A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 22-24, 2010

Batesburg SC, Top of the Ridge Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 164.0
Total number of players attending - 210
Total number of players winning masterpoints - 182
Total number of masterpoints won - 608.86
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Afternoon Open Prs
23.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 62.27%
4.75
2
1

Frazer McCrorey - Virginia Robertson, Columbia SC 61.66%
3.56
3
2

Jesse Roach, Aiken SC; Brenda Gantt, Greenville SC 61.34%
2.67
4


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 61.17%
2.00
5


Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 58.65%
1.50
6


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Owen Lien, Hickory NC 58.45%
2.22
3

Brent Holcomb - Sallie Blackwell, Columbia SC 58.33%
1.66
4

Eleanor Levy - Joel Levy, Columbia SC 57.47%
1.25
5

Sara Wampole - Erna Anderson, Aiken SC 55.29%
1.41
6

Christine Foy - Geri Welch, Aiken SC 55.09%
2.24

1
Leck Mason - Francis Robinson, Columbia SC 54.63%
1.68

2
Katherine Abrams - Diane Bennett, Kiawah Island SC 53.27%
1.26

3
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Daniel Casey, Lexington SC 52.31%
0.95

4
Archie Hardy, Columbia SC; Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC 50.23%
0.71

5
Betty Jones - Camilla Humphrey, Augusta GA 50.00%

Friday Afternoon 0-300
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Sally Reynolds, Murrells Inlet SC; Diana Clary, Surfside Beach SC 58.00%
1.19
2
1
1
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC 57.00%
0.85
3


Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 55.00%
0.89
4
2
2
Michael Mayfield - Rita Mayfield, Leesville SC 54.00%
0.67
3

Pat Blume - Eloise Taylor, Columbia SC 52.50%

Fri Evening Open Prs
13.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 67.88%
3.38
2


Louis Gangarosa - Daniel Quigley, Augusta GA 62.59%
2.53
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 59.53%
1.90
4


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 55.72%
2.53
5
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 55.58%
1.07
6


Enrico Beretta, Martin GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 54.93%
1.90
2
1
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 53.72%
1.42
3

Christine Foy - Geri Welch, Aiken SC 52.73%
1.33
4
2
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Daniel Casey, Lexington SC 51.71%
1.00
5
3
Sally Warner, Lake Placid NY; Sue Harrington, Columbia SC 50.40%
0.89

4
Camilla Humphrey - Betty Jones, Augusta GA 50.12%

Fri Evening 0-300
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Julie Field - Blake Field, Leesville SC 59.00%
0.98
2
Diana Clary, Surfside Beach SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC 58.00%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Prs
24.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC 63.89%
5.25
2
2
1
Patrick Corn, Braselton GA; Megan McLemore, Athens GA 62.04%
3.94
3


Brian Lipscomb - Ellen Oliver, Columbia SC 61.81%
2.95
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 61.57%
2.22
5/6
3

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 59.72%
1.94
5/6


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Owen Lien, Hickory NC 59.72%
1.66
4

Gil Mullins - Charles Herbst, Aiken SC 55.09%
1.68
5
2
Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC 54.63%
1.26
6/7
3
R Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC 54.17%
1.28
6/7

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 54.17%
0.95

4
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC 51.16%
0.88

5
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Daniel Casey, Lexington SC 49.31%

Sat Morninbg 0-300
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC 61.01%
1.37
2


Robert Dolan - Linda Dolan, Etowah NC 58.33%
1.02
3


Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 55.95%
0.77
4


Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 55.36%
0.58
5


Jim Willrodt, Lexington SC; Mary Norton, Columbia SC 54.76%
1.28
1
1
Margaret Burch, Greenwood SC; Ann Henry, Leesville SC 53.87%
0.96
2
2
Cheryl Paulling, Batesburg-Leesv SC; Reginald Barker, Lexington SC 51.19%
0.72
3

Cassandra Jackson, Elgin SC; Eloise Taylor, Columbia SC 48.81%
0.59
4
3
Rita Mayfield - Michael Mayfield, Leesville SC 47.62%

Sat Afternoon Open Prs
23.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 64.58%
5.25
2


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 61.11%
3.94
3


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 59.95%
2.95
4


James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC 59.72%
3.20
5/6
1/2
1
Patrick Corn, Braselton GA; Megan McLemore, Athens GA 59.49%
3.20
5/6
1/2

Eleanor Levy - Joel Levy, Columbia SC 59.49%
2.05
3
2
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Daniel Casey, Lexington SC 56.71%
1.54
4

Henry Momand Jr - Anita Momand, Columbia SC 56.25%
1.26
5
3
Jack Gurley - Christine Bingham, Florence SC 56.02%
0.89
6

F Jean Wagner - Rose Coldiron, Aiken SC 54.63%
0.95

4
Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC 53.24%
0.71

5
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC 49.77%

Sat Afternoon 0-300
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Lauren Alexander, Leesville SC; Reginald Barker, Lexington SC 59.65%
1.44
2


Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC 59.52%
1.08
3


Diana Clary, Surfside Beach SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC 57.82%
0.96
4
2
2
Scott Dunn - Hubert Shuler, Columbia SC 56.23%
0.61
5


Jim Willrodt, Lexington SC; Mary Norton, Columbia SC 55.48%
0.72
3
3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC 55.11%
0.54
4

Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC 49.95%

Sunday Top of page

Swiss Team By Average
25 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Owen Lien, Hickory NC; Richard Potter, Black Mountain NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 106.00
7.13
2


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 83.00
4.68
3/4


Rich Regan, Lyman SC; Richard Brown, Easley SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 79.00
4.68
3/4


Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 79.00
5.69
5
1

Louis Gangarosa - Chris Nicholson - Daniel Quigley, Augusta GA; Linda Bush, Evans GA 77.00
4.27
6
2

Christine Foy - Jesse Roach - Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 74.00
3.20
7/8
3

Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC; Dinesh Doshi - Anil Jain, Evans GA 71.00
2.25
7/8


Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC; Diana Cato - James Gentry Jr, North Augusta SC 71.00
2.40
4

Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek - Jay Shahani - Sigmund Friedman, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC 67.00
3.36
5
1
Henry Momand Jr - Anita Momand - Marianne Murphy - Leck Mason, Columbia SC 64.00
2.52

2
Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC; Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC 57.00
1.66

3/4
Camilla Humphrey - Betty Jones - Mildred Peskin, Augusta GA; Jeanne Baggs, Martinez GA 56.00
1.66

3/4
Jack Gurley - Christine Bingham - Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC 56.00

299er Swiss
3 Tables

MPs Rank Names Score
1.97
1
Beatrice McGhee - William McGhee Jr - Helen Healy McLaughlin, Aiken SC; Cheryl Paulling, Batesburg-Leesv SC 108.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page