - Veronica Stoessel, Marietta GA 54.89%
0.51
6


Glenda Dunham, Tate GA; Robert Allman, Mt Pleasant FL 54.46%
0.86
3

Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 54.22%
1.11
4
1
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 53.57%
0.83

2
Shirley Colquitt - Merrie Pagliaro, Roswell GA 52.08%

Sat AM 5/20/50 Pairs
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.05
1
1

Claire Wainwright, Acworth GA; Marsha Alexander, Dallas GA 68.28%
0.79
2
2

Anthony Potre - Sandra Potre, Marietta GA 57.18%
0.59
3


Lucresia Deal, Roswell GA; Marcia Calhoun, Atlanta GA 55.56%

Sat Aft 20/50 Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.13
1


Barbara Earnhardt, Decatur GA; Rosalyn Mitzner, Atlanta GA 70.00%
0.85
2


Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 58.00%
0.80
3
1

Janas Calender, Marietta GA; Patricia Bohannan, Murrells Inlet SC 55.00%
0.60
4/5
2

Claire Wainwright, Acworth GA; Marsha Alexander, Dallas GA 52.50%
0.42
4/5


Janie Jirka - Susan Lott, Roswell GA 52.50%

Sat Aft 100/200/NLM Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 66.37%
1.97
2
1

Veronica Stoessel - Tiffany Greene, Marietta GA 63.19%
1.47
3
2
1
Sally Pappas, Woodstock GA; Betty Ginter, Alpharetta GA 61.14%
1.11
4


William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 59.56%
0.92
5


Zandy Rizzo - Murphy Green, Alpharetta GA 59.48%
0.66
6


Laura Wade, Sewanee GA; Marian Lynch, Atlanta GA 57.95%
1.09
3
2
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 57.01%
0.82
4
3
Sara Polk - Joanne Urvan, Roswell GA 55.11%
0.61
5
4
Cecile Prager - Barbara Tureen, Atlanta GA 53.22%
0.48
6

Charlotte Newbury, Peachtree City GA; Gail Melton, Locust Grove GA 52.56%
0.46

5
Sonjia Alsobrooks - Dorothy Price, Acworth GA 50.26%

Sat Eve 100/200/NLM Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA 67.43%
1.59
2


Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA 60.76%
1.52
3
1
1
Joanne Urvan - Sara Polk, Roswell GA 59.40%
1.14
4
2
2
Anne Allen - Quentin Allen, Sandy Springs GA 58.30%
0.67
5


Mary Jo Allman, Mt Pleasant FL; Lois Holbrook, Austell GA 56.07%
0.53
6


Dhelia Williamson - Carol Crawford, Atlanta GA 55.83%
0.86
3
3
Vicki Bell - Carolyn Potts, Atlanta GA 55.27%
0.64
4

Charlotte Newbury, Peachtree City GA; Gail Melton, Locust Grove GA 48.25%
0.57

4
Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 48.20%

Sunday Top of page

Sun NLM Swiss Teams
12 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 86.00
2.50
2


Sarah Caldwell - Donna Adler - Todd Wille, Atlanta GA; Nick Gasnier, Johns Creek GA 78.00
1.87
3


Joel Adler - Toni Adler, Atlanta GA; Nancy Fleming - Shirley Carroll, Marietta GA 75.00
1.26
4/5


Judy Brodhead - Sheila Katz, Atlanta GA; Claudia Autrey, Roswell GA; Gayatri Baisiwala, Marietta GA 71.00
1.26
4/5


Karl McMillin - Mary Helen Harris - Henri Asta - Karyl Asta, Marietta GA 71.00
2.28
1
1
Dorothy Price - Sonjia Alsobrooks - Claire Wainwright, Acworth GA; Marsha Alexander, Dallas GA 57.00
1.71
2

Joanne Urvan - Sara Polk, Roswell GA; Patrice Gage, Canton GA; Barbara Tankersley, Marietta GA 48.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page