A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 1-5, 2010

Atlanta GA, Fourth of July Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday | Monday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 963.0
Total number of players attending - 865
Total number of players winning masterpoints - 7132
Total number of masterpoints won - 3,846.14
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Thurs AM Open Pairs
20.0 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1


Arjun Dhir - Robert Duval, Alpharetta GA66.07%
6.88
2
1

Robert Abrams - Joanne Walker, Atlanta GA62.50%
5.16
3


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA59.82%
3.39
4/5
2/3
1
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA59.23%
3.39
4/5
2/3

Virginia Saul, Atlanta GA; Gail Berman, Roswell GA59.23%
2.18
6
4
2
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA58.93%
1.19
5
3
Sheila Katz - Jane Melby, Atlanta GA58.63%
0.89
6
4
Mary Lou Lazarus - Pauline Kaplan, Atlanta GA54.76%
0.67

5
Becky Butler, Alphadetta GA; Ron Barze, Atlanta GA52.68%

Thurs AM 299er Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1
1
1
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA63.64%
2.05
2
2
2
Alice Jamieson, Dunwoody GA; Barbara McMahan, Marietta GA63.18%
1.54
3


M Jackie McGill, Dunwoody GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA62.27%
1.23
4
3

Donna King, Stone Mountain GA; Loretta Parker, Tucker GA60.00%
0.86
5


Duane Neil, Atlanta GA; Ann Benson, Dunwoody GA59.55%
0.92
6
4

Marney Maloney, Dunwoody GA; Janet Anderson, Atlanta GA59.50%
0.74
5

Roslyn Greenberg - Fay Szeftel, Marietta GA57.50%
0.52
6

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA51.75%
0.77

3
Ann Sisk - Meriel Gregory, Atlanta GA51.59%
0.57

4
Charlotte Phillips - Shirley Suttle, Atlanta GA50.91%

Thu AM 0-50 Pairs
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.05
1
Toni Herz - Sheryl Sack, Atlanta GA57.77%
0.79
2
Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA54.98%
0.59
3
Debbie Felker - Kim McEver, Atlanta GA54.00%

Free Newbie Game
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
0.86
1


Hoodie Troutman - June Evans, Atlanta GA68.54%
0.67
2
1

Pat Nacker, Tucker GA; Laura Oakley, Decatur GA53.59%
0.48
3


Dorothy Price, Acworth GA; Jonathan Wilson, Smyrna GA51.24%
0.50
2

Janet Nelms - Gailyn Thornton, Atlanta GA50.56%

Thu Aft 5/20/50 Pairs
5.0 Tables

MPsABNamesScore
1.13
1
1
Lorraine Watkins - Wendy Kraitzick, Atlanta GA55.50%
0.85
2
2
Jonathan Wilson, Smyrna GA; Dorothy Price, Acworth GA54.50%
0.64
3

Roy Towns - Marilyn Towns, Jasper GA53.50%
0.56
4

Nancy Slough, Dunwoody GA; Nancy Kelley, Sandy Springs GA52.50%

Thu Aft 100/200/300 Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1

Nola Miller, Atlanta GA; Loretta Parker, Tucker GA63.35%
2.12
2
2

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA61.01%
1.59
3
3

Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN60.74%
1.45
4
4
1
Betty Herrman, Marietta GA; Lynn Mayes, Atlanta GA59.18%
0.90
5
5

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA57.82%
0.67
6


Alice Mercado - Karen Grablowsky, Atlanta GA56.08%
0.57
6

Rebecca Lee, Hamilton GA; Ross Conway, Woodstock GA55.06%
1.09

2
Carol Rachels, Birmingham AL; Heather Elliott, Tuscaloosa AL54.43%
0.82

3
Barbara Halaby, Atlanta GA; Emily Gilbert, Kennesaw GA53.98%
0.61

4
Patricia Callahan - Janice Alonso, Alpharetta GA53.11%
0.46

5
Judi Carter, Roswell GA; Linda Doherty, Dunwoody GA52.71%

Thurs Aft Open Pairs
26.5 Tables / Based on 49 Tables

MPsABCNamesScore
9.83
1


Bob Autrey, Marietta GA; Ann Reese, Kennesaw GA67.36%
7.37
2


Beatrice Kemp - Richard Burton, Dacula GA65.91%
5.53
3


Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC63.96%
4.15
4


Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA62.92%
3.23
5
1
1
Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA62.13%
2.33
6


Mary Ann Whitaker, Atlanta GA; Losia McCann, Marietta GA61.18%
2.42
2

Miriam Litsky - Howard Litsky, Dunwoody GA58.81%
1.82
3

Robert Abrams - Joanne Walker, Atlanta GA58.66%
1.36
4

Earl Ryan Jr, Tucker GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA57.67%
1.50
5
2
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA53.85%
1.12
6

Theresa Andino, Tallahassee FL; Meg Myers, Portland OR53.69%
1.19

3
Marian Lynch, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA52.33%
0.84

4
Sheila Katz - Jane Melby, Atlanta GA47.60%
0.63

5
Lois Wender, Marietta GA; Andy McKinnon, Snellville GA47.06%

Thurs Eve 299er Prs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1
1
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA66.59%
1.52
2
2
2
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA60.98%
1.14
3


Merrie Edelston, Atlanta GA; Gene Luckey, Lakemont GA58.54%
1.02
4
3

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA58.17%
0.76
5
4

Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA55.40%
0.82
6
5
3
Carolyn Potts - Vicki Bell, Atlanta GA55.24%
0.61

4
Carol Rachels, Birmingham AL; Heather Elliott, Tuscaloosa AL55.06%
0.46

5
Janice Alonso - Patricia Callahan, Alpharetta GA50.18%

Thursday Evening Open Prs
14.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1
1
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA62.88%
4.25
2
2
2
John Alderman, Roswell GA; Rebecca Lee, Hamilton GA58.90%
3.19
3


Donald Baker, Alpharetta GA; Larry Rich, Cumming GA57.77%
2.39
4
3

Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA56.25%
1.79
5
4
3
Patrick Connors, Norcross GA; Rick Gannon, Atlanta GA55.30%
1.18
6/7
5/6
4/5
Keith Lohmuller, Duluth GA; William Brooks, Atlanta GA55.11%
1.18
6/7
5/6
4/5
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA55.11%

Blue Skies KO, Bracket I
8 Tables

MPsRankNames
18.97
1
Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Jon Rice, Raleigh NC; David Grainger, Etobicoke ON; Pamela Hughes, Bend OR
10.05
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Samuel Marks, Atlanta GA; Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN

Blue Skies KO, Bracket II
8 Tables

MPsRankNames
9.30
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA
4.93
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Bryan Morgan, Dallas TX; Robert Lynn, Salem VA

Blue Skies KO Bracket III
8 Tables

MPsRankNames
6.32
1
Garry Williams, Roswell GA; Peggy Tienken - Carol Crawford, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA
3.35
2
Charles Semonsky - Carol Semonsky - Kaye Hart - Christine Sorrentino, Roswell GA

Blue Skies KO, Bracket IV
6 Tables

MPsRankNames
3.66
1
Tiffany Greene - Veronica Stoessel, Marietta GA; Ina Parry, Lithia Springs GA; Sally Pappas, Woodstock GA
1.94
2
Ann Price - Carol Mabry - Sally Cole - Carol Cleveland, Carrollton GA

Blue Skies KO, Bracket V
5 Tables

MPsRankNames
1.61
1
Hedda Ginsburg - Shrdhar Joshi - Sylvia Brill, Norcross GA; Trudy Brown, Buford GA
0.95
2
Harvey Berman - Barbara Kruse - Susan Johnson - Ronald Johnson, Atlanta GA

Thurs Compact KO Brk 1
10 Tables

MPsRankNames
7.46
1
John Cotty, McCormick SC; Linda Bush - Dinesh Doshi, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA
5.22
2
James Loth, Dunwoody GA; John Singleton - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; Frances Cooper, Norcross GA
3.36
3
Christopher Gennick, Owens X Rds AL; Amal Dasgupta, Wilmington DE; Charles Nicol - Melissa Mahan Nicol, Marietta GA
2.61
4
Bobby Belt, Cumming GA; R. Arthur Cannamela, Jr, Roswell GA; Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN

Thurs Compact KO Brk 2
11 Tables

MPsRankNames
3.23
1
Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA; Carolyn Thomas - William Nakos, Acworth GA
2.26
2
Susan Cole - Rebecca Guberman - Mary Bray, Atlanta GA; Bob Marett, St Simons Is GA
1.45
3
Ron Barze - Brenda Brettschneider - Martha Barze, Atlanta GA; Becky Butler, Alphadetta GA
1.13
4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Cole Stratton, Atlanta GA; Seiko Hazanow, Duluth GA

Mountain Jam KO Bracket 1
9 Tables

MPsRankNames
24.46
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA; Samuel Marks, Atlanta GA
12.96
2
Zachary Brescoll, Versailles KY; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC
5.50
3
Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Pamela Hughes, Bend OR; David Grainger, Etobicoke ON; Jon Rice, Raleigh NC

Mountain Jam KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
10.33
1
Steve Callaham, Woodstock GA; David Schulman - Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA
5.47
2
John Cotty, McCormick SC; Linda Bush - Dinesh Doshi, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA
2.32
3
David Haydon - Lenora Fernandez, Marietta GA; Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA

Friday Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Fri AM A/x Pairs
17.0 Tables / Based on 61 Tables

MPsAXNamesScore
11.83
1

Doug Hill - Bob Autrey, Marietta GA60.23%
8.87
2

Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA59.66%
6.65
3
1
Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA58.71%
4.99
4

James Gentry Jr, North Augusta SC; John Jernigan, Conyers GA58.52%
3.74
5
2
Martha Spalding, Atlanta GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA58.14%
2.81
6

Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC57.95%
2.22
7
3
Meg Myers, Portland OR; Theresa Andino, Tallahassee FL57.58%
1.66
4
Betty Brownlee - Kay Paris, Atlanta GA56.63%
1.25
5
James Lord Jr, Dublin GA; Evelyn Ogden, Macon GA54.36%
0.93
6
William Burks III - Karolyn Smith, Atlanta GA53.98%

Fri AM B/C Pairs
18.0 Tables

MPsBCNamesScore
3.75
1

Nancy Motes, Kennesaw GA; Jim Wall, Perry GA70.24%
2.81
2

Virginia Saul, Atlanta GA; Gail Berman, Roswell GA65.48%
2.11
3

Z Daniels, Atlanta GA; Jean Bourn, Johns Creek GA64.58%
1.58
4

Eva Ratonyi - Stanley Boose, Atlanta GA59.82%
2.24
5
1
Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC58.93%
0.89
6

Robert Holman, Atlanta GA; J Joe Gallagher, Smyrna GA58.04%
1.68
2
Caleb Foth - Andrew Foth, Greenville SC57.44%
1.26
3
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Audrey Landy, Atlanta GA55.06%
0.89
4/5
Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Dacula GA51.49%
0.83
4/5
Gene Luckey, Lakemont GA; Merrie Edelston, Atlanta GA51.49%

Fri AM Non-Life Master
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.63
1
1

Peggy Chalker, Kennesaw GA; Elizabeth Barrett, Canton GA64.95%
2.72
2
2

Judy Kane, Dahlonega GA; Diane Curington, Gainesville GA63.30%
2.04
3
3
1
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA63.13%
1.53
4


M Jackie McGill, Dunwoody GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA61.82%
1.15
5


Mary Coppolino - Carl Coppolino, Atlanta GA61.57%
1.23
6/7
4/5
2/3
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA60.34%
1.23
6/7
4/5
2/3
Thomas Tews - Joseph Hicks, Hendersonville NC60.34%
0.81
6
4
Robert Baird, Cummings GA; Ronny Pepper, Roswell GA57.09%
0.59

5
Kay O Connor - Margaret Morton, Atlanta GA52.14%
0.64

6
Shelia Shapleigh - Linda Keleher, Atlanta GA51.36%

Friday Afternoon A/X Prs
16.0 Tables / Based on 56 Tables

MPsAXNamesScore
11.00
1
1
Theresa Andino, Tallahassee FL; Meg Myers, Portland OR66.35%
7.22
2/3

Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC60.90%
7.22
2/3

Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC60.90%
4.64
4

Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA58.97%
3.48
5

Amal Dasgupta, Wilmington DE; Christopher Gennick, Owens X Rds AL57.69%
2.61
6

Arjun Dhir - Robert Duval, Alpharetta GA56.57%
2.84
2
Mason Davis - Susan Davis, Marietta GA54.97%
2.13
3
Elaine Perlman, Smyrna GA; Margaret Drake, Dacula GA53.53%
1.60
4
Josie Mitchell, Decatur GA; Evelyn Gilliard, East Point GA52.56%
1.20
5
Lanette Moore, Dunwoody GA; George Blankenship, Atlanta GA51.92%

Friday Afternoon B/C Prs
16.5 Tables

MPsABNamesScore
3.61
1

Harold Goodman - Benny Joffe, Atlanta GA64.20%
2.71
2

Billie Ruth Bird - Beverly R McCleskey, Atlanta GA60.41%
2.36
3
1
Mili Raina - Angie Green, Alpharetta GA59.24%
1.81
4

James Loth, Dunwoody GA; John Singleton, Atlanta GA58.57%
1.27
5

Joyce Williams - Marjorie Grant, Atlanta GA58.13%
1.77
6
2
Merrie Edelston, Atlanta GA; Gene Luckey, Lakemont GA58.11%
1.33
3
Kevin Dybvig, Birmingham AL; Stuart Rachels, Tuscaloosa AL56.41%
1.18
4
Jan Banks, Norcross GA; Carol Crawford, Atlanta GA55.75%
0.75
5
Nicki Magee, Decatur GA; Philip Jardina, Atlanta GA53.45%
0.83
6
Sean Gannon - Rick Gannon, Atlanta GA52.83%

Friday Afternoon 299ers
19.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Sally Pappas, Woodstock GA; Veronica Stoessel, Marietta GA65.27%
2.27
2


Stuart Galishoff, Atlanta GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA60.90%
1.71
3
2

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA59.48%
1.28
4


Lois Chesin - Jeroo Dalal, Marietta GA58.97%
0.96
5


Teddi Sanford - Suzie Lowenstein, Atlanta GA58.63%
1.62
6
3
1
Patricia Coker, St Augustine FL; Corrine Kimbrell, Dunwoody GA57.40%
1.22
4
2
Rosalyn Mitzner, Atlanta GA; Barbara Earnhardt, Decatur GA57.18%
0.72
5

Elizabeth Barrett, Canton GA; Peggy Chalker, Kennesaw GA55.78%
0.91
6
3
Elizabeth Walker - Marcia Miller, Marietta GA55.21%
0.68

4
Janice Alonso - Patricia Callahan, Alpharetta GA53.87%
0.51

5/6
Wayne Simpson - Jeanie Para, Gainesville GA53.74%
0.51

5/6
Joseph Hicks - Thomas Tews, Hendersonville NC53.74%

Friday Afternoon 49ers
4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.05
1


Mary Crawford - Charles Crawford, Atlanta GA61.25%
0.79
2


Shelia Shapleigh - Linda Keleher, Atlanta GA59.97%
0.59
3


Joseph Bosworth - Ann Bosworth, Dawsonville GA58.33%

Friday Evening Open Pairs
20.5 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Mike Sheldon, Marietta GA66.81%
5.00
2


Ronald Smith - Linda Smith, Hixson TN64.72%
3.75
3
1

Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA63.19%
2.81
4


Edward Foran, Marietta GA; Gabriel Fadel, Duluth GA62.73%
2.11
5


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN62.40%
1.58
6


John Morris, Ponce Inlet FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL61.45%
2.42
2

Karthik Srinivasan - Carol Crawford, Atlanta GA58.80%
2.00
3
1
Shirley Carroll - Rick Scott, Marietta GA55.56%
1.50
4
2
Warren Wilson, Marietta GA; Lina Onorato, Atlanta GA54.17%
1.02
5

Bruce King - Jane King, Athens GA53.70%
1.12
6

John Simms - Edward Stone, Marietta GA53.58%
1.13

3
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA52.08%
1.05

4
Stuart Rachels, Tuscaloosa AL; Kevin Dybvig, Birmingham AL49.35%
0.78

5
Barry Rothberg - Harriet Rothberg, Atlanta GA47.50%

Friday Evening 299er Pair
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1

Wayne Simpson - Jeanie Para, Gainesville GA64.29%
1.44
2


Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA61.31%
1.08
3
2

Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA58.33%
0.81
4


Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA57.14%
0.77
5
3

Carol Rachels, Birmingham AL; Heather Elliott, Tuscaloosa AL55.36%
0.98
4
1
Barbara Tureen - Suzanne Anderson, Atlanta GA54.46%
0.74

2
Christine Dimuzio, Dunwoody GA; Connie Melgaard, Atlanta GA49.70%

Trouble No More KO Brkt 1
6 Tables

MPsRankNames
14.99
1
Robert Fendrick - Mike Sheldon - J Wolfe, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Kish Devaraj, Atlanta GA
7.94
2
Zachary Brescoll, Versailles KY; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC

Trouble No More KO Brkt 2
7 Tables

MPsRankNames
9.96
1
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Jaime Villanueva, Greer SC; James Gentry Jr, North Augusta SC
5.28
2
Perry Alterman - Michelle Alterman - David Zeckets, Atlanta GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA

Trouble No More KO Brkt 3
8 Tables

MPsRankNames
7.08
1
Matt Meckstroth, Gainesville FL; James Fordham, Fairburn GA; William Dang - Ricoh Das, Alpharetta GA
3.75
2
Jack Haley - Brian Sheres - John Simms - Edward Stone, Marietta GA

Trouble No More KO Brkt 4
7 Tables

MPsRankNames
4.98
1
Susan Cole - Mary Bray - Rebecca Guberman, Atlanta GA; Bob Marett, St Simons Is GA
2.64
2
Ross Jernigan, Big Canoe GA; Dorothy Price, Acworth GA; Jim Eastham - Cathy Henson, Atlanta GA

Trouble No More KO Brkt 5
7 Tables

MPsRankNames
3.56
1
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC
1.89
2
Judy Kane, Dahlonega GA; Diane Curington, Gainesville GA; Irene Lund, Marietta GA; Bonnie Hartwig, Oakwood GA

Little Martha Comp KO
8 Tables

MPsRankNames
4.19
1
Libby Hutto, Marianna FL; Barbara Wasdin, Dothan AL; Andrew Foth - Caleb Foth, Greenville SC
2.93
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Jaime Villanueva, Greer SC

Saturday Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Sat AM Open Pairs
18.5 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1
1
1
Arjun Dhir - Bradley Green, Alpharetta GA66.44%
6.88
2


G S Jade Barrett, Elk Point SD; Stephen Apodaca, Santa Fe NM61.46%
5.16
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.42%
3.87
4


Mitti Sakai, Sugar Hill GA; Buddy Waller, Marietta GA60.19%
2.90
5


Dane Kusler - Mary Haynes, Birmingham AL59.03%
2.18
6
2

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA57.62%
1.58
3

Robert Abrams - Harvey Berman, Atlanta GA52.67%
1.59
4
2
Pauline Kaplan - Mary Lou Lazarus, Atlanta GA52.34%
1.19
5
3
Daniel Digiusto, Tyrone GA; Charles Pillow, Fort Worth TX52.31%
0.89
6
4
Alvin Halpern - Sherry Halpern, Atlanta GA51.43%
0.67

5
Stuart Rachels - Heather Elliott, Tuscaloosa AL50.04%

Sat AM 299er Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1
1
Margaret Morton - Meriel Gregory, Atlanta GA61.39%
1.82
2
2

Mary Helen Harris, Marietta GA; Vicki Bell, Atlanta GA59.06%
1.36
3
3
2
Fay Szeftel, Marietta GA; Lorraine Watkins, Atlanta GA58.56%
1.02
4
4

Sue Williams - Robert Cohen, Atlanta GA58.41%
0.85
5


Takako Tsubokawa, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA58.25%
0.63
6
5

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA56.82%
0.47
6

Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN56.64%
0.77

3
Barbara McMahan, Marietta GA; Shirley Suttle, Atlanta GA53.93%
0.57

4
John Erkkila - John Vencill, Hoschton GA51.82%

Sat AM 49er Pairs
4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.05
1

Karin Baldzer, Smyrna GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA61.92%
0.84
2
1
Janet Focazio - Sharon Hyslop, Alpharetta GA58.33%
0.63
3
2
Beverly Morgan, Atlanta GA; Nancy Hirsc H, Dunwoody GA56.93%

Sat Youth Pairs
5.0 Tables / Based on 4 Tables

MPsABCNamesScore
0.93
1


Aashna Choudhary - Angie Green, Alpharetta GA64.43%
0.83
2
1

Ashish Shah - Aarati Shah, Alpharetta GA56.40%
0.62
3
2

Aidan Kedzierski - Amanda Pham, Marietta GA55.55%
0.47
3

Mary Wexel - Ruth Wexel, Lilburn GA54.32%

Sat AM Cardrook
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
0.51
1
Caleb Colburn - Alec Zhan, Alpharetta GA70.83%
0.38
2
Cecelia Chisholm, Roswell GA; Amber Minnes, Dunwoody GA66.06%
0.29
3
Hannah Kedzierski, Marietta GA; Isaac Wexel, Lilburn GA59.39%

Sat Aft A/X Pairs
16.0 Tables / Based on 66 Tables

MPsAXNamesScore
12.17
1

John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA65.06%
9.13
2

Gabriel Fadel, Duluth GA; Barbara Heller, Decatur GA61.38%
6.85
3
1
Sanjeev Pathak - Garry Williams, Roswell GA59.78%
4.49
4/5

Ronald Smith - Linda Smith, Hixson TN58.33%
4.49
4/5
2
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA58.33%
2.53
6/7

Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA58.01%
3.02
6/7
3
Bob Autrey, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA58.01%
2.26
4
Lois Keith, Duluth GA; Lanette Moore, Dunwoody GA55.61%
1.70
5
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jane Bachman, Dunwoody GA52.88%

Sat Aft B/C/D Pairs
24.5 Tables

MPsBCDNamesScore
5.10
1


Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA67.36%
3.83
2
1
1
Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC66.05%
2.87
3


Donald Clayton, Seneca SC; Timothy Hoy, Las Vegas NV65.31%
2.81
4
2
2
Bradley Green - Arjun Dhir, Alpharetta GA62.04%
2.11
5
3

Peggy Tienken - Joyce Williams, Atlanta GA61.01%
1.21
6


Evelyn Gilliard, East Point GA; Marjorie Waldon, Atlanta GA60.88%
1.58
4
3
Douglas Roberts, Woodstock GA; Robbie Roberts, Marietta GA59.85%
1.20
5
4
Florin Constantin, Atlanta GA; Morris Mitchem Jr, Columbia SC57.87%
1.27
6

James Loth, Dunwoody GA; John Singleton, Atlanta GA56.15%
0.75

5
Mike West - Judith West, Alpharetta GA48.38%
0.56

6
Shirley Carroll - Rick Scott, Marietta GA48.23%

Sat Aft 299ers
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.13
1
1
1
Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA66.96%
2.35
2


Joan Glueck, Atlanta GA; Janet Task, Dunwoody GA65.77%
1.93
3
2

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA63.39%
1.32
4


Gerald Guyer - Joy Guyer, Bluffton SC62.50%
1.45
5
3

Diana Jo Brown, Milton GA; James Vail, Cleveland GA61.31%
0.74
6


Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA60.71%
0.95
4/5

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA59.82%
0.95
4/5

Jim Pierce, Covington GA; Jan Westburg, Conyers GA59.82%
0.54
6/7

Nola Miller - Charles Miller, Atlanta GA59.52%
0.86
6/7

Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA59.52%
1.09

2
Betty Herrman, Marietta GA; Lynn Mayes, Atlanta GA58.93%
0.82

3
Ronny Pepper, Roswell GA; Mary Duval, Alpharetta GA55.65%
0.54

4/5
John Erkkila - John Vencill, Hoschton GA50.60%
0.55

4/5
Patricia Coker, St Augustine FL; Barbara Washington, Dunwoody GA50.60%

Sat Aft 49ers
4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.05
1

Lorraine Watkins, Atlanta GA; David Watkins, Sandy Springs GA55.10%
0.79
2

Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA53.93%
0.59
3

Mary Crawford - Charles Crawford, Atlanta GA53.47%

Saturday Eve Open Swiss
16 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Patricia Tucker - Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA67.00
3.75
2


Harriet Eaton Morris, Miami FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL; Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC55.00
2.82
3
1
1
Trevor Lumb, Atlanta GA; Donald Clayton, Seneca SC; William Norteman Jr, Woodruff SC; Richard Smith, Spartanburg SC53.00
2.12
4
2

Andre Asbury, Warner Robins GA; Carol Crawford, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA; Allison Howard, Cookeville TN52.00
1.58
5


John Hassett, Duluth GA; Charles Davis, Lilburn GA; Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC46.00
1.59
3

Matt Meckstroth, Gainesville FL; William Dang - Ricoh Das, Alpharetta GA; James Fordham, Fairburn GA38.00

Saturday Eve 499er Swiss
8 Tables

MPsABNamesScore
1.95
1
1
Claire Lavery, Atlanta GA; Janet Edwards - Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA56.00
1.46
2
2
Barbara Tureen - Suzanne Anderson - Connie Melgaard, Atlanta GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA53.00
1.10
3

Linda Clark, Hilton Head SC; Mary Frances Stahler, Hilton Head Isl SC; Harvey Jones, Atlanta GA; Janette Edmonds, Dunwoody GA47.00

One Way Out Comp KO Bkt 1
9 Tables

MPsRankNames
8.79
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Robert Heller, Decatur GA
6.15
2
R. Arthur Cannamela, Jr, Roswell GA; Bobby Belt, Cumming GA; Connie Vaughan - Gerald Vaughan, Knoxville TN
3.96
3
Meg Myers, Portland OR; Theresa Andino, Tallahassee FL; Allison Howard, Cookeville TN; Andre Asbury, Warner Robins GA
3.08
4
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN; Susan Kusler, Birmingham AL; Carol Adams, Northport AL

One Way Out Comp KO Bkt 2
12 Tables

MPsRankNames
4.88
1
Don Farver, Swannanoa NC; Candace Dickinson, Leicester NC; Robert Snelsire, Clemson SC; James Kirby, Westminster SC
3.42
2
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Sheila Katz - Jeffrey Katz, Atlanta GA
2.20
3
Norma Jean Frink, Hoover AL; Nancy West - Maya Altarac - James Partridge, Birmingham AL
1.71
4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Carol Crawford, Atlanta GA; Laura Wade, Sewanee GA

One Way Out Comp KO Bkt 3
9 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Godfrey Oakley Jr - Mary Ann Oakley, Atlanta GA; J Douglas Hall - Gayle Hall, Dallas GA
2.00
2
Shridhar Joshi - Sylvia Brill - Hedda Ginsburg, Norcross GA; Trudy Brown, Buford GA
1.29
3
Claudia Autrey - Nita Broschat, Roswell GA; Mary Watson - Raymon Watson, Dunwoody GA
1.00
4
Melissa Mahan Nicol - Charles Nicol - Fram Dalal - Jeroo Dalal, Marietta GA

Sunday Hand Records:  Morning  Afternoon  Evening Top of page

Sunday Morn Strat Pairs
17.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1


Arjun Dhir - Robert Duval, Alpharetta GA65.96%
5.12
2
1

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA58.47%
3.36
3/4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC57.95%
3.36
3/4


Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task, Atlanta GA57.95%
2.21
5
2
1
Maureen Connolly, Lakemont GA; Stephen Lurie, Gainesville GA57.33%
1.42
6/7


Connie Smilowitz - Karolyn Smith, Atlanta GA57.01%
1.66
6/7
3

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA57.01%
1.24
4

Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA56.44%
0.93
5

Larry Spruell, Sandy Springs GA; Earl Ryan Jr, Tucker GA54.22%
1.41
6
2
Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA52.69%
1.06

3
Ron Barze - Martha Barze, Atlanta GA51.86%
0.79

4
Barbara Wasdin, Dothan AL; Libby Hutto, Marianna FL50.00%

Sunday Morning 299ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1
1
Diane Dana - Michael Goodman, Columbus GA67.80%
1.82
2
2

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA61.36%
1.19
3/4
3/4

David Golliher, Atlanta GA; Ross Conway, Woodstock GA57.20%
1.19
3/4
3/4

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA57.20%
0.77
5
5

Sue Williams - Robert Cohen, Atlanta GA57.01%
0.57
6


Judy Brodhead, Atlanta GA; Claudia Autrey, Roswell GA56.44%
1.01
6/7
2/3
Susan Lybrook, Atlanta GA; Valerie Carson, Sandy Springs GA54.36%
1.01
6/7
2/3
Karen Mays, Duluth GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA54.36%
0.65

4
Lorraine Watkins, Atlanta GA; David Watkins, Sandy Springs GA52.65%
0.48

5
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA52.46%

Sun Aft A/X Pairs
12.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsAXNamesScore
8.83
1
1
Charles Bradford Jr - Jane Bradford, Columbus GA61.17%
6.62
2
2
Scott Stearns, Elberta AL; Kelly Smythe, Pensacola FL56.63%
4.97
3

William Kulbersh, Atlanta GA; Joe Rickman, Maryville TN56.06%
3.73
4

Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA55.68%
2.79
5

John Morris, Ponce Inlet FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL55.49%
2.33
6
3
Doug Hill - Bob Autrey, Marietta GA54.17%
1.75
4
Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN53.03%
1.31
5
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA52.84%

Sun Aft B/C/D Pairs
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.94
1
1

John Kier III, Roswell GA; Fangjun Zhou, Atlanta GA62.12%
2.96
2
2
1
Maureen Connolly, Lakemont GA; Stephen Lurie, Gainesville GA61.45%
2.22
3


John Hassett, Duluth GA; Sarah Goodstein, Decatur GA58.51%
1.73
4
3

Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA57.01%
1.59
5
4
2
Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA56.39%
0.97
6
5

W Henry Shuford - Nancy Shuford, Atlanta GA56.00%
1.19
6
3
Jane Brown, Roswell GA; David Brown, Chattanooga TN55.49%
0.89

4
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA52.67%
0.67

5
Bill Walker, Jr - Caren Von Hippel, Salem SC52.18%

Sun Aft 299er Pairs
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1


Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA62.73%
2.09
2
1

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA61.85%
1.57
3
2

Linda Burns - Johnny Burns, Cleveland TN59.06%
1.26
4


Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA58.10%
1.18
5
3

David Golliher, Atlanta GA; Ross Conway, Woodstock GA56.71%
0.88
6
4

Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Joseph Etoll, Marietta GA56.67%
1.05
5

Janet Edwards, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA56.67%
1.53
6
1
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA56.41%
1.15

2
Joseph Bosworth - Ann Bosworth, Dawsonville GA55.92%
0.86

3
Meg Canfield - Jack Canfield, Bluffton SC55.44%
0.65

4
Karen Mays, Duluth GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA53.54%
0.50

5
Timothy Marks, West Point GA; Rebecca Lee, Hamilton GA49.96%

Duane, R.I.P. KO Brkt 1
7 Tables

MPsRankNames
18.88
1
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Kish Devaraj, Atlanta GA; Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA
10.01
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Zachary Brescoll, Versailles KY; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC

Duane, R.I.P. KO Brkt 2
6 Tables

MPsRankNames
8.77
1
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Carl Wolinsky - James Satterfield, Marietta GA; Phil Hook, Atlanta GA
4.65
2
F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks - Carol Crawford, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA; Bob Jones, Acworth GA

Duane, R.I.P. KO Brkt 3
5 Tables

MPsRankNames
4.58
1
Matt Meckstroth, Gainesville FL; William Dang - Ricoh Das, Alpharetta GA; James Fordham, Fairburn GA
2.43
2
James Lord Jr, Dublin GA; Evelyn Ogden, Macon GA; Jim Wall, Perry GA; Nancy Motes, Kennesaw GA

Duane, R.I.P. KO Brkt 4
5 Tables

MPsRankNames
3.01
1
Bradley Green - Angie Green - Mili Raina - Alexander Rizzo, Alpharetta GA
1.60
2
Don Farver, Swannanoa NC; Candace Dickinson, Leicester NC; Robert Snelsire, Clemson SC; James Kirby, Westminster SC

Sunday Eve Open Pairs
5.0 Tables / Based on 10 Tables

MPsABNamesScore
3.33
1

Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA67.00%
2.50
2
1
Heather Elliott - Stuart Rachels, Tuscaloosa AL64.50%
1.87
3
2
Jeffrey Katz - Sheila Katz, Atlanta GA57.50%
1.23
4/5

Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC50.50%
1.23
4/5

Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC50.50%

Sunday Eve Open Swiss
13 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.09
1/2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; John Morris, Ponce Inlet FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL52.00
4.09
1/2


G S Jade Barrett, Elk Point SD; Stephen Apodaca, Santa Fe NM; Scott Stearns, Elberta AL; Kelly Smythe, Pensacola FL52.00
2.24
3/6
1/3

Gayle Covey - Steven Devico - Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC47.00
2.24
3/6
1/3

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL; Amal Dasgupta, Wilmington DE; Enrico Beretta, Martin GA47.00
2.24
3/6
1/3
1
William Norteman Jr, Woodruff SC; Donald Clayton, Seneca SC; Trevor Lumb, Atlanta GA; Richard Smith, Spartanburg SC47.00
1.80
3/6


Joe Rickman, Maryville TN; Barbara Heller, Decatur GA; William Kulbersh, Atlanta GA; Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC47.00

Sunday Eve 499er Swiss
9 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1
1
1
Kris Clark, Marietta GA; Rebecca Hannan, Norcross GA; Joseph Bosworth - Ann Bosworth, Dawsonville GA59.00
1.55
2


Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA; Angela Young, Cumming GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA53.00
1.21
3
2

Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA; Claire Lavery, Atlanta GA; Sally Pappas, Woodstock GA52.00
0.76
4/5


David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Patricia Teplitz - Marvin Teplitz, Decatur GA42.00
0.76
4/5


Rebecca Lee, Hamilton GA; Timothy Marks, West Point GA; Josephine Dunlop, Avondale Est GA; Bobbye Hightower, Duluth GA42.00

Monday Hand Records:  Morning  Afternoon   Top of page

Mon AM Stratified Pairs
9.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Mary Lou Carter - Mary Ann Whitaker, Atlanta GA63.99%
3.25
2
1

David Howard - Diana Hughes, Atlanta GA62.80%
2.44
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.01%
1.60
4/5


Jean Bourn, Johns Creek GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA59.23%
1.60
4/5


Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC59.23%
1.69
2

Leonard Edlin - Kenneth Hardcastle, Atlanta GA56.55%
1.27
3

W Henry Shuford - Nancy Shuford, Atlanta GA53.27%
1.62
4
1
Joshua Small - Leona Small, Dunwoody GA50.89%
1.22

2
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA47.32%

Monday Morning NLM Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1


Jean Watkins - Susan Johnson, Atlanta GA63.92%
1.52
2
1
1
Susan Lybrook, Atlanta GA; Valerie Carson, Sandy Springs GA61.04%
1.04
3


Alice Mercado - Karen Grablowsky, Atlanta GA58.46%
1.14
4
2
2
Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA53.13%
0.86
5
3
3
Lorraine Watkins - Wendy Kraitzick, Atlanta GA52.50%
0.64
4

Aashna Choudhary - Angie Green, Alpharetta GA51.26%

Mon Aft Open Pairs
9.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC60.50%
3.75
2
1

Dorothy Gilreath, Marietta GA; Minerva Phillips, Atlanta GA57.32%
2.81
3
2

Robert Belling - Beverly Belling, Alpharetta GA57.02%
2.11
4


Bobby Belt - Ralph Folkerts, Cumming GA53.83%
1.58
5


Jean Bourn, Johns Creek GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA53.10%
1.53
3
1
Aashna Choudhary - Angie Green, Alpharetta GA52.93%
0.95
4

David Howard - Diana Hughes, Atlanta GA52.13%
1.15

2
Alvin Halpern - Sherry Halpern, Atlanta GA52.08%

Mon Aft 299er Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Janet Hubler, Marietta GA; Mark Amuedo, Smyrna GA64.10%
1.71
2
1
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Marylynne Solomon, Monroe GA63.50%
1.28
3
2

Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA62.67%
0.89
4


Jim Douds - Patty Douds, Peachtree City GA61.11%
0.96
5
3

Rachael Brown - Marilynn Winston, Atlanta GA58.10%
0.72
6
4

Diana Jo Brown, Milton GA; Ross Conway, Woodstock GA55.86%
0.57
5

Dolores Bryan - Charles Bryan, Atlanta GA53.10%
0.96

2
Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA50.50%
0.72

3
Lorraine Watkins - Wendy Kraitzick, Atlanta GA48.75%
0.54

4
Nancy Slough - Alice Jamieson, Dunwoody GA45.82%

Monday Flight B Swiss
30 Tables

MPsBCDNamesScore
8.75
1


Meg Myers, Portland OR; Theresa Andino, Tallahassee FL; Steve Callaham, Woodstock GA; Mark Kalmes, Stone Mountain GA89.00
6.56
2


Robert Abrams - Joanne Walker - Harvey Berman - Barry Rothberg, Atlanta GA87.00
4.92
3


Martha Spalding - Nicolas Hammond, Atlanta GA; Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Edward Foran, Marietta GA82.00
3.69
4


Elsa Clauson, Cumming GA; Dale D'Agata, Gainesville GA; Jeanne Zach, Buford GA; Virginia Spence, Sugar Hill GA79.00
2.92
5


Connie Smilowitz - Karolyn Smith, Atlanta GA; Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA76.00
2.35
6/7


Dick Browne, Roswell GA; Arlene Conway, Woodstock GA; Jean Franke - William Franke, Norcross GA74.00
5.42
6/7
1

Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC74.00
4.07
8/10
2

Rene Nalley - Mary Bray, Atlanta GA; Peggy Ford, Norcross GA; Becky Butler, Alphadetta GA73.00
1.76
8/10


Gladys Hardcastle - Rita Edlin - Lorraine Siegel, Atlanta GA; Losia McCann, Marietta GA73.00
1.76
8/10


Arjun Dhir - Bradley Green - Ashish Shah - Lee Eckert, Alpharetta GA73.00
3.05
3

Garry Williams, Roswell GA; Carol Crawford - Suseen Banks, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA64.00
2.05
4/5

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Peggy Tienken - Joyce Williams, Atlanta GA62.00
2.05
4/5

Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks - Sally Seebeck - Carol Troxel, Roswell GA62.00
3.00

1
Martha Donahoo, Dunwoody GA; Lylah Gillespie, Plano TX; Dixie Wade, Atlanta GA; Shirley Riggins, Duluth GA56.00
2.25

2
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; John Jernigan, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA49.00
1.48

3/4
Nancy Steinichen - Elaine Sheldon - Marcia Miller - Elizabeth Walker, Marietta GA42.00
1.48

3/4
Daniel Digiusto, Tyrone GA; Charles Pillow, Fort Worth TX; Harvey Jones, Atlanta GA; James Vail, Cleveland GA42.00

Monday NLM Swiss Teams
12 Tables

MPsABCNamesScore
3.57
1
1

Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; Carter Perkins - Jeanne Perkins, Hoschton GA80.00
2.68
2


Laura Wade, Sewanee GA; Sarah Caldwell, Atlanta GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA74.00
2.27
3
2
1
Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA; Vicki Bell - Carolyn Potts, Atlanta GA70.00
1.70
4
3

Charles Morn - Alex Horsley, Atlanta GA; Carol Grizzard - Vernon Grizzard, Rome GA69.00
1.61
4
2
Josephine Dunlop, Avondale Est GA; Bobbye Hightower - Rob Lefebure, Duluth GA; Louise DeSantis, Acworth GA64.00

Unit 114 Trophy Swiss
21 Tables / Based on 62 Tables

MPsAXNamesScore
17.85
1

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Linda Smith - Ronald Smith, Hixson TN88.00
13.39
2

Patricia Tucker - Samuel Marks, Atlanta GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Kevin Collins, Dunwoody GA87.00
10.04
3

Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN; Harriet Eaton Morris, Miami FL; John Morris, Ponce Inlet FL79.00
9.19
4/5
1
Gayle Covey - Steven Devico - Julie Murphy - Walt Murphy, Hendersonville NC76.00
6.74
4/5

Thomas Carmichael - Jenni Carmichael, Kennesaw GA; David Grainger, Etobicoke ON; Pamela Hughes, Bend OR76.00
5.10
6

Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC; Barbara Heller, Decatur GA; William Kulbersh, Atlanta GA; Joe Rickman, Maryville TN71.00
4.46
7

Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA67.00
6.89
2
Phil Hook, Atlanta GA; Fred Moore - Laurence Rivkin, Dunwoody GA; Lois Keith, Duluth GA60.00
5.17
3
F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks, Atlanta GA; Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA58.00
3.88
4
R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page