A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 13-15, 2006

Batesburg SC, Top of the Ridge Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 161.0
Total number of players attending - 195
Total number of players winning masterpoints - 170
Total number of masterpoints won - 591.18
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
20.5 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Gwendolyn Beckman, Columbia SC; James Blackwell, Mount Pleasant SC 66.45%
4.25
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 66.06%
3.19
3


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 65.11%
2.39
4


Richard Brown, Easley SC; Rich Regan, Lyman SC 62.04%
1.79
5


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Joyce Hampton, Blythewood SC 60.65%
1.67
6


Tom Rutledge - Rosalie Orvin, Charleston SC 59.95%
3.21
1

Brenda Gantt, Greenville SC; Marie Vare, Greer SC 57.87%
2.41
2

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 56.48%
1.95
3
1
James Chianelli, Lexington SC; Leonard Bifano, West Columbia SC 54.40%
1.35
4

Rosemary Phillips - Trudie Hubbard, Aiken SC 54.20%
1.46
5
2
F Jean Wagner - Myrtle Anderson, Aiken SC 54.17%
0.85
6

Caroline Sanders, Batesburg SC; Lynn K. B. Pope, Aiken SC 52.59%
1.10

3
Rhone Lahr - William Shriver, Mc Cormick SC 51.62%
1.07

4
Gladys Amick - James Drafts III, Batesburg SC 49.27%
0.62

5
Marilyn Sudlow - Carole Jane Davis, Aiken SC 48.84%

Fri Aft 199er Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.24
1
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 66.00%
0.82
2/3
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 49.00%
0.82
2/3
Iona N Hunter - Francis Kovach, West Columbia SC 49.00%

Fri Eve Open Pairs
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Owen Lien, Hickory NC; James Gentry Jr, North Augusta SC 70.37%
3.88
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Larry Allen, Summerville SC 68.29%
3.08
3
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 61.57%
2.18
4


Richard Brown, Easley SC; Rich Regan, Lyman SC 60.42%
2.31
5
2

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 59.72%
1.23
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 58.80%
1.84
3
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 56.71%
1.30
4

Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA 53.47%
1.38
5
2
Rhone Lahr - William Shriver, Mc Cormick SC 53.24%
1.04
6
3
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Sylvia Barsotti, Hendersonville NC 52.78%
0.78

4
Carole Jane Davis - Marilyn Sudlow, Aiken SC 52.08%
1.00

5
Sara Martin, Augusta GA; Susan Lien, Alpharetta GA 51.16%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
27.5 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 71.47%
5.38
2
1

O. Gordon Lien III, Augusta GA; Owen Lien, Hickory NC 68.24%
4.03
3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 67.84%
3.02
4


Richard Brown, Easley SC; Jaime Villanueva, Greer SC 66.67%
2.27
5


Rosalie Orvin, Charleston SC; Larry Allen, Summerville SC 65.68%
2.81
6
2

Charles Herbst - Gil Mullins, Aiken SC 60.41%
2.11
3

Dorothy Johnson - F Jean Wagner, Aiken SC 59.46%
1.58
4

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 57.91%
1.95
5
1
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 55.43%
1.46
6
2
Judith Gillespie - Annette Barton, Augusta GA 54.17%
1.10

3
Marilyn Sudlow - Carole Jane Davis, Aiken SC 49.31%
0.72

4/5
Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC 48.72%
0.72

4/5
Rhone Lahr - William Shriver, Mc Cormick SC 48.72%

Sat Morning 199er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.43
1

Sylvia White, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 73.00%
1.07
2

Florrie Forehand, Dunwoody GA; Helen Hayes, Atlanta GA 61.00%
1.19
3
1
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 57.50%
0.60
4

Sam Heitzman - Irene Heitzman, Charleston SC 55.00%
0.89
2
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC 48.50%
0.67
3
Jeanne Lehardy - Dorthy Medlin, Rock Hill SC 44.50%

Sat Flight A/X Pairs Stratum A
10.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs Rank Names Score
5.54
1/2
Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.18%
5.54
1/2
Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 57.18%
3.56
3
Happoldt Neuffer, Columbia SC; Joyce Hampton, Blythewood SC 56.25%
2.67
4
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 55.56%
2.64
5
Louis Gangarosa, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 54.86%
1.50
6
Tom Rutledge, Charleston SC; Larry Allen, Summerville SC 54.63%

Sat Flight A/X Pairs Stratum X
5.0 Tables / Based on 6 Tables

MPs Rank Names Score
5.54
1
Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 57.18%
2.64
2
Louis Gangarosa, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL 54.86%
1.98
3
D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 49.54%
1.49
4
James Gentry Jr, North Augusta SC; Robert Coleman, Augusta GA 48.61%

Sat Flight B/C/D Pairs Stratum B
15.0 Tables

MPs Rank Names Score
3.35
1
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 67.15%
2.51
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Owen Lien, Hickory NC 63.30%
2.15
3
Charlie Toal, Leesville SC; Reginald Barker, Lexington SC 60.26%
1.61
4
Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 58.17%
1.06
5
Cheryl Scott, Charleston SC; Harriet Blasetti, Summerville SC 57.37%
1.21
6
Katie Langston, Lugoff SC; Louise Burns, Camden SC 55.13%

Sat Flight B/C/D Pairs Stratum C
13.0 Tables

MPs Rank Names Score
3.35
1
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 67.15%
2.15
2
Charlie Toal, Leesville SC; Reginald Barker, Lexington SC 60.26%
1.61
3
Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 58.17%
1.21
4
Katie Langston, Lugoff SC; Louise Burns, Camden SC 55.13%
0.91
5
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Jeanne Baggs, Martinez GA 53.21%
0.84
6
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 52.88%

Sat Flight B/C/D Pairs Stratum D
7.5 Tables

MPs Rank Names Score
3.35
1
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 67.15%
2.15
2
Charlie Toal, Leesville SC; Reginald Barker, Lexington SC 60.26%
1.61
3
Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 58.17%
0.82
4
William Caput M D - Daniel Quigley, Martinez GA 51.92%
0.62
5
Sylvia Barsotti, Hendersonville NC; Archie Hardy, Columbia SC 51.76%

Sat Afternoon 199er Prs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.24
1
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC 71.00%
0.93
2
Sam Heitzman - Irene Heitzman, Charleston SC 64.00%

Sunday Top of page

Swiss Teams
28 Tables

MPs A B C Names Score
8.32
1/2


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; James Blackwell, Mount Pleasant SC; Evelyn Hall - D Hall, Charleston SC 97.00
8.32
1/2
1

Owen Lien, Hickory NC; O. Gordon Lien III - Belva Howard, Augusta GA; Rajan Iyer, Aiken SC 97.00
5.34
3
2

Louis Gangarosa, Augusta GA; Christopher Gennick, Owens X Rds AL; Luanne Edwards, Leesville SC; Phyllis Pellarin, Aiken SC 92.00
4.01
4


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC; Rosalie Orvin - Tom Rutledge, Charleston SC 90.00
3.01
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Christopher Webb, Blythewood SC; Archie Hardy, Columbia SC 89.00
2.25
6


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 85.00
3.27
3

Joan Boos - Kay Davis - Dot Moss - Mary Nell Perry, Augusta GA 84.00
2.46
4

Rosemary Phillips - Mary Jo Langford - Trudie Hubbard - Dorothy Johnson, Aiken SC 76.00
1.84
5

Gil Mullins - Lynn Mullins - Jesse Roach - Charles Herbst, Aiken SC 75.00
1.38
6

Jacqueline Strong, Bethune SC; Robert Woodham, Bishopville SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; J Saunders, Camden SC 74.00
2.92

1
Mark Hall Jr, N Augusta SC; Janice White, Augusta GA; Edith Novotny, Martinez GA; Geri Welch, Jackson SC 73.00
2.19

2
James Chianelli - Ginny Chianelli - Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC 71.00
1.64

3
Sara Martin, Augusta GA; Susan Lien, Alpharetta GA; Regina Brooks - Marilyn Sudlow, Aiken SC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page