A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 15-17, 2009

Augusta GA, Spring Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 162.0
Total number of players attending - 183
Total number of players winning masterpoints - 159
Total number of masterpoints won - 596.64
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
24.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Dave McClintock, Bluffton SC 64.81%
4.88
2


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 64.35%
3.66
3


Belva Howard - Janice Glisson, Augusta GA 62.50%
3.48
4
1

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 59.95%
2.06
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 58.94%
2.29
6/7
2/3

Jay Shahani - Abdul Ghaffar, Columbia SC 58.33%
2.29
6/7
2/3

Sandra Morina-Davis - Lynn K. B. Pope, Aiken SC 58.33%
1.47
4

Dinesh Doshi, Evans GA; Varghese George, Martinez GA 56.69%
1.52
5
1
William Caput M.D., Martinez GA; Daniel Quigley, Augusta GA 56.25%
0.83
6

Ann Duane, North Augusta SC; Ann Owens, Augusta GA 55.67%
1.14

2
Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA 46.53%
0.86

3
Sophia Strelec, Augusta GA; Jeanie Herman, Martines GA 46.06%

Fri Aft 299er Pairs
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1

Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 65.08%
1.13
2


Parris Sparks, Grovetown GA; Everett Schultz, Jr, Augusta GA 61.90%
0.93
3
2

L Barbara Crosby - Bill Wagner, Augusta GA 56.35%
0.64
4


Emily Clark - Judith Denny, Raleigh NC 55.56%

Fri Eve Stratified Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 71.81%
2.63
2
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 61.23%
1.97
3
2

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 58.54%
1.52
4
3
1
T R Reddy - D Sinha, Augusta GA 57.16%
1.11
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 55.56%
1.14
6
4
2
Kenneth Ohr - Michael Goodman, Columbus GA 53.68%
0.89
5
3
Judith Denny - Emily Clark, Raleigh NC 53.00%

KO Teams Bracket 1
5 Tables

MPs Rank Names
7.55
1
Dave McClintock, Bluffton SC; Enrico Beretta, Martin GA; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA
4.00
2
George Delp - April Delp - Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA

KO Teams Bracket 2
8 Tables

MPs Rank Names
6.01
1
Dinesh Doshi - Anand Sathe - Anil Jain, Evans GA; Peter Klacsmann, Augusta GA
3.19
2
Margie Ruben - Mary Langham, Augusta GA; Betsy Stanton, Hartsville SC; Katie Langston, Lugoff SC

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
18.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC 69.29%
4.00
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 61.61%
3.21
3
1
1
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 57.74%
2.41
4
2

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 57.54%
1.58
5/6
3/4

Blanche Bryant - Jean Franke, Augusta GA 55.95%
1.58
5/6
3/4

Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 55.95%
1.20
5

William Kritz - Nancy Kritz, North Augusta SC 54.96%
0.79
6

Paulette Cohen - Minerva Weiler, Augusta GA 54.76%
1.30

2
Myrtle Anderson - F Jean Wagner, Aiken SC 52.32%
0.97

3
Parris Sparks, Grovetown GA; Everett Schultz, Jr, Augusta GA 51.40%
0.73

4
Katie Jo Love, Martinez GA; Jo Ann Lundquist, Augusta GA 50.46%

Sat AM 299er Pairs
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.31
1
1

D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 73.00%
0.98
2
2

Mary Frances Stahler - Judy Lang, Hilton Head Isl SC 50.00%

Sat Aft Stratified Pairs
21.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC 66.90%
4.00
2
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 63.35%
3.00
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 61.44%
2.25
4


Annie Hawkins, Aiken SC; George Nichols Jr, Columbia SC 58.45%
2.61
5
2

Patricia Patrick, Thomson GA; Ellen Harrison, Augusta GA 58.09%
1.96
6
3

Alice Fillingame, Midway GA; Judy Milbank, Savannah GA 57.31%
1.47
4

Sandra Morina-Davis - Lynn K. B. Pope, Aiken SC 56.02%
1.10
5

Mildred Peskin, Augusta GA; Jeanne Baggs, Martinez GA 54.21%
1.95
6
1
Mary Frances Stahler - Judy Lang, Hilton Head Isl SC 54.19%
1.46

2
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 52.46%
1.10

3
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA 50.58%
0.82

4
Gloria Cisrow, Winterville GA; Juanita McIntyre, Augusta GA 50.03%
0.62

5
Jeanie Estes, Beaufort SC; Nancy Kritz, North Augusta SC 48.65%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1
1

Betsy Stanton, Hartsville SC; Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC; Katie Langston, Lugoff SC 94.00
7.13
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Richard Brown, Easley SC 91.00
5.34
3


George Delp - April Delp - Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 80.00
4.01
4


Theresa Matuch - George Matuch, St Simons Is GA; Louis Gangarosa, Augusta GA; John Cotty, McCormick SC 74.00
4.52
5
2

Dinesh Doshi - Anil Jain, Evans GA; Aileen Robinson, North Augusta SC; Frank Pride, Augusta GA 73.00
2.71
6


Alan Brooks, Aiken SC; George Nichols Jr, Columbia SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Enrico Beretta, Martin GA 70.00
2.38
7


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Dave McClintock, Bluffton SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 69.00
2.11
8


Betty Hoopes - Belva Howard, Augusta GA; James Fordham, Fairburn GA; Linda Bush, Evans GA 67.00
3.39
3

Joan Boos - Dorothy McLeod - Lynthia Strong, Augusta GA; Nelson Waks, Germantown MD 66.00
3.09
4
1
Lura Howard, Augusta GA; Pansy Agerton, Appling GA; Patricia Sims - Pat Pierce, Aiken SC 65.00
2.01
5

Linda Vaiden - Anand Sathe, Evans GA; Dot Moss - Peter Klacsmann, Augusta GA 64.00
1.62
6/7

Janice White, Augusta GA; Imogene Kennedy, N Augusta SC; David Karraker - Geri Welch, Aiken SC 63.00
1.62
6/7

Carolyn Cromer - J. Lewis Cromer, Columbia SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC 63.00
2.32

2
Jay Shahani - Zan Edmunds - Faye Levinson - Arnold Levinson, Columbia SC 60.00
1.74

3
Judith Denny - Emily Clark, Raleigh NC; D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 55.00
1.30

4
Peggy Young, Charlotte NC; Jeanie Estes, Beaufort SC; Frances Mercer, Augusta GA; Helen Gustafson, Evans GA 53.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page