A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 27-29, 2007

Camden SC, Carolina Cup Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 118.0
Total number of players attending - 143
Total number of players winning masterpoints - 122
Total number of masterpoints won - 408.42
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
14.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1
1

James Chianelli, Lexington SC; Christopher Webb, Blythewood SC 65.71%
3.88
2
2

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 63.46%
2.91
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.50%
2.18
4


James Gentry Jr, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 61.38%
1.64
5
3

Katie Langston, Lugoff SC; Robert Woodham, Bishopville SC 58.81%
1.65
6
4
1
Bernetha Henry, Hopkins SC; Janice Ripley, Lexington SC 56.41%
1.24
5
2
Zan Fort - Frazer McCrorey, Columbia SC 53.53%
0.71
6

Luanne Edwards, Leesville SC; Phillip Mixson, Batesburg SC 50.96%
0.93

3
Frances Lawton - Dorothy Defiori, Columbia SC 47.60%

Fri Aft I/N Pairs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1
1
1
Margaret Immel, Monroe NC; Edna Martin, Fort Mill SC 65.42%
1.29
2
2

Leonard Sills - Patricia Bradshaw, Charlotte NC 60.83%
0.97
3


Joan Laforge, Calabash NC; Ellen Gordon-Creed, Camden SC 57.92%
0.86
4
3

Happy Porter Gregg - Rita Brannon, Florence SC 54.58%
0.89
5
4
2
Loretta Williams, Hartsville SC; Sandra Williams, Camden SC 52.08%
0.67

3
W James Willrodt, Lexington SC; Dozier Shaw Jr, West Columbia SC 48.75%

Fri Eve Open Pairs
11.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 64.81%
3.25
2
1

Irene Stancik, Goose Creek SC; Cheryl Scott, Charleston SC 58.33%
1.88
3/5


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 56.71%
1.88
3/5
2
1
Louise Burns - Barbara James, Camden SC 56.71%
1.88
3/5


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC 56.71%
1.03
6


James Gentry Jr, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 54.86%
1.34
3

Katie Langston, Lugoff SC; Robert Woodham, Bishopville SC 53.94%
1.01
4

Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman, Columbia SC 53.24%
0.76
5

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC 52.08%
1.15

2
Frances Lawton - Dorothy Defiori, Columbia SC 46.30%

Fri Eve I/N Pairs
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1


Joan Laforge, Calabash NC; Ellen Gordon-Creed, Camden SC 59.00%
1.43
2
1
1
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 58.50%
1.07
3
2
2
William Welborn, Waxhaw NC; Wayne Pegram, China Grove NC 57.50%
0.80
4
3

Happy Porter Gregg - Rita Brannon, Florence SC 57.00%
0.60
4

Mary Wilson, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC 55.50%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
13.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 67.46%
3.75
2


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 65.20%
2.81
3


Joyce Hampton, Blythewood SC; Lucas Lebioda, Columbia SC 63.76%
2.11
4


Jerry Helms, Charlotte NC; Robert Hampton, Blythewood SC 59.55%
2.39
5
1

Irene Stancik, Goose Creek SC; Kathryn Altman, Charleston SC 57.70%
1.19
6


James Gentry Jr, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 56.76%
1.79
2

Henry Momand Jr - Frazer McCrorey, Columbia SC 52.70%
1.53
3
1
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC 52.25%
1.01
4

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 51.51%
0.78
5

Luanne Edwards, Leesville SC; Annie Hawkins, Aiken SC 50.25%
1.15

2
Randy Poindexter, Apex NC; Jo Westbury, Camden SC 45.12%

Sat AM I/N Pairs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1


Joan Laforge, Calabash NC; Ellen Gordon-Creed, Camden SC 62.08%
1.13
2/3


Leon Price, Charlotte NC; Lee Monks, Fort Mill SC 60.83%
1.52
2/3
1

Gail Cohen - Arnold Hoffmann, Huntersville NC 60.83%
1.14
4
2

Leonard Sills - Patricia Bradshaw, Charlotte NC 55.42%
1.11
5
3
1
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 55.00%
0.83
4
2
W James Willrodt, Lexington SC; Lib Odom, Columbia SC 53.33%

Sat Aft Open Pairs
12.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC 61.81%
3.88
2
1

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 60.42%
2.91
3


Harold Rhyne Jr - Carl Becker, Charleston SC 59.72%
2.18
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 59.17%
1.64
5


Marjorie Edens, Lexington SC; Margaret Hill, Columbia SC 59.09%
1.23
6


Brian Lipscomb - Arnold Levinson, Columbia SC 58.65%
1.69
2

Cheryl Scott - Kathryn Altman, Charleston SC 56.92%
1.27
3

Sue Harrington, Columbia SC; John Memory, Hendersonvl NC 52.08%
0.95
4

Frances Lawton - Jeffrey Thomas, Columbia SC 50.23%
1.62

1
Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 42.36%
1.22

2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 41.20%

Sat Aft I/N Pairs
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1

Gail Cohen - Arnold Hoffmann, Huntersville NC 61.61%
1.44
2
2

Mary Wilson, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC 59.52%
1.08
3
3

Leonard Sills - Patricia Bradshaw, Charlotte NC 59.23%
0.71
4/5
4/5

Judy Goodwin - Florrie Olliff, Charlotte NC 56.25%
1.19
4/5
4/5
1
Margaret Immel, Monroe NC; Edna Martin, Fort Mill SC 56.25%
0.89

2
William Welborn - Helen Mahan, Waxhaw NC 50.89%
0.67

3
W James Willrodt, Lexington SC; Lib Odom, Columbia SC 50.30%

Sunday Top of page

299 Swiss Teams
3 Tables

MPs Rank Names Score
1.97
1
Lee Monks, Fort Mill SC; Leon Price, Charlotte NC; Happy Porter Gregg - David Powell, Florence SC 27.00

Open Swiss Pairs
17 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


O. Gordon Lien III, Augusta GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC 85.00
5.63
2
1
1
Jacqueline Strong, Bethune SC; Robert Woodham, Bishopville SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; M Charles, Irmo SC 81.00
4.22
3


Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC; James Hawkes - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC 80.00
3.16
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach - Brian Lipscomb, Columbia SC; Lillian Keisler, Chapin SC 75.00
3.64
5
2

George Nichols Jr - Pat McNeely, Columbia SC; Mary Townhill - Sandra Gies, Lexington SC 72.00
2.39
3/4

Mary Wilson - Tina Radding, Charleston SC; Sherril Cuzzell, Summerville SC; Karen Hinson, Hanahan SC 71.00
2.39
3/4

Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman - Harriet Blasetti - Lillian Hopkins, Columbia SC 71.00
2.25
5
2
Phillip Mixson, Batesburg SC; Annie Hawkins - Sandra Morina-Davis, Aiken SC; Luanne Edwards, Leesville SC 69.00
1.69

3
Frazer McCrorey - Roy McCrorey - Archie Hardy - Virginia Robertson, Columbia SC 67.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page