A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 24-26, 2008

Augusta GA, Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 152.5
Total number of players attending - 187
Total number of players winning masterpoints - 152
Total number of masterpoints won - 525.46
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
27.5 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Anne Harrell - Carol Callahan, Augusta GA 59.29%
4.75
2


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC 59.10%
4.02
3
1
1
Bobbie Inglett, Modoc SC; Martha Capers, Augusta GA 58.82%
3.02
4
2
2
Joanne Sheehan - Sandra White, Aiken SC 57.69%
2.26
5
3

Sara Martin - Daniel Quigley, Augusta GA 57.01%
2.00
6
4

Bruce King - Jane King, Athens GA 56.98%
1.40
5
3
Geri Welch - David Karraker, Aiken SC 56.84%
0.95
6

Frank Pride, Augusta GA; Aileen Robinson, North Augusta SC 56.49%
0.96

4
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA 55.22%
0.72

5
Dee Pridgen, Charleston SC; Rylee Routh, Mount Pleasant SC 54.59%
0.76

6
Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA 52.88%

Fri Eve Stratified Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC 70.83%
2.25
2
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 59.58%
1.69
3
2

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 57.92%
1.20
4/5
3

Mary Nell Perry - Nancy Payne, Augusta GA 57.50%
1.11
4/5


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; John Cotty, McCormick SC 57.50%
0.79
4/5

Elsie Elmore, Waynesville NC; Imogene Kennedy, N Augusta SC 49.58%
0.79
4/5

Bruce King - Jane King, Athens GA 49.58%
1.46

1
Nancy Kritz, North Augusta SC; Ann Franklin, Waynesboro GA 49.17%
1.10

2
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 48.75%

KO Teams Bracket 1
5 Tables

MPs Rank Names
7.68
1
Linda Bourquin, Atlanta GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Chris Moll, Lavonia GA
4.07
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC; James Gentry Jr, North Augusta SC

KO Teams Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
4.03
1
Geri Welch - David Karraker, Aiken SC; Margie Ruben, Augusta GA; Russell Whipps, Evans GA
2.14
2
Dee Pridgen, Charleston SC; Bowen Asserson Jr - Meme Asserson, Folly Beach SC; Rylee Routh, Mount Pleasant SC

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Elsie Hathorn, Conyers GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 69.42%
3.62
2


Billie Floyd - Kathryn Altman, Charleston SC 63.24%
3.35
3
1
1
Pamela Ross - Ira Ross, Savannah GA 60.20%
2.04
4


Linda Vaiden, Evans GA; Diana Cato, North Augusta SC 58.44%
2.51
5
2
2
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 57.96%
1.67
6


Paul Heffington, Aiken SC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 57.50%
1.88
3
3
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 57.42%
1.41
4

Mary Nell Perry - Nancy Payne, Augusta GA 55.93%
1.17
5

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 55.55%
1.17
6
4
Linda Bush, Evans GA; Jeanie Estes, Beauford SC 54.87%
0.69

5
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 54.83%
0.84

6
Georgie Ekman - Larry Ekman, Sparta GA 54.34%

Sat Aft Stratified Pairs
22.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Judy Hurder, Salisbury NC; Peggy Young, Charlotte NC 62.24%
4.00
2
1
1
Jay Shahani - Sue Harrington, Columbia SC 59.26%
3.00
3


Paul Heffington, Aiken SC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 59.03%
2.61
4
2

John Mathis - Rod Scherr, North Augusta SC 58.80%
1.96
5
3

Carol Callahan - Sara Martin, Augusta GA 58.33%
1.55
6
4
2
Dorothy McLeod - Ellen Harrison, Augusta GA 57.41%
1.16
5
3
Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA 55.79%
0.87
6
4
James Victor Pierce, Covington GA; D Sinha, Augusta GA 55.53%
0.80

5
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 54.86%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
27 Tables

MPs A B C Names Score
9.25
1


Richard Brown, Easley SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 98.00
6.94
2
1

Linda Vaiden - Anand Sathe, Evans GA; Peter Klacsmann - Dot Moss, Augusta GA 87.00
5.20
3


Betty Hoopes - Louis Gangarosa, Augusta GA; Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Lavonia GA 86.00
3.96
4/5
2/3

Geri Welch - David Karraker, Aiken SC; Imogene Kennedy, N Augusta SC; Janice White, Augusta GA 71.00
3.96
4/5
2/3
1
Elsie Elmore, Waynesville NC; Geraldine Pilcher, Louisville GA; Patricia Dixon, Martinez GA; Frances Mercer, Augusta GA 71.00
2.48
6/7


Robert Coleman, Augusta GA; Peggy Young, Charlotte NC; Judy Hurder, Salisbury NC; Gerald Cartright, Graniteville SC 70.00
2.56
6/7
4
2
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson - Ann Owens, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA 70.00
1.96
8/9


Kathryn Altman - Billie Floyd - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Paul Heffington, Aiken SC 69.00
1.96
8/9


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Bruce Miller - Joe Crim, Athens GA 69.00
2.01
5
3
Lura Howard - Paulette Cohen, Augusta GA; Pansy Agerton, Appling GA; Katie Jo Love, Martinez GA 68.00
1.72
6

Betsy Stanton, Hartsville SC; Katie Langston, Lugoff SC; Myrtle Anderson, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC 61.00
1.29

4/5
Bowen Asserson Jr - Meme Asserson, Folly Beach SC; Dee Pridgen, Charleston SC; Rylee Routh, Mount Pleasant SC 60.00
1.29

4/5
Jeanne Fisher - Donald Fisher, Aiken SC; Bill Wagner - Lynthia Strong, Augusta GA 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page