A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 18-20, 2007

Augusta GA, Spring Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 169.0
Total number of players attending - 188
Total number of players winning masterpoints - 154
Total number of masterpoints won - 626.14
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
30.5 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1
1

Varghese George, Augusta GA; Diana Cato, North Augusta SC 68.29%
5.12
2


Gerald Cartright, Graniteville SC; Virginia Tillson, Evans GA 65.61%
3.84
3


Louis Gangarosa, Augusta GA; John Cotty, McCormick SC 61.34%
2.88
4


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC 60.65%
2.16
5


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 59.95%
1.67
6


Leroy Wilson Jr - Lynn Pories, Savannah GA 59.69%
3.41
2

John Mathis - Rod Scherr, North Augusta SC 59.49%
2.56
3
1
Janice Boone, Bluffton SC; Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC 58.80%
1.92
4

Todd Keithley, New York NY; Thomas McDow, Rock Hill SC 58.37%
1.44
5

Parnell Porter, Okatie SC; Barbara Porter, Bluffton SC 56.75%
1.27
6

Isabelle Maxwell - Blanche Bryant, Augusta GA 56.71%
1.87

2
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 54.17%
1.40

3
William Kritz - Nancy Kritz, North Augusta SC 53.94%
1.05

4
Douglas Bell - John Cornell, Aiken SC 53.47%
0.79

5
Lura Howard, Augusta GA; Ann Franklin, Waynesboro GA 52.78%
0.89

6
Anand Sathe, Evans GA; Margie Ruben, Augusta GA 51.62%

Fri Eve Stratified Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1
1

Todd Keithley, New York NY; Thomas McDow, Rock Hill SC 71.31%
3.00
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 66.96%
2.25
3


Chris Moll, Jefferson City TN; Robert Todd, Tallahassee FL 58.21%
1.69
4


Belva Howard, Augusta GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 57.79%
2.11
5
2

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC 56.07%
1.58
6
3

Sandra Morina-Davis - Annie Hawkins, Aiken SC 55.39%
1.19
4

Barbara Porter, Bluffton SC; Parnell Porter, Okatie SC 54.91%
1.52
5
1
Janice Boone, Bluffton SC; Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC 54.51%
0.67
6

Ann Franklin, Waynesboro GA; Jean Franke, Augusta GA 51.29%
1.14

2
Ellen Harrison, Augusta GA; Patricia Patrick, Thomson GA 46.28%
0.86

3
Linda Bush, Evans GA; Paulette Cohen, Augusta GA 46.11%

KO Teams Bracket 1
6 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
9.50
1
James Gentry Jr, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC
7.13
2
Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC

KO Teams Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
5.00
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC
3.75
2
Frank Pride - Judith Gillespie - Kay Davis, Augusta GA; Aileen Robinson, North Augusta SC

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

Todd Keithley, New York NY; Thomas McDow, Rock Hill SC 63.69%
2.25
2
2

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 59.23%
1.69
3


Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Thomas Roush, Savannah GA 58.63%
1.27
4


Dinesh Doshi, Evans GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 57.14%
0.95
5


Robert Coleman - Linda Vaiden, Augusta GA 56.25%
1.20
3

Mark Hall Jr, N Augusta SC; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 53.87%
1.33
4/5
1/2
Joan O'Connor, Evans GA; Dorothy McLeod, Augusta GA 47.32%
1.33
4/5
1/2
Stefanee Berry - T.R. Brooks, Harlem GA 47.32%
0.86

3
Janice Boone, Bluffton SC; Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC 46.73%

Sat Aft Stratified Pairs
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


Lynn Pories - Leroy Wilson Jr, Savannah GA 68.07%
4.63
2


George Matuch - Theresa Matuch, St Simons Is GA 65.06%
3.47
3


Robert Coleman - Linda Vaiden, Augusta GA 63.34%
2.60
4


Louis Gangarosa, Augusta GA; John Cotty, McCormick SC 62.98%
1.95
5


Marshall Kerlin, Americus GA; Larry Hayslip, Pooler GA 59.94%
2.00
6


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 59.62%
4.02
1

Todd Keithley, New York NY; Thomas McDow, Rock Hill SC 59.50%
3.02
2
1
Rhone Lahr, Mc Cormick SC; Sara Martin, Augusta GA 57.69%
2.26
3

Luanne Edwards, Leesville SC; Delores Cartright, Graniteville SC 56.81%
1.70
4

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 55.93%
1.70
5
2
Graciela Cann - A Cann, Loganville GA 55.36%
0.95
6

Annie Hawkins - Lynn K. B. Pope, Aiken SC 54.97%
1.28

3
Lura Howard - Mildred Peskin, Augusta GA 53.21%
0.96

4
L Barbara Crosby, Augusta GA; Pansy Agerton, Waynesboro GA 51.72%
0.89

5
Marian Conger - Maryann Moore, Augusta GA 51.33%
0.61

6
Jacquelene Brown, Clarks Hill SC; Edna Taylor-Randall, Augusta GA 50.48%

Sat Eve Stratified Pairs
18.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Robert Coleman - Linda Vaiden, Augusta GA 67.87%
3.50
2


Marshall Kerlin, Americus GA; Larry Hayslip, Pooler GA 63.78%
2.68
3
1

Todd Keithley, New York NY; Thomas McDow, Rock Hill SC 63.18%
1.97
4


Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC 61.74%
2.01
5
2

Annie Hawkins - Lynn K. B. Pope, Aiken SC 59.81%
1.11
6


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 55.82%
1.51
3

Andre Asbury, Atlanta GA; David Coberly, Spartanburg SC 52.71%
1.73
4
1
A Cann - Graciela Cann, Loganville GA 51.19%
1.30
5
2
Kimie Woodward, Martinez GA; Paulette Cohen, Augusta GA 50.72%
0.94
6

Barbara Kuhlke - Mary Nell Perry, Augusta GA 50.68%
0.97

3
Janice Boone, Bluffton SC; Pluma Bridgers, Hilton Head Isl SC 49.29%
0.73

4
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 46.53%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
25 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA; Dinesh Doshi, Evans GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 96.00
6.56
2


Belva Howard - O. Gordon Lien III - Betty Hoopes, Augusta GA; John Cotty, McCormick SC 91.00
4.92
3
2
1
Edith Novotny - Kimie Woodward, Martinez GA; Paulette Cohen - Minerva Weiler, Augusta GA 83.00
3.69
4


Michael White, Atlanta GA; Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Robert Todd, Tallahassee FL; Chris Moll, Jefferson City TN 80.00
3.16
5
3
2
Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC 76.00
2.08
6


Marshall Kerlin, Americus GA; Karen Bolt, Roswell GA; Morris Williams, Dunwoody GA; Larry Hayslip, Pooler GA 74.00
2.37
4
3
Marian Conger - Maryann Moore - Lura Howard, Augusta GA; Ann Franklin, Waynesboro GA 69.00
1.78
5
4
Katie Jo Love, Martinez GA; Bobbie Inglett, Modoc SC; Janice White, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA 66.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page