A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 30-December 2, 2012

Atlanta GA, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 200.0
Total number of players attending - 308
Total number of players winning msterpoints - 229
Total number of masterpoints won - 402.34
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Morning Pairs
28.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.12
1


Ann Benson - Laura Sibille, Dunwoody GA67.05%
3.09
2
1

Shirley Rhinehart - Patricia Fine, Atlanta GA65.15%
2.32
3


Don Ross - Frances Wolff, Atlanta GA62.50%
1.74
4


India Peters - Elaine Hackett, Atlanta GA58.90%
1.28
5/6
2
1
Bruce Toups, Jasper GA; Tina West, Big Canoe GA57.77%
1.14
5/6


Howard Fagin - Irwin Hyman, Atlanta GA57.77%
0.96
3
2
Patti O'Hagan, Matietta GA; Janice Jenkins, Marietta GA57.01%
0.72
4

Vee Kelley - Mary Kash, Marietta GA50.76%
0.54
5

Jennifer Magid, Atlanta GA; Janet Brewer, Tucker GA49.81%
0.60
6
3
Carol Scovic - Rosemary Sheedy, Greensboro GA49.05%

Friday Morning 0-20
4.0 Tables

MPsABNamesScore
0.86
1

Elliott Goldstein - Bert Ward, Atlanta GA73.02%
0.65
2

Patty Baldwin - Cassandra Hutchins, Marietta GA61.90%
0.48
3

Sally Moreland - Kathleen Rejent, Marietta GA55.56%

Friday Afternoon NLM
34.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.77
1


Joyce Smith - Robert Smith, Alpharetta GA64.88%
3.58
2


Elyse Mintz - John Thompson II, Atlanta GA63.39%
2.68
3


Connie Porch, Fayetteville GA; Jeannie McGinnis, Newnan GA61.61%
2.01
4
1
1
Rosemary Sheedy - Carol Scovic, Greensboro GA61.01%
1.51
5


Kem Morgan - Angela Evert, Atlanta GA59.23%
1.13
6


Melanie Harris - Michael Harris, Cumming GA58.93%
1.47
2

Nancy Hirsch, Dunwoody GA; Beverly Morgan, Atlanta GA57.44%
1.10
3
2
Dianne Weaver, Alpharetta GA; Thomas Mahone, Duluth GA56.55%
0.83
4

Mageeda Doe - Kevin Doe, Roswell GA55.65%
0.76
5
3
Cassandra Hutchins - Patty Baldwin, Marietta GA54.46%
0.57
6
4
Bert Ward - Elliott Goldstein, Atlanta GA53.57%
0.60

5
Bruce Toups, Jasper GA; Tina West, Big Canoe GA50.00%

Friday Evening NLM
6.0 Tables

MPsABNamesScore
1.73
1

Sue Williams - Robert Cohen, Atlanta GA54.50%
1.30
2
1
John Thompson II - Duke Bhatia, Atlanta GA54.35%
0.97
3
2
Albie McNeil, Roswell GA; Betty Kurtz, Alpharetta GA53.42%
0.73
4

Monika Howard, Sky Valley GA; Patricia Cunningham, Clayton GA52.26%

Saturday Top of page

Saturday Morning NLM
32.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.55
1
1

Beverly Wilkinson, Atlanta GA; Alice Jamieson, Dunwoody GA63.99%
3.41
2


Judy Orthwein - Honore Thynne, Atlanta GA63.69%
2.56
3
2
1
Tina West, Big Canoe GA; Bruce Toups, Jasper GA63.39%
1.92
4
3

Dianne Smith - Jan Bradley, Atlanta GA61.90%
1.44
5
4

Cristina Shannon, Alpharetta GA; Leslie Rigler, Acworth GA61.61%
1.08
6


Monika Howard, Sky Valley GA; Patricia Cunningham, Clayton GA60.42%
0.90
5

Robert Fine - Marsha Goldstein, Atlanta GA59.23%
0.76
6/7

Thomas Slaughter, Roswell GA; Arthur Burgess, Buford GA56.55%
0.60
6/7

Fay Szeftel, Marietta GA; Lorraine Watkins, Atlanta GA56.55%
0.79

2
Patricia Kalin - Diane Erickson, Atlanta GA51.49%
0.59

3
Arlene Tauber - Helen Browdy, Atlanta GA51.19%

Saturday Morning 0-20
4.5 Tables

MPsABNamesScore
0.93
1

Dianne Weaver, Alpharetta GA; Thomas Mahone, Duluth GA64.58%
0.70
2

Wicke Chambers - Ann Martin, Atlanta GA62.50%
0.52
3

Jane Hart Lewis - Elizabeth Smith, Florence SC55.21%
0.39
4

Jan Noll, Dunwoody GA; Annette Meyer, Atlanta GA53.13%

Saturday Afternoon NLM
33.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.66
1


Charles Bryan - Dolores Bryan, Atlanta GA66.37%
3.50
2
1

Lorraine Watkins, Atlanta GA; Fay Szeftel, Marietta GA62.80%
2.62
3
2

Crystal Schwindt, Atlanta GA; Laura Sibille, Dunwoody GA61.61%
1.97
4


Ann Addison - Bob Addison, Dunwoody GA61.01%
1.47
5


Joanne Urvan, Roswell GA; Patience Mawhorter, Marietta GA60.42%
1.14
6


Nadia Zarour - Frances Wolff, Atlanta GA59.52%
1.60
3

John Thompson II - Elyse Mintz, Atlanta GA58.93%
1.20
4

Amy Brownstein - Janice Alonso, Alpharetta GA57.44%
0.90
5

Judy Maner - Gregory Anderson, Atlanta GA56.55%
0.81
6

Lois Daughters - Lynn Andersen, Roswell GA55.95%
1.20

1
Bert Ward, Chamblee GA; Ann Martin, Atlanta GA55.06%
0.90

2
Tina West, Big Canoe GA; Bruce Toups, Jasper GA53.57%
0.68

3
Brenda Kauffman - Mary Lou Lohrentz, Atlanta GA53.27%
0.57

4
Jan Noll, Dunwoody GA; Pam Szabo, Marietta GA51.79%

Saturday Evening NLM
4.5 Tables

MPsABNamesScore
1.62
1

Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC; Andrea Kahn, Inman SC61.64%
1.22
2

Patience Mawhorter, Marietta GA; Joanne Urvan, Roswell GA59.78%
0.91
3

Elyse Mintz - Shirley Rhinehart, Atlanta GA55.82%
0.68
4

James Herren, Cullowhee NC; James Mount, Sylva NC52.90%

Sunday Top of page

Sunday NLM Swiss Teams
27 Tables

MPsABCNamesScore
6.01
1


Amy Brownstein - Janice Alonso - Patricia Callahan - Barbara Young, Alpharetta GA85.00
4.51
2
1

Terry Bucher - Dennett Hansell, Jasper GA; Bob Crouch - Chuck Palmer, Big Canoe GA83.00
3.38
3


Patricia Cunningham, Clayton GA; Felicia Lease, Lakemont GA; John Boshart, Mountain City GA; Monika Howard, Sky Valley GA81.00
2.54
4


Ted Ross Peyser - Donna Adler - Suzy Taylor - Mark Taylor, Atlanta GA77.00
2.36
5
2

Laura Sibille - Ann Benson - Linda Doherty, Dunwoody GA; Judi Carter, Roswell GA74.00
1.72
6


John Thompson II - Anne Yoder - Elyse Mintz - Frannie Dowling, Atlanta GA72.00
1.91
7
3
1
Jan Noll, Dunwoody GA; Gail Ostermann - Nancy Bean, Atlanta GA; Pam Szabo, Marietta GA71.00
1.34
8
4

Cynthia Barton - Marsha Rodgers - Barbara McMahan - Rie Carnes, Marietta GA69.00
1.43

2
Arlene Tauber - Helen Browdy - Jennifer Magid, Atlanta GA; Janet Brewer, Tucker GA61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page