A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 20-22, 2012

Batesburg SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 146.5
Total number of players attending - 190
Total number of players winning masterpoints - 157
Total number of masterpoints won - 529.92
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Open Pairs
17.5 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC67.64%
4.50
2
1
1
Francis Robinson - Leck Mason, Columbia SC63.47%
3.38
3


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC61.79%
2.53
4


Francine Moring - Kenneth Fasching, Columbia SC60.97%
2.42
5
2

Carolyn Cromer - Frances Potter, Columbia SC58.63%
1.42
6


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC58.61%
1.82
3
2
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC58.36%
1.36
4

Jack Self, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC58.03%
1.02
5

Dorothy Johnson - Madhusudan Suchak, Aiken SC55.89%
0.85
6

Zan Edmunds - Jay Shahani, Columbia SC54.06%
1.06

3
Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA48.93%
0.79

4
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC48.83%

Fri Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1

Jerry Love - Marcia Fletcher, Columbia SC62.00%
1.37
2
2

Kay Lawton - Olene Olsen, Aiken SC60.83%
1.02
3
3

Patricia Biebel - June Charles, Aiken SC57.25%
1.19
4
4
1
Hillary McDonald - Adele Weathersbee, Columbia SC57.17%
0.58
5


Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC56.17%
0.54
5

Julie Field - Blake Field, Leesville SC54.78%
0.89

2
Elizabeth Campione - Beronica Whisnant, Columbia SC54.67%
0.67

3
Cheryl Paulling, Batesburg-Leesv SC; Edward Paulling, Rome GA50.92%

Fri Eve Open Pairs
12.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Francine Moring - Kenneth Fasching, Columbia SC63.66%
3.38
2


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC63.43%
2.53
3


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC59.26%
1.90
4


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC55.79%
2.53
5
1

J. Lewis Cromer - Carolyn Cromer, Columbia SC53.70%
1.28
6


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC53.24%
1.90
2

Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek, Columbia SC52.78%
1.53
3
1
William Caput M.D., Martinez GA; Bill Wagner, Augusta GA51.16%
1.07
4

Jack Self, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC50.69%
0.80
5

Edmund Frick Jr, Leesville SC; Bernetha Henry, Hopkins SC48.84%
1.15

2
A. Elaine Wade - Sue Harrington, Columbia SC46.53%

Fri Eve 299er Pairs
4.5 Tables

MPsDENamesScore
1.51
1
1
Kay Lawton - Olene Olsen, Aiken SC64.29%
1.13
2

Mary Ann Cross, Columbia SC; Mary Ann Madden, Blythewood SC58.74%
0.85
3

Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC56.35%
0.89
4
2
James Bass, West Columbia SC; William Oswald, Chapin SC52.08%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat AM Open Pairs
17.5 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Francine Moring - Kenneth Fasching, Columbia SC61.03%
4.88
2


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC60.98%
3.66
3
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC58.99%
2.74
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC58.75%
2.06
5


James Fordham, Fairburn GA; Louis Gangarosa, Augusta GA58.64%
2.33
6
2

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC55.45%
1.66
3

Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek, Columbia SC55.29%
1.65
4
1
Myrtle Anderson - F Jean Wagner, Aiken SC53.69%
0.93
5

Diane Davies - Anne Butts, Aiken SC50.47%
0.70
6

Jay Shahani - William Charlwood, Columbia SC50.37%
1.24

2
Edmund Frick Jr - Lauren Alexander, Leesville SC50.28%
0.93

3
Eddie Crosby, Columbia SC; M Ploussard, Little Mtn SC47.47%

Sat AM 299er Pairs
10.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1


Jayne Shive - Gary Shive, Concord NC60.18%
1.59
2


James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC59.10%
1.71
3
1
1
Irene Duheme - Mary McKinney, Columbia SC58.99%
1.28
4
2

Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC57.52%
0.96
5
3
2
Kay Lawton, Aiken SC; Phyllis Ingram, Wagener SC55.32%
0.72
6
4
3
Pete Kaeding - Susan Kaeding, McCormick SC55.01%
0.54
5

Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC54.98%
0.54

4
Hillary McDonald - Adele Weathersbee, Columbia SC51.07%

Sat Aft Open Pairs
18.0 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC64.18%
4.63
2


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC64.10%
3.47
3


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC63.96%
2.60
4


John Cotty, McCormick SC; Linda Bush, Evans GA58.68%
1.95
5


Varghese George, Martinez GA; James Gentry Jr, North Augusta SC58.33%
2.95
6
1

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC57.37%
2.21
2

John Wilkinson - Harriet Blasetti, Columbia SC54.62%
1.66
3

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC53.23%
1.24
4

Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek, Columbia SC52.90%
1.65
5
1
Selwyn Skinner - John Pickett, Aiken SC52.46%
1.24
6
2
Jim Willrodt, Lexington SC; Frances Potter, Columbia SC51.98%
0.93

3
Wendy Leverett, Lincolnton GA; Lynthia Strong, Augusta GA50.55%

Sat Aft 299er Pairs
8.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.92
1
1
1
Edward Paulling, Rome GA; Cheryl Paulling, Batesburg-Leesv SC61.99%
1.44
2


Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC56.36%
1.08
3


Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC55.58%
1.22
4
2
2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC54.60%
0.91
5
3
3
Karen Hansell - Suzy Weisman, Columbia SC54.08%
0.68
4

Patricia Biebel - June Charles, Aiken SC54.04%
0.51
5

Jerry Love - Mary Ivey, Columbia SC52.18%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Swiss By Team Average
21 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
8.75
1


George Nichols Jr - A Kirkland, Columbia SC; Varghese George, Martinez GA; James Gentry Jr, North Augusta SC87.00
6.56
2


Tom Rutledge - Andrew Hurd - Tina Radding, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC83.00
5.48
3
1

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC81.00
3.69
4


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Brown, Easley SC79.00
2.92
5


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC; Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC75.00
4.11
6
2

Francis Robinson - Leck Mason - Marianne Murphy, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC74.00
3.08
7
3

Henry Momand - Scott Dunn - Abdul Ghaffar, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC68.00
2.31
4

Mary Townhill, Lexington SC; Jack Self - Kenneth Fasching - Francine Moring, Columbia SC63.00
1.83
5

Frances Lawton - Dorothy Defiori, Columbia SC; Madalyn Dybvik - Irma Murray, Cayce SC62.00
3.18

1
Sandra Morina-Davis - John Cornell - C Stephen Banwarth - Rose Coldiron, Aiken SC60.00
2.09

2/3
William Caput M.D., Martinez GA; Bill Wagner - Lynthia Strong, Augusta GA; Wendy Leverett, Lincolnton GA59.00
2.09

2/3
Clifford Beck, Greer SC; Phyllis Burnette, Greenville SC; Bill Boen, Travelers Rest SC; Boem, Simponville SC59.00

299er Swiss
4 Tables

MPsRankNamesScore
2.13
1
Kay Lawton - Jane Simpson, Aiken SC; Phyllis Ingram, Wagener SC; Patricia Dixon, Martinez GA81.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page