A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
February 24-28, 2010

Atlanta (Roswell) GA, Almost Spring Sectional
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 904.0
Total number of players attending - 930
Total number of players winning masterpoints - 775
Total number of masterpoints won - 3,231.26
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Wednesday    Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Wed AM 10/20/50 Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.28
1
1
1
Ronald Poteete, Marietta GA; Greg Holland, Acworth GA 67.50%
0.96
2


Claire Wainwright, Acworth GA; Marsha Alexander, Dallas GA 60.63%
0.72
3
2
2
Bridget Dobson - Carolyn Wilson, Atlanta GA 59.38%
0.54
4


Shelia Shapleigh - Beverly Wilkinson, Atlanta GA 58.75%
0.41
5


Sonia Bratten, Atlanta GA; Jane Thompson, Dunwoody GA 53.75%
0.46
3/4

Roger Hester - Barbara Hester, Dunwoody GA 51.88%
0.46
3/4

Penny Saunders - Melissa Lowe, Atlanta GA 51.88%

Wed AM 100/200/300 Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Sandra Moose, Alpharetta GA; Albie McNeil, Roswell GA 65.17%
1.74
2


Terry Ney - Herb Shessel, Atlanta GA 59.27%
1.43
3
2

Elizabeth Woodward, Roswell GA; Betty Athon, Alpharetta GA 56.60%
1.16
4
3

Cynthia Tanner, Duluth GA; Chris Trower, Atlanta GA 56.47%
0.96
5
4
2
Fay Smith, Alpharetta GA; Jerolyn Woody, Cumming GA 54.98%
0.72
6
5
3
Judi Carter, Roswell GA; Linda Doherty, Dunwoody GA 53.61%
0.48
6

Cynthia Cone, Douglasville GA; Claire Lavery, Atlanta GA 53.49%
0.54

4
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA 51.90%

Wed AM Open Pairs
14.0 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA 65.34%
5.12
2


Nicolas Hammond - Donna Marks, Atlanta GA 64.02%
3.84
3
1

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 60.61%
2.88
4


Eleanor Turoff - William Kulbersh, Atlanta GA 59.85%
2.16
5


Lanette Moore - Howard Litsky, Dunwoody GA 58.71%
1.62
6


Fred Moore, Dunwoody GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 58.14%
1.79
2

Carole Metzger - Ruth Symington, Atlanta GA 56.63%
1.34
3

Alexander Morgan, Atlanta GA; Margaret Drake, Dacula GA 56.44%
1.01
4

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Mitchell Locklear, Atlanta GA 54.17%
0.76
5

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky, Roswell GA 48.48%
1.53

1
Diane Bardack - Ann Ashmore, Atlanta GA 47.92%
1.15

2
Seiko Hazanow, Duluth GA; Roberta Skibicki, Marietta GA 47.35%

Wed Aft 100/200/300 Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA 61.82%
1.89
2


Beth Sugarman - Nancy Alexander, Atlanta GA 60.45%
1.42
3


Mary Jo Winer - Ward Winer, Atlanta GA 59.32%
1.64
4
2

Chris Trower, Atlanta GA; Cynthia Tanner, Duluth GA 59.09%
1.23
5
3

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 56.14%
0.92
6
4

Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 55.91%
1.53
5
1
Sandra Moose, Alpharetta GA; Albie McNeil, Roswell GA 55.23%
0.55
6

Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 54.55%
1.15

2
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA 53.86%
0.86

3
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA 53.64%
0.65

4
Mac Ryland - Judy Ryland, Atlanta GA 52.73%
0.72

5
Anne Crane - William Crane, Alpharetta GA 52.27%

Wed Aft 5/20/50 Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1
1
1
Ronald Poteete, Marietta GA; Greg Holland, Acworth GA 64.29%
1.07
2


Ann Sisk - Daphne Eaton, Atlanta GA 57.94%
0.80
3


Shelia Shapleigh - Beverly Wilkinson, Atlanta GA 57.14%
0.60
4


Anne Yoder - Mary Elrod, Atlanta GA 54.37%
0.70
5
2

Roger Hester - Barbara Hester, Dunwoody GA 53.57%
0.50
3/4
2
Ann Bosworth - Joseph Bosworth, Dawsonville GA 49.60%
0.46
3/4

Sara Wiggins - David Wiggins, Carrollton GA 49.60%

Wednesday Aft Open Pairs
20.0 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA 68.15%
6.75
2


Robert Teel Jr - Jane Teel, Birmingham AL 65.18%
5.06
3


Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Sarah Goodstein, Decatur GA 64.58%
3.80
4
1

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 61.31%
2.85
5


Susan Davis, Marietta GA; Lanette Moore, Dunwoody GA 60.12%
2.14
6


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 59.82%
2.21
2

Judith Bailie, Bishop GA; Joe Sinkey, Athens GA 55.95%
1.66
3

Mitchell Locklear, Atlanta GA; Laurel Anne Barrett, Norcross GA 55.36%
1.24
4

Rosalind Flax, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA 55.06%
0.93
5

Margaret Drake, Dacula GA; Alexander Morgan, Atlanta GA 53.87%
0.91
6

Thomas Laforge, Marietta GA; Charles Semonsky, Roswell GA 52.98%
1.65

1
John Simms - Edward Stone, Marietta GA 47.62%
1.24

2
Warren Wilson, Marietta GA; Louise DeSantis, Acworth GA 47.32%
0.93

3
Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Dacula GA 47.02%

Wednesday Evening NLM
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Chris Nix - Diane Dana, Columbus GA 63.95%
1.44
2
2

Sue Williams - Ann Sisk, Atlanta GA 63.22%
1.08
3


Glenda Dunham, Tate GA; Louise DeSantis, Acworth GA 58.04%
0.81
4


Cecile Prager - Nell Thurman, Atlanta GA 54.46%
0.80
5/6
3/4

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 53.10%
0.96
5/6
3/4
2
Jean Watkins, Atlanta GA; Barry Steinberg, Roswell GA 53.10%
0.72
5
3
Linda Szilagyi, Huntsville AL; Thad Teal, Kershaw SC 51.91%
0.54

4
Joseph Etoll, Marietta GA; Peggy Chalker, Kennesaw GA 51.79%

Wednesday Evening Open
17.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
5.25
1/2


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC 61.55%
5.25
1/2


James Satterfield, Marietta GA; Stuart Goff, Woodstock GA 61.55%
3.38
3
1

Susan Wolfe, Marietta GA; Ginny Fadel, Duluth GA 60.42%
2.53
4
2

Steve Callaham, Woodstock GA; David Schulman, Atlanta GA 58.90%
1.66
5/6


Barney Tucker, Stone Mountain GA; Charles Hubert, Decatur GA 57.77%
1.66
5/6


Janet Sherwood - Joseph Sherwood, Woodstock GA 57.77%
1.58
3

James Fordham, Fairburn GA; Dennis Luft, Trussville AL 57.20%
1.19
4

John Knight - Mary Knight, Montreat NC 53.03%
0.89
5

Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 52.08%
0.59
6/7

Suseen Banks, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA 50.95%
1.65
6/7
1
Virginia Lea, Pt Charlotte FL; Ardes Durden, Newnan GA 50.95%
1.24

2
Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Snellville GA 48.30%
0.93

3
Dottie Fambrough, Gadsden AL; Pat Martin, Glencoe AL 46.21%

On the Bubble KO Brkt 1
5 Tables

MPs Rank Names
10.12
1
Jack Feagin Jr - Samuel Marks - Claudia Feagin, Atlanta GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA
5.36
2
Bob Jones, Acworth GA; Martin Nathan - Walter Reeves Jr - Donald Blum, Atlanta GA

On the Bubble KO Brkt 2
5 Tables

MPs Rank Names
3.68
1
Laura Wade, Sewanee GA; Edward Stone - John Simms, Marietta GA; Rosalind Flax, Atlanta GA
1.95
2
Nancy Motes, Kennesaw GA; Elaine Norcross, Roswell GA; Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA

Crocus Comp KO
12 Tables

MPs Rank Names
5.08
1
Lola Sliom, Roswell GA; Jeroo Dalal - Bernie Holm, Marietta GA; Mary Gilbertson, Crawfordville FL
3.56
2
Carolyn Eckert - Sandy Yu, Alpharetta GA; William Burks III - Tarokh Taefi, Atlanta GA
2.29
3
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Frances Cooper, Norcross GA; Jill Kleinman, Atlanta GA
1.78
4
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL

Chuck Whidden KO Brkt 1
7 Tables

MPs Rank Names
13.56
1
Vinay Apte - David Zeckets - Maureen McGuire - Martin Nathan, Atlanta GA
7.19
2
Robert Fendrick - J Wolfe - Mike Sheldon - Richard Taube, Marietta GA; Jim Stogner, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brkt 2
6 Tables

MPs Rank Names
5.79
1
Ellen Devlin - Shirley Folkerts - Donna Neal, Cumming GA; Pamela Varone, Suwanee GA
3.07
2
Bob Luxton - Bonnie Luxton - Peggy Bridges, Alpharetta GA; Kaye Hart, Roswell GA

Chuck Whidden KO Brkt 3
8 Tables

MPs Rank Names
5.51
1
Susan Cole - Rene Nalley - Mary Bray, Atlanta GA; Bob Marett, St Simons Is GA
2.92
2
Debbie Ruch, Dallas GA; Carol Austin, Marietta GA; Chloe Johnson, Acworth GA; Wanda Worsham, Arlington VA

Chuck Whidden KO Brkt 4
6 Tables

MPs Rank Names
3.88
1
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Stephen Hersch, Alpharetta GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA
2.06
2
Jim Eastham - Cathy Henson - Anne Ballard - Robert Dodd, Atlanta GA

Chuck Whidden KO Brkt 5
8 Tables

MPs Rank Names
2.57
1
Sally Pappas, Woodstock GA; Veronica Stoessel, Marietta GA; Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA
1.36
2
Linda Davidson - Mavis Wener - Karen Grablowsky - Alice Mercado, Atlanta GA

Thursday    Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Under 20 FREE
9.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.17
1
Cindi Williams, Dunwoody GA; Sheryl Sack, GA 61.67%
0.88
2
Karen Rose - Lillo Harris, Atlanta GA 58.89%
0.66
3
Roger Hester - Barbara Hester, Dunwoody GA 57.22%
0.49
4
Sara Wiggins - David Wiggings, Carrollton GA 56.11%
0.33
5/6
Judith Brooks - Rie Carnes, Marietta GA 55.56%
0.33
5/6
Mary Maio - Lynn Andersen, Roswell GA 55.56%

Thursday AM Open Pairs
22.0 Tables / Based on 43 Tables

MPs A B C Names Score
8.83
1


Emory Whitaker, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA 66.96%
6.62
2


Denis Taneri - Betty Taneri, Powder Springs GA 61.90%
4.97
3


Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 59.82%
3.73
4
1

Daniel Lyons, Cumming GA; Allen Tess, Alpharetta GA 59.65%
2.79
5


Gladys Hardcastle, Atlanta GA; Robbie Limer, Woodstock GA 59.52%
2.10
6


Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 58.63%
2.32
2

Jack Carter, Cumming GA; Sarah Goodstein, Decatur GA 57.44%
1.74
3

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 57.14%
1.77
4
1
Ardes Durden, Newnan GA; Virginia Lea, Pt Charlotte FL 51.96%
0.98
5

Pam Van Patton, Smyrna GA; Thomas Laforge, Marietta GA 51.07%
1.33
6
2
Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Dacula GA 50.60%
1.00

3
Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA 49.11%
0.75

4
Larry Kelly - Linda Kelly, Marietta GA 47.32%

Thur AM 50/100/300 Pairs
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.13
1
1
1
Linda Szilagyi, Huntsville AL; Thad Teal, Kershaw SC 70.62%
2.35
2


Terry Ney - Sheila Sherman, Atlanta GA 63.10%
1.76
3
2

Susan Croft - Harriet Shaffer, Atlanta GA 61.31%
1.32
4
3

Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA 61.01%
1.01
5
4

Jane Brown, Roswell GA; Bettye McLaurin, Alpharetta GA 58.76%
0.74
6
5

Nancy Inman, Mariesetta GA; Margaret Morton, Atlanta GA 57.70%
0.74
6

Barbara Halaby, Atlanta GA; Emily Gilbert, Kennesaw GA 57.44%
1.01

2
Greg Holland, Acworth GA; Ronald Poteete, Marietta GA 57.40%
0.76

3
Debbie Felker - Kim McEver, Atlanta GA 53.87%
0.57

4
Diane Dana - Chris Nix, Columbus GA 52.38%
0.49

5
Beverly Wilkinson, Atlanta GA; Corrine Kimbrell, Dunwoody GA 50.81%

Thurs Aft Stratified Prs
23.0 Tables / Based on 53 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Richard Mayo Jr, Decatur GA; James Gumbert, Flat Rock NC 63.69%
7.88
2


Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL 63.39%
5.91
3


Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA 60.42%
4.43
4


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC 60.12%
3.32
5


Lee Eckert, Alpharetta GA; Dennis Luft, Trussville AL 59.82%
1.92
6/8


Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 59.52%
2.95
6/8
1/2
1
Jane Keith, Newnan GA; Louise Cassell, Peachtree City GA 59.52%
2.95
6/8
1/2

Pam Van Patton, Smyrna GA; Thomas Laforge, Marietta GA 59.52%
1.90
3
2
Chloe Johnson, Acworth GA; Wanda Worsham, Arlington VA 56.25%
1.42
4
3
Ardes Durden, Newnan GA; Virginia Lea, Pt Charlotte FL 51.49%
1.07
5

Mason Davis - Susan Davis, Marietta GA 50.60%
1.12
6/7

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 50.00%
0.95
6/7
4
William Bruner - Nicolette Bruner, Marietta GA 50.00%
0.82

5
Cynthia Kight, Woodstock GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA 48.81%

Thur Aft 100/200/300 Pair
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1
1
Harriet Shaffer - Susan Croft, Atlanta GA 60.42%
2.12
2
2

Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 58.93%
1.59
3
3
2
Fay Smith - Elaine Dugan, Alpharetta GA 56.25%
0.92
4/6
4/6

Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA 55.06%
0.96
4/6
4/6
3/4
Susan Lybrook, Atlanta GA; Judy Butler, Dunwoody GA 55.06%
0.96
4/6
4/6
3/4
Vicki Bell, Atlanta GA; Betty Herrman, Marietta GA 55.06%
0.48

5
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 52.98%

Thur Aft 10/20/50 Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.65
1


Anne Yoder - Kay O Connor, Atlanta GA 66.24%
1.24
2
1

Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA 64.92%
0.93
3
2

Hoodie Troutman - Sandra Erickson, Atlanta GA 59.65%
0.70
4
3

Lois Teem - Pamela Howard, Atlanta GA 58.33%
0.58
5


Tecie Thatcher, Atlanta GA; Ann Benson, Dunwoody GA 55.32%
0.67
6
4
1
Kim McEver - Debbie Felker, Atlanta GA 54.72%
0.42
5

Connie Melgaard, Atlanta GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA 54.04%
0.50

2
Wayne Whitted - Evelyn Whitted, Kennesaw GA 53.53%

Open Swiss Teams
10 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 63.00
2.50
2


Phil Hook, Atlanta GA; James Satterfield - Mike Sheldon, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA 46.00
2.39
3
1
1
Michael Goodman - Kenneth Ohr - Diane Dana - Chris Nix, Columbus GA 45.00
1.79
4
2

Joan Swann, Decherd TN; Patricia Castle, Winchester TN; Irma Welch, Cowan TN; Betty Jo McCrary, Belvidere TN 44.00
1.34
3

Dianna Norris, Alpharetta GA; Roy Johnson, Suwanee GA; Barbara Gomez, Cumming GA; Margaret Manning, Marietta GA 41.00

Thursday Evening NLMs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1


Lois Wyche - Elaine Gibson, Cleveland TN 66.25%
1.43
2
1

Gail Fisher, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA 64.58%
1.19
3
2
1
Jon Heinecke, Roswell GA; Doug Parker, Alpharetta GA 58.75%
0.89
4
3
2
Suzy Taylor - Suzanne Dinur, Atlanta GA 56.67%
0.67
5
4
3
Lea Stuart - Kay Martin, Cleveland TN 54.58%

Thursday Evening Open Prs
12.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL 58.93%
3.62
2


Michelle Alterman, Atlanta GA; Charles Davis, Lilburn GA 58.63%
2.38
3/4


Elsie Hathorn, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 57.14%
2.38
3/4


William Allison, Decatur GA; George Powell, Roswell GA 57.14%
1.53
5


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Arlene Conway, Woodstock GA 56.25%
2.25
6
1

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 54.17%
1.69
2

John Knight - Mary Knight, Montreat NC 52.98%
1.53
3
1
Lorine Lorino, Cleveland TN; Karthik Srinivasan, Atlanta GA 52.08%
1.05
4

David Haydon - Lenora Fernandez, Marietta GA 51.79%
1.15

2
Andy McKinnon, Snellville GA; Lois Wender, Marietta GA 45.24%

Jonquil KO Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
12.04
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Robert Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN
6.38
2
Mike Sheldon - J Wolfe - Robert Fendrick, Marietta GA; Jim Stogner - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA

Jonquil KO Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
5.45
1
Robert Abrams - Barry Rothberg - Joanne Walker, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
2.89
2
Ellen Devlin - Donna Neal - Shirley Folkerts, Cumming GA; Pamela Varone, Suwanee GA

Jonquil KO Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
4.89
1
Susan Cole - Mary Bray - Rene Nalley, Atlanta GA; Bob Marett, St Simons Is GA
2.59
2
Barbara Gomez, Cumming GA; Dianna Norris, Alpharetta GA; Roy Johnson, Suwanee GA; Margaret Manning, Marietta GA

Jonquil KO Bracket 4
8 Tables

MPs Rank Names
4.66
1
Lola Sliom, Roswell GA; Jeroo Dalal - Bernie Holm, Marietta GA; Mary Gilbertson, Crawfordville FL
2.47
2
Lois Wyche - Elaine Gibson - Lea Stuart - Kay Martin, Cleveland TN

Friday    Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Fri AM 49er Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1
1
1
Ronald Poteete, Marietta GA; Greg Holland, Acworth GA 65.87%
1.07
2


Anne Yoder - Kay O Connor, Atlanta GA 63.89%
0.80
3
2
2
Karen Rose - Stanley Rose, Atlanta GA 59.13%
0.60
4
3

Judith Brooks - Cynthia Barton, Marietta GA 57.94%
0.45
5
4
3
Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA 56.35%
0.33
5

Kim McEver - Debbie Felker, Atlanta GA 54.37%

Fri AM Semi-Fast Pairs
16.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL 65.27%
6.38
2


William Kulbersh, Atlanta GA; Sara Medlin, Alpharetta GA 64.26%
4.78
3


Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 62.50%
3.59
4


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia 60.02%
2.69
5


Lanette Moore - Howard Litsky, Dunwoody GA 59.45%
2.95
6
1

Donna Marks, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA 58.35%
2.21
2

Sarah Goodstein, Decatur GA; Jack Carter, Cumming GA 55.91%
1.66
3

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 52.84%
1.24
4

Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA 52.08%
2.00
5
1
Judith Bracker - Donald Radman, Cumming GA 51.75%
1.50
6
2
Chloe Johnson, Acworth GA; Wanda Worsham, Arlington VA 51.64%
1.13

3
Elaine Burnett, Atlanta GA; J Flach, Marietta GA 51.39%
0.84

4
Ann Bosworth - Joseph Bosworth, Dawsonville GA 50.95%
0.63

5
Patrick Corn, Braselton GA; Michael McLemore, Athens GA 47.92%

Fri AM 100/200/300 Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Richard Johnson, Marietta GA; Raymond Reusche, Atlanta GA 70.00%
1.97
2
2
1
Rebecca Hannan, Norcross GA; Kris Clark, Marietta GA 63.41%
1.47
3
3
2
Leslie Rigler, Acworth GA; Shirley Fox, Wichita KS 59.55%
1.11
4
4
3
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA 59.32%
0.73
5/6


Nancy Geller - Andrew Geller, Atlanta GA 57.73%
0.73
5/6
5

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 57.73%
0.65
6
4
Jeanne Willis, Demorest GA; Robin Harben, Gainesville GA 57.05%
0.48

5
Margaret Morton - Meriel Gregory, Atlanta GA 55.45%

Fri Aft 100/200/300 Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Alice Jackson - Gregory Anderson, Atlanta GA 63.69%
2.20
2


Louise DeSantis, Acworth GA; Glenda Dunham, Tate GA 63.39%
2.38
3
1
1
Judy Ryland - Mac Ryland, Atlanta GA 61.61%
1.79
4
2
2
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA 61.31%
0.93
5


Mary Jo Winer - Ward Winer, Atlanta GA 57.74%
1.34
6
3

Gerald Biales - Sheila Biales, Cumming GA 57.14%
0.88
4/5

Joanne Urvan, Roswell GA; Patience Mawhorter, Marietta GA 56.85%
0.91
4/5
3
Anne Crane - William Crane, Alpharetta GA 56.85%
0.71
6

Merrie Edelston - Brenda Brettschneider, Atlanta GA 56.25%
0.86

4/5
Neil Christman - Jacquelyn Christman, Duluth GA 55.36%
0.60

4/5
Linda Doherty, Dunwoody GA; Judi Carter, Roswell GA 55.36%

Fri Aft 10/20/50 Pairs
8.0 Tables

MPs A B Names Score
1.35
1

Patricia Coker, St Augustine FL; Corrine Kimbrell, Dunwoody GA 59.33%
1.01
2

Gail Fisher, Dunwoody GA; Jean Watkins, Atlanta GA 56.00%
0.76
3

Robert Baird, Cumming GA; Frances Wolff, Atlanta GA 53.42%
0.93
4
1
Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA 53.08%
0.70
5
2
Linda Corbett - Susan Dawkins, Atlanta GA 52.92%
0.52
3
Alice Jamieson, Dunwoody GA; Beverly Wilkinson, Atlanta GA 52.25%
0.39
4
Lois Teem - Pamela Howard, Atlanta GA 49.50%

Fri Aft Flight A/X Pairs
15.0 Tables / Based on 66 Tables

MPs A X Names Score
12.17
1
1
Stuart Goff, Woodstock GA; James Satterfield, Marietta GA 65.72%
9.13
2
2
Howard Litsky - Lanette Moore, Dunwoody GA 62.31%
6.85
3

Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 58.52%
5.13
4

Bob Autrey - Richard Taube, Marietta GA 58.33%
3.85
5

Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 57.39%
2.89
6
3
James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 56.06%
2.17
7
4
Barry Weatherly, Macon GA; Morris Williams, Dunwoody GA 54.55%
1.39
5/6
Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 53.41%
1.39
5/6
Dennis Luft, Trussville AL; Tarokh Taefi, Atlanta GA 53.41%

Fri Aft Flight B/C Pairs
24.0 Tables

MPs B C Names Score
4.78
1

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 70.24%
3.59
2

Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA 65.77%
2.69
3

Peggy Hayes - Ulf Thorsson, Roswell GA 64.88%
2.59
4
1
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 62.20%
1.55
5

Barbara Crenshaw, Peachtree City GA; Betty Walker, Peachtree Cty GA 59.23%
1.09
6/7

Sarah Goodstein, Decatur GA; Jack Carter, Cumming GA 58.04%
1.09
6/7

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 58.04%
1.94
2
Diane Bardack - Mavis Wener, Atlanta GA 57.44%
1.46
3
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; John Friedl, Signal Mtn TN 55.06%
0.96
4/5
Stephen Hersch, Alpharetta GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA 52.98%
0.96
4/5
John McIlvaine, Smyrna GA; Diane Smith, Roswell GA 52.98%
0.61
6
Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA 52.68%

Fri Eve NLM Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA 67.30%
1.44
2
2
2
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA 57.23%
1.08
3
3

Cynthia Cone, Douglasville GA; John Jay, Alpharetta GA 56.71%
0.81
4


Louise DeSantis, Acworth GA; Glenda Dunham, Tate GA 54.38%
0.68
5
4

Lois Sacher - Dale Rice, Roswell GA 53.61%
0.72
5
3
Bob Addison - Ann Addison, Dunwoody GA 48.85%
0.54

4
Lynn Mayes, Atlanta GA; Betty Herrman, Marietta GA 48.60%

Fri Eve Open Pairs
15.5 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Richard Mayo Jr, Decatur GA; James Gumbert, Flat Rock NC 67.05%
4.25
2


Stuart Goff, Woodstock GA; James Satterfield, Marietta GA 66.04%
3.19
3


Raphael Schreiber - Melvyn Klein, Tallahassee FL 65.53%
2.67
4
1

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 61.36%
1.79
5


Barry Weatherly, Macon GA; Morris Williams, Dunwoody GA 61.06%
2.00
6
2

John McIlvaine, Smyrna GA; Frances Cooper, Norcross GA 61.03%
1.50
3

Michael Riley - Nancy Smith, Marietta GA 60.86%
1.13
4

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 54.24%
1.65
5
1
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; John Friedl, Signal Mtn TN 51.44%
1.24

2
James Fordham, Fairburn GA; Arjun Dhir, Alpharetta GA 47.59%
0.93

3
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 42.86%

Friday Evening B-A-M
8 Tables

MPs A B Names Score
3.30
1

Jody Plummer, Chattanooga TN; Dan Papineau, Atlanta GA; Beatrice Kemp, Dacula GA; Joe Rickman, Maryville TN 14.50
2.17
2/3

Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA 14.00
2.17
2/3

Margaret Hart, Baton Rouge LA; Hans Jacobs, Downsview ON; Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC 14.00
2.01
1
Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC 13.50

UFO Compact KO Bracket 1
16 Tables

MPs Rank Names
9.00
1
Lenora Fernandez - David Haydon, Marietta GA; Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA
6.30
2
Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
4.05
3
Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
3.15
4
Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA

UFO Comp KO Bracket 2
16 Tables

MPs Rank Names
3.96
1
Susan Hudson, Johns Creek GA; Jean Greenberg, Duluth GA; Georgia Brauer, Cumming GA; Mike Ray, Canton GA
2.77
2
Jane Ghegan - Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA; Susan Marett, St Simons Is GA
1.78
3
Joan Swann, Decherd TN; Patricia Castle, Winchester TN; Betty Jo McCrary, Belvidere TN; Irma Welch, Cowan TN
1.39
4
Beth Chertoff - Beverly Wooten, Alpharetta GA; Carol Norman - Sophia Boyle, Roswell GA

Saturday    Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
21.5 Tables / Based on 47 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1
1
1
Chris Moreton - Howard Levenberg, Alpharetta GA 60.77%
7.13
2
2

Paul Wharram, Marietta GA; Allison Milhem, Duluth GA 60.14%
5.34
3
3

G Baxter, Lithonia GA; Charlotte Harvard, Conyers GA 58.95%
4.01
4
4
2
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA 58.93%
3.01
5


Vincent Carcello, Knoxville TN; Charles Sheaff, Jacksonville IL 58.77%
2.25
6


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Jean Bourn, Johns Creek GA 58.46%
0.93
5

Arlene Conway, Woodstock GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA 54.82%
0.70
6

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 51.70%
1.00

3
Arjun Dhir, Alpharetta GA; James Fordham, Fairburn GA 49.11%
0.75

4
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 47.60%

Sat AM 100/200/300 Pairs
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Ronald Johnson - Susan Johnson, Atlanta GA 71.10%
1.89
2
2

Lois Sacher - Dale Rice, Roswell GA 59.80%
1.42
3


Alice Mercado - Karen Grablowsky, Atlanta GA 58.07%
1.36
4
3
1
Lea Stuart - Kay Martin, Cleveland TN 56.61%
0.88
5
4

Claire Lavery - Janet Hopper, Atlanta GA 56.36%
1.02
6
5
2
Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA 55.98%
0.77
6
3
Shirley Suttle, Atlanta GA; Alice Jamieson, Dunwoody GA 53.80%
0.57

4
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 51.68%

Sat AM 49er Pairs
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.20
1

Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA 55.30%
0.90
2
1
Jan Bradley - Mollie Candler, Atlanta GA 53.87%
0.68
3

Meriel Gregory - India Peters, Atlanta GA 52.33%
0.65
4
2
Sheryl Sack - Toni Herz, Atlanta GA 52.32%
0.48
3
June Willingham, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA 51.90%

Sat Aft Flight A/X Pairs
19.0 Tables / Based on 73 Tables

MPs A X Names Score
12.61
1

Vincent Carcello, Knoxville TN; Charles Sheaff, Jacksonville IL 62.50%
9.46
2

Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL 62.22%
7.09
3
1
Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA 61.53%
5.32
4

Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman, Maryville TN 60.83%
3.99
5

Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 60.69%
3.65
6
2
Walter Reeves Jr, Atlanta GA; Michelle Barnes, Marietta GA 58.89%
2.74
7
3
Elsie Hathorn, Conyers GA; Lee Edwards, Dacula GA 57.78%
2.05
8
4
Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 55.69%
1.54
5
R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA 53.61%
1.16
6
Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 52.92%

Sat Aft Flight B/C Pairs
22.5 Tables

MPs B C Names Score
4.64
1
1
Stephen Hersch, Alpharetta GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA 61.58%
3.48
2

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 61.01%
2.61
3
2
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 59.82%
1.96
4

Barbara Smallwood, Atlanta GA; Warren Wilson, Marietta GA 58.04%
1.48
5/6

Allison Milhem, Duluth GA; Paul Wharram, Marietta GA 56.25%
1.29
5/6

Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA 56.25%
1.46
3
Joel Britz - Jacqueline Britz, Toronto ON 53.37%
1.09
4
Andy McKinnon, Snellville GA; Lois Wender, Marietta GA 52.94%
0.88
5
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA 52.68%
0.70
6
Bruce Genter - Diane Genter, Peachtree City GA 52.29%

Sat Aft 100/200/300 Pairs
22.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1
1
1
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA 65.18%
2.42
2
2

Rebecca Lee, Hamilton GA; Cynthia Cone, Douglasville GA 64.29%
1.82
3
3

Harvey Berman - Barbara Kruse, Atlanta GA 63.69%
1.36
4
4

Jane Ghegan - Honore Thynne, Atlanta GA 62.80%
1.02
5
5

Chris Trower, Atlanta GA; Cynthia Tanner, Duluth GA 61.61%
0.77
6
6

Gail McCord - George McCord, Atlanta GA 61.31%
1.28

2
Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA 57.74%
0.96

3
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA 56.55%
0.72

4
Kay Martin - Lea Stuart, Cleveland TN 55.95%
0.60

5
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA 51.79%
0.55

6
Barbara Halaby - Raymond Halaby, Atlanta GA 50.60%

Sat Aft 10/20/50 Pairs
9.0 Tables

MPs A B Names Score
1.43
1

Patricia Coker, St Augustine FL; Don Coker, Atlanta GA 63.10%
1.07
2
1
Beverly Wilkinson, Atlanta GA; Alice Jamieson, Dunwoody GA 59.92%
0.80
3

Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA 59.52%
0.60
4

Don Ross - Robert Cohen, Atlanta GA 59.13%
0.40
5/6

Hoodie Troutman - Carolyn Blaine, Atlanta GA 52.38%
0.65
5/6
2
Jan Bradley - Mollie Candler, Atlanta GA 52.38%
0.48
3
Sheryl Sack - Toni Herz, Atlanta GA 46.83%

Unit 114 Trophy KO Bkt 1
8 Tables

MPs Rank Names
19.53
1
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN
10.35
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Randy Pettit, Marietta GA; Samuel Marks, Atlanta GA; Kenneth Collins, Phoenix AZ

Unit 114 Trophy KO Bkt 2
7 Tables

MPs Rank Names
7.69
1
Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC
4.08
2
Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks - Nicolas Hammond, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA; Gabriel Fadel - Ginny Fadel, Duluth GA

Unit 114 Trophy KO Bkt 3
8 Tables

MPs Rank Names
5.79
1
Barbara Gomez, Cumming GA; Margaret Manning, Marietta GA; Roy Johnson, Suwanee GA; Dianna Norris, Alpharetta GA
3.07
2
Suseen Banks - Carol Crawford - Karthik Srinivasan, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA

Unit 114 Trophy KO Bkt 4
7 Tables

MPs Rank Names
3.23
1
Jeroo Dalal - Fram Dalal, Marietta GA; J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA
1.71
2
Elaine Sheldon - Elizabeth Walker - Marcia Miller - Nancy Steinichen, Marietta GA

Sat Eve Stratified Pairs
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Jane Teel - Robert Teel Jr, Birmingham AL 73.98%
3.25
2


Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 70.49%
2.44
3


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 67.95%
2.95
4
1

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA 60.78%
2.21
5
2
1
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA 55.76%
1.66
6
3

John Knight - Mary Knight, Montreat NC 55.25%
1.24
4

Sambasiva Rao, Morrisville NC; James Hickerson, Cartersville GA 54.53%
0.93
5

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA 53.65%
1.59
6
2
Joan Carlton - Keith White, Woodstock GA 51.61%
1.19

3
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 50.42%
1.31

4
Patricia Hallow, Watkinsville GA; Barbara Wilkinson, Athens GA 47.93%
0.98

5
Barbara Halaby - Raymond Halaby, Atlanta GA 47.78%

GA Youth State Champion
7 Tables

MPs A B C Names Score
2.27
1


Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 70.00
1.70
2
1

Hunter Smith - William Dang - Ricoh Das - Ashish Shah, Alpharetta GA 50.00
1.28
3
2
1
Aarati Shah - Saachi Hingorani - Nisarg Shah, Alpharetta GA; Julia Abelsky, Atlanta GA 44.00
0.67

2/3
Siddharth Duddikunta - Aditya Duddikunta - Nikita Raina - Sahil Raina, Alpharetta GA 39.00
0.67

2/3
Mili Raina - Aashna Choudhary - Brian Cai - Angie Green, Alpharetta GA 39.00

Sat Morn Junior Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
2.00
1

Caleb Colburn - Timmy Green, Alpharetta GA 66.32%
1.50
2

Hannah Hedzierski, Marietta GA; Isaac Wexel, Lilburn GA 60.75%
1.13
3
1
Ryan Ward - Vincent Sayre, Roswell GA 56.95%
0.84
4
2
Phoebe Wexel, Lilburn GA; Daniel Shen, Duluth GA 54.27%

Sunday    Hand Records:  Morning  Afternoon Top of page

Sun Flight A/X Swiss Teams
20 Tables / Based on 61 Tables

MPs A X Names Score
17.75
1

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 103.00
13.31
2

Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Heller, Decatur GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Jenni Carmichael, Kennesaw GA; Kevin Collins, Dunwoody GA 84.00
9.98
3
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA 76.00
7.49
4
2
Trevor Lumb, Atlanta GA; Donald Clayton, Seneca SC; Bobby Belt, Cumming GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA 75.00
5.92
5
3
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Carl Wolinsky - James Satterfield, Marietta GA; Robert Epstein, Atlanta GA 72.00
4.76
6/7

Joel Haywood, Macon GA; Joseph Sherwood, Woodstock GA; Joe Rickman, Maryville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN 68.00
4.76
6/7
4
Stuart Goff, Woodstock GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA; Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA 68.00
2.58
5
Vinay Apte - Maureen McGuire, Atlanta GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA; Jack Carter, Cumming GA 66.00

Sun Flight B/C Swiss Tms
25 Tables

MPs B C Names Score
7.38
1

Sandy Barrow - Tom Wight, Macon GA; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC 100.00
5.54
2

Nancy Smith, Marietta GA; Christopher Kohlmiller - Barbara Kohlmiller - Mike Reilly, Kennesaw GA 97.00
4.15
3

Garry Williams, Roswell GA; Karthik Srinivasan - Carol Crawford, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA 87.00
3.11
4

Nancy Motes, Kennesaw GA; Jim Wall, Perry GA; Joe Manous, Canton GA; Eugene Mann III, Cedar Bluff AL 75.00
3.53
5
1
John Friedl, Signal Mtn TN; Frank Hughes - Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 69.00
2.11
6

Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL 68.00
1.75
7/8

Daniel Lyons - Shirley Folkerts - Ralph Folkerts - Pat Lyons, Cumming GA 67.00
1.75
7/8

Carolyn Eckert - Lee Eckert, Alpharetta GA; James Fordham, Fairburn GA; Ellen Apte, Atlanta GA 67.00
2.65
2
Tiffany Greene, Marietta GA; Carol Casey, Dallas TX; Claudia Autrey, Roswell GA; Sheila Katz, Atlanta GA 63.00
1.99
3
Marian Lynch, Atlanta GA; Susan Newell, Alpharetta GA; Shed Jolly, Norcross GA; Laura Wade, Sewanee GA 62.00
1.49
4
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA 60.00

Sun NLM Swiss Teams
16 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1
1
1
Mili Raina - Angie Green - Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA 91.00
2.96
2
2

Anne Yoder - Kay O Connor - Honore Thynne - Judy Orthwein, Atlanta GA 77.00
2.22
3


Sally Pappas, Woodstock GA; Hilda Lacher - Susan Smegal - Elaine Langston, Dahlonega GA 76.00
1.49
4/5
3/4

Claire Lavery, Atlanta GA; Gail Fisher - Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA 69.00
1.63
4/5
3/4
2
Claire Wainwright - Sonjia Alsobrooks - Louise DeSantis, Acworth GA; Frances Wolff, Atlanta GA 69.00
1.22

3
Lois Chesin - Marvin Chesin, Marietta GA; Barbara Goldman - Phyllis Lazarus, Atlanta GA 61.00

Sun AM Open Prs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Gladys Hardcastle, Atlanta GA 62.80%
2.38
2


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Giorgio Helmsdorff, Bogota Colombia 60.42%
2.09
3/4
1/2

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA 58.93%
2.09
3/4
1/2

Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 58.93%
1.34
5
3

Joshua Small - Leona Small, Dunwoody GA 54.76%
1.01
4

Sean Gannon - Rick Gannon, Atlanta GA 53.57%
1.51
5
1
Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA 53.27%
1.13

2
John Newsome, Highlands NC; Alice Jackson, Atlanta GA 52.68%
0.85

3
Albie McNeil - Jane Brown, Roswell GA 51.49%
0.64

4
Patrick Connors, Norcross GA; Roger Beigh, Marietta GA 47.32%

Sun Afternoon Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Gloria Kilpatrick, Canton GA; Gladys Hardcastle, Atlanta GA 65.81%
2.87
2
1

Nick Born Jr - Kay Cook-Born, Jasper GA 62.80%
2.15
3


Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA 59.11%
1.62
4


Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA 58.45%
1.21
5


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 55.06%
0.91
6


Lydia Harris, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA 54.82%
1.37
2
1
Kathi Byrne - John Byrne, Atlanta GA 53.85%
1.02
3

William Brooks - Jean Watkins, Atlanta GA 52.91%
0.77
4

C David Depriest - Irene Lund, Marietta GA 52.06%
0.86
5

Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA 51.29%
0.89

2
Barbara Halaby - Raymond Halaby, Atlanta GA 49.01%
0.67

3
Jim Pierce, Covington GA; Lynn McGill, Roswell GA 48.76%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page