A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 15-17, 2010

Augusta GA Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 127.0
Total number of players attending - 167
Total number of players winning masterpoints - 139
Total number of masterpoints won - 459.01
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC69.37%
4.37
2


Delores Cartright, Graniteville SC; Alan Brooks, Aiken SC66.02%
3.28
3


Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC59.40%
3.08
4
1

Janice White, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA58.33%
1.84
5


James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC56.48%
1.38
6


Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL56.02%
2.31
2

Carol Callahan, Augusta GA; Susan Clayborn, Grovetown GA55.09%
1.73
3

Betty Snellings, Evans GA; Kirkley Snellings, Savannah GA54.63%
1.30
4

Ann Owens, Augusta GA; Ann Duane, North Augusta SC53.94%
0.97
5

Mildred Peskin, Augusta GA; Jeanne Baggs, Martinez GA53.70%
1.11
6

J Trapp, Augusta GA; Anand Sathe, Evans GA52.57%
1.52

1
Peggy Lovelace - Maryan St.Onge, Augusta GA51.19%
1.14

2
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC47.22%
0.86

3
Mary Guenther, Evans GA; Ruth Grandin, Augusta GA46.99%

Fri Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1
1

Andrea Leonardi - Robert De Laar, Statesboro GA58.75%
1.06
2/3
2/3

Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC57.08%
1.06
2/3
2/3

Irene Shepard, Martinez GA; Dorothy Benton, Evans GA57.08%
1.11
4
4
1
Diane Davies - Lynn Smith, Aiken SC54.58%
0.83

2
Julie Field - Blake Field, Leesville SC54.17%

Fri Eve Stratified Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.00
1


John Baker, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA63.33%
2.14
2/3
1

John Mathis - Rod Scherr, North Augusta SC59.58%
1.97
2/3


Betty Hoopes, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA59.58%
1.61
4
2

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA59.17%
1.33
5/6
3/4
1/2
James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC56.25%
1.33
5/6
3/4
1/2
Andrea Leonardi - Robert De Laar, Statesboro GA56.25%
0.86

3
William Caput M.D., Martinez GA; Bill Wagner, Augusta GA52.50%

KO Teams
6 Tables

MPsRankNames
8.52
1
Spencer Hurd - Andrew Hurd, Charleston SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC
4.52
2
Dinesh Doshi, Evans GA; Rajan Iyer, Aiken SC; James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC

Saturday Top of page

Sat Morn. 299er Pairs
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.31
1
Marvin Oldenburger - Sharon Oldenburger, Antioch IL58.00%
0.86
2/3
William Kozel - Sandra Smith, Evans GA55.00%
0.86
2/3
Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC55.00%

Saturday Morning Open Prs
8.0 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Louise Clark - Steve Clark, Glencoe IL69.17%
2.30
2/3
1/2
1
R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC58.75%
2.30
2/3
1/2

J Trapp, Augusta GA; Anand Sathe, Evans GA58.75%
1.48
4


William Norteman Jr, Woodruff SC; Richard Smith, Spartanburg SC57.08%
1.11
5


Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC53.75%
1.15
3
2
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC50.42%
0.85
4

Linda Bush, Evans GA; John Baker, North Augusta SC46.67%

Sat Aft Stratified Pairs
16.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1
1

James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA60.26%
3.88
2


Betty Hoopes, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA58.97%
2.91
3
2

R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC58.81%
2.18
4


George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA58.65%
1.64
5


Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL58.33%
1.23
6


John Cotty, McCormick SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA58.17%
1.66
3
1
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC57.37%
1.24
4

Christine Foy - Jane Simpson, Aiken SC56.89%
0.93
5

Harriet Hussey - Myrtle Anderson, Aiken SC56.25%
0.71
6

Barbara Kuhlke - Judith Gillespie, Augusta GA53.53%
1.06

2
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC47.92%

Sat Aft 299er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1
1

Bill O'Neill - Eric Randall, McCormick SC57.50%
1.13
2
2

Julie Field - Blake Field, Leesville SC57.00%
0.85
3
3

Dmytro Demedik - Irene Shepard, Martinez GA55.00%
0.64
4
4

Marvin Oldenburger - Sharon Oldenburger, Antioch IL51.00%

Sat Eve Stratified Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.67
1


Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC64.00%
2.00
2


Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL60.00%
1.50
3


Lynthia Strong - Robert Coleman, Augusta GA58.00%
1.13
4


Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC56.00%
1.74
1

R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC52.00%
1.31
2

J Trapp - Timothy Owings, Augusta GA40.50%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
22 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC100.00
6.00
2


Gregory Roberts, Aiken SC; John Cotty, McCormick SC; Andrew Hurd - Spencer Hurd, Charleston SC86.00
5.22
3
1

Frank Pride - Lucien Williams - Dot Moss - Mary Nell Perry, Augusta GA81.00
3.92
4/5
2

C Stephen Banwarth - Sandra Morina-Davis - Rose Coldiron - F Jean Wagner, Aiken SC70.00
3.03
4/5


James Gentry Jr, North Augusta SC; Harold Moore, Hopkins SC; J Lauterbach, Columbia SC; Rajan Iyer, Aiken SC70.00
2.94
6
3

William Caput M.D., Martinez GA; Bill Wagner, Augusta GA; Jeanie Estes, Beaufort SC; Gordon Ginsburg, Bluffton SC68.00
2.20
7/8
4

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Phillip Mixson, Batesburg SC67.00
1.89
7/8


Enrico Beretta, Martin GA; George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC; William Norteman Jr, Woodruff SC67.00
1.74
5

Betty Snellings, Evans GA; Kirkley Snellings, Savannah GA; Blanche Bryant - Jean Franke, Augusta GA66.00
2.27

1
V Vandervelde - Marcia Gable - Carl Angerman - Bonnie Fabian - Sandra Perkins, Aiken SC61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page