A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
May 14-16

Augusta Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 247.5
Total number of players attending - 226
Total number of players winning masterpoints - 208
Total number of masterpoints won - 976.66
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Prs
72 Pairs

MPs A B C Names Score
7.67
1
1
  Abdul Ghaffar - Sigmund Friedman, Columbia SC 63.78%
5.75
2
2
1
Tom Wight - Jerry Tift, Macon GA 63.46%
4.31
3
    Jeffrey Thomas, Columbia SC; James Blackwell, Prosperity SC 62.18%
3.24
4
3
  Barry Weatherly, Macon GA; Susan Lien, Augusta GA 60.42%
2.43
5
4
2
Sebie Buchanan - Susan Middlebrooks, Macon GA 59.94%
2.33
6/7
    Anne Harrell, Augusta GA; Margie Lowery, Martinez GA 59.78%
1.60
6/7
    Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 59.78%
1.63  
5
  Betty Snellings - Blanche Bryant, Augusta GA 58.33%
1.47  
6
  Dot Moss - Mary Nell Perry, Augusta GA 55.45%
1.28    
3
Faye Waldrop - Maria Neal, Aiken SC 54.01%
0.96    
4
Nancy Kritz - William Kritz, North Augusta SC 51.60%
0.87    
5
Margie Ruben - Ellen Harrison, Augusta GA 51.28%
0.61    
6
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Everett Schultz Jr, Augusta GA 50.96%

Fri Eve Open Prs
40 Pairs

MPs A B C Names Score
5.00
1
    Gil Mullins, Aiken SC; Leroy Wilson Jr, Savannah GA 64.88%
3.75
2
    Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC 63.99%
2.95
3
1
  Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 61.61%
2.11
4
    Lura McKinney, Savannah GA; Nancy Atkins, Roswell GA 59.23%
1.67
5
    Peter Wolf, Hilton Head Is SC; Marvin Shatz, Hilton Head SC 58.93%
1.19
6
    D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 58.33%
2.21  
2
  Barbara Kuhlke - Kay Davis, Augusta GA 58.04%
1.66  
3
  George Patton Jr - Gilbert Bateman, Macon GA 57.74%
1.24  
4
  Rosemary Phillips - Trudie Hubbard, Aiken SC 55.95%
0.93  
5
  M Jane Shea - John Shea, Chamblee GA 55.36%
0.70  
6
  Kay Gross - Louise Carter, Spartanburg SC 54.17%
1.52    
1
Christine Foy, Aiken SC; Owen Lien, Hickory NC 48.21%
1.14    
2
Brent Holcomb - David Bykowski, Columbia SC 46.13%
0.86    
3
Gloria Sholin - Harriet Hussey, Aiken SC 44.05%

Handicap KO Teams
17 Teams

MPs Rank Names
13.50
1
Andrew Hurd - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin - Richard Guarneri - John Hurd, Charleston SC; Kevin Bathurst, Columbia SC
10.13
2
Gregory Roberts, Aiken SC; Robert Heller, Decatur GA; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC
6.75
3/4
Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA
6.75
3/4
James Gentry Jr - Diana Cato, Augusta GA; Thomas Roush, Savannah GA; Rajan Iyer, Aiken SC

Saturday Top of page

Sat AM Open Prs
33 Pairs

MPs A B C Names Score
4.50
1
    Davis Peters, Canton GA; Joan Braender, Newnan GA 66.99%
3.38
2
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 65.28%
2.53
3
    Jeff Ziemer, Greenville SC; Richard Brown, Easley SC 63.34%
1.90
4
    Ann Hedden, Watkinsville GA; Bruce Miller, Athens GA 62.61%
1.58
5
    D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 59.29%
2.95
6
1
1
Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA 59.23%
2.21  
2
  Christine Foy - Lynn Mullins, Aiken SC 58.66%
1.66  
3
2
Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 54.81%
1.24  
4
  Dot Moss - Mary Nell Perry, Augusta GA 51.58%
1.04  
5
3
Marilyn Sudlow - Joan Marine, Aiken SC 50.69%
0.78  
6
4
Carl Angerman - V Vandervelde, Aiken SC 50.40%
0.74    
5
Joan O'Connor - Maryann Moore, Augusta GA 50.21%

Sat Aft Open Prs
76 Pairs

MPs A B C Names Score
8.00
1
    Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Marietta GA 67.79%
6.00
2
    Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; F. Marion Fletcher, Statesboro GA 66.20%
4.50
3
    Charles Davis, Lilburn GA; Bob Autrey, Marietta GA 63.43%
4.55
4
1
  Owen Lien, Hickory NC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 62.04%
2.53
5
    Larry Allen, Summerville SC; Tom Rutledge, Charleston SC 61.81%
1.90
6
    Lura McKinney, Savannah GA; Nancy Atkins, Roswell GA 61.57%
3.41  
2
  Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Baugh, Snellville GA 60.88%
2.56  
3
  Nancy Payne - Beatrice Lamb, Augusta GA 60.65%
1.92  
4
  Margaret Hill, Columbia SC; Kay Gross, Spartanburg SC 58.56%
2.38  
5
1
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Thomas Davis, Belvedere SC 55.93%
1.79  
6
2
Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 55.77%
1.34    
3
Edna Taylor-Randall - Ruth Grandin, Augusta GA 55.45%
1.00    
4
Gloria Sholin - Harriet Hussey, Aiken SC 54.17%
0.75    
5
Marian Conger - Isabelle Maxwell, Augusta GA 50.80%
0.80    
6
Mildred Peskin - Margie Ruben, Augusta GA 50.69%

Sat Eve Open Prs
56 Pairs

MPs A B C Names Score
6.33
1
    Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Greenville SC 64.10%
4.75
2
1
  Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 63.30%
3.56
3
    Charles Davis, Lilburn GA; Bob Autrey, Marietta GA 62.82%
2.67
4
    Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA 61.06%
2.00
5
    Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Marietta GA 60.26%
1.32
6/7
    Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA 59.13%
1.40
6/7
    Judy Rampey - Louise Carter, Spartanburg SC 59.13%
2.61  
2
  Frank Pride - Louis Gangarosa, Augusta GA 58.17%
1.96  
3
  Hendricus Baaij - Urte Baaij, Savannah GA 56.57%
1.73  
4
1
Joan Marine - Marilyn Sudlow, Aiken SC 56.41%
1.10  
5
  Barry Weatherly, Macon GA; Morris Williams, Dunwoody GA 55.29%
0.94  
6
  Robert Coleman, Augusta GA; Ruth Harmon, North Augusta SC 53.53%
1.30    
2
Sylvia Mayson, Augusta GA; Ann Franklin, Waynesboro GA 52.24%
0.97    
3
Jack Webb, Charleston SC; Jim Cahalan, Isle of Palms SC 51.44%
0.73    
4
Harriet Kulbersh - Jodie Lorberbaum, Savannah GA 45.99%

Sunday Top of page

Stratified Swiss
39 Teams

MPs A B C Names Score
12.25
1
    Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 109.00
9.19
2
    Andrew Hurd - Richard Guarneri - John Hurd - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Kevin Bathurst, Columbia SC 107.00
6.89
3
    Marvin Shatz, Hilton Head SC; Charles Davis, Lilburn GA; Bob Autrey, Marietta GA; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 101.00
5.17
4
    Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 97.00
6.83
5/6
1
  Louis Gangarosa - Frank Pride, Augusta GA; James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 86.00
3.40
5/6
    Ann Hedden, Watkinsville GA; Bruce Miller, Athens GA; James Gentry Jr - Diana Cato, Augusta GA 86.00
2.18
7
    Leroy Wilson Jr, Savannah GA; Mark Hall Jr, N Augusta SC; Everett Schultz Jr, Augusta GA; Larry Hayslip, Pooler GA 85.00
5.12  
2
  Thomas Roush, Savannah GA; Barry Weatherly, Macon GA; Morris Williams, Dunwoody GA; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 84.00
3.84  
3
  O. Gordon Lien III - Susan Lien, Augusta GA; Dorothea Baugh, Snellville GA; Carol Humble, Loganville GA 76.00
2.88  
4
  Janice White - Mildred Peskin - Betty Isenberg, Augusta GA; Imogene Kennedy, N Augusta SC 75.00
1.67  
5/7
  Nathan Fain - Abdul Ghaffar, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC; Amaidas Makken, Madison GA 72.00
1.67  
5/7
  Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman, Columbia SC 72.00
2.60  
5/7
1
Tom Wight - Jerry Tift - Susan Middlebrooks - Sebie Buchanan, Macon GA 72.00
1.95    
2
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC; Dorothy McLeod - Virginia Griffin, Augusta GA 69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page