A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 2-6, 2012

Norcross (Atlanta) GA, Fourth of July Sectional
Results by Day:  Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday | Friday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 965.5
Total number of players attending - 816
Total number of players winning masterpoints - 692
Total number of masterpoints won - 3,687.65
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Monday   Matchpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   Evening      Hand Records:   Morning   Afternoon   Evening Top of page

Mon Morn Stratified Pairs
16.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1
1

H Albert Lilly, Mobile AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL64.03%
5.63
2


Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Cumming GA61.53%
4.22
3
2
1
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Audrey Landy, Atlanta GA61.02%
3.16
4


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Dunwoody GA58.69%
2.37
5


Chris Trower, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA57.58%
1.78
6
3

Allison Milhem, Sandy Springs GA; Anne Skal, Johns Creek GA56.82%
1.29
4

Judith Bailie, Bishop GA; Debbie Wagner, Athens GA54.60%
0.97
5

Dorothy Gilreath, Marietta GA; Gloria McCain, Orlando FL54.51%
0.73
6

Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA53.31%
1.15

2
Carol Lazerson - Karen Grablowsky, Atlanta GA50.83%

Mon Morn 299er Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Mark Carroll - John Thompson II, Atlanta GA67.52%
1.59
2
2
2
Jan Bradley, Atlanta GA; John Helms, Monroe GA61.07%
1.19
3
3
3
Elyse Mintz - Patricia Fine, Atlanta GA60.40%
0.89
4


Margaret Morton, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA59.23%
0.76
5
4

Larry Zwahlen, Canton GA; Edward Paulling, Rome GA55.10%
0.57
6
5

Marcia Miller, Marietta GA; Elizabeth Barrett, Canton GA54.33%

Mon Morn 49er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.35
1


Ronn Young, Sandy Springs GA; Sue Jackson, Atlanta GA73.13%
1.01
2
1

Arlene Tauber, Atlanta GA; James Forbes, Dunwoody GA72.50%
0.76
3
2
1
Elizabeth Grace - Eleanor Malone, Atlanta GA64.38%
0.57
4
3

Patricia Kalin - Diane Erickson, Atlanta GA63.75%
0.50
5
4
2
Elliott Goldstein - Robert Kushner, Atlanta GA55.63%

Mon Aft StrataFlight A
15.0 Tables / Based on 53 Tables

MPsAXNamesScore
10.50
1

Samuel Marks, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA62.73%
7.88
2

Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA62.04%
5.91
3
1
Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA57.83%
4.43
4

Andrew Eastwood - Steven Nelson, Snellville GA56.88%
3.32
5
2
Richard Myers - Elizabeth Myers, Decatur GA56.26%
2.49
6
3
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA54.59%
1.42
4
Ralph Folkerts, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA54.33%
1.07
5
Jack Carter, Cumming GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA51.99%

Mon Aft StrataFlight B
14.0 Tables

MPsBCNamesScore
3.21
1

William Marks, Roswell GA; Alvin Kimbrough, Canton GA62.50%
2.41
2
1
Carol Lazerson, Atlanta GA; Goran Hanson, Seneca SC60.23%
1.58
3/4

David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL56.44%
1.58
3/4

Edward Ashman, Decatur GA; Leslie Horvath, Canton GA56.44%
1.13
5

Janice Ripley, Marietta GA; Peggy Tienken, Atlanta GA55.30%
0.81
6

Claudia Hammock, Alpharetta GA; Evelyn Ellis, Atlanta GA54.55%
1.41
2
Gloria Brown, Newnan GA; Gail Melton, Locust Grove GA53.41%
1.06
3
Lana Imerman - Sheryl Sack, Atlanta GA50.95%
0.94
4
Seiko Hazanow, Duluth GA; Harriet Rothberg, Atlanta GA49.62%

Mon Aft Non-LM Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1

Manfred Derman - Rochelle Derman, Atlanta GA65.77%
2.12
2
2

Lois Daughters - Bonnie Morgan, Roswell GA61.42%
1.59
3
3
1
Mark Carroll - John Thompson II, Atlanta GA60.12%
1.19
4
4

Marcia Miller, Marietta GA; Elizabeth Barrett, Canton GA57.61%
0.90
5
5

Judi Carter - Mageeda Doe, Roswell GA57.44%
0.67
6
6

Linda Corbett, Smyrna GA; Kim McEver, Atlanta GA56.85%
1.02

2
John Helms, Monroe GA; Jan Bradley, Atlanta GA52.81%
0.77

3
Louise Berzack - Wendy Kraitzick, Atlanta GA52.65%
0.57

4
Tom Stuetzer, Dunwoody GA; Crystal Schwindt, Atlanta GA52.08%

Mon Aft 49er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.20
1
1

Pam Szabo, Marietta GA; Nancy Bean, Atlanta GA58.99%
0.90
2
2

Arlene Tauber - Helen Browdy, Atlanta GA55.63%
0.68
3


Mary Kash - Vee Kelley, Marietta GA55.38%
0.55
4
3

Diane Greenberg, Duluth GA; Diane Strickland, Norcross GA55.13%
0.71
4
1
Elizabeth Grace - Eleanor Malone, Atlanta GA51.51%
0.53

2
Harry Kilpatrick - Janet Samson, Flowery Branch GA50.13%

Monday Evening Open
14.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA65.88%
4.00
2
1

Jerry Lichtefeld - Peter Martin, Kennesaw GA63.97%
3.00
3


Goran Hanson, Seneca SC; Enrico Beretta, Martin GA57.95%
2.25
4


Arjun Dhir, Alpharetta GA; Bob Jones, Marietta GA57.38%
1.69
5


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC56.28%
1.26
6


Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Knoxville TN55.16%
2.08
2

James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA54.43%
1.56
3

George Powell, Roswell GA; R Gill, Atlanta GA53.62%
1.17
4

Edward Hales - Judith Hales, Atlanta GA51.11%
0.88
5

Don Turner, Mt Juliet TN; Barbara Newman, Nashville TN50.90%
1.65

1
Barbara Goldman - Carol Lazerson, Atlanta GA50.46%
1.24

2
Ed Brooks - Joseph Etoll, Marietta GA50.08%
0.93

3
Ellen Starr, Canton GA; Norma Crist, Marietta GA47.80%

Monday Evening 299ers
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
Carol Simmons, Flowery Branch GA; Karen Mays, Duluth GA63.00%
1.37
2


Wayne Simpson - Jeanie Para, Gainesville GA57.17%
0.90
3/4
2/3

Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL54.92%
0.90
3/4
2/3
2
Mary Debree - Sharon Nies, Duluth GA54.92%
0.58
5


Glenda Beerman, Atlanta GA; Howard Gibbs, Marietta GA54.10%
0.54
4

Karin Baldzer, Smyrna GA; Elyse Mintz, Atlanta GA53.00%

Roman Candle Knockouts 1
8 Tables

MPsRankNames
16.62
1
Bob Jones - James Satterfield, Marietta GA; Donna Silver, Augusta GA; Stuart Goff, Woodstock GA
8.81
2
Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Knoxville TN; Gabriel Fadel, Duluth GA; Tammy Moll, Raleigh NC

Roman Candle Knockout 2
8 Tables

MPsRankNames
9.91
1
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
5.25
2
Jerry Pontius, Woodstock GA; Carole Kolofske, Alpharetta GA; Gail Berman, Sandy Springs GA; Virginia Saul, Atlanta GA

Roman Candle Knockout 3
8 Tables

MPsRankNames
7.03
1
Susan Cole - Rebecca Guberman - Fay Howell - Mary Bray, Atlanta GA
3.73
2
T Conklin - Beverly Belling, Alpharetta GA; Christine Sorrentino - Kaye Hart, Roswell GA

Roman Candle Knockout 4
8 Tables

MPsRankNames
5.29
1
Bettymae Sonnenburg - Margo Morrison - Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA
2.80
2
Susan Johnson - Jean Eidson - Peggy Heinisch, Atlanta GA; Robert Kunzler, Deluth GA

Roman Candle Knockouts 5
8 Tables

MPsRankNames
2.57
1
Honore Thynne - Judy Orthwein - Carolyn Luesing - Porter Hutto, Atlanta GA
1.36
2
Trudy Brown, Buford GA; Sylvia Brill, Norcross GA; Janet Brewer, Tucker GA; Jennifer Magid, Atlanta GA

Cherry Bomb CKO - Brk 1
8 Tables

MPsRankNames
4.81
1
Don Haney - Dennis Luft, Trussville AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL
3.37
2
Bruce Byrne, Marietta GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA; Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle, Atlanta GA

Cherry Bomb CKO - Brk 2
8 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Louise DeSantis - Claire Wainwright, Acworth GA; Claire Lavery - Vicki Bell, Atlanta GA
2.00
2
Amy Brownstein - Bruce Mencher, Alpharetta GA; Brenda Shavin, Atlanta GA; Gail Fisher, Dunwoody GA

Sparkler Compact KOs
14 Tables

MPsRankNames
5.88
1
Bruce Byrne, Marietta GA; Douglas Tinney - Becky Butler, Alpharetta GA; Carol Crawford, Atlanta GA
4.12
2
Laura Junia Wade, Suwanee GA; Merrie Edelston, Atlanta GA; Jan Banks, Norcross GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA
2.65
3
Don Haney - Dennis Luft, Trussville AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL
2.06
4
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA; Carolyn Potts, Atlanta GA; Jan Westburg, Conyers GA

Tuesday   Matchpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   Evening      Hand Records:   Morning   Afternoon   Evening Top of page

Tue Morn StrataFlight A
11.0 Tables / Based on 66 Tables

MPsAXNamesScore
12.17
1

Enrico Beretta, Martin GA; Goran Hanson, Seneca SC59.23%
9.13
2

Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN58.63%
6.85
3

Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA57.74%
5.13
4

Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA56.55%
4.43
5/6
1
Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA55.65%
3.37
5/6

Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA55.65%
1.90
7/8

Samuel Marks, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA54.76%
3.32
7/8
2
Richard Myers - Elizabeth Myers, Decatur GA54.76%
2.18
3/4
David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA48.81%
2.18
3/4
Lois Keith, Duluth GA; Connie Smilowitz, Atlanta GA48.81%

Tue Morn StrataFlight B
25.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.47
1/2
1/2
1/2
Barbara Goldman - Marjorie Marlowe, Atlanta GA60.12%
4.47
1/2
1/2
1/2
Chris Trower, Atlanta GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA60.12%
2.51
3/4


Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA59.18%
2.51
3/4
3
3
Sheryl Sack - Lana Imerman, Atlanta GA59.18%
1.75
5
4

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA58.63%
1.31
6
5

Abbie Margolies - Martin Margolies, Atlanta GA58.33%
1.14
6
4
John Thompson II - Mark Carroll, Atlanta GA57.86%
0.86

5
Merrie Edelston, Atlanta GA; Janice Brown, Dunwoody GA57.44%
0.89

6
Hedy Edmondson, Dunwoody GA; Audrey Landy, Atlanta GA56.80%

Tue Morn NLM Pairs
21.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.23
1


Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA66.67%
2.47
2
1
1
Bob Crouch - Chuck Palmer, Big Canoe GA62.14%
1.85
3
2
2
Ann Barrett - Libba Wight, Atlanta GA61.90%
1.39
4
3

Cristina Shannon, Alpharetta GA; Leslie Rigler, Acworth GA60.71%
1.02
5


Nancy Geller - Rachael Brown, Atlanta GA60.05%
1.06
6
4

Jeff Wood, Dahlonega GA; Claudine Jones, Gainesville GA58.85%
0.78
5

Dennett Hansell - Terry Bucher, Jasper GA57.86%
0.74
6

Manis Smith, Jr, Gadsden AL; Hedda Ginsberg, Norcross GA57.14%
0.77

3
Lorraine Watkins, Atlanta GA; David Watkins, Sandy Springs GA56.85%
0.57

4
Greta Sandler, Alpharetta GA; Myrna Videlefsky, Dunwoody GA56.59%

Tue Morn 49er Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.43
1
1
1
Elizabeth Grace, Atlanta GA; Edward Hartlieb, Waleska GA65.98%
1.07
2
2

Diane Strickland, Norcross GA; Rita Kessler, Alpharetta GA65.09%
0.80
3


Linda Berry Cipcic, Decatur GA; Carol Roecklein, Marietta GA56.73%
0.60
4
3
2
Leslee Sinclair, Atlanta GA; Margaret Walker, Decatur GA55.17%
0.45
5
4

Kunal Vohra - Sidhesh Desai, Alpharetta GA54.97%
0.41

3
Suzanne Clark, Atlanta GA; Clare Schelhammer, Dunwoody GA53.16%

Tue Aft StrataFlight A
15.0 Tables / Based on 68 Tables

MPsAXNamesScore
12.30
1

John Hassett - Charles Davis, Duluth GA63.59%
9.23
2

Robert Duval - Arjun Dhir, Alpharetta GA59.78%
6.92
3
1
Ralph Folkerts, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA58.04%
5.19
4
2
Thomas LaForge, Marietta GA; Pam Van Patton, Smyrna GA56.24%
3.89
5

Chris Moll, Raleigh NC; Laurence Rivkin, Dunwoody GA55.30%
2.92
6

Samuel Marks, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA55.10%
2.19
7

Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA54.96%
2.45
3
Howard Litsky - Miriam Litsky, Dunwoody GA53.97%
1.84
4
Terry Mangold, Alpharetta GA; Jim Dillon Jr, Atlanta GA52.38%
1.38
5
David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA51.09%

Tue Aft StrataFlight B
21.0 Tables

MPsBCNamesScore
4.15
1

Leslie Horvath, Canton GA; Edward Ashman, Decatur GA61.61%
3.11
2

David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL61.01%
2.71
3
1
Jane Melby, Atlanta GA; Becky Butler, Alpharetta GA60.42%
1.75
4

Eva Ratonyi, Atlanta GA; Lydia Harris, Marietta GA58.93%
1.31
5

Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA56.85%
1.41
6/7

Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA54.76%
2.03
6/7
2
Frances Wolff - Nadia Zarour, Atlanta GA54.76%
1.52
3
Vicki Bell - Claire Lavery, Atlanta GA53.87%
1.14
4
Gilles Lanoue - John Robert Hudson, Peachtree City GA52.68%
0.75
5/6
Virginia Palmer - Cecil Palmer, Suwanee GA52.38%
0.75
5/6
Sandi Rossman, Dunwoody GA; Bert Grant, Canton GA52.38%

Tue Aft NLM Pairs
27.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.73
1
1

Terry Bucher - Dennett Hansell, Jasper GA69.70%
2.80
2
2

Jan Bradley, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA64.20%
2.10
3


Ronald Williamson - Sandra Williamson, Peachtree City GA62.31%
1.57
4


J Michael Gregory - Helen Gregory, Athens GA57.95%
1.55
5
3
1
Louise Berzack - Wendy Kraitzick, Atlanta GA57.39%
1.16
6
4

Robert Smith - Joyce Smith, Alpharetta GA57.01%
0.87
5

Carolyn Britton - Patricia Myers, Suwanee GA56.06%
0.61
6/7

Karin Baldzer, Smyrna GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA55.49%
1.09
6/7
2
Deborah Hubert - Margaret Barfield, Marietta GA55.49%
0.82

3
Ann Barrett - Libba Wight, Atlanta GA55.30%
0.61

4
Bob Crouch - Chuck Palmer, Big Canoe GA52.84%
0.64

5
Bruce Toups, Jasper GA; Tina West, Big Canoe GA52.08%

Tue Aft 49er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.13
1


Gil Hudnall - Angela Evert, Atlanta GA59.75%
0.85
2


Pam Szabo, Marietta GA; Nancy Bean, Atlanta GA59.25%
0.64
3


Sandi Proctor, Johns Creek GA; Freida Cantrell, Roswell GA51.56%
0.80
4
1

Harry Kilpatrick - Janet Samson, Flowery Branch GA50.25%
0.60
2

Terry Piell, Norcross GA; Dianne Weaver, Alpharetta GA50.00%

Tues Eve Open Pairs
18.5 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC66.29%
4.16
2/3


Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Knoxville TN65.48%
4.16
2/3
1

Courtney Stephens, Greensboro GA; Thomas Eidson, Atlanta GA65.48%
2.67
4


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN59.28%
2.00
5


John Hassett - Charles Davis, Duluth GA58.63%
1.67
6


James Satterfield, Marietta GA; Stuart Goff, Woodstock GA57.82%
2.51
2
1
Thomas Jones, Macon GA; Nathaniel Cook, Forest Park GA55.29%
1.88
3

Pam Earle - Nancy Colter, Dublin GA55.01%
1.68
4
2
Donna Adler - Teddi Sanford, Atlanta GA54.33%
1.26
5
3
Sheryl Sack - Barbara Goldman, Atlanta GA54.17%
0.82
6

Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA53.57%
0.95

4
Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA52.68%
0.71

5
Shirley Carroll - Rick Scott, Marietta GA50.89%

Tues Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


J Michael Gregory - Helen Gregory, Athens GA64.54%
1.62
2
1
1
Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL58.97%
1.08
3


Dhelia Williamson, Atlanta GA; John Williamson, Davidson NC58.08%
1.22
4
2

Lynn McGill, Roswell GA; Lynn Mayes, Atlanta GA55.40%
0.91
5
3

John Vencill - John Erkkila, Hoschton GA55.10%
0.68
4

Jacquelyn Christman - Neil Christman, Duluth GA54.13%
0.51
5

Claudine Jones, Gainesville GA; Jeff Wood, Dahlonega GA53.57%
0.83

2
Robert Fitzgibbons - Elliott Goldstein, Atlanta GA52.13%

Torpedo Knockouts 1
8 Tables

MPsRankNames
16.82
1
Gabriel Fadel, Duluth GA; Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Knoxville TN; William Kulbersh, Atlanta GA
8.91
2
Claudia Feagin - Jack Feagin Jr - Jim Stogner, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN

Torpedo Knockouts 2
8 Tables

MPsRankNames
9.07
1
Sanjeev Pathak, Roswell GA; Dennis Kanne - Buddy Waller, Marietta GA; Mitti Sakai, Sugar Hill GA
4.81
2
Vinay Apte - Martin Nathan, Atlanta GA; Maureen McGuire, Waleska GA; Garry Williams, Roswell GA

Torpedo Knockouts 3
6 Tables

MPsRankNames
3.41
1
Loretta Parker, Tucker GA; Donna King - Linda Williams, Stone Mountain GA; Ruth Gault, Duluth GA
1.81
2
Anne Powell - Kenneth Powell - Susan Johnson - Ronald Johnson, Atlanta GA

Wednesday   Matchpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   Swiss      Hand Records:   Morning   Afternoon   Evening Top of page

Wed Morn Stratified Pairs
21.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1

Joan Sheldon - Thomas LaForge, Marietta GA73.51%
6.13
2


James Satterfield, Marietta GA; Stuart Goff, Woodstock GA66.37%
4.60
3


Andrew Eastwood, Snellville GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA66.02%
3.45
4
2

David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL63.78%
2.59
5


Bob Jones, Marietta GA; Donna Silver, Augusta GA63.77%
2.22
6
3

David Zeckets - Michelle Alterman, Atlanta GA63.32%
1.66
4

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA60.11%
1.25
5

Eva Ratonyi, Atlanta GA; Pam Van Patton, Smyrna GA59.48%
0.97
6

Ralph Folkerts, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA54.76%
2.00

1
Martha Donahoo, Dunwoody GA; Shirley Riggins, Duluth GA50.00%
1.50

2
Jan Banks, Norcross GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA48.51%
1.13

3
Jean Eidson - William Brooks, Atlanta GA47.92%
0.84

4
Donna Adler, Atlanta GA; Thomas Jones, Macon GA47.85%
0.63

5
Joan Duffy - Susan Campbell, Marietta GA45.83%

Wed Morn 299er Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


J Michael Gregory - Helen Gregory, Athens GA60.71%
1.71
2
1
1
Jan Bradley - Sandra Erickson, Atlanta GA59.82%
1.19
3


Candy Cox, Dunwoody GA; Barbara Kruse, Atlanta GA58.04%
0.89
4


Kay O Connor - Honore Thynne, Atlanta GA57.44%
1.28
5
2
2
Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL55.95%
0.96
6
3

Jeff Wood, Dahlonega GA; Linda Hacker, Gainesville GA53.27%
0.72
4

Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA52.68%
0.48
5/6

Karin Baldzer, Smyrna GA; Christine Dimuzio, Dunwoody GA52.38%
0.60
5/6

Glenda Beerman - Edwin Reitman, Atlanta GA52.38%

Wed Morn 49er Pairs
6.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.28
1
1

Kunal Vohra, Alpharetta GA; Raymond Zhu, Duluth GA62.14%
0.96
2


Susan Bicksler, Smyrna GA; Sue Jackson, Atlanta GA58.68%
0.72
3
2

Thomas Slater - Linda Slater, Sandy Springs GA57.40%
0.54
4


Gil Hudnall - Angela Evert, Atlanta GA53.23%
0.52
5
3

Fay Otto - Margaret Cannon, Atlanta GA52.39%
0.39
4

Vincent Zhu, Duluth GA; Wilbert Liu, Alpharetta GA52.05%

Wed Aft StrataFlight A
10.0 Tables / Based on 40 Tables

MPsAXNamesScore
8.33
1

Enrico Beretta, Martin GA; George Russell, Moore SC62.73%
6.25
2
1
Richard Myers - Elizabeth Myers, Decatur GA56.71%
4.10
3/4
2
Joan Sheldon - Thomas LaForge, Marietta GA56.48%
4.10
3/4

Amy Reznik, Tallahassee FL; Roy Fox, Pinehurst NC56.48%
2.64
5
3
David Haydon - Lenora Fernandez, Marietta GA55.79%
1.98
6
4
Donna Adler, Atlanta GA; Ernie Eayrs, Kennesaw GA55.56%
1.02
5
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA52.08%

Wed Aft B/C Pairs
13.0 Tables

MPsBCNamesScore
3.08
1

Pam Earle - Nancy Colter, Dublin GA60.42%
2.31
2

David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL59.47%
1.73
3

Carol Humble, Loganville GA; Jan Westburg, Conyers GA59.28%
1.30
4

Bruce King - Jane King, Athens GA56.06%
1.08
5

Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA54.73%
0.64
6/7

Eric Starzinger, Marietta GA; Alexander Morgan, Atlanta GA54.17%
2.00
6/7
1
Jan Sheppe, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA54.17%
1.50
2
Sheryl Sack - Lana Imerman, Atlanta GA53.79%
1.13
3
Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA53.60%
0.84
4
Joan Glueck, Atlanta GA; Janet Task, Dunwoody GA53.03%
0.63
5
George Dozier,Jr - Joseph Etoll, Marietta GA52.84%

Wed Aft 49er Pairs
3.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.05
1
1

Ronn Young, Sandy Springs GA; Edward Hartlieb, Waleska GA61.25%
0.79
2


Charles Crozier - Janice Jenkins, Marietta GA52.50%
0.60
3/4
2

Diane Strickland, Norcross GA; Sylvia Shlisky, Atlanta GA51.25%
0.52
3/4


Gil Hudnall - Angela Evert, Atlanta GA51.25%

Wed Aft Non-LM Pairs
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1


Diana Jo Brown - Philip Brown, Milton GA64.02%
1.74
2


J Michael Gregory - Helen Gregory, Athens GA61.55%
1.71
3
1
1
Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL61.17%
1.28
4
2

Jeff Wood, Dahlonega GA; Linda Hacker, Gainesville GA60.42%
0.96
5
3

Sandra Parker - David Parker, Douglasville GA59.66%
0.72
6
4

Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA59.28%
0.78
5/6
2/3
Sandra Erickson - Jan Bradley, Atlanta GA56.06%
0.78
5/6
2/3
Scott Campbell Jr - Frannie Dowling, Atlanta GA56.06%

Wed Eve Stratified Swiss
19 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
8.40
1
1

Don Haney - Dennis Luft, Trussville AL; Ann Lilly, Tuscaloosa AL; H Albert Lilly, Mobile AL62.00
5.52
2/3
2

Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA54.00
5.52
2/3


Edward Foran, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN54.00
3.54
4


Clay Hall - Susan Stockham, Birmingham AL; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA51.00
2.66
5


Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Knoxville TN; Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA50.00
3.30
6
3
1
Bruce King - Jane King - Jan Sheppe, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA49.00
2.48
4
2
Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA48.00
1.86
5
3
Rebecca Lee, Peachtree City GA; June Beers, Newnan GA; Merrie Edelston - Claire Lavery, Atlanta GA47.00
1.22

4/5
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA38.00
1.22

4/5
William Marks, Roswell GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; Jan Banks, Norcross GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA38.00

Wed Eve NLM Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
2.40
1


Betty Herrman - Patience Mawhorter, Marietta GA; Joanne Urvan, Roswell GA; Ruth Fly, Ridgeland MS57.00
2.04
2
1
1
Gil Hudnall - Angela Evert, Atlanta GA; Susan Bicksler - Kathleen Commins, Smyrna GA49.00
1.53
3
2
2
Brenda McDonald - Nan Wade, Suwanee GA; Dorothy Doty, Lawrenceville GA; Mary Debree, Duluth GA41.00

Firecracker KO Brk 1
6 Tables

MPsRankNames
12.58
1
Samuel Marks, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA; Chris Moll, Raleigh NC
6.67
2
Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; F Garson II, Alpharetta GA; Kish Devaraj, Atlanta GA; Gregory Roberts, Aiken SC

Firecracker KO Brk 2
7 Tables

MPsRankNames
5.97
1
Arjun Dhir - Murphy Green, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA
3.16
2
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN

Firecracker KO Brk 3
6 Tables

MPsRankNames
3.65
1
Bruce Byrne, Marietta GA; Douglas Tinney - Becky Butler, Alpharetta GA; Jane Melby, Atlanta GA

Bottle Rocket Comp KO 1
12 Tables

MPsRankNames
7.76
1
Donald Baker, Alpharetta GA; Ogie Tzankov - Eric Shelton, Atlanta GA; Larry Rich, Cumming GA
5.43
2
Donna Holland - Richard Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA
3.49
3
Bob Jones - Carl Wolinsky, Marietta GA; Donna Silver, Augusta GA; Robert Epstein, Atlanta GA
2.72
4
Don Calvert, Jacksonville AL; Barry Rothberg - Harriet Rothberg - Nadia Zarour, Atlanta GA

Thursday   Matchpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   Evening      Hand Records:   Morning   Afternoon   Evening Top of page

Thu Morn Stratified Pairs Stratum A
27.0 Tables / Based on 51 Tables

MPsRankNamesScore
10.17
1
Jack Carter - Harold Task68.37%
7.63
2
Chris Moll - Laurence Rivkin66.96%
5.72
3
Jane Bachman - Jim Stogner63.19%
4.29
4
Roy Fox - Amy Reznik59.12%
4.52
5
Joan Sheldon - Thomas LaForge58.52%
3.39
6
Sheryl Sack - Lana Imerman58.10%

Thu Morn Stratified Pairs Stratum B
21.0 Tables

MPsRankNamesScore
4.52
1
Joan Sheldon - Thomas LaForge58.52%
3.39
2
Sheryl Sack - Lana Imerman58.10%
2.54
3
Howard Litsky - Miriam Litsky58.06%
1.91
4
Joan Duffy - Susan Campbell55.68%
1.46
5
Philip Jardina - Billie Ruth Bird55.11%
1.07
6
Don Calvert - Barry Rothberg54.51%

Thu Morn Stratified Pairs Stratum C
9.5 Tables

MPsRankNamesScore
3.39
1
Sheryl Sack - Lana Imerman58.10%
1.91
2
Joan Duffy - Susan Campbell55.68%
1.33
3
Rosetta Boyd - Diane Smith53.60%
1.00
4
Hannah Tidman - Yaron Schweizer53.03%
0.75
5
Veronica Stoessel - M Jackie McGill52.84%
0.88
6
John Jernigan - Rebecca Lee50.76%

Thu Morn 299er Pairs Stratum A
19.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.93
1
Patricia Callahan - Barbara Young63.69%
2.20
2
Ann Benson - Laura Sibille62.80%
1.65
3
Freida Cantrell - Lois Sacher62.50%
1.24
4
Brenda Shavin - Janet Edwards61.01%
1.01
5
Honore Thynne - Judy Orthwein60.42%
1.34
6/7
Carolyn Luesing - Porter Hutto59.52%
1.34
6/7
Janet Race - Roger Race59.52%

Thu Morn 299er Pairs Stratum B
15.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.93
1
Patricia Callahan - Barbara Young63.69%
2.20
2
Ann Benson - Laura Sibille62.80%
1.65
3
Freida Cantrell - Lois Sacher62.50%
1.34
4/5
Carolyn Luesing - Porter Hutto59.52%
1.34
4/5
Janet Race - Roger Race59.52%
0.81
6
Libba Wight - Bridget Dobson54.17%

Thu Morn 299er Pairs Stratum C
7.5 Tables

MPsRankNamesScore
1.34
1/2
Carolyn Luesing - Porter Hutto59.52%
1.34
1/2
Janet Race - Roger Race59.52%
0.86
3
Elyse Mintz - Patricia Fine53.87%
0.65
4
Sandra Williams - Richard Osborn53.27%
0.51
5
Lorraine Watkins - David Watkins52.38%

Thu Morn 49er Pairs Stratum A
5.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.13
1
Janet Samson - Harry Kilpatrick63.75%
0.85
2
Patricia Kalin - Diane Erickson60.00%
0.64
3
Arlene Tauber - Helen Browdy53.75%
0.48
4
Elizabeth Grace - Edward Hartlieb52.50%

Thu Morn 49er Pairs Stratum B
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.13
1
Janet Samson - Harry Kilpatrick63.75%
0.85
2
Patricia Kalin - Diane Erickson60.00%
0.64
3
Arlene Tauber - Helen Browdy53.75%

Thu Eve Stratified Pairs
16.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1
1
Yaron Schweizer, Woodbury TN; Hannah Tidman, Liberty TN62.50%
6.13
2


Bob Jones, Marietta GA; Nathaniel Cook, Forest Park GA61.93%
4.60
3


Thomas Eidson - Walter Reeves Jr, Atlanta GA58.68%
3.45
4
2
2
Peggy Jordan, Newnan GA; R Dolores Daniel, Williamson GA57.75%
2.59
5


Connie Smilowitz, Atlanta GA; Stuart Goff, Woodstock GA57.15%
2.53
6
3

Alexander Morgan, Atlanta GA; Revell Lawson, Avondale Est GA56.42%
1.89
4

David Schulman, Atlanta GA; Steve Callaham, Woodstock GA55.61%
1.42
5

John McIlvaine, Smyrna GA; Bill Grisham, Acworth GA54.33%
1.12
6

James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Marietta GA53.41%
1.39

3
Louise DeSantis - Claire Wainwright, Acworth GA49.16%
1.04

4
Mark Taylor - Suzy Taylor, Atlanta GA48.76%

Thu Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1
1
Carol Simmons, Flowery Branch GA; Karen Mays, Duluth GA59.23%
2.01
2
2

John Erkkila - John Vencill, Hoschton GA57.44%
1.51
3
3

Kenneth Weatherwax - Texie Weatherwax, Norcross GA55.65%
0.99
4/5


Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA54.46%
0.99
4/5
4

Manfred Derman - Rochelle Derman, Atlanta GA54.46%
0.72
5

Donald Radman, Cumming GA; Sheldon Fages, Duluth GA53.87%
1.16

2
Deborah Hubert, Marietta GA; Christine Stark, Atlanta GA49.40%

Mortar Compact KO 1
16 Tables

MPsRankNames
7.48
1
Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL
5.24
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Enrico Beretta, Martin GA; Josie Mitchell, Decatur GA
3.37
3
William Kulbersh - Jim Stogner, Atlanta GA; Gabriel Fadel - Charles Davis, Duluth GA
2.62
4
Jerry Lichtefeld - Peter Martin, Kennesaw GA; Jimmy Martin - Eric Martin, Mcdonough GA

Aerial Unit Trophy KO 1
7 Tables

MPsRankNames
18.14
1
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA
9.61
2
Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN

Aerial Unit Trophy KO 2
7 Tables

MPsRankNames
8.28
1
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA
4.39
2
Becky Butler, Alpharetta GA; Rebecca Guberman - Mary Bray - Jane Melby, Atlanta GA
1.86
3/4
Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA

Aerial Unit Trophy KO 3
8 Tables

MPsRankNames
6.00
1
Arjun Dhir - Murphy Green, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA
3.18
2
Todd Wille - Sarah Caldwell, Atlanta GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA

Non Life Master Pairs
23.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1

Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA68.45%
2.50
2


Nell Thurman - Adele Sellars, Atlanta GA64.29%
1.87
3
2

Donald Radman, Cumming GA; Sheldon Fages, Duluth GA63.48%
1.40
4


Peggy Jordan, Newnan GA; R Dolores Daniel, Williamson GA61.90%
1.39
5
3

Robert Smith - Joyce Smith, Alpharetta GA59.52%
1.04
6
4

Bridget Dobson - Libba Wight, Atlanta GA58.51%
0.78
5

India Peters - Elaine Hackett, Atlanta GA57.74%
0.60
6

Wade Lnenicka - Georgia Lnenicka, Smyrna GA55.95%
1.45

1
Karen Mays, Duluth GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA54.46%
0.96

2/3
Janet Race - Roger Race, Bluffton SC54.17%
0.96

2/3
Sam Maloy - Cristina Shannon, Alpharetta GA54.17%
0.61

4
Lorraine Watkins - Louise Berzack, Atlanta GA50.89%
0.40

5/6
Carolyn Luesing - Porter Hutto, Atlanta GA50.60%
0.48

5/6
Nancy Hirsc H, Dunwoody GA; Beverly Morgan, Atlanta GA50.60%

Thu Aft StrataFlight A
10.0 Tables / Based on 62 Tables

MPsAXNamesScore
11.90
1

Barbara Heller, Knoxville TN; Joel Haywood, Macon GA56.48%
7.81
2/3

John Hassett, Duluth GA; Beatrice Kemp, Dacula GA56.02%
7.81
2/3

Chris Moll, Raleigh NC; Laurence Rivkin, Dunwoody GA56.02%
5.21
4
1
Lois Keith, Duluth GA; Lanette Moore, Saint Augustine FL55.32%
3.30
5/6

Jack Carter, Cumming GA; Harold Task, Atlanta GA53.70%
3.91
5/6
2
Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA53.70%
2.93
7
3
Ralph Folkerts, Cumming GA; Dick Browne, Roswell GA52.31%
2.20
4
Alexander Morgan, Atlanta GA; Baskaran Sankaran, Alpharetta GA51.62%
1.45
5/6
Ellen Apte - Vinay Apte, Atlanta GA50.93%
1.45
5/6
Connie Smilowitz, Atlanta GA; Stuart Goff, Woodstock GA50.93%

Thu Aft StrataFlight B
24.0 Tables

MPsBCDNamesScore
4.96
1
1

Janice Ripley, Marietta GA; Peggy Tienken, Atlanta GA62.50%
3.72
2
2

Carol Crawford, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA60.42%
2.79
3
3

Dorothea Baugh, Snellville GA; Hedda Ginsberg, Norcross GA58.97%
2.47
4/6
4
1
Susan Hudson, Johns Creek GA; Dianna Norris, Alpharetta GA58.63%
1.61
4/6


Jean Bourn, Johns Creek GA; Jerry Pontius, Woodstock GA58.63%
1.61
4/6


Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA58.63%
1.85
5
2
Alvin Kimbrough, Canton GA; Lydia Harris, Marietta GA57.14%
0.95
6

Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA56.85%
1.39

3
Stephen Hersch, Johns Creek GA; Stuart Galishoff, Atlanta GA54.17%
0.91

4/5
Shridhar Joshi, Norcross GA; Frank Bruno, Snellville GA52.68%
0.91

4/5
Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA52.68%
0.59

6
John Jernigan, Jackson GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA52.08%

Thu Aft 49er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.13
1
1

Christine West - Karen Broun, Athens GA61.00%
0.85
2


Diane Greenberg, Duluth GA; Diane Strickland, Norcross GA59.00%
0.64
3
2

Janet Samson - Harry Kilpatrick, Flowery Branch GA57.50%
0.48
4


John Helms, Monroe GA; Elizabeth Grace, Atlanta GA53.00%

Friday   Matchpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   Swiss      Hand Records:   Morning   Afternoon Top of page

Fri Morn Stratified Pairs
15.5 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1
1
1
Seiko Hazanow, Duluth GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA60.21%
4.88
2
2

Hedda Ginsberg, Norcross GA; Dorothea Baugh, Snellville GA58.02%
3.66
3


Enrico Beretta, Martin GA; Linda Bush, Marietta GA56.85%
2.74
4
3

Sarah Goodstein, Decatur GA; Karolyn Smith, Atlanta GA56.48%
2.06
5
4

Nancy Shuford - W Henry Shuford, Atlanta GA56.28%
1.54
6


Robert Duval, Alpharetta GA; Fred Moore, Dunwoody GA56.16%
1.59
5
2
Ralph Johnston, Cumming GA; M Jackie McGill, Dunwoody GA55.61%
1.19
6
3
Peggy Jordan, Newnan GA; R Dolores Daniel, Williamson GA55.45%
0.89

4
Martha Fallaw, Dunwoody GA; Loretta Snyder, Cumming GA53.98%
0.67

5
Robert Rumsey, Dinwoody GA; R Wood, Dacula GA50.31%

Fri Morn 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1
1
Vee Kelley - Charles Crozier, Marietta GA64.52%
1.82
2
2

Linda Corbett, Smyrna GA; Susan Dawkins, Atlanta GA61.81%
1.36
3
3
2
Thomas Slater - Linda Slater, Sandy Springs GA60.10%
1.02
4
4
3
Laura Jackson, Atlanta GA; Candy Cox, Dunwoody GA56.59%
0.77
5
5
4
Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL55.66%
0.62
6
6
5
Carol Roecklein, Marietta GA; Linda Berry Cipcic, Decatur GA55.44%

Friday A/X Swiss Teams
12 Tables / Based on 95 Tables

MPsAXNamesScore
20.63
1
1
Arjun Dhir - Murphy Green, Alpharetta GA; Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA85.00
15.47
2

Samuel Marks - Kevin Collins, Dunwoody GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Patricia Tucker, Atlanta GA; Thomas Carmichael, Kennesaw GA80.00
10.15
3/4

Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN76.00
10.15
3/4

Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick - Mike Sheldon - J Wolfe, Marietta GA76.00
8.33
2
Martin Nathan - Connie Smilowitz, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA; Stuart Goff, Woodstock GA54.00

Fri StrataFlight B Swiss
37 Tables

MPsBCDNamesScore
10.58
1
1

Donna Holland - Richard Holland, Roswell GA; Nancy Smith - Michael Riley, Marietta GA101.00
7.94
2
2
1
David Haydon - Lenora Fernandez - Michelle Barnes, Marietta GA; Benny Patton, Atlanta GA83.00
5.95
3
3

Thomas LaForge - Joan Sheldon, Marietta GA; Larry Spruell, Sandy Springs GA; George Powell, Roswell GA82.00
5.18
4
4
2
William Mitchell - Rita Mitchell, Suwanee GA; A. Josephine St Louis, Dunwoody GA; Tammy Clark, Lawrenceville GA76.00
3.28
5/6
5/6

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Robert Holman - Linda Holman, Atlanta GA75.00
3.89
5/6
5/6
3
Bill Grisham, Acworth GA; Rick Scott - John Simms, Marietta GA; John McIlvaine, Smyrna GA75.00
2.92
7
7
4
Dennis Kanne - Susan Campbell - Joan Duffy, Marietta GA; Larry Zwahlen, Canton GA74.00
2.35
8
8

Robert Abrams - Joanne Walker - Barry Rothberg, Atlanta GA; Don Calvert, Jacksonville AL71.00
2.30
9/10
9
5
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN70.00
2.02
9/10


Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle - William Burks III - Peggy Tienken, Atlanta GA70.00
1.57
10/13

Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Cecil Hines - Samuel Murray, Highlands NC67.00
1.57
10/13

Dick Browne, Roswell GA; Ellen Devlin - Ralph Folkerts - Shirley Folkerts, Cumming GA67.00
1.97
10/13
6
Karyl Asta - Geoff Maloney - Kathleen Maloney - Henri Asta, Marietta GA67.00
1.57
10/13

Richard Myers - Elizabeth Myers, Decatur GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA67.00
1.73

7
Philip Jardina - Billie Ruth Bird - Evelyn Ellis, Atlanta GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA66.00
1.54

8
John West - Jan Sheppe, Athens GA; Gordon Cooksey, Fortson GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA65.00

Fri NLM Swiss
17 Tables

MPsABCNamesScore
4.09
1


Ruth Fly, Ridgeland MS; Betty Herrman, Marietta GA; Donna Schmid, Dunwoody GA; Carolyn Potts, Atlanta GA86.00
3.14
2
1

Anne Yoder - Lucy Cota - Libba Wight, Atlanta GA; Nancy Inman, Mariesetta GA79.00
2.36
3
2

Honore Thynne - Judy Orthwein - Lana Imerman - Sheryl Sack, Atlanta GA76.00
1.91
4
3
1
Cris Shanks, Watkinsville GA; Dianne McLean, Athens GA; Rosemary Sheedy - Carol Scovic, Greensboro GA74.00
1.36
5


Patricia Coker, St Augustine FL; Don Coker, Atlanta GA; Gail Fisher - Janet Edwards, Dunwoody GA70.00
1.32
4

Patricia Callahan - Barbara Young, Alpharetta GA; Arthur Burgess, Buford GA; Thomas Slaughter, Roswell GA69.00
1.43

2
Trudy Brown, Buford GA; Sylvia Brill, Norcross GA; Jennifer Magid, Atlanta GA; Janet Brewer, Tucker GA56.00

Fri Aft Stratified Pairs
13.5 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Enrico Beretta, Martin GA; Linda Bush, Marietta GA68.30%
4.75
2


Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA62.47%
3.56
3
1

Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Bettie Driver, Atlanta GA61.23%
2.67
4


Lois Keith, Duluth GA; David Zeckets, Atlanta GA58.65%
2.41
5
2

Margaret Drake, Dacula GA; Meg Stevens, Atlanta GA58.48%
1.50
6


Ross Jernigan, Big Canoe GA; Nathaniel Cook, Forest Park GA55.39%
2.12
3
1
Martha Fallaw, Dunwoody GA; Loretta Snyder, Cumming GA54.64%
1.35
4

Hedda Ginsberg, Norcross GA; Dorothea Baugh, Snellville GA54.28%
1.07
5

Betty McDonald - Peggy Heinisch, Atlanta GA53.32%
0.77
6

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Mitchell Locklear, Atlanta GA50.34%
1.59

2
Laura Junia Wade, Suwanee GA; Asako Ahmed, Alpharetta GA50.19%
1.19

3
Elaine Burnett, Atlanta GA; Marcelle Male, Alpharetta GA48.79%
1.06

4
Sally Pappas, Woodstock GA; Claire Lavery, Atlanta GA48.53%
0.74

5
Mary Watson - Raymon Watson, Dunwoody GA48.36%

Fri Aft 299er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1

Robert Smith - Joyce Smith, Alpharetta GA60.04%
1.66
2/3
2/3
1/2
Sandra Williams, Bluffton SC; Richard Osborn, Gulf Breeze FL58.14%
1.66
2/3
2/3
1/2
Roslyn Grossman - Richard Grossman, Dumwoody GA58.14%
1.06
4
4
3
Tom Stuetzer, Dunwoody GA; Crystal Schwindt, Atlanta GA56.82%
0.70
5/6
5
4
Laura Jackson, Atlanta GA; Candy Cox, Dunwoody GA56.06%
0.70
5/6


Janette Edmonds, Dunwoody GA; Harvey Jones, Roswell GA56.06%
0.46
6/7

Susan Johnston - Georgia Lnenicka, Smyrna GA55.30%
0.53
6/7
5
Sharon Little - Linda Hult, Atlanta GA55.30%

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page