A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
April 23-25

Camden SC Carolina Cup Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 103.5
Total number of players attending - 140
Total number of players winning masterpoints - 116
Total number of masterpoints won - 359.68
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
22 Pairs

MPs A B C Names Score
4.33
1
    Richard Guarneri, Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA 66.67%
3.25
2
    Genet Horning, Columbia SC; Marjorie Edens, Lexington SC 62.73%
2.44
3
1
1
Henry Momand Jr - Bill Fogleman, Columbia SC 57.18%
1.83
4
    Happoldt Neuffer - Ellen Oliver, Columbia SC 56.48%
1.79
5
2
2
A. Elaine Wade - Cathy Steinacker, Columbia SC 55.09%
1.34
6
3
  Harriet Blasetti, Summerville SC; Patricia Coggins, Charleston SC 54.40%
1.01  
4
  Amelia Nelson, Orangeburg SC; Marika Hallosy, Columbia SC 53.47%
1.00  
5
3
Jim Cahalan, Isle of Palms SC; Jacqueline Strong, Cassatt SC 50.23%
0.75    
4
Abdul Ghaffar, Columbia SC; Jacqueline King, Camden SC 46.99%

FRI AFT 299ER PAIRS
10 Pairs

MPs D E F Names Score
1.51
1
1
  Monika Coker, Johns Island SC; Betsy Smith, John Island SC 62.50%
1.13
2
2
1
Wayne Hackler - Jenny Hackler, McAllister MT 60.50%
0.85
3
3
  Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC 57.00%
0.83
4
 
2
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 50.50%

FRI EVE OPEN PAIRS
23 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
    Patrick Lauterbach - George Nichols Jr, Columbia SC 63.89%
3.13
2
    Michael Gentry, Charleston SC; James Gentry Jr, Augusta GA 63.02%
2.06
3/4
    Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 60.88%
2.06
3/4
    Richard Guarneri, Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA 60.88%
1.32
5
    Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 56.94%
2.39
6
1
  J Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC 56.71%
1.79  
2
1
Abdul Ghaffar - Sigmund Friedman, Columbia SC 55.32%
1.34  
3
2
Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 52.61%
1.01  
4
  Patricia Coggins - Kathryn Altman, Charleston SC 48.38%
0.93  
5
3
Jim Cahalan, Isle of Palms SC; Jo Westbury, Camden SC 45.05%

FRI EVE 299ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.31
1
Jenny Hackler - Wayne Hackler, McAllister MT 59.00%
0.98
2
Brent Holcomb, Columbia SC; Francis Kovach, West Columbia SC 55.00%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
31 Pairs

MPs A B C Names Score
4.83
1
    Peter Wolf, Hilton Head Is SC; Marvin Shatz, Hilton Head SC 61.79%
3.62
2
1
  Harold Moore, Hopkins SC; Francine Moring, Columbia SC 61.52%
2.72
3
    Happoldt Neuffer - Lucas Lebioda, Columbia SC 58.34%
2.04
4
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 57.51%
2.21
5
2
1
Bea Hordych - Dorothy Defiori, Columbia SC 56.77%
1.52
6
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 56.68%
1.66  
3
2
Rick Giles - Jack Gurley, Florence SC 54.19%
1.24  
4
3
Brent Holcomb - A. Elaine Wade, Columbia SC 50.99%
0.93  
5
  Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC 50.54%
0.79  
6
4
William Charlwood - Abdul Ghaffar, Columbia SC 49.74%

SAT MORN 299ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.31
1
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 65.00%
0.98
2
Bennett Whitlock - Elizabeth Whitlock, Kiawah Island SC 53.00%

SAT AFT OPEN PAIRS
33 Pairs

MPs A B C Names Score
4.50
1
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 68.47%
3.38
2
    Peter Wolf, Hilton Head Is SC; Marvin Shatz, Hilton Head SC 60.70%
2.95
3
1
  Amelia Nelson, Orangeburg SC; Rosa Shaw, Columbia SC 58.26%
1.90
4
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 57.73%
2.21
5
2
1
William Charlwood - Abdul Ghaffar, Columbia SC 57.21%
1.66
6
3
  Barbara James, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC 57.08%
1.24  
4
  Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC 56.05%
0.93  
5
  Harold Moore, Hopkins SC; Francine Moring, Columbia SC 55.77%
1.59  
6
2
Jacqueline Strong, Cassatt SC; Robert Woodham, Bishopville SC 55.10%
1.31    
3
Robert McCarthy, Seabrook Island SC; Monika Coker, Johns Island SC 54.29%
1.00    
4
Sybil Pratt - Sylvia White, Columbia SC 47.79%
0.98    
5
Joan Laforge, Calabash NC; Ellen Gordon-Creed, Camden SC 47.68%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
19 Teams

MPs A B C Names Score
7.25
1
    Len Case, Charlotte NC; Stan Given, Little River SC; Marvin Shatz, Hilton Head SC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 106.00
5.44
2
    Richard Guarneri - Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC 96.00
4.08
3
1
  Luanne Edwards, Leesville SC; Nathan Fain - Abdul Ghaffar, Columbia SC; Amaidas Makken, Madison GA 75.00
3.06
4
    James Hawkes - Tina Radding, Charleston SC; Anne Rahtjen - Chesta Anderson, Mount Pleasant SC 65.00
2.29
5
    John Memory, Salisbury NC; Damaris Rorie - Marika Hallosy, Columbia SC; Amelia Nelson, Orangeburg SC 64.00
2.64
6/8
2/3
  Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Gwendolyn Beckman - Jeffrey Thomas, Columbia SC 63.00
1.33
6/8
    George Nichols Jr - J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 63.00
2.64
6/8
2/3
  Harold Moore, Hopkins SC; Owen Lien, Hickory NC; Rajan Iyer, Aiken SC; Francine Moring, Columbia SC 63.00
1.69  
4
  O. Gordon Lien III - Susan Lien - Diana Cato - Louis Gangarosa, Augusta GA 61.00
2.47    
1
Margarita Staugler - Kenneth Staugler, Blythewood SC; Alvaree Hanley - Louise Hightower, Columbia SC 39.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page