A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
January 25-27, 2013

Batesburg SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 138.5
Total number of players attending - 176
Total number of players winning masterpoints - 144
Total number of masterpoints won - 472.49
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Morn. Open Pairs Stratum A
15.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsRankNamesScore
5.17
1
Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC65.16%
3.88
2
Kenneth Fasching - Francine Moring, Columbia SC61.01%
3.09
3
Henry Momand - Al Kirkland, Columbia SC60.87%
2.32
4
Carolyn Cromer - Fran Jenkins, Columbia SC60.43%
1.88
5
Arnold Levinson - Faye Levinson, Columbia SC59.51%
1.41
6
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC59.13%

Fri Morn. Open Pairs Stratum B
12.0 Tables

MPsRankNamesScore
3.09
1
Henry Momand - Al Kirkland, Columbia SC60.87%
2.32
2
Carolyn Cromer - Fran Jenkins, Columbia SC60.43%
1.88
3
Arnold Levinson - Faye Levinson, Columbia SC59.51%
1.41
4
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC59.13%
1.13
5
Margaret Hill - Virginia Robertson, Columbia SC55.46%
0.73
6
Annie Hawkins - Jon Bohning, Aiken SC55.01%

Fri Morn. Open Pairs Stratum C
5.5 Tables

MPsRankNamesScore
1.88
1
Arnold Levinson - Faye Levinson, Columbia SC59.51%
1.41
2
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC59.13%
1.06
3
William Caput M.D., Martinez GA; Bill Wagner, Augusta GA54.47%
0.82
4
Zan Edmunds - Roy McCrorey, Columbia SC52.77%

Fri Morn 150/300 Pairs Stratum A
5.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.51
1
Mary Ann Cross, Columbia SC; Lauren Alexander, Leesville SC58.50%
1.18
2
Kay Stursberg, Columbia SC; Mary Ann Madden, Blythewood SC54.50%
0.85
3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC53.00%
0.56
4/5
Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL50.50%
0.89
4/5
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC50.50%

Fri Morn 150/300 Pairs Stratum B
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.18
1
Kay Stursberg, Columbia SC; Mary Ann Madden, Blythewood SC54.50%
0.89
2
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC50.50%

Fri. Aft. Open Pairs Stratum A
17.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsRankNamesScore
5.50
1
Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC65.06%
4.13
2
J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC62.50%
3.23
3
Selwyn Skinner - C Stephen Banwarth, Aiken SC59.62%
2.32
4
Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC56.09%
2.12
5/6
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC55.13%
2.12
5/6
Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC55.13%

Fri. Aft. Open Pairs Stratum B
12.5 Tables

MPsRankNamesScore
3.23
1
Selwyn Skinner - C Stephen Banwarth, Aiken SC59.62%
2.12
2/3
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC55.13%
2.12
2/3
Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC55.13%
1.19
4/5
Sedley Roach - Jesse Roach, Aiken SC54.33%
1.19
4/5
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC54.33%
0.67
6/7
Brent Holcomb - Frances Lawton, Columbia SC53.37%
1.13
6/7
Scott Dunn - Jack Self, Columbia SC53.37%

Fri. Aft. Open Pairs Stratum C
6.5 Tables

MPsRankNamesScore
3.23
1
Selwyn Skinner - C Stephen Banwarth, Aiken SC59.62%
2.12
2
Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC55.13%
1.13
3
Scott Dunn - Jack Self, Columbia SC53.37%
0.84
4
Peggy Lovelace - Maryan St.Onge, Augusta GA53.21%
0.82
5
William Charlwood, Columbia SC; Del Sellers, Spartanburg SC52.40%

Fri Aft 150/300 Pairs Stratum A
6.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1/2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC58.50%
1.41
1/2
Rosemary Lindler - John Pickett, Aiken SC58.50%
0.91
3
Jeanie Herman, Martines GA; Sophia Strelec, Augusta GA57.50%
0.71
4/5
Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC56.00%
0.60
4/5
Jerry Love - Marcia Fletcher, Columbia SC56.00%

Fri Aft 150/300 Pairs Stratum B
3.5 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1/2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC58.50%
1.41
1/2
Rosemary Lindler - John Pickett, Aiken SC58.50%
0.71
3
Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC56.00%

Saturday Top of page

Sat. Morn. Open Pairs Stratum A
20.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsRankNamesScore
5.83
1
Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC68.74%
3.83
2/3
John Baker, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA64.16%
3.83
2/3
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Guarneri, Charleston SC64.16%
2.50
4
Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC63.73%
1.84
5
J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC61.11%
2.53
6
Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC58.17%

Sat. Morn. Open Pairs Stratum B
13.5 Tables

MPsRankNamesScore
5.83
1
Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC68.74%
2.53
2
Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC58.17%
1.90
3
Jay Jacobs, Aiken SC; Harold Moore, Hopkins SC56.21%
1.42
4
Brent Holcomb, Columbia SC; Bruce Kenner, Lexington SC55.23%
1.88
5/6
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC54.90%
1.13
5/6
Erna Anderson - Annie Hawkins, Aiken SC54.90%

Sat. Morn. Open Pairs Stratum C
6.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.88
1
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC54.90%
1.41
2
Bibs Hurt - Frances Potter, Columbia SC54.36%
1.06
3
Dorothy Defiori, Columbia SC; Joan Moye, West Columbia SC49.56%
0.79
4
Ginny Chianelli - Melinda Young, Lexington SC48.58%

Sat. Morn. 50/100/300 Stratum A
5.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.51
1
Lauren Alexander, Leesville SC; Belford Cross, Columbia SC59.00%
1.18
2
John Pickett - Rosemary Lindler, Aiken SC57.50%
0.89
3
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC57.00%
0.64
4
Blake Field - Julie Field, Leesville SC55.00%

Sat. Morn. 50/100/300 Stratum B
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.18
1
John Pickett - Rosemary Lindler, Aiken SC57.50%
0.89
2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC57.00%

Sat. Aft. Open Pairs Stratum A
20.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsRankNamesScore
5.67
1
Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC65.14%
4.25
2
Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC63.40%
3.19
3
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Guarneri, Charleston SC62.53%
2.39
4
Richard Brown, Easley SC; Richard Maybin, Hendersonville NC58.82%
1.79
5
Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC55.99%
1.35
6
Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC54.79%

Sat. Aft. Open Pairs Stratum B
13.5 Tables

MPsRankNamesScore
5.67
1
Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC65.14%
2.53
2
Scott Dunn - Jack Self, Columbia SC54.58%
1.90
3
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC53.27%
1.42
4
Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC52.94%
1.07
5
Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC52.72%
0.81
6
Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC52.61%

Sat. Aft. Open Pairs Stratum C
5.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.53
1
Scott Dunn - Jack Self, Columbia SC54.58%
1.90
2
Sandra Morina-Davis - C Stephen Banwarth, Aiken SC53.27%
1.00
3
Jerry Love - A. Elaine Wade, Columbia SC51.20%
0.75
4
Louise Burns - Barbara James, Camden SC49.89%

Sat Afternoon 0-300
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1
Robert Phebus - Deborah Phebus, Melbourne FL54.86%
0.93
2/3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC53.47%
0.93
2/3
Lauren Alexander, Leesville SC; Belford Cross, Columbia SC53.47%

Sunday Top of page

Sun. Swiss By Team Ave.
23 Tables

MPsABCNamesScore
8.25
1


Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Brown, Easley SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Hugh Hughes, Greenville SC100.00
6.19
2


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC78.00
5.69
3
1

Belford Cross - Mary Ann Cross - Frances Potter - Brent Holcomb, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC77.00
4.27
4
2

Christopher Webb - Lee Webb - Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC72.00
2.75
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC71.00
2.21
6/7


George Russell, Moore SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Richard Smith, Spartanburg SC; John Baker, North Augusta SC70.00
3.20
6/7
3

Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC70.00
2.40
4

Annie Hawkins - Sedley Roach - Jesse Roach, Aiken SC; Christine Foy, Evans GA69.00
1.90
5

J. Lewis Cromer - Carolyn Cromer - Al Kirkland - Henry Momand, Columbia SC67.00
2.83

1
Dorothy Johnson - Olene Olsen - Marcia Gable - Kay Lawton, Aiken SC58.00
2.12

2
Robert Phebus - Deborah Phebus, Melbourne FL; Carl Angerman - Rosemary Lindler, Aiken SC51.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page