A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
December 9-13, 2009

Atlanta GA, Holiday SuperSectional
note: All-time Fall sectional attendance record.
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 860.5
Total number of players attending - 832
Total number of players winning masterpoints - 678
Total number of masterpoints won - 3,401.90
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Wednesday  Recap/Details/Matchpoints Top of page

Wed AM Open Strat Pairs
12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1
1

Leslie Packman - Nicolas Hammond, Atlanta GA 66.96%
5.75
2
2

Jan Banks, Norcross GA; Diana Hughes, Atlanta GA 62.80%
4.31
3


William Burks III, Atlanta GA; Sandy Yu, Alpharetta GA 59.52%
3.24
4


Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA 56.85%
2.43
5
3

Jack Carter, Cumming GA; Elaine Perlman, Smyrna GA 56.25%
1.82
6
4
1
Jean Watkins, Atlanta GA; Andy McKinnon, Snellville GA 55.06%
1.09
5/6
2/3
Ruth Symington - Nancy Elsea, Atlanta GA 53.87%
1.09
5/6
2/3
Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 53.87%

Wed AM 299er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA 59.17%
1.37
2
2
1
Diane Cook, Alpharetta GA; Norman Savage Jr, Roswell GA 57.08%
0.90
3/4
3/4

Stuart Galishoff, Atlanta GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA 56.25%
0.90
3/4
3/4
2
Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 56.25%
0.64
5
5

Rachael Brown - Marilynn Winston, Atlanta GA 55.83%

Wed AM 20/50 Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.20
1
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA 62.00%
0.90
2

Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA 61.00%
0.68
3
2
Meriel Gregory - Ann Sisk, Atlanta GA 58.50%
0.51
4

Laura Barkley - Judith Freeman, Atlanta GA 53.00%

Wed AFt 49er Pairs
7.5 Tables

MPs A B Names Score
1.35
1
1
Rita Toomey - Ann Curry, Gainesville GA 63.63%
1.01
2
2
Amy Brownstein, Atlanta GA; Gail Fisher, Dunwoody GA 57.10%
0.76
3

Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA 55.65%
0.57
4

Shirley Fox, Wichita KS; Leslie Rigler, Acworth GA 55.20%
0.53
5
3
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA 53.63%

Wed Aft 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 67.61%
2.00
2
1

Kenneth Powell - Anne Powell, Atlanta GA 65.34%
1.31
3


Ann Ashmore - Martha Barze, Atlanta GA 61.93%
0.98
4


Jan Westburg, Conyers GA; Jim Pierce, Covington GA 59.47%
1.50
5
2

Russell Battaglia - Marjorie Hicks, Decatur GA 57.39%
1.13
6
3

Elizabeth Woodward, Roswell GA; Betty Athon, Alpharetta GA 56.44%
0.84
4

Marilynn Winston - Karen Schaefer, Atlanta GA 55.68%
1.19
5/6
1/2
Shirley Colquitt - Merrie Pagliaro, Roswell GA 55.11%
1.19
5/6
1/2
John Byrne - Stanley Mogelnicki, Atlanta GA 55.11%
0.77

3
Marcia Miller - L Jane Lang, Marietta GA 52.08%
0.57

4
Anne Crane - William Crane, Alpharetta GA 51.52%

Wed Aft Open Pairs
16.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA 63.07%
5.87
2
1

Carol Callahan, Augusta GA; Leslie Packman, Atlanta GA 62.50%
4.40
3


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 58.33%
3.30
4


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 57.95%
2.48
5
2

Elaine Perlman, Smyrna GA; Jack Carter, Cumming GA 56.82%
1.86
6
3

Harry Hopkins, Atlanta GA; Warren Wilson, Marietta GA 56.06%
1.09
4

Kathleen Ballou - Frances Beard, Atlanta GA 54.55%
0.76
5

Billie Ruth Bird - Philip Jardina, Atlanta GA 52.65%
1.53

1
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA 49.81%
1.15

2
William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 49.43%

Wed Eve Stratified Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Mary Ann Kuhn - Roy Kuhn, Lake Lure NC 62.18%
1.29
2
2
1
Sue Williams - Ann Sisk, Atlanta GA 60.09%
0.97
3
3
2
Lana Imerman - Dorit Heart, Atlanta GA 53.64%
0.73
4
4
3
Don Ross - Robert Cohen, Atlanta GA 51.55%
0.48
5/6


Robert Belling, Alpharetta GA; Lois Sacher, Roswell GA 50.45%
0.48
5/6


Patrick Connors, Norcross GA; Roger Beigh, Marietta GA 50.45%

Wed Eve Stratified Pairs
9.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Lanette Moore - Howard Litsky, Dunwoody GA 64.29%
2.87
2
1

James Hickerson, Cartersville GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC 61.90%
2.15
3
2
1
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Seiko Hazanow, Duluth GA 58.93%
1.62
4


J Wolfe - Susan Wolfe, Marietta GA 55.65%
1.34
5
3

Suseen Banks, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 55.36%
1.01
4

Harry Hopkins, Atlanta GA; Warren Wilson, Marietta GA 54.46%
0.76
5

Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA 53.27%
1.33

2
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA 51.19%
1.00

3
Russell Battaglia - Marjorie Hicks, Decatur GA 49.70%
0.75

4
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA 43.15%

Wed Eve Special Swiss I
23 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA; Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA 58.00
4.63
2


Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 56.00
3.47
3
1
1
Lorine Lorino, Cleveland TN; Rebecca Lee, Hamilton GA; Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 54.00
2.60
4


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA 52.00
2.53
5
2

Peter Martin - Jerry Lichtefeld, Kennesaw GA; Frances Cooper, Norcross GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 51.00
1.90
6/7
3

Wayne Goddard, Clemson SC; Donald Clayton, Seneca SC; Tammy Pepper, Raleigh NC; Nicolas Hammond, Atlanta GA 49.00
1.28
6/7


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Heller, Decatur GA; Chris Moll, Raleigh NC 49.00
1.42
4

James Fordham, Fairburn GA; Trevor Lumb, Atlanta GA; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 41.00
1.33
5/6
2
Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Snellville GA; William Brooks - Jean Watkins, Atlanta GA 39.00
0.94
5/6

Nancy Motes - Peggy Chalker, Kennesaw GA; Jim Wall, Perry GA; Joseph Etoll, Marietta GA 39.00

Leftover Compact KO, I
9 Tables

MPs Rank Names
6.15
1
Nicolas Hammond, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
4.31
2
James Hickerson, Cartersville GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC; Lee Edwards, Dacula GA; Elsie Hathorn, Conyers GA
2.77
3
John Simms - Cathy Simms, Marietta GA; Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA
2.15
4
J Trapp - Camilla Humphrey - Louis Gangarosa - Chris Nicholson, Augusta GA

Leftover Compacts KO, II
8 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC; Sally Copeland, Cashiers NC; Sandy Barrow, Macon GA
2.00
2
Mary Watson, Dunwoody GA; Nita Broschat, Roswell GA; Susan Hudson, Johns Creek GA; Jean Greenberg, Duluth GA

Eat More Turkey KO, I
8 Tables

MPs Rank Names
15.74
1
Mike Sheldon - Richard Taube - Robert Fendrick, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA; Joe Rickman, Maryville TN
8.34
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Robert Heller, Decatur GA; Chris Moll, Raleigh NC

Eat More Turkey KO, II
6 Tables

MPs Rank Names
7.33
1
Dick Browne, Roswell GA; Ralph Folkerts, Cumming GA; Beverly Belling - T Conklin, Alpharetta GA
3.88
2
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Wayne Goddard, Clemson SC; Donald Clayton, Seneca SC

Eat More Turkey KO, III
8 Tables

MPs Rank Names
6.56
1
Larry Laibson, Roswell GA; A Ramsey, Atlanta GA; Edward Ashman, Decatur GA; Anne Skal, Johns Creek GA
3.48
2
Samuel Kight - Cynthia Kight, Woodstock GA; Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA

Eat More Turkey KO, IV
8 Tables

MPs Rank Names
3.81
1
Carol Lazerson - Karen Grablowsky - Alice Mercado - Linda Davidson, Atlanta GA
2.02
2
Arlene Berchenko - Faye Siegel - Terry Ney, Atlanta GA; Marcia Cohen, Charlottesville VA

Thursday  Recap/Details/Matchpoints Top of page

Thurs AM Semi-Fast Pairs
21.0 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
9.83
1
1

Thomas Stefani, Roswell GA; Karen Roll, Marietta GA 66.07%
7.37
2


Martha Spalding, Atlanta GA; Jack Carter, Cumming GA 65.77%
5.53
3


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 62.20%
4.15
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 61.61%
3.11
5


Elizabeth Cerulli - Betty Brownlee, Atlanta GA 58.63%
2.53
6
2

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA 56.85%
1.90
3

David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 56.55%
1.88
4
1
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Audrey Landy, Atlanta GA 53.57%
0.94
5/6

Ruth Symington - Carole Metzger, Atlanta GA 53.27%
1.19
5/6

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 53.27%
1.41

2
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 52.38%
1.06

3
Cynthia Cone, Douglasville GA; Marie Lewis, Macon GA 51.49%
0.77

4/6
Jan Banks, Norcross GA; Toni Adler, Atlanta GA 47.62%
0.70

4/6
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Sarah Caldwell, Atlanta GA 47.62%
0.70

4/6
Linda Kelly, Marietta GA; Ina Parry, Lithia Springs GA 47.62%

Thursday AM 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Charlotte Newbury - Louis Graham, Peachtree City GA 63.10%
2.19
2
1

Susan Johnson - Jean Watkins, Atlanta GA 59.82%
1.64
3
2

Lois Sacher, Roswell GA; Robert Belling, Alpharetta GA 58.93%
1.62
4
3
1
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 57.74%
1.22
5
4
2
Anne Blount - Bud Blount, Dunwoody GA 56.25%
0.96
6
5

Ronald Antinori - Susan Antinori, Atlanta GA 54.76%
0.80
6/7
3/4
Mary Helen Harris - Georgiana Pearson, Marietta GA 54.46%
0.80
6/7
3/4
Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA 54.46%
0.64

5
Susan Lybrook, Atlanta GA; Valerie Carson, Sandy Springs GA 53.57%

Thursday 0-50
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.50
1
1

Laura Lawrence - Richard Lawrence, Atlanta GA 60.84%
1.13
2


Martha Pietri - Judy Maner, Atlanta GA 59.70%
0.88
3
2

Joe Etoll, Smyrna GA; Veronica Stoessel, Marietta GA 59.23%
0.66
4
3

Amy Brownstein, Atlanta GA; Gail Fisher, Dunwoody GA 58.74%
0.49
5
4

Frances Wolff - Louise DeSantis, Atlanta GA 58.65%
0.67
6
5
1
Charlotte Phillips - Mary Janet Hardin, Atlanta GA 58.62%
0.50

2
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA 56.07%
0.38

3
Lois Chesin - Marvin Chesin, Marietta GA 52.48%
0.28

4
Elizabeth Neill - Susan White, Atlanta GA 52.16%

Thurs Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1
1
Susan Lybrook, Atlanta GA; Valerie Carson, Sandy Springs GA 65.77%
2.12
2
2

Karen Grablowsky - Alice Mercado, Atlanta GA 58.93%
1.59
3


Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 58.63%
1.23
4
3

Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA 58.04%
0.96
5


Ward Winer - Mary Jo Winer, Atlanta GA 57.74%
0.59
6/7


Charlotte Newbury - Louis Graham, Peachtree City GA 57.14%
1.22
6/7
4
2
Jim Pierce, Covington GA; Louise DeSantis, Acworth GA 57.14%
0.69
5

Frank Bruni, Scarsdale NY; John Withers, Atlanta GA 55.65%
0.67
6

Carol Lazerson - Linda Davidson, Atlanta GA 55.36%
0.91

3
Mary Helen Harris - Georgiana Pearson, Marietta GA 54.17%
0.68

4
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 53.57%
0.51

5
Anne Yoder - Kay O Connor, Atlanta GA 53.27%

Thurs Aft 49ers Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.13
1
1
Marylynne Solomon, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA 63.50%
0.85
2
2
Connie Melgaard, Atlanta GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA 59.00%
0.64
3

Janie Jirka - Susan Lott, Roswell GA 58.50%
0.48
4

Margaret Morton - Meriel Gregory, Atlanta GA 52.50%

Thurs Aft Strat Pairs
20.5 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Richard Taube - Bob Autrey, Marietta GA 64.12%
6.75
2


John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA 62.35%
5.06
3


John Friedl, Signal Mtn TN; Michael Sherman, Chickamauga GA 62.17%
3.80
4


Stuart Goff, Woodstock GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA 61.13%
2.85
5


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 60.65%
2.14
6


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 57.64%
3.23
1
1
Edward Stone, Marietta GA; Jane Melby, Atlanta GA 57.04%
2.42
2

Virginia Saul - Lorraine Siegel, Atlanta GA 56.19%
1.82
3

Robert Abrams - Harvey Berman, Atlanta GA 54.61%
1.19
4/5

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 53.70%
1.50
4/5
2
Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA 53.70%
0.78
6

Margie Loe - Beth Tyler, Atlanta GA 53.62%
1.13

3
Lois Sacher, Roswell GA; Robert Belling, Alpharetta GA 47.45%
0.84

4
Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Snellville GA 47.44%
0.63

5
Edward Ashman, Decatur GA; Alexander Morgan, Atlanta GA 45.83%

Thurs Eve Strat Pairs
6.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs A B Names Score
3.50
1

Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 64.58%
2.30
2/3
1
Jaime Villanueva, Greer SC; Jacques Giroux, Alpharetta GA 61.25%
2.30
2/3

Tarokh Taefi - William Burks III, Atlanta GA 61.25%
1.48
4
2
Evelyn Gilliard, East Point GA; Gwendolyn Middlebrooks, Atlanta GA 55.42%
1.11
3
James Hickerson, Cartersville GA; Sambasiva Rao, Morrisville NC 50.42%

Thurs Eve 299ers Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Dan Osburn - Dana Osburn, Fairview Vlg PA 69.05%
1.44
2
2
1
C David Depriest - Irene Lund, Marietta GA 58.33%
1.08
3
3
2
Patricia Hallow, Watkinsville GA; Barbara Wilkinson, Athens GA 57.14%
0.81
4


Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA 55.65%
0.67
5


Sarah Caldwell - Todd Wille, Atlanta GA 54.17%
0.98
4
3
Jon Heinecke, Roswell GA; Doug Parker, Alpharetta GA 52.68%
0.51
5

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 52.38%
0.42

4/6
Wayne Simpson - Jeanie Para, Gainesville GA 47.92%
0.74

4/6
Nancy Slough, Dunwoody GA; Nancy Kelley, Sandy Springs GA 47.92%
0.42

4/6
Patrick Connors, Norcross GA; Roger Beigh, Marietta GA 47.92%

Thurs Eve Swiss Teams
29 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Peter Martin, Kennesaw GA; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Claudia Hammock, Alpharetta GA; Frances Cooper, Norcross GA 71.00
5.50
2
1

Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA; Suseen Banks, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 61.00
4.12
3


Louis Gangarosa - J Trapp - Chris Nicholson, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA 59.00
3.09
4


Edward Foran - J Wolfe - Mike Sheldon, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA 58.00
2.03
5/6


Michael Strizhevsky, Dunwoody GA; Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA; Mikhail Kreslavskiy, Marietta GA 55.00
2.03
5/6


Kevin Collins, Dunwoody GA; Paul Romig, Duluth GA; Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 55.00
2.40
2/3

Robert Abrams - Barbara Kruse - Harvey Berman - Joanne Walker, Atlanta GA 46.00
2.40
2/3

James Fordham, Fairburn GA; Tammy Pepper, Raleigh NC; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; Sandy Smith, Calera AL 46.00
1.54
4

Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA; Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA 43.00
1.15
5

Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Becky Butler, Alphadetta GA; Katharine Emerson, Smyrna GA 42.00
2.00

1
Patricia Coker, St Augustine FL; Barbara Washington, Dunwoody GA; Shelia Shapleigh - Linda Keleher, Atlanta GA 34.00
1.50

2
Charles Swanson, Milledgeville GA; John Ford, Franklin TN; Lorine Lorino, Cleveland TN; Rebecca Lee, Hamilton GA 30.00
1.13

3
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA; Kris Clark, Marietta GA 27.00

Shopaholic KO I
7 Tables

MPs Rank Names
18.21
1
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
9.65
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA

Shopaholic KO II
7 Tables

MPs Rank Names
9.84
1
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA; Louis Gangarosa - Chris Nicholson, Augusta GA
5.22
2
Maureen McGuire - Vinay Apte - Martin Nathan - Perry Alterman, Atlanta GA

Shopaholic KO III
6 Tables

MPs Rank Names
6.51
1
James Fordham, Fairburn GA; Trevor Lumb, Atlanta GA; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN
3.45
2
Linda Bush, Evans GA; John Cotty, McCormick SC; John Jernigan, Conyers GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA

Shopaholic KO IV
6 Tables

MPs Rank Names
4.19
1
Susan Cole - Rebecca Guberman - Mary Bray - Betty Sue Sherwood, Atlanta GA
2.22
2
James Kirby, Westminster SC; Robert Snelsire, Clemson SC; Arthur Haven Jr, Tucker GA; Barbara Tegtmeyer, Woodstock GA

Shopaholic KO V
6 Tables

MPs Rank Names
3.21
1
Alvin Daigle Jr - Carol Crawford - David Howard, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA
1.70
2
Jeanne Willis, Demorest GA; Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA; Robin Harben, Gainesville GA

Friday  Recap/Details/Matchpoints Top of page

Friday AM 49ers Pairs
7.0 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1
1
Judith Freeman - Laura Barkley, Atlanta GA 60.55%
0.96
2

James Jirka - Bill Lott, Roswell GA 57.82%
0.72
3
2
June Willingham, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA 55.64%
0.54
4
3
Jeanne Dennis, Marietta GA; Glenda Beerman, Atlanta GA 54.45%
0.41
5

Ann Sisk - Daphne Eaton, Atlanta GA 54.27%

Friday AM 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

Ronald Antinori - Susan Antinori, Atlanta GA 63.39%
1.67
2
2

Susan Johnson - Jean Watkins, Atlanta GA 60.71%
1.25
3
3

Carol Lazerson - Karen Grablowsky, Atlanta GA 59.82%
1.19
4
4
1
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA 58.93%
0.62
5/6


Lynn Paul, Marietta GA; Nancy Alexander, Atlanta GA 57.44%
0.62
5/6
5

Tiffany Greene - Veronica Stoessel, Marietta GA 57.44%
0.89

2
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA 55.95%
0.67

3
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 53.87%

Friday AM Strat Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 61.31%
2.75
2


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia 60.12%
2.06
3


William Kulbersh - Eleanor Turoff, Atlanta GA 58.63%
1.55
4


Ann Reese, Kennesaw GA; Bob Autrey, Marietta GA 58.04%
1.16
5


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 57.14%
1.28
6


Richard Taube, Marietta GA; Chris Moll, Raleigh NC 55.36%
2.25
1

Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA 51.19%
1.69
2

Paula Mallory, Atlanta GA; Dorothie Cunningham, Tucker GA 50.00%
1.27
3

Gary Moye - Janet Steele, Marietta GA 48.81%
0.83
4/5

Jane Dickerson, Atlanta GA; Carol Watson, Stone Mountain GA 47.02%
0.83
4/5

Margaret Manning, Marietta GA; Harry Brandt, Atlanta GA 47.02%

Fri Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1

Marsha Goldstein - Robert Fine, Atlanta GA 60.04%
2.05
2


Carl Coppolino - Mary Coppolino, Atlanta GA 59.66%
1.44
3/4
2/3
1
Bonnie Morgan - Lois Daughters, Roswell GA 57.77%
1.44
3/4
2/3

Lois Chesin - Jeroo Dalal, Marietta GA 57.77%
0.92
5
4

Marney Maloney, Dunwoody GA; Janet Anderson, Atlanta GA 57.20%
0.74
6
5

Ronald Antinori - Susan Antinori, Atlanta GA 57.01%
0.96
6
2
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 56.82%
0.72

3
Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA 52.08%
0.54

4
Harold Whitney, Villa Rica GA; Bob Penny, Lithia Springs GA 51.70%

Fri Aft 49er Pairs
6.5 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1
1
Rebecca Lee, Hamilton GA; Timothy Marks, West Point GA 63.80%
0.96
2
2
Ronald Solomon - Marylynne Solomon, Monroe GA 59.79%
0.72
3
3
Connie Melgaard, Atlanta GA; Chris Demuzio, Dunwoody GA 58.79%
0.54
4

Ann Sisk - Daphne Eaton, Atlanta GA 57.95%
0.41
5

Frances Wolff, Atlanta GA; Louise DeSantis, Acworth GA 55.65%

Fri Aft A/X Pairs
15.5 Tables / Based on 60 Tables

MPs A X Names Score
11.67
1

Mike Sheldon, Marietta GA; Joe Rickman, Maryville TN 65.38%
8.75
2
1
Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia 60.70%
6.56
3

John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA 59.65%
4.92
4

Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 59.52%
3.69
5

Eleanor Turoff - William Kulbersh, Atlanta GA 59.41%
2.77
6

Robert Fendrick - J Wolfe, Marietta GA 58.78%
3.44
7
2
Sara Medlin, Alpharetta GA; Kate Smith, Stone Mountain GA 55.89%
2.58
3
Lanette Moore - Howard Litsky, Dunwoody GA 54.73%
1.93
4
Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA 54.07%
1.45
5
Karolyn Smith - Phil Hook, Atlanta GA 53.77%
1.09
6
Karol Barnes - Ed Barnes, Fortson GA 51.99%

Fri Aft B/C Pairs
20.5 Tables

MPs B C Names Score
4.36
1

Evelyn Gilliard, East Point GA; Marjorie Waldon, Atlanta GA 66.96%
3.27
2

Robert Abrams - Joanne Walker, Atlanta GA 62.50%
2.45
3

Wayne Goddard, Clemson SC; Donald Clayton, Seneca SC 62.22%
1.84
4

Thomas Laforge, Marietta GA; Pam Van Patton, Smyrna GA 60.12%
1.38
5

Mary Ann Baird, Glencoe AL; Amelia Cartrett, Attalla AL 57.14%
1.04
6

Betty Brownlee, Atlanta GA; Laurel Anne Barrett, Norcross GA 56.87%
2.12
1
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 53.59%
1.59
2
Seiko Hazanow, Duluth GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA 50.64%
1.19
3
H Farmer - Adele Sellars, Atlanta GA 48.81%
0.89
4
Beth Chertoff, Alpharetta GA; Jill Kleinman, Atlanta GA 48.12%
0.67
5
Cynthia Cone, Douglasville GA; Marie Lewis, Macon GA 48.04%

Friday Eve Special Swiss
21 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Barbara Heller, Decatur GA; Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA; Joe Rickman, Maryville TN 68.00
4.37
2


Mike Sheldon - James Satterfield, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 54.00
3.28
3


Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 53.00
2.15
4/5


John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 51.00
2.15
4/5


Don Kemp, Anniston AL; Charlotte Rueschenberg, Birmingham AL; Mary Ann Baird, Glencoe AL; Amelia Cartrett, Attalla AL 51.00
1.38
6


Bruce Oliver - Kristina Oliver - James Partridge, Birmingham AL; Judith Bailey, Pell City AL 50.00
2.53
1

Arjun Dhir - Ricoh Das - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Dennis Luft, Trussville AL 39.00
1.90
2

Keith White - Joan Carlton, Woodstock GA; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; Sandy Smith, Calera AL 35.00
1.65
3
1
Janice Brown - Donna Schmid - Christine Dimuzio, Dunwoody GA; Connie Melgaard, Atlanta GA 34.00

Fri Eve 299er Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1
1
Sue Williams - Robert Cohen, Atlanta GA 62.18%
1.37
2
2

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 57.13%
1.02
3
3

Dan Osburn - Dana Osburn, Fairview Vlg PA 54.31%
0.89
4
4
2
Brad Elkins, ; Kevin Oglesby, Norcross GA 54.01%
0.67
5

3
Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA 52.70%

Fri Eve Open Pairs
9.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 65.48%
2.87
2


Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Todd, Tallahassee FL 61.31%
2.15
3


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 60.12%
1.62
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 55.95%
2.39
5
1

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 53.87%
1.79
2

James Heard, Lincolnton GA; J Trapp, Augusta GA 52.68%
1.74
3
1
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 52.38%
1.01
4

Jaime Villanueva, Greer SC; Jacques Giroux, Alpharetta GA 51.19%
1.31
5
2
Carol Crawford, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 50.60%
0.98

3
Vi Grisham - Bill Grisham, Acworth GA 49.11%

One-Day Sale Compact KO,I
16 Tables

MPs Rank Names
9.25
1
Tom Wight - Sandy Barrow, Macon GA; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC
6.48
2
Warren Roberts III, Flat Rock NC; Douglas Wagner, Birmingham AL; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC
4.16
3
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA
3.24
4
Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Edward Stone - John Simms, Marietta GA

One-Day Sale Compact KO,2
13 Tables

MPs Rank Names
3.56
1
Anne Yoder - Mary Elrod - Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA
2.49
2
William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA
1.60
3
Stephen Hersch, Alpharetta GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA; Jean Greenberg, Duluth GA
1.25
4
Larry Laibson - Joan Laibson, Roswell GA; Amy Brownstein, Atlanta GA; Bruce Mencher, Alpharetta GA

One-Day Sale Cons. Bkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
2.06
1
Dick Browne, Roswell GA; Ralph Folkerts, Cumming GA; Beverly Belling - T Conklin, Alpharetta GA
1.09
2
John Singleton - Kenneth Leddick - Peggy Tienken, Atlanta GA; James Loth, Dunwoody GA

Saturday  Recap/Details/Matchpoints Top of page

Sat AM Open Pairs
15.5 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1
1

Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA 61.32%
7.50
2


Margaret Drake, Dacula GA; Meg Stevens, Atlanta GA 58.93%
5.63
3
2

Lee Eckert, Alpharetta GA; Dennis Luft, Trussville AL 57.81%
4.22
4
3
1
Suzie Lowenstein - Teddi Sanford, Atlanta GA 56.34%
3.16
5


Eldon Clayman - Susan Clayman, Valdese NC 56.19%
2.37
6
4

David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 55.86%
0.89
5

Carol Callahan, Augusta GA; Leslie Packman, Atlanta GA 52.24%
0.67
6

Gail Berman, Roswell GA; Virginia Saul, Atlanta GA 51.98%
1.33

2
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA 49.35%
1.00

3
Dorothie Cunningham, Tucker GA; Susan Newell, Alpharetta GA 48.97%
0.75

4
Ann Powell - Debbie Wagner, Athens GA 47.83%

Sat AM 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC 62.50%
1.74
2
1

Shirley Urso, Conyers GA; Jim Pierce, Covington GA 60.23%
1.31
3


Alice Jackson - Gregory Anderson, Atlanta GA 59.85%
1.28
4
2

Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 53.79%
0.73
5


Brian Williams, Crab Orchard TN; Mary Neal, Crossville TN 53.22%
1.11
6
3
1
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards, Dunwoody GA 52.84%
0.72
4

Carol Lazerson - Faye Siegel, Atlanta GA 52.27%
0.83
5
2
Anne Crane - William Crane, Alpharetta GA 52.08%

Sat AM 49er Pairs
6.5 Tables

MPs A B Names Score
1.28
1

Frances Wolff, Atlanta GA; Louise DeSantis, Acworth GA 64.28%
0.96
2

Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA 64.20%
0.93
3
1
Ronald Solomon, Monroe GA; Jeff Rakowski, Loganville GA 62.66%
0.70
4
2
Bud Wright - Elizabeth Wright, Atlanta GA 62.18%
0.52
5
3
Richard Brody, Sandy Springs GA; William Dickerson, Atlanta GA 60.86%
0.39
4
Marylynne Solomon, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA 51.27%

Sat AM Youth State Champs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.33
1
1
1
Aashna Choudhary - Brian Cai, Alpharetta GA 71.60%
1.75
2
2

Hunter Smith - Ashish Shah, Alpharetta GA 67.39%
1.31
3


Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 62.84%
0.98
4


Arjun Dhir, Alpharetta GA; Sean Gannon, Atlanta GA 60.12%
0.82
5
3

Zandy Rizzo - Murphy Green, Alpharetta GA 58.32%
0.57
6
4

Angie Green - Mili Raina, Alpharetta GA 57.10%
0.42
5

Ricoh Das - William Dang, Alpharetta GA 53.77%
0.59

2
Aditya Duddikunta - Alex Jan, Alpharetta GA 53.63%
0.39

3
Nikita Raina - Sahil Raina, Alpharetta GA 51.92%
0.29

4
Bennett Kane - Claus Zheng, Marietta GA 50.32%

Sat AM Card Rooks
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.65
1
Isaac Wexel, Lilburn GA; Hannah Kedzierski, Marietta GA 73.63%
0.49
2
Tomer Bromberg - Richard Jan, Alpharetta GA 66.36%
0.37
3
Phoebe Wexel, Lilburn GA; Daniel Shen, Duluth GA 54.34%
0.27
4
Holly Nichols - Rachel Thomson, Atlanta GA 48.39%

Sat Aft A/X Pairs
9.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A X Names Score
8.33
1
1
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jacques Giroux, Alpharetta GA 61.31%
6.25
2
2
Larry Giltman, M.D., Cumming GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 59.52%
4.69
3
3
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA 56.55%
3.51
4

Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN 53.27%
2.64
5
4
Ellen Cohen - Evelyn Ogden, Macon GA 52.68%
1.17
5
Carey Snider, Woodstock GA; Sara Medlin, Alpharetta GA 52.38%

Sat Aft B/C Pairs
15.0 Tables

MPs B C Names Score
3.51
1

Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA 69.89%
2.63
2
1
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 60.14%
1.97
3
2
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA 59.28%
1.48
4

Victoria Stewart, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA 58.52%
1.11
5

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 57.99%
0.88
6

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 57.25%
1.13
3
Cynthia Cone, Douglasville GA; Marie Lewis, Macon GA 55.25%
0.84
4
Katharine Emerson, Smyrna GA; Becky Butler, Alphadetta GA 51.08%
0.63
5
Chip Harrell, Smyrna GA; Edward Stone, Marietta GA 49.97%

Sat Aft 299er Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 68.95%
1.97
2
2

Paul Huddleston - David Gouzie, Atlanta GA 61.10%
1.47
3


Margaret Een, Warrenton VA; Loretta Parker, Tucker GA 60.91%
1.45
4
3
1
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA 59.33%
0.83
5


Rosemary Grant - Patrice Gage, Canton GA 57.72%
1.09
6
4
2
Dhelia Williamson, Atlanta GA; John Williamson, Davidson NC 54.23%
0.66
5

Kaaren Dolinsky, Roswell GA; Diane Cook, Alpharetta GA 54.09%
0.50
6

Donna King, Stone Mountain GA; Ruth Gault, Duluth GA 53.94%
0.82

3
Don Ross - Robert Cohen, Atlanta GA 52.02%
0.61

4
Jeff Rakowski, Loganville GA; Ronald Solomon, Monroe GA 51.44%
0.46

5
Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA 51.07%

Sat Eve Stratified Prs
17.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1
1

Robert Abrams - Harvey Berman, Atlanta GA 66.94%
4.00
2


James Partridge, Birmingham AL; Judith Bailey, Pell City AL 65.66%
3.00
3


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 61.05%
2.33
4


Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jacques Giroux, Alpharetta GA 61.04%
1.69
5


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 58.23%
2.21
6
2

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 58.16%
2.00
3
1
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA 57.01%
1.24
4

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 56.83%
0.93
5

James Heard, Lincolnton GA; J Trapp, Augusta GA 54.04%
1.50
6
2
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA 52.19%
1.13

3
Arjun Dhir, Alpharetta GA; James Fordham, Fairburn GA 50.28%
0.84

4
Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 48.57%
0.63

5
Joel Adler - Toni Adler, Atlanta GA 44.21%

Sat Eve 299er Prs
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.32
1/2
1/2

Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 60.32%
1.32
1/2
1/2
1
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA 60.32%
0.85
3
3
2
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 57.93%
0.64
4


Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 52.37%


Saturday Compact KO
16 Tables

MPs Rank Names
8.08
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA
5.66
2
Carol Troxel - Sally Seebeck, Roswell GA; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; Sandy Smith, Calera AL
3.64
3
Jim Wall, Perry GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA
2.83
4
Todd Wille - Sarah Caldwell, Atlanta GA; Nick Gasnier, Johns Creek GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA

Oh, Dreidel! KO, Bkt I
6 Tables

MPs Rank Names
18.21
1
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Mike Sheldon - Robert Fendrick - Richard Taube, Marietta GA
9.65
2
Douglas Wagner, Birmingham AL; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC

Oh, Dreidel! KO, Bkt II
6 Tables

MPs Rank Names
9.64
1
Stuart Goff, Woodstock GA; James Satterfield - Carl Wolinsky, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA
5.11
2
Louis Gangarosa - Chris Nicholson, Augusta GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

Oh, Dreidel! KO, Bkt III
6 Tables

MPs Rank Names
7.81
1
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA; Gabriel Fadel - Ginny Fadel, Duluth GA
4.14
2
Erik Holdo, Cumming GA; Bob Jones, Acworth GA; F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks - William Rittenberg, Atlanta GA

Oh, Dreidel! KO, Bkt IV
8 Tables

MPs Rank Names
7.44
1
John Jernigan, Conyers GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA; Linda Bush, Evans GA; John Cotty, McCormick SC
3.94
2
Tom Wight - Sandy Barrow, Macon GA; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC

Oh, Dreidel! KO, Bkt V
8 Tables

MPs Rank Names
5.06
1
Ronald Antinori - Susan Antinori - Mary Bray - Rebecca Guberman, Atlanta GA
2.68
2
John Knight - Mary Knight, Montreat NC; Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA
Sunday  Recap/Details/Matchpoints Top of page

Sun AM Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Bob Jones, Acworth GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA 67.56%
2.38
2
1
1
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA 62.50%
1.78
3


Margaret Drake, Dacula GA; Betty Brownlee, Atlanta GA 58.33%
1.50
4
2
2
Angela Young, Cumming GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 56.55%
1.13
5
3
3
Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA 56.25%
0.84
4

William Brooks - Jean Watkins, Atlanta GA 51.19%
0.68
5
4
Donna King, Stone Mountain GA; Ruth Gault, Duluth GA 49.11%

Sun Aft Open Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Michael White, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 69.08%
2.25
2


Purnima Gupta, Raleigh NC; A Prabhu, Springfild Gd NY 60.42%
1.72
3
1
1
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA 58.92%
1.29
4
2
2
Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA 57.92%
0.97
5
3

Margaret Een, Warrenton VA; Loretta Parker, Tucker GA 56.25%
0.73
4

Robert Dodd - Anne Ballard, Atlanta GA 51.92%
0.54
5

Jeanne Dennis, Marietta GA; Glenda Beerman, Atlanta GA 50.08%

Georgia State Trophy Swiss
20 Tables / Based on 52 Tables

MPs A X Names Score
15.50
1

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN 93.00
11.63
2
1
Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 80.00
7.63
3/4

Samuel Marks - Patricia Tucker, Atlanta GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 76.00
7.63
3/4
2
Edward Foran, Marietta GA; Nicolas Hammond, Atlanta GA; Leona Small - Joshua Small, Dunwoody GA 76.00
5.23
5
3
Bobby Belt, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA; Rita Edlin - Gladys Hardcastle, Atlanta GA 73.00
4.16
6/7
4
Richard Smith, Spartanburg SC; William Norteman Jr, Woodruff SC; Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 70.00
4.16
6/7

Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick - Mike Sheldon - Richard Taube - J Wolfe, Marietta GA 70.00
2.88
5/6
Stuart Goff, Woodstock GA; James Satterfield - Carl Wolinsky, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 60.00
2.88
5/6
James Fordham, Fairburn GA; Evelyn Ogden, Macon GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; Lee Edwards, Dacula GA 60.00

Sunday BCD Swiss
32 Tables

MPs B C D Names Score
7.76
1/2


Arjun Dhir - Bob Luxton - Bonnie Luxton - Ricoh Das, Alpharetta GA 89.00
7.76
1/2


Richard Holland - Donna Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA 89.00
4.98
3
1

Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 87.00
3.35
4/5


Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; Jaime Villanueva, Greer SC; Jacques Giroux, Alpharetta GA 79.00
3.35
4/5


Bernie Holm - Margaret Manning, Marietta GA; Judy Brodhead, Atlanta GA; Katharine Emerson, Smyrna GA 79.00
2.53
6


Garry Williams, Roswell GA; Carol Crawford - Karthik Srinivasan, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 74.00
3.44
7
2

Betty White - Milton Hirsch - Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 72.00
1.87
8/9


Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC 71.00
1.87
8/9


Dennis Luft, Trussville AL; Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Michael Hovastak, Smyrna GA 71.00
2.58
3

Cynthia Cone, Douglasville GA; Marie Lewis, Macon GA; Peggy Chalker, Kennesaw GA; Joseph Etoll, Marietta GA 70.00
2.73
4
1
Jeroo Dalal - Fram Dalal - Lois Chesin - Marvin Chesin, Marietta GA 67.00
1.53
5

Ina Parry - David Parry, Lithia Springs GA; Bert Grant, Canton GA; Vicki Bell, Atlanta GA 58.00
1.80

2/3
Charise Ovalle, Chattanooga TN; Nancy Fletcher, Hixson TN; Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN 55.00
1.80

2/3
Joel Greenberg - Marjorie Greenberg - Robert Fine - Marsha Goldstein, Atlanta GA 55.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page